ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších eliptických trenažérů

Datum 18.11.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Proč chodit do fitka, když si můžete v klidu a pohodě zacvičit i doma? Dříve tolik oblíbené běhací pasy nebo rotopedy nahrazují důmyslnější a efektivnější zařízení. Mezi ně patří i eliptické trenažéry, někdy známé i pod názvem orbitrack. Vítězem se stal tichý HouseFit MOTIO 80 s nosností 150 kg.

Nejlepší celkově

Univerzální eliptický trenažer vhodný pro celou rodinu. Za vyšší cenu získáte vynikající kvalitu všech součástek, vysokou nosnost a tichý provoz.

Nejlepší poměr cena/výkon

Výborný eliptical vhodný i pro těžší sportovce. Konstrukce je velmi odolná a stabilní. Oceňujeme tichý chod.

Nejlepší levný (do 4 000 Kč)

Levné a tiché zařízení, které svými parametry plně dostačuje pro rekreační cvičení. Snadno se přenáší.

1Nejlepší eliptické trenažéry

Recenze HouseFit MOTIO 80 – Vítěz testu letošního roku

HouseFit MOTIO 80 Pro náročné

Nosnost: 150 kg | Délka kroku: 40 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: kuličková ložiska | Ovládání zátěže: elektronické | Kloubový spoj: kuličková ložiska | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 61,5 kg | Přibližná cena: 13 690 Kč

Klady
 • Robustní konstrukce
 • Tichý provoz
 • Snadná a rychlá montáž
 • Dlouhý krok
 • Vysoká nosnost
Zápory
 • Vyšší hmotnost

HouseFit MOTIO 80 je univerzální eliptický trenažer vhodný pro celou rodinu. Délka kroku usnadňuje použití více členům domácnosti, takže jej mohou použít děti i dospělí uživatelé. Navíc díky 15 tréninkovým programům a 20 stupňům zátěže si najde trenažer příznivce jak mezi začátečníky, tak mezi pokročilými sportovci.

Velkou výhodou je tichý a plynulý provoz, který zajišťuje plochý řemen s dopínací kladkou. Magnetické brzdy jsou také velice tiché a díky 16-ti kuličkovým ložiskům přístroj nikde nevrže ani se nezadrhává. Příjemně nás překvapila i kvalitní robustní konstrukce, díky níž unese trenažer i těžší osoby až do 150 kg. Bohužel se robustní rám a velká nosnost podepsali i na váze přístroje, která je 61,5 kg, což je v porovnání s konkurenčními modely opravdu hodně.

Svůj tréninkový program si můžete nastavit na podsvíceném LCD displeji. Na něm si můžete kontrolovat i rychlost, čas, vzdálenost, otáčky/min., kalorie, tepovou frekvenci, zátěž a teplotu. Oceňujeme i praktický držák na tablet a láhev na pití.

Ať už jste začínající sportovec, co to myslí opravdu vážně nebo již zapálený fanda do eliptických trenažerů, s modelem MOTIO 80 od HouseFit rozhodně neuděláte chybu. Nejlepší trenažér roku!

Recenze Brother elliptical BE42 – Stabilní a tichý za TOP cenu

test Brother elliptical BE42 – Stabilní a tichý za TOP cenu Zlatý střed

Nosnost: 130 kg | Délka kroku: 34 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: kuličková ložiska | Ovládání zátěže: ruční | Kloubový spoj: kuličková ložiska | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 35 kg | Přibližná cena: 8 690 Kč

Klady
 • Vyšší nosnost
 • Tichý chod
 • Pevná a stabilní konstrukce
 • Pěkný design
Zápory
 • Nic zásadního

Nejlepší eliptický trenažér v porovnání cena/výkon je bezesporu Brother elliptical BE42. Díky vyšší nosnosti a stabilní konstrukci je určen téměř pro všechny osoby.

Trenažér vlastní magnetické brzdy s plynulým nastavením zátěže a setrvačníkové kolo s hmotností 5 kg. Díky kolu je chod trenažéru velmi plynulý. Madla jsou ergonomicky tvarovaná a tak vám ruce při pocení nekloužou. Celkově je chod kola velmi tichý a bezproblémový, nemusíte se tak bát sledovat třeba oblíbený seriál. Středová osa je umístěna na třech kuličkových ložiscích. Praktický displej vám umožní sledovat ujetý čas a vzdálenost, rychlost jízdy, spálené kalorie a vaši tepovou frekvenci. Dle tepové frekvence si snadno upravíte obtížnost jízdy tak, abyste co nejefektivněji spalovali přebytečná kila. Obtížnost volíte manuálně z 8 variant. Hmotnost trenažéru je 35 kg, dá se tedy poměrně snadno přesunout na jiné místo s pomocí jiné osoby.

