ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Srovnávací test a recenze nejlepších čelovek

29. 5. 2023 aktualizováno

Přečtěte si nezávislý test a recenze 3 nejlepších čelovek, které vám skvěle poslouží jak v kempu, tak na horských výstupech či při večerním běhání. V článku dále poradíme, jak kvalitní čelovky vybírat. Celkovým vítězem se stala multifunkční čelovka Silva Cross Trail 7R s dosvitem až 140 m.

Nejlepší celkově

Čelovka s vysokým výkonem a dlouhým dosvitem pro náročné.

Nejlepší cena/výkon

Spolehlivý a odolný zdroj světla pro vnitřní i venkovní použití.

Nejlepší levná (do 200 Kč)

Čelovka s bílým a červeným světlem a dlouhou výdrží baterií.

Nejlepší čelové svítilny

Recenze Silva Cross Trail 7R – Multifunkční čelovka pro náročné

Recenze Čelovky Silva Cross Pro náročné

Svítivost: 600 lm | Dosvit: 140 m | Hmotnost: 182 g | Doba svícení: 13 hod. | Typ baterie: USB-C nabíjecí baterie 2,0Ah | Vodotěsnost: ano | Přibližná cena: 3 599 Kč

Klady
 • Vysoká svítivost
 • Dlouhý dosvit
 • Systém Flow Light™
 • Ergonomický tvar
 • Indikátor nízké kapacity baterie
Zápory
 • Vyšší cena
 • Vyšší hmotnost baterie
 • Nižší doba svícení

Čelovka SILVA Cross Trail 7R je vynikající volbou pro náročné uživatele. Nabízí vysoký výkon a skvělé vlastnosti. Samotná čelovka není se svou hmotností 78 g příliš těžká, což je dokonce méně než její baterie, která váží 102 g.

Osvětlení zajišťují 2 LED diody se systémem Intelligent Light™ s vysokou svítivostí 600 lumenů a dosvitem až 140 metrů. Čelovka je vybavena systémem Flow Light™, díky kterému se světelný kužel automaticky rozšiřuje po sklopení hlavy, čímž umožňuje rychlejší a lepší dosvit do kratších a středních vzdáleností.

Energii poskytuje čelovce USB-C nabíjecí baterie 2,0Ah, která umožňuje až 13 hodin svícení, což je oproti jiným modelům poměrně málo. Držák baterie, který ji bezpečně a pohodlně drží na svém místě, je umístěn na hlavovém mostu.

Čelová svítila SILVA je ergonomicky tvarovaná pro pohodlné nošení. Je voděodolná podle certifikace IPX5, takže se nemusíte bát ji nosit v dešti. Vybavena je navíc indikátorem nízké kapacity baterie, abyste věděli, kdy ji dobít. Skvělým pomocníkem pro vás tato čelovka může být při běhání, jízdě na běžkách, jízdě na kole nebo kempování.

Recenze Petzl Tikka – Kvalitní čelovka s velkým dosvitem a dlouhou výdrží

Recenze čelovky Petzl Tikka – Velký dosvit a dlouhá výdrž Zlatý střed

Svítivost: 100 lm | Dosvit: 55 m | Hmotnost: 85 g | Doba svícení: 120 hod. | Typ baterie: 3xAAA | Vodotěsnost: ne | Přibližná cena: 600 Kč

Klady
 • Dlouhá doba svícení
 • Dobrá ovladatelnost
 • Velký dosvit
 • Kvalitní konstrukce
Zápory
 • Pouze dvě intenzity svícení
 • Nemožnost vypnout minisvětýlko

Druhý produkt našeho přehledu od společnosti Petzl nabízí skvělý poměr cena/výkon, kdy zákazník dostane za relativně nízkou cenu velmi kvalitního společníka na doma i pro sport.

