ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších eliptických trenažérů 2019

Datum 28.7.2019 Sport

Proč vlastně chodit do fitka, když si můžete v klidu a pohodě zacvičit i doma? Stále více domácností si do bytu pořizuje speciální cvičební stroje. Dříve tolik oblíbené běhací pasy nebo rotopedy nahrazují důmyslnější a efektivnější zařízení. Mezi ně bezesporu patří i eliptické trenažéry, někdy známé i pod názvem orbitrack.

Vzhledem k tomu, že novinek na trhu neustálé přibývá a někdy nebývá snadné se v nich zorientovat, může vám pomoci náš článek. Naleznete v něm užitečné rady, podle čeho byste se při nákupu elipticalu měli řídit. A jako vždy nezapomínáme ani trojici těch nejlepších výrobků na trhu.

  Nejlepší eliptické trenažéry

  ACRA BE42HMS H 9249Kettler Rivo P
  ACRA BE42HMS H 9249Kettler Rivo P
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Stabilita
  Tichý chod
  Povedený design
  Přehledný displej
  Mohutná konstrukce
  Tichý chod
  Robustní konstrukce
  Povedený design
  Univerzální použití
  ZÁPORYMírné konstrukční nedostatkyŠpatná stabilita
  Miskový střed
  Vyšší cena
  Absence držáku na láhev
  SHRNUTÍLevné zařízení od klasického výrobce Brother. Svými parametry plně dostačuje pro rekreační cvičení , i když se samozřejmě nevyhnulo drobnějším konstrukčním nedostatkům. S nimi si ovšem každý domácí kutil bez problémů poradíVýborný eliptical pro všechny jedince dorbnějších postav a nízké váhy. Konstrukce je velmi odolný a displej nabízí všechny potřebné statistiky. Nevýhodou je slabší stabilita plastových nožek a miskové středy, které se rychleji opotřebujíVynikající stroj pro milovníky náročnějšího cvičení. Za vyšší cenu získáte vynikající kvalitu všech součástek a navrch i povedený design. Chybí snad jen ten držák na láhev a připravit si musíte pěknou sumičku
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: ACRA BE42

  Nosnost: 130 kg | Délka kroku: 34 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: kuličková ložiska | Ovládání zátěže: elektronické | Kloubový spoj: kuličková ložiska | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 35 kg | Přibližná cena: 5 400 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Stabilita
  • Tichý chod
  Zápory
  • Mírné konstrukční nedostatky

  ACRA BE42 pochází z dílny rakouské firmy Brother. Ta je známá pro výborný poměr cena/výkon svých produktů. Tím se může pyšnit i její model elipticalu.

  Největší výhodou je nízká cena. Za tu ke všemu dostanete výborně provedené zařízení využívající jakostních materiálů. Všude, kde je možné se též nacházejí kuličková ložiska a kvalitní magnetické brzdy. Výhodou je i vysoká stabilita a tichý chod, díky němuž vás nebude nic zbytečně rušit.

  Samozřejmě nemůžete očekávat, že za cenu mírně přesahující 5 000 korun dostanete naprosto dokonalý výrobek. Připravit se tedy musíte na to, že ne všechno vždy drží přesně na svém místě. Nedobře sedí třeba šrouby pro uchycení šlapek, takže si občas chtě nechtě musíte pomoci domácím řešením.

  V případě, že si chcete v poklidu doma zacvičit a nechcete platit za fitcentrum, jste na správném místě. Za málo peněz dostanete kvalitní stroj, který vydrží dlouhou dobu.

  Recenze: HMS H 9249

  Nosnost: 120 kg | Délka kroku: 30 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: misková | Ovládání zátěže: ruční | Kloubový spoj: kluzná pouzdra | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 34,5 kg | Přibližná cena: 6 100 Kč

  Klady
  • Povedený design
  • Přehledný displej
  • Mohutná konstrukce
  Zápory
  • Špatná stabilita
  • Miskový střed

  Druhým výrobkem našeho přehledu je HMS H 9249. Ten představuje dobrou volbu pro jedince nižší hmotnosti, kterým nevadí nižší nosnost a maximální zatížení.

