Glukometry umožňují snadné monitorování hladiny cukru v krvi a případnou okamžitou reakci. Je nicméně nutné je vybírat velmi pečlivě. Právě proto jsme pro vás připravili aktuální test glukometrů. Vítězem testu se stal Beurer GL 44.
Nejlepší glukometr s velkým a přehledným displejem a možností připojení k telefonu či PC.
Ideální pro uživatele, kteří chtějí mít statistiku o vývoji svého onemocnění.
Výborná alternativa pro všechny zájemce o přehlednou kontrolu stavu glukózy v těle.
Nejlepší glukometry
Beurer GL 44 – Nejlepší glukometr a vítěz testu
Rozsah: 1,1 – 35 mmol/l | Objem vzorku: 0,6 µl | Doba vyhodnocení: 5 s | Kapacita paměti: 480 | Hmotnost: 44 g | Typ displeje: LCD | Přibližná cena: 1 700 Kč
- Rychlé a přesné měření
- Možnost připojení k PC i mobilnímu telefonu
- Možnost nastavení hloubky pera
- Přehledný a velký displej
- Spousta příslušenství
- Bez zásadních nedostatků
Pro náročnější uživatele, kteří si chtějí vést o stavu cukru v krvi dlouhodobě přehledné záznamy, je tu glukometr Beurer GL 44. Jeho paměť pojme až 480 měření včetně data a času a kromě toho tyto záznamy také vyhodnocuje v průměrových statistikách za 7, 14, 30 a 90 dnů. Tuto paměť však můžete ještě rozšířit díky možnosti připojení k počítači, případně pomocí aplikace HealthManager také k mobilnímu telefonu. V aplikaci, která je zcela zdarma, si můžete zobrazit statistiky ještě podrobněji.
Tento glukometr měří velmi přesně a rychle, výsledek znáte už za 5 vteřin. Odběrové pero je součástí konstrukce přístroje, takže ho máte vždy u sebe a snižuje se také riziko, že jej někde ztratíte. Měření je možno provádět na různých částech těla díky možnosti nastavení hloubky pera. Pro přesnost měření a doplnění kontextu umožňuje tento přístroj na měření cukru označování před jídlem a po něm.
Díky velkému displeji a srozumitelnému ovládání jej ocení i senioři. Displej i slot na testovací proužky jsou modře podsvíceny a údaje na displeji jsou rozvrženy tak, aby je bez problému přečetli i lidé s horším zrakem. Spolu s glukometrem obdržíte praktické pouzdro a deník, AST uzávěr, 10 jehel a 10 testovacích proužků. Stejně tak baterie je součástí balení, přístroj tedy můžete začít hned používat.
Vzhledem k výbornému zpracování a kompatibilitě s chytrou aplikací se jedná o jeden z nejlepších glukometrů na českém trhu a můžeme jej vřele doporučit.
SD-Codefree Plus glukometr – Praktický přístroj na měření cukru v krvi
Rozsah: 0,55 – 33,3 mmol/l | Objem vzorku: 0,9 µl | Doba vyhodnocení: 5 s | Kapacita paměti: 500 | Hmotnost: 47,5 g | Typ displeje: LCD | Přibližná cena: 600 Kč
- Jednoduchá manipulace
- Přesnost měření
- Praktické pouzdro
- Rozsáhlá paměť
- Vysoká cena náhradních proužků
Přístroj na měření cukru v krvi SD Codefree Glukometr představuje vynikající alternativu pro všechny, kdo si chtějí vést důkladnou statistiku o naměřených hodnotách. K tomuto účelu totiž přístroj nabízí rozsáhlou paměť s možností zachování dat i přesného času.
Další výhodou je snadná manipulace zvládnutelná prakticky kýmkoliv. Důležitá je i značná přesnost měření, jelikož i několik po sobě provedených kontrol stavu nabídne shodné výsledky. Snadnou přenosnost zajišťuje povedené praktické pouzdro, jež poskytuje prostor také na lancety a diagnostické proužky.
Jediným výraznějším nedostatkem tak zůstává významná cena náhradních proužků. Náklady se sice pohybují v podobných výších jako u většiny ostatních konkurenčních produktů, avšak některým uživatelům může způsobit nepříjemné vydání navíc.
Sečteno a podtrženo, aparát od firmy SD je vynikající volbou pro uživatele náročné na přesné měření a přesné zaznamenávání výsledků.
EasyGluco glukometr – Levný a rychlý glukometr
Rozsah: 0,6 – 33,3 mmol/l | Objem vzorku: 1,5 µl | Doba vyhodnocení: 9 s | Kapacita paměti: 365 | Hmotnost: 42 g | Typ displeje: LCD | Přibližná cena: 400 Kč
- Nízká pořizovací cena
- Rychlé vyhodnocení
- Snadná manipulace
- Malé rozměry a nízká váha
- Vysoká kapacita paměti
- Vyšší cena testovacích proužků
- Slabší návod
Prvním produktem našeho přehledu je glukometr EasyGluco. Ten nabízí výborné parametry za zachování nízkých pořizovacích nákladů. Díky snadnému ovládání je tento glukometr vhodný i pro starší či technicky méně zdatné uživatele.
Výhodou je i značná rychlost vyhodnocování, kdy je přístroj schopen podat výsledek do 9 sekund od vložení proužku s krví. Hladina cukru v krvi se pak zobrazí na velkém a přehledném LCD displeji bez jakýchkoliv dalších rušivých dat.
Jedinou jeho vadou je poměrně vysoká cena testovacích proužků, na co poukazují i uživatelé ve svých recenzích. Vysoká cena nových proužků může výrazně ovlivnit celkovou cenu za použití přístroje. Uživatelé glukometru EasyGluco nepotěšil ani komplikovaně napsaný a nepřehledný návod, jenž ostře kontrastuje s jinak velmi nenáročným a intuitivním produktem.
Celkově však glukometr EasyGluco hodnotíme kladně. Jedná se skvělého pomocníka pro všechny, kteří potřebují mít důkladný přehled o stavu glukózy v krvi. Tento úkol totiž zařízení splní bez sebemenších problémů.
Nejprodávanější glukometry
Jak vybrat glukometr
Nejdůležitějšími kritérii pro volbu toho správného výrobku pro kontrolu cukru v krvi, jsou cena přístroje a proužků, přesnost, snadnost použití a velikost displeje. Velmi podstatnou roli hrají také paměťové funkce, případně dodatečné příslušenství.
Na co si dát při výběru glukometru pozor
Cena přístroje a proužků
Klíčovým faktorem pro výběr toho správného pomocníka, je samozřejmě finanční obnos, jenž je nutné za jeho pořízení a provoz zaplatit. Je vhodné se před nákupem informovat, které produkty jsou alespoň částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou, jelikož plná cena těchto přístrojů je poměrně vysoká.
Je velice důležité znát jednotlivé části diagnostického aparátu, protože celkové náklady na jeho provoz nejsou dány pouze pořizovací cenou. Následující tabulka poskytuje přehled jednotlivých částí zařízení:
Části zařízení | Účel |
---|---|
Samotný glukometr | Zpracovává vzorek krve a vyhodnocuje stav glukózy v krvi |
Lanceta | Jehla, používaná pro získání malého množství krve potřebného pro diagnostiku |
Držadlo lancet | Prostor pro uchycení jehly, vybavený vystřelovacím zařízením pro rychlý vpich |
Diagnostický proužek | Místo pro uložení krve, následně vloženo do glukometru pro vyhodnocení |
Nejdůležitější je zjistit cenu diagnostických proužků, jelikož při každodenním užívání dojde k jejich rychlému spotřebování. V tomto případě platí, že čím nižší cena, tím lépe, protože v opačném případě se mohou náklady na provoz glukometru vyšplhat až do tisíců korun. Naopak lancety mohou být používány i opakovaně, jejich finanční náročnost je tak mnohem nižší.
Jak přesný je glukometr
Nejdůležitějším parametrem, který je zcela klíčový pro funkci glukometru, je jeho přesnost. Maximální povolená odchylka činí 0,8 mmol/l a každý zájemce by měl kupovat pouze přístroje s tímto parametrem. Jedině tak bude zaručeno dostatečně komfortní a kvalitní měření hladiny glukózy v krvi.
Výrobci bohužel odchylky měření u svých produktů obvykle neuvádějí. Je tak potřeba vybírat vždy certifikovaný model, jenž prochází při uvedení na trh testy zdravotnických zařízení.
Snadnost použití
Podstatnou roli hraje rovněž snadnost používání. Ta by měla být pokud možno co nejjednodušší a výrobek by měl být schopen určit správný výsledek i z malého množství krve. Je též vhodné, aby byl k dispozici kvalitně zpracovaný manuál, protože zařízení bývá používáno staršími lidmi, případně laiky, kteří potřebují přesné informace.
Velmi dobrou funkcí je automatické zapínání po vložení proužku, případně ovládání jediným tlačítkem. Tímto způsobem je totiž zajištěno, že i ten největší laik bude přesně vědět, co dělá.
Velikost displeje
Komfort při práci s výrobkem dále zvyšuje velikost obrazovky pro zobrazení výsledků. Cukrovka bývá dost často spojena s vyšším věkem, proto by měla být obrazovka pokud možno co největší a nejvýraznější. Díky tomu může uživatel bez větších problémů odečíst hladinu cukru v krvi a vyhnout se případným chybám.
Doplňkové funkce
Pro dlouhodobou statistiku o zdravotním stavu uživatele je dobré, když má model schopnost ukládat si výsledky jednotlivých měření do vlastní paměti. Potom není problém kdykoliv zkontrolovat vývoj stavu glukózy v krvi a podle toho rozhodnout o dalším postupu při léčbě nemoci.
Svou roli hrají i nejrůznější funkce určeny především uživatelům s případnými omezeními. Možnost přehrání výsledků mluveným slovem pomůže slabozrakým a nejrůznější nádržky na testovací proužky zase usnadní orientaci pacientům s tendencemi k zapomínání.
Nejmodernější glukometry potom nezaznamenávají pouze hodnoty glukózy, ale jsou schopny samy navrhnout potřebnou hladinu inzulínu, případně zobrazit další krevní statistiky.
Následující video poskytuje alespoň zevrubnou představu o způsobu používání glukometrů:
Zdroje:
https://www.vitalia.cz/clanky/
Diskuse u článku