Nejlepší glukometry – recenze a rady jak vybrat

Cukrovka patří mezi nejhojněji rozšířené nemoci spojené s moderním životním stylem. Jak nemocní, tak zdraví proto potřebují mít kontrolu nad stavem glukózy v těle. K tomuto účelu slouží speciální zařízení – glukometry. Ty umožňují snadné monitorování zdravotního stavu a případnou okamžitou reakci.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přístroje, jež mohou v určitých situacích přispět k záchraně života, je nutné je vybírat velmi pečlivě. Právě proto jsme pro Vás připravili následující článek, v němž jednak poskytneme několik rad pro správný výběr, ale také představíme ty nejlepší modely, jež je v současné době možné zakoupit.

Nejlepší glukometry

GlucoLab Glukometr a 25 ks test. proužků

SD Codefree Glukometr 50 proužků

Beurer GL 50 Glukometr

GlucoLab Glukometr a 25 ks test. proužků + 25 lancet

SD Codefree Glukometr 50 proužků

Beurer GL 50 Glukometr

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Rychlost vyhodnocení

Snadná manipulace

Přehledný displej

Jednoduchá manipulace

Přesnost měření

Praktické pouzdro

Rozsáhlá paměť

Skladnost

Povedený design

Přesné měření

Možnost připojení k PC

ZÁPORY

Drahé testovací proužky

Nepřehledný návod

Vysoká cena náhradních proužků

Vyšší cena

SHRNUTÍ

Výborná alternativa pro všechny zájemce o přehlednou kontrolu stavu glukózy v těle

Ideální pro uživatele, kteří chtějí mít statistiku o vývoji svého onecmocnění

Perfektní volba pro milovníky moderních technologií, kteří nebazírují na financích

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: GlucoLab Glukometr a 25 ks test. proužků + 25 lancet

Rozsah: 0,6 – 33,3 mmol/l | Objem vzorku: 1 µl | Doba vyhodnocení: 5 s | Kapacita paměti: 250 | Hmotnost: 40 g | Typ displeje: LCD | Přibližná cena: 300 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Rychlost vyhodnocení
 • Snadná manipulace
 • Přehledný displej

ZÁPORY:
 • Drahé testovací proužky
 • Nepřehledný návod

První diagnostickou pomůckou našeho přehledu je GlucoLab Glukometr, jež nabízí za velmi nízkou cenu výborné parametry. Svou opravdu snadnou ovladatelností je vhodný i pro starší či technicky méně zdatné uživatele.

Další velkou výhodou je značná rychlost vyhodnocování, kdy je přístroj schopen podat výsledek do 5 vteřin od vložení proužku s krví. Hladina cukru se pak zobrazí na přehledném a velkém displeji bez jakýchkoliv dalších rušivých dat.

Nejvýraznějším problémem je poměrně vysoká cena testovacích proužků. Díky tomu se může provoz tohoto modelu poněkud prodražit a svým způsobem dojde k vyvážení nízké základní ceny. Příliš nepotěší ani nepřehledný a komplikovaně napsaný návod, jenž ostře kontrastuje s jinak velmi nenáročným používáním výrobku.

Celkově se však jedná o skvělého pomocníka pro všechny, kteří potřebují mít důkladný přehled o stavu glukózy v krvi. Tento úkol totiž zařízení splní bez sebemenších problémů.

Zjistit cenu >>

Recenze: SD Codefree Glukometr 50 proužků

Rozsah: 0,55 – 33,3 mmol/l | Objem vzorku: 0,9 µl | Doba vyhodnocení: 5 s | Kapacita paměti: 500 | Hmotnost: 47,5 g | Typ displeje: LCD | Přibližná cena: 700 Kč

KLADY:
 • Jednoduchá manipulace
 • Přesnost měření
 • Praktické pouzdro
 • Rozsáhlá paměť

ZÁPORY:
 • Vysoká cena náhradních proužků

Výrobek SD Codefree Glukometr představuje vynikající alternativu pro všechny, kdo si chtějí vést důkladnou statistiku o naměřených hodnotách. K tomuto účelu totiž přístroj nabízí rozsáhlou paměť s možností zachování dat i přesného času.

Další výhodou je snadná manipulace zvládnutelná prakticky kýmkoliv. Důležitá je i značná přesnost měření, jelikož i několik po sobě provedených kontrol stavu nabídne shodné výsledky. Snadnou přenosnost zajišťuje povedené praktické pouzdro, jež poskytuje prostor také na lancety a diagnostické proužky.

Jediným výraznějším nedostatkem tak zůstává významná cena náhradních proužků. Náklady se sice pohybují v podobných výších jako u většiny ostatních konkurenčních produktů, avšak některým uživatelům může způsobit nepříjemné vydání navíc.

Sečteno a podtrženo, aparát od firmy SD je vynikající volbou pro uživatele náročné na přesné měření a přesné zaznamenávání výsledků.

Zjistit cenu >>

Recenze: Beurer GL 50 Glukometr

Rozsah: 1,1 – 35 mmol/l | Objem vzorku: 0,6 µl | Doba vyhodnocení: 5 s | Kapacita paměti: 480 | Hmotnost: 37 g | Typ displeje: LCD | Přibližná cena: 1 100 Kč

KLADY:
 • Skladnost
 • Povedený design
 • Přesné měření
 • Možnost připojení k PC

ZÁPORY:
 • Vyšší cena

Model Beurer GL 50 Glukometr patří mezi ty nejpropracovanější a nejmodernější produkty, jež je možné v současné době na trhu zakoupit. Jedná se o vysoce spolehlivý diagnostický přístroj zpracovaný v oku lahodícím designovém hávu.