  Konstrukce je mohutná, takže při dodržení maximálního zatížení bez problémů zvládne i intenzivní provoz. Přehledný displej nabízí všechny potřebné informace. Díky svému designovému provedení produkt dobře zapadne do každé domácí tělocvičny.

  Významnějším nedostatkem je horší stabilita zařízení. Plastové nožky nejsou příliš pevné a časem dochází k jejich prohýbání. Stroj má navíc tendenci po podlaze klouzat. Miskové středy je nutné udržovat a v případě jejich poškození se oprava příliš nevyplatí.

  Rekreační sportovci menších postav si přijdou na své. Dostanou totiž kvalitní zařízení s širokou paletou funkcí a skvělým 9 kilogramovým setrvačníkovým kolem.

  Recenze: Kettler Rivo P

  Nosnost: 130 kg | Délka kroku: 39 cm | Brzdy: magnetické | Středová osa: kuličková ložiska | Ovládání zátěže: elektronické | Kloubový spoj: kuličková ložiska | Snímač tepové frekvence: ano | Hmotnost: 54,6 kg | Přibližná cena: 14 000 Kč

  Klady
  • Tichý chod
  • Robustní konstrukce
  • Povedený design
  • Univerzální použití
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Absence držáku na láhev

  Jestliže patříte mezi milovníky náročnějšího cvičení, určitě se s levnějšími modely nespokojíte. Naproti tomu si rozhodně oblíbíte Kettler Rivo P, který boduje svými perfektními vlastnostmi.

  Velkou devízou je tichý provoz stroje. Díky tomu, že vše sedí tak, jak má, nikde nic nevrže a nebudete rušit ostatní členy domácnosti. Robustní konstrukce z kvalitních materiálů bez problémů unese i těžší jedince. Svým designem stroj skvěle zapadne do moderně laděných domácností. Délka kroku usnadňuje použití pro více členů domácnosti rozdílných vah a výšek.

  Radost rozhodně neudělá absence držáku na láhev. Ten je možné si dokoupit, ovšem ani po náročné montáži nedrží příliš dobře a spíše překáží. Vyšší finanční obnos, který musíte za pořízení výrobku zaplatit je podmíněn jeho výbornými parametry.

  Patříte-li mezi vášnivé sportovce a nespokojíte se s levným základem, pak neváhejte. V podobě Kettler Rivo P získáte perfektně provedený model, blížící se svou úrovní zařízením pro profesionály.

  Nejprodávanější eliptické trenažéry podle Heureky

  Jak správně vybrat eliptický trenažér

  Při nákupu rozhodně si rozhodně ověřte, že je eliptický trenažér vhodný k vaší fyzické kondici a zdravotnímu stavu. Při nákupu potom nejprve zjistěte, pro jakou výšku a váhu je daný přístroj určený. Od výšky postavy se odvíjí délka kroků.  Významnými kritérii je i typ brzdného systému, šlapacího středu, ovládání zátěže a kloubního spoje. V neposlední tvar zkoukněte i provedení rámu a přítomnost dodatečných funkcí či příslušenství.

  Pro koho je určen?

  Eliptický trenažér se řadí mezi cvičební stroje, využitelné bez ohledu na věk či pohlaví. Díky tomu, že nezatěžuje kloubní aparát jej lze použít i jako pomůcku pro zlepšení fyzické kondice či při rehabilitaci. Zvláštní oblibu si vysloužil u žen, protože zpevňuje hýžďové svalstvo. V případě, že netrpíte vážnými chorobami pohybového aparátu, můžete na elipticalu cvičit bez jakéhokoliv omezení.

  Výška a váha, tvar a délka kroku

  Abyste nemuseli přístroj po několika dnech užívání vyměnit, zkontrolujte doporučené míry. Nosnost by měla plně odpovídat váze a výšce nejtěžší osoby, která bude stroj používat. Od těchto základních parametrů se totiž odvíjí zhotovení rámu a všech namáhaných součástí zařízení. V případě váhy je to hlavně odolnost samotné konstrukce, u výšky pak délka kroku a ergonomie.

  Délka kroku udává, jak přirozený váš pohyb bude. Při výběru se rozhodně poohlédněte po trenažéru s délkou minimálně 38 cm. Ta je totiž univerzální pro nižší i vyšší jedince, a proto nabídne uspokojivý komfort pro všechny členy domácnosti. Obecně též platí, že s rostoucí délkou kroku roste i přirozenost pohybu.

