Nejlepší eliptické trenažéry roku 2018: recenze a rady jak vybrat

Proč vlastně chodit do fitka, když si můžete v klidu a pohodě zacvičit i doma? Stále více domácností si do bytu pořizuje speciální cvičební stroje. Dříve tolik oblíbené běhací pasy nebo rotopedy nahrazují důmyslnější a efektivnější zařízení. Mezi ně bezesporu patří i eliptické trenažéry, někdy známé i pod názvem orbitrack.

Vzhledem k tomu, že novinek na trhu neustálé přibývá a někdy nebývá snadné se v nich zorientovat, může vám pomoci náš článek. Naleznete v něm užitečné rady, podle čeho byste se při nákupu elipticalu měli řídit. A jako vždy nezapomínáme ani trojici těch nejlepších výrobků na trhu.

Nejlepší eliptické trenažéry

ACRA BE42

HMS H 9249

Kettler Rivo P

ACRA BE42

HMS H 9249

Kettler Rivo P

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Stabilita

Tichý chod

Povedený design

Přehledný displej

Mohutná konstrukce

Tichý chod

Robustní konstrukce

Povedený design

Univerzální použití

ZÁPORY

Mírné konstrukční nedostatky

Špatná stabilita

Miskový střed

Vyšší cena

Absence držáku na láhev

SHRNUTÍ

Levné zařízení od klasického výrobce Brother. Svými parametry plně dostačuje pro rekreační cvičení , i když se samozřejmě nevyhnulo drobnějším konstrukčním nedostatkům. S nimi si ovšem každý domácí kutil bez problémů poradí

Výborný eliptical pro všechny jedince dorbnějších postav a nízké váhy. Konstrukce je velmi odolný a displej nabízí všechny potřebné statistiky. Nevýhodou je slabší stabilita plastových nožek a miskové středy, které se rychleji opotřebují

Vynikající stroj pro milovníky náročnějšího cvičení. Za vyšší cenu získáte vynikající kvalitu všech součástek a navrch i povedený design. Chybí snad jen ten držák na láhev a připravit si musíte pěknou sumičku

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: ACRA BE42

Nosnost: 130 kg | Délka kroku: 34 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: kuličková ložiska | Ovládání zátěže: elektronické | Kloubový spoj: kuličková ložiska | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 35 kg | Přibližná cena: 5 400 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Stabilita
 • Tichý chod

ZÁPORY:
 • Mírné konstrukční nedostatky

ACRA BE42 pochází z dílny rakouské firmy Brother. Ta je známá pro výborný poměr cena/výkon svých produktů. Tím se může pyšnit i její model elipticalu.

Největší výhodou je nízká cena. Za tu ke všemu dostanete výborně provedené zařízení využívající jakostních materiálů. Všude, kde je možné se též nacházejí kuličková ložiska a kvalitní magnetické brzdy. Výhodou je i vysoká stabilita a tichý chod, díky němuž vás nebude nic zbytečně rušit.

Samozřejmě nemůžete očekávat, že za cenu mírně přesahující 5 000 korun dostanete naprosto dokonalý výrobek. Připravit se tedy musíte na to, že ne všechno vždy drží přesně na svém místě. Nedobře sedí třeba šrouby pro uchycení šlapek, takže si občas chtě nechtě musíte pomoci domácím řešením.

V případě, že si chcete v poklidu doma zacvičit a nechcete platit za fitcentrum, jste na správném místě. Za málo peněz dostanete kvalitní stroj, který vydrží dlouhou dobu.

Zjistit cenu >>

Recenze: HMS H 9249

Nosnost: 120 kg | Délka kroku: 30 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: misková | Ovládání zátěže: ruční | Kloubový spoj: kluzná pouzdra | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 34,5 kg | Přibližná cena: 6 100 Kč

KLADY:
 • Povedený design
 • Přehledný displej
 • Mohutná konstrukce

ZÁPORY:
 • Špatná stabilita
 • Miskový střed

Druhým výrobkem našeho přehledu je HMS H 9249. Ten představuje dobrou volbu pro jedince nižší hmotnosti, kterým nevadí nižší nosnost a maximální zatížení.