Výraznou předností je též skladnost glukometru, jenž je zpracován více do délky, a tedy lépe zapadne kamkoliv. Možnost připojení k PC potom umožňuje vést pečlivou statistiku za pomocí počítačových programů. To dále zvyšuje přehled nad stavem glukózy v těle a případným vývojem onemocnění.

Zásadní problém představuje značná cena, jež je nutné za produkt zaplatit. Vzhledem k tomu, že zdravotní pojišťovny se nepodílejí na úhradě plateb za diagnostické proužky, také jejich cena je poměrně výrazná. Dlouhodobý provoz diagnostického zařízení se tak může nepříjemně prodražit.

Výrobek od firmy Baurer je tak vynikající volbou pro uživatele náročné nejen na funkčnost, ale i vzhled.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější diagnostické testy dle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat glukometr?

Nejdůležitějšími kritérii pro volbu toho správného výrobku pro kontrolu cukru v krvi, jsou cena přístroje a proužků, přesnost, snadnost použití a velikost displeje. Velmi podstatnou roli hrají také paměťové funkce, případně dodatečné příslušenství.

Kritéria výběru

Cena přístroje a proužků

Klíčovým faktorem pro výběr toho správného pomocníka, je samozřejmě finanční obnos, jenž je nutné za jeho pořízení a provoz zaplatit. Je vhodné se před nákupem informovat, které produkty jsou alespoň částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou, jelikož plná cena těchto přístrojů je poměrně vysoká.

Je velice důležité znát jednotlivé části diagnostického aparátu, protože celkové náklady na jeho provoz nejsou dány pouze pořizovací cenou. Následující tabulka poskytuje přehled jednotlivých částí zařízení:

Části zařízení Účel
Samotný glukometr Zpracovává vzorek krve a vyhodnocuje stav glukózy v krvi
Lanceta Jehla, používaná pro získání malého množství krve potřebného pro diagnostiku
Držadlo lancet Prostor pro uchycení jehly, vybavený vystřelovacím zařízením pro rychlý vpich
Diagnostický proužek Místo pro uložení krve, následně vloženo do glukometru pro vyhodnocení

Nejdůležitější je zjistit cenu diagnostických proužků, jelikož při každodenním užívání dojde k jejich rychlému spotřebování. V tomto případě platí, že čím nižší cena, tím lépe, protože v opačném případě se mohou náklady na provoz glukometru vyšplhat až do tisíců korun. Naopak lancety mohou být používány i opakovaně, jejich finanční náročnost je tak mnohem nižší.

Přesnost

Nejdůležitějším parametrem, který je zcela klíčový pro funkci glukometru, je jeho přesnost. Maximální povolená odchylka činí 0,8 mmol/l a každý zájemce by měl kupovat pouze přístroje s tímto parametrem. Jedině tak bude zaručeno dostatečně komfortní a kvalitní měření hladiny glukózy v krvi.

Výrobci bohužel odchylky měření u svých produktů obvykle neuvádějí. Je tak potřeba vybírat vždy certifikovaný model, jenž prochází při uvedení na trh testy zdravotnických zařízení.

Snadnost použití

Podstatnou roli hraje rovněž snadnost používání. Ta by měla být pokud možno co nejjednodušší a výrobek by měl být schopen určit správný výsledek i z malého množství krve. Je též vhodné, aby byl k dispozici kvalitně zpracovaný manuál, protože zařízení bývá používáno staršími lidmi, případně laiky, kteří potřebují přesné informace.

Velmi dobrou funkcí je automatické zapínání po vložení proužku, případně ovládání jediným tlačítkem. Tímto způsobem je totiž zajištěno, že i ten největší laik bude přesně vědět, co dělá.

Následující video poskytuje alespoň zevrubnou představu o způsobu používání glukometrů:

Velikost displeje

Komfort při práci s výrobkem dále zvyšuje velikost obrazovky pro zobrazení výsledků. Cukrovka bývá dost často spojena s vyšším věkem, proto by měla být obrazovka pokud možno co největší a nejvýraznější. Díky tomu může uživatel bez větších problémů odečíst hladinu cukru v krvi a vyhnout se případným chybám.

Doplňkové funkce

Pro dlouhodobou statistiku o zdravotním stavu uživatele je dobré, když má model schopnost ukládat si výsledky jednotlivých měření do vlastní paměti. Potom není problém kdykoliv zkontrolovat vývoj stavu glukózy v krvi a podle toho rozhodnout o dalším postupu při léčbě nemoci.

Svou roli hrají i nejrůznější funkce určeny především uživatelům s případnými omezeními. Možnost přehrání výsledků mluveným slovem pomůže slabozrakým a nejrůznější nádržky na testovací proužky zase usnadní orientaci pacientům s tendencemi k zapomínání.

Nejmodernější glukometry potom nezaznamenávají pouze hodnoty glukózy, ale jsou schopny samy navrhnout potřebnou hladinu inzulínu, případně zobrazit další krevní statistiky.

Nejprodávanější diagnostické testy dle Heureky