  Brzdný systém

  V současné době se využívá tří různých brzdných systémů – páskových, magnetických a elektromagnetických. Liší se zejména cenou a samozřejmě svými vlastnostmi. Podrobnosti naleznete v následující tabulce:

  Typ systémuVýhodyNevýhody
  PáskovýNízká cenaVysoká míra hluku, rychlé opotřebení, cukání
  MagnetickýTichý chod, dlouhá životnost, nízká míra cukáníVyšší cena
  ElektromagnetickýMožnost práce ve velmi vysoké zátěži, dlouhá životnostZnačná cena

  Pro využití v domácnosti plně dostačují magnetické brzdy. Profesionální sportovci by se ale měli poohlédnout po dražším elektromagnetickém systému, který navíc umožňuje přesně měřit ujetou vzdálenost pro potřeby statistiky.

  Šlapací střed

  Stejně tak při volbě druhu šlapacího středu hraje klíčovou roli finanční obnos, který jste ochotni zaplatit. Na trhu můžete nalézt výrobky se středy miskovými a ložiskovými.

  Miskové středy bývají typické pro levnější elipticaly ze supermarketů. Nicméně hojně se objevují i v nižších cenových skupinách specializovaných obchodů. Jejich výhodou je velice nízká cena. Na druhé straně vyžadují pravidelnou údržbu a oprava při problémech obvykle vyjde dráž než nový stroj.

  Ložiskové středy jsou sice o něco dražší, ale jejich životnost je nepoměrně vyšší. Zároveň zaručují naprosto tichý chod i při intenzivním cvičení.

  Ovládání zátěže

  I ovládání zátěže se objevuje ve dvojím provedení, přičemž hlavní rozdíl spočívá v jeho komplexnosti a ceně. Jedná se o manuální a elektronický způsob.

  Manuální řízení zátěže funguje na principu otočného kolečka o několika stupních. Obvykle nabízí výběr z osmi nastavení intenzit, které řídíte jednoduchým otočením knoflíku. Žádné další vychytávky neočekávejte.

  Elektronický systém nabízí větší míru flexibility. Využít lze automatického režimu, který dávkuje zatížení dle vybraného programu. Díky tomu můžete zvolit cíl cvičení a stroj se o vše postará sám. Stejně plynule ovšem přejdete i do manuálního režimu prostřednictvím digitálního displeje.

  Kloubní spoj

  Důležitou roli hraje i provedení kloubního spoje. Zásadním způsobem ovlivňuje výdrž zařízení a nutnost pravidelné údržby. Momentálně se na trhu vyskytují tři základní druhy kloubních spojů – kluzná pouzdra, slitinová pouzdra a pouzdra ložisková. Podrobnosti nabízí tabulka:

  Druh pouzdraVýhodyNevýhody
  KluznáNízká cenaNutnost pravidelné údržby a promazávání, nižší odolnost
  SlitinováBezúdržbové provedení, vysoká odolnost pro rekreační použitíVyšší cena
  LožiskováPro profesionální sportovceObrovská cena

  Nejlepší ložisková pouzdra nejsou pro rodinné rekreační využití nutností. Jsou stavěna tak, aby vydržela obrovskou zátěž, kterou s sebou přináší cvičení profesionálů. Jinak fungují naprosto stejně jako pouzdra ze slitin.

  Dodatečné funkce

  Velký význam mohou mít pro některé i dodatečné funkce usnadňující přesun zařízení nebo měření sportovních aktivit.

  V prvé řadě jsou to praktická kolečka a stabilizační nožky. Vzhledem k tomu, že těžší výrobky váží až 85 kg, je dobré, když jsou vybaveny kolečky. Ta usnadňují přesun z místa na místo. Stabilizační nožky poté pomohou vyrovnat případné nerovnosti na podlaze.

  Pokročilejší elektronické elipticaly potom dovolují měření tepové frekvence. S pomocí čidel je možné sledovat efektivitu cvičení. Díky propojení s PC si potom snadno povedete vlastní statistiku cvičení nebo si zobrazit na monitoru krajinu pro přiblížení svého pocitu reálným běžeckým podmínkám.

  Nejprodávanější eliptické trenažéry podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Podobné články