Brother elliptical BE42 je eliptický trenažér pro muže i ženy, kteří rádi udělají v domácím prostředí něco pro své zdraví. Líbivá černo bílá kombinace trenažéru je vhodná k umístění do každé domácnosti. Díky kvalitnímu zpracování a přijatelné ceně je trenažér vhodný téměř pro každého.

Recenze Housefit Motio 15 – Levný a lehký trenažér s nižší nosností

Recenze Housefit Motio 15 Levný základ

Nosnost: 100 kg | Délka kroku: 27 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: misková | Ovládání zátěže: ruční | Kloubový spoj: pouzdra s teflonem | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 24,5 kg | Přibližná cena: 4 090 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Snadný přesun stroje
 • Tichý chod
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Nízká nosnost

Z nejlevnějších eliptických trenažérů jsme pro vás vybrali Housefit Motio 15. Svým praktickým řešením je vhodný pro osoby menší tělesné hmotnosti, seniory či začátečníky. Díky jeho nízké váze a připojeným kolečkám je možné trenažér kamkoli přesunout.

Snadno si procvičíte celé tělo bez zatížení kloubů. I přes velmi nízkou cenu je trenažér skutečně tichý. Nemusíte se tak obávat rušení sousedů a v tichosti si zacvičit třeba u oblíbeného seriálu. Konstrukce trenažéru je pevná, odolná a ergonomicky navržená. Mezi rukojetí naleznete tréninkový počítač s LCD displejem. Displej vám měří čas, spálené kalorie, puls, rychlost a vzdálenost. Uvedené informace počítač snadno zjistí ze snímačů na madlech. Ovládání obtížnosti je ruční. Můžete nastavit až 8 různých stupňů. Kloubní spoje trenažéru jsou obaleny kvalitními pouzdry z materiálu připomínající teflon. Klasický a jednoduchý černý trenažér se hodí do každé domácnosti.

Pokud zvažujete koupi eliptického trenažéru, Housefit Motio 15 svou cenou a parametry uspokojí každého nenáročného zákazníka. Jen pozor na nosnost trenažéru, která se bohužel pohybuje na dolní hranici. Jinak je mobilita přístroje a poměrně odolná konstrukce bezva volba pro začínajícího sportovce.

2Nejprodávanější eliptické trenažéry

3Jak vybrat eliptický trenažér

Při nákupu rozhodně si rozhodně ověřte, že je eliptický trenažér vhodný k vaší fyzické kondici a zdravotnímu stavu. Při nákupu potom nejprve zjistěte, pro jakou výšku a váhu je daný přístroj určený. Od výšky postavy se odvíjí délka kroků.  Významnými kritérii je i typ brzdného systému, šlapacího středu, ovládání zátěže a kloubního spoje. V neposlední tvar zkoukněte i provedení rámu a přítomnost dodatečných funkcí či příslušenství.

návod jak vybrat eliptický trenažér

Pro koho je určen?

Eliptický trenažér se řadí mezi cvičební stroje, využitelné bez ohledu na věk či pohlaví. Díky tomu, že nezatěžuje kloubní aparát jej lze použít i jako pomůcku pro zlepšení fyzické kondice či při rehabilitaci. Zvláštní oblibu si vysloužil u žen, protože zpevňuje hýžďové svalstvo. V případě, že netrpíte vážnými chorobami pohybového aparátu, můžete na elipticalu cvičit bez jakéhokoliv omezení.

Výška a váha, tvar a délka kroku

Abyste nemuseli přístroj po několika dnech užívání vyměnit, zkontrolujte doporučené míry. Nosnost by měla plně odpovídat váze a výšce nejtěžší osoby, která bude stroj používat. Od těchto základních parametrů se totiž odvíjí zhotovení rámu a všech namáhaných součástí zařízení. V případě váhy je to hlavně odolnost samotné konstrukce, u výšky pak délka kroku a ergonomie.