Konstrukce je mohutná, takže při dodržení maximálního zatížení bez problémů zvládne i intenzivní provoz. Přehledný displej nabízí všechny potřebné informace. Díky svému designovému provedení produkt dobře zapadne do každé domácí tělocvičny.

Významnějším nedostatkem je horší stabilita zařízení. Plastové nožky nejsou příliš pevné a časem dochází k jejich prohýbání. Stroj má navíc tendenci po podlaze klouzat. Miskové středy je nutné udržovat a v případě jejich poškození se oprava příliš nevyplatí.

Rekreační sportovci menších postav si přijdou na své. Dostanou totiž kvalitní zařízení s širokou paletou funkcí a skvělým 9 kilogramovým setrvačníkovým kolem.

Zjistit cenu >>

Recenze: Kettler Rivo P

Nosnost: 130 kg | Délka kroku: 39 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: kuličková ložiska | Ovládání zátěže: elektronické | Kloubový spoj: kuličková ložiska | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 54,6 kg | Přibližná cena: 14 000 Kč

KLADY:
 • Tichý chod
 • Robustní konstrukce
 • Povedený design
 • Univerzální použití

ZÁPORY:
 • Vyšší cena
 • Absence držáku na láhev

Jestliže patříte mezi milovníky náročnějšího cvičení, určitě se s levnějšími modely nespokojíte. Naproti tomu si rozhodně oblíbíte Kettler Rivo P, který boduje svými perfektními vlastnostmi.

Velkou devízou je tichý provoz stroje. Díky tomu, že vše sedí tak, jak má, nikde nic nevrže a nebudete rušit ostatní členy domácnosti. Robustní konstrukce z kvalitních materiálů bez problémů unese i těžší jedince. Svým designem stroj skvěle zapadne do moderně laděných domácností. Délka kroku usnadňuje použití pro více členů domácnosti rozdílných vah a výšek.

Radost rozhodně neudělá absence držáku na láhev. Ten je možné si dokoupit, ovšem ani po náročné montáži nedrží příliš dobře a spíše překáží. Vyšší finanční obnos, který musíte za pořízení výrobku zaplatit je podmíněn jeho výbornými parametry.

Patříte-li mezi vášnivé sportovce a nespokojíte se s levným základem, pak neváhejte. V podobě Kettler Rivo P získáte perfektně provedený model, blížící se svou úrovní zařízením pro profesionály.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější eliptické trenažéry podle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat eliptický trenažér

Při nákupu rozhodně si rozhodně ověřte, že je eliptický trenažér vhodný k vaší fyzické kondici a zdravotnímu stavu. Při nákupu potom nejprve zjistěte, pro jakou výšku a váhu je daný přístroj určený. Od výšky postavy se odvíjí délka kroků.  Významnými kritérii je i typ brzdného systému, šlapacího středu, ovládání zátěže a kloubního spoje. V neposlední tvar zkoukněte i provedení rámu a přítomnost dodatečných funkcí či příslušenství.

Pro koho je určen?

Eliptický trenažér se řadí mezi cvičební stroje, využitelné bez ohledu na věk či pohlaví. Díky tomu, že nezatěžuje kloubní aparát jej lze použít i jako pomůcku pro zlepšení fyzické kondice či při rehabilitaci. Zvláštní oblibu si vysloužil u žen, protože zpevňuje hýžďové svalstvo. V případě, že netrpíte vážnými chorobami pohybového aparátu, můžete na elipticalu cvičit bez jakéhokoliv omezení.

Výška a váha, tvar a délka kroku

Abyste nemuseli přístroj po několika dnech užívání vyměnit, zkontrolujte doporučené míry. Nosnost by měla plně odpovídat váze a výšce nejtěžší osoby, která bude stroj používat. Od těchto základních parametrů se totiž odvíjí zhotovení rámu a všech namáhaných součástí zařízení. V případě váhy je to hlavně odolnost samotné konstrukce, u výšky pak délka kroku a ergonomie.

Délka kroku udává, jak přirozený váš pohyb bude. Při výběru se rozhodně poohlédněte po trenažéru s délkou minimálně 38 cm. Ta je totiž univerzální pro nižší i vyšší jedince, a proto nabídne uspokojivý komfort pro všechny členy domácnosti. Obecně též platí, že s rostoucí délkou kroku roste i přirozenost pohybu.

Brzdný systém

V současné době se využívá tří různých brzdných systémů – páskových, magnetických a elektromagnetických. Liší se zejména cenou a samozřejmě svými vlastnostmi. Podrobnosti naleznete v následující tabulce:

Typ systému Výhody Nevýhody
Páskový Nízká cena Vysoká míra hluku, rychlé opotřebení, cukání
Magnetický Tichý chod, dlouhá životnost, nízká míra cukání Vyšší cena
Elektromagnetický Možnost práce ve velmi vysoké zátěži, dlouhá životnost Značná cena

Pro využití v domácnosti plně dostačují magnetické brzdy. Profesionální sportovci by se ale měli poohlédnout po dražším elektromagnetickém systému, který navíc umožňuje přesně měřit ujetou vzdálenost pro potřeby statistiky.

Šlapací střed

Stejně tak při volbě druhu šlapacího středu hraje klíčovou roli finanční obnos, který jste ochotni zaplatit. Na trhu můžete nalézt výrobky se středy miskovými a ložiskovými.

Miskové středy bývají typické pro levnější elipticaly ze supermarketů. Nicméně hojně se objevují i v nižších cenových skupinách specializovaných obchodů. Jejich výhodou je velice nízká cena. Na druhé straně vyžadují pravidelnou údržbu a oprava při problémech obvykle vyjde dráž než nový stroj.

Ložiskové středy jsou sice o něco dražší, ale jejich životnost je nepoměrně vyšší. Zároveň zaručují naprosto tichý chod i při intenzivním cvičení.

Ovládání zátěže

I ovládání zátěže se objevuje ve dvojím provedení, přičemž hlavní rozdíl spočívá v jeho komplexnosti a ceně. Jedná se o manuální a elektronický způsob.

Manuální řízení zátěže funguje na principu otočného kolečka o několika stupních. Obvykle nabízí výběr z osmi nastavení intenzit, které řídíte jednoduchým otočením knoflíku. Žádné další vychytávky neočekávejte.

Elektronický systém nabízí větší míru flexibility. Využít lze automatického režimu, který dávkuje zatížení dle vybraného programu. Díky tomu můžete zvolit cíl cvičení a stroj se o vše postará sám. Stejně plynule ovšem přejdete i do manuálního režimu prostřednictvím digitálního displeje.

Kloubní spoj

Důležitou roli hraje i provedení kloubního spoje. Zásadním způsobem ovlivňuje výdrž zařízení a nutnost pravidelné údržby. Momentálně se na trhu vyskytují tři základní druhy kloubních spojů – kluzná pouzdra, slitinová pouzdra a pouzdra ložisková. Podrobnosti nabízí tabulka:

Druh pouzdra Výhody Nevýhody
Kluzná Nízká cena Nutnost pravidelné údržby a promazávání, nižší odolnost
Slitinová Bezúdržbové provedení, vysoká odolnost pro rekreační použití Vyšší cena
Ložisková Pro profesionální sportovce Obrovská cena

Nejlepší ložisková pouzdra nejsou pro rodinné rekreační využití nutností. Jsou stavěna tak, aby vydržela obrovskou zátěž, kterou s sebou přináší cvičení profesionálů. Jinak fungují naprosto stejně jako pouzdra ze slitin.

Dodatečné funkce

Velký význam mohou mít pro některé i dodatečné funkce usnadňující přesun zařízení nebo měření sportovních aktivit.

V prvé řadě jsou to praktická kolečka a stabilizační nožky. Vzhledem k tomu, že těžší výrobky váží až 85 kg, je dobré, když jsou vybaveny kolečky. Ta usnadňují přesun z místa na místo. Stabilizační nožky poté pomohou vyrovnat případné nerovnosti na podlaze.

Pokročilejší elektronické elipticaly potom dovolují měření tepové frekvence. S pomocí čidel je možné sledovat efektivitu cvičení. Díky propojení s PC si potom snadno povedete vlastní statistiku cvičení nebo si zobrazit na monitoru krajinu pro přiblížení svého pocitu reálným běžeckým podmínkám.

Nejprodávanější eliptické trenažéry podle Heureky