Hlavními pozitivy jsou především opravdu velmi dlouhá výdrž, kdy i při maximální délce činnosti vydrží světlo přes 120 hodin. Nízká hmotnost a kvalitně provedená konstrukce napomáhají skvělé ovladatelnosti produktu, který na hlavě člověk ani neucítí. Dalším velkým kladem je daleký dosvit, který přispívá k použitelnosti produktu i mimo teplo domova.

Nepotěší především omezené nastavení intenzity svitu, jelikož čelovka umožňuje pouze dvě varianty svícení. Zároveň není možné vypnout neustále svítící malé světýlko určené k tomu, aby bylo čelové svítidlo možné najít na dně batohu či při jeho ztrátě. Nastanou však situace, kdy by možnost kompletního vypnutí světla byla žádoucí.

Model Petzl Tikka je však velmi povedený a jedná se o univerzální čelovku použitelnou pro všechny aktivity v přehledném prostředí.

Recenze YATE Proxima – Čelovka s LED diodami a nízkou cenou

Recenze Čelovky Yate Proxima Levný základ

Svítivost: – | Dosvit: 30 m | Hmotnost: 50 g | Doba svícení: 100 hod. | Typ baterie: 3xAAA | Vodotěsnost: ne | Přibližná cena: 175 Kč

Klady
 • 2 barvy světla
 • Úsporné LED diody
 • Dlouhá doba svícení
 • Nízká cena
Zápory
 • Vyšší hmotnost s bateriemi
 • Není voděodolná

Čelová svítilna YATE Proxima je lehkým modelem vhodným pro každodenní použití při turistice, kempování a jiných činnostech. Nabízí dobré vlastnosti a vyniká zejména skvělou cenou, která nepřevyšuje 200 Kč.

Světlo zajišťují LED diody s dobrou svítivostí a dosvitem až 30 metrů. Jejich výhodou je úspora energie, takže vám baterie vydrží až na 100 hodin provozu. Čelovka obsahuje 5 bílých a 4 červené diody. Nastavit je možné 3 režimy svícení, a to u bílých diod plný výkon a u červených plný výkon nebo blikání. Výhodou červeného světla ve tmě je, že nepřitahuje hmyz, což oceníte zejména při kempování.

Samotná čelovka má nízkou hmotnost kolem 50 g. Její provoz probíhá na 3 baterie typu AAA, po jejichž vložení hmotnost vzroste a nošení čelovky již nemusí být tak komfortní. Tato čelová svítilna je skvělým a levným pomocníkem pro vaše každodenní aktivity při nedostatečném osvětlení.

Nejprodávanější čelovky

Jak vybrat čelovku – Rady krok za krokem

Základními parametry, podle kterých je nutné se řídit při výběru té správné čelovky jsou především účel používání, typ světla, výdrž svícení, síla světelného toku a dosvit. Svou roli samozřejmě hraje i komfort při jejím používání, který je výrazně ovlivněn především hmotností produktu a materiálem, ze kterého je vyrobeno upevnění.

Účel používání čelovky

Typy čelovek v současnosti se vyskytující na trhu, se liší především účelem, pro který jsou určeny. Každá z aktivit si vyžaduje jiné provedení.

Pro milovníky lezení po horách je zásadní především odolnost produktu a možnost regulace toku světla. Zároveň by výrobek měl být dostatečně lehký, aby svého nositele zbytečně nezatížil a neunavil.

Běžci ocení především nastavitelnost hlavy a stabilitu. Vzhledem k tomu, že při běhání je čelovka vystavena otřesům, je vhodné vybírat takový typ, který vydrží i větší tlak. Velký význam má v tomto případě také nízká hmotnost produktu.

Náš tip

Pro běžce jsme vybrali nejlepší běžecké boty, pro cyklisty jsem připravili srovnání horských kol.

Pro cyklisty je pak důležité, aby produkt vytvořil dostatečný kužel světla, který zpřehlední cestu a vyjeví případné překážky. Samozřejmě je také důležité, aby čelovka příliš neoslňovala ostatní v protisměru.