Délka kroku udává, jak přirozený váš pohyb bude. Při výběru se rozhodně poohlédněte po trenažéru s délkou minimálně 38 cm. Ta je totiž univerzální pro nižší i vyšší jedince, a proto nabídne uspokojivý komfort pro všechny členy domácnosti. Obecně též platí, že s rostoucí délkou kroku roste i přirozenost pohybu.

Brzdný systém

V současné době se využívá tří různých brzdných systémů – páskových, magnetických a elektromagnetických. Liší se zejména cenou a samozřejmě svými vlastnostmi. Podrobnosti naleznete v následující tabulce:

Typ systému Výhody Nevýhody
Páskový Nízká cena Vysoká míra hluku, rychlé opotřebení, cukání
Magnetický Tichý chod, dlouhá životnost, nízká míra cukání Vyšší cena
Elektromagnetický Možnost práce ve velmi vysoké zátěži, dlouhá životnost Značná cena

Pro využití v domácnosti plně dostačují magnetické brzdy. Profesionální sportovci by se ale měli poohlédnout po dražším elektromagnetickém systému, který navíc umožňuje přesně měřit ujetou vzdálenost pro potřeby statistiky.

Šlapací střed

Stejně tak při volbě druhu šlapacího středu hraje klíčovou roli finanční obnos, který jste ochotni zaplatit. Na trhu můžete nalézt výrobky se středy miskovými a ložiskovými.

Miskové středy bývají typické pro levnější elipticaly ze supermarketů. Nicméně hojně se objevují i v nižších cenových skupinách specializovaných obchodů. Jejich výhodou je velice nízká cena. Na druhé straně vyžadují pravidelnou údržbu a oprava při problémech obvykle vyjde dráž než nový stroj.

Ložiskové středy jsou sice o něco dražší, ale jejich životnost je nepoměrně vyšší. Zároveň zaručují naprosto tichý chod i při intenzivním cvičení.

Ovládání zátěže

I ovládání zátěže se objevuje ve dvojím provedení, přičemž hlavní rozdíl spočívá v jeho komplexnosti a ceně. Jedná se o manuální a elektronický způsob.

Manuální řízení zátěže funguje na principu otočného kolečka o několika stupních. Obvykle nabízí výběr z osmi nastavení intenzit, které řídíte jednoduchým otočením knoflíku. Žádné další vychytávky neočekávejte.

Elektronický systém nabízí větší míru flexibility. Využít lze automatického režimu, který dávkuje zatížení dle vybraného programu. Díky tomu můžete zvolit cíl cvičení a stroj se o vše postará sám. Stejně plynule ovšem přejdete i do manuálního režimu prostřednictvím digitálního displeje.

Kloubní spoj

Důležitou roli hraje i provedení kloubního spoje. Zásadním způsobem ovlivňuje výdrž zařízení a nutnost pravidelné údržby. Momentálně se na trhu vyskytují tři základní druhy kloubních spojů – kluzná pouzdra, slitinová pouzdra a pouzdra ložisková. Podrobnosti nabízí tabulka:

Druh pouzdra Výhody Nevýhody
Kluzná Nízká cena Nutnost pravidelné údržby a promazávání, nižší odolnost
Slitinová Bezúdržbové provedení, vysoká odolnost pro rekreační použití Vyšší cena
Ložisková Pro profesionální sportovce Obrovská cena

Nejlepší ložisková pouzdra nejsou pro rodinné rekreační využití nutností. Jsou stavěna tak, aby vydržela obrovskou zátěž, kterou s sebou přináší cvičení profesionálů. Jinak fungují naprosto stejně jako pouzdra ze slitin.

Dodatečné funkce

Velký význam mohou mít pro některé i dodatečné funkce usnadňující přesun zařízení nebo měření sportovních aktivit.

V prvé řadě jsou to praktická kolečka a stabilizační nožky. Vzhledem k tomu, že těžší výrobky váží až 85 kg, je dobré, když jsou vybaveny kolečky. Ta usnadňují přesun z místa na místo. Stabilizační nožky poté pomohou vyrovnat případné nerovnosti na podlaze.

Pokročilejší elektronické elipticaly potom dovolují měření tepové frekvence. S pomocí čidel je možné sledovat efektivitu cvičení. Díky propojení s PC si potom snadno povedete vlastní statistiku cvičení nebo si zobrazit na monitoru krajinu pro přiblížení svého pocitu reálným běžeckým podmínkám.

Nejlepší eliptické trenažéry

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články