Uživatelé čelovky v domácím prostředí pak představují nejméně vybíravou skupinu, pro kterou bude zásadní především výdrž, případně intenzita svícení. Ta hraje rozhodující roli také v případě využití produktu k myslivosti či lovu zvěře.

Typ světla

Mezi hlavní světelné zdroje, které jsou v současné době na trhu k mání, patří LED diody. Jejich zásadní výhodou je především vysoký výkon při současném zachování nízké spotřeby energie. Dalším pozitivem je také jejich nižší hmotnost a vysoká odolnost proti poškození.

Klasické halogenové žárovky se již v současné době samostatně v čelových svítidlech nevyužívají. Nacházejí však využití v kombinaci s moderními LED diodami, čímž zaručí nižší cenu produktu.

Výdrž svícení

Dalším významným parametrem je doba, po kterou je čelovka schopna vydávat světlo. Při výběru toho správného čelového svítidla je potřeba značná obezřetnost, jelikož výrobci mají tendenci do konečného parametru zahrnout i dobu, kdy už zdroj světla dohasíná. Jestliže se tedy některý z produktů výrazně vymyká v délce svícení, je vhodné zpozornět a raději zvolit jiný typ.

Moderní LED diody v současné době však nabízejí délku svícení v řádu několika dní, což představuje opravdu dlouhou dobu.

Světelný tok a dosvit

Pod tajuplným názvem světelný tok se neskrývá nic jiného než výkon světla. Ten se udává v lumenech a jeho výše prozrazuje, jaká bude síla světla a jeho dosah.

Parametr dosvitu velmi úzce souvisí se světelným tokem. Kombinace těchto dvou aspektů potom má výrazný vliv na dobu svícení čelovky. Je tak vhodné vybírat pomocníka s takovým dosvitem, který je při vykonávané činnosti potřeba. Je tedy jasné, že např. na opravu auta bude potřebný nižší dosvit než při lovení zvěře v lese.

S dosvitem dále velmi úzce souvisí tzv. kužel světla. Ten udává, do jaké šířky se bude světlo vydávané zdrojem rozprostírat. V tomto případě platí, že čím je kužel světla širší, tím nižší je dosvit produktu. Šířka svícení je významná především pro běžce či jedince pracující venku, kteří tak získají větší přehled o tom, co se děje nejen před nimi, ale také okolo nich.

Hmotnost čelovky

Ačkoliv je váha čelovek velmi nízká, i tak je nutné velmi pečlivě vybírat, jelikož každý gram navíc je na hlavě znát. Proto je nutné si opět velmi dobře promyslet účel, jaký by měl produkt plnit, a podle toho zvolit i jeho hmotnost. Více prozradí tabulka, která shrnuje žádoucí světelný tok v lumenech a hmotnost pro daný typ činnosti:

Typ činnosti Světelný tok v lumenech Hmotnost
Domácí použití 70 – 200 lm libovolná
Sportovní aktivity 200 – 450 lm do 120 g
Myslivost, lovectví 500 – 900 lm 150 – 200 g

Odolnost materiálu

Dalším zásadním kritériem, které může ovlivnit výběr toho správného zdroje světla, je odolnost materiálu, ze kterého je produkt vyroben. Nejlevnější materiál představuje plast, který je ovšem tou nejméně odolnou variantou. Proto by měl být používán jen v případě svítilny pro občasné použití v domácích podmínkách.

Pro náročnější jsou pak určeny především produkty z hliníkové slitiny, která nabízí kombinaci vysoké odolnosti při zachování nízké hmotnosti. To vše samozřejmě za vyšší cenu. Celkově se však jedná o mnohem kvalitnější alternativu určenou především zájemcům o outdoorové intenzivní užívání.

Pro některé může být významná také případná vodotěsnost čelovky, která udává zda, a nakolik je produkt schopen bez úhony přežít kontakt s vodou. Tento atribut využijí především uživatelé žijící nebo pracující v blízkosti zdroje vody.

Nejprodávanější čelovky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.4 (5 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář