ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší čelovky 2019 – Recenze a návod jak vybrat

Datum 24.6.2019 Sport

Někdy se stane, že se práce či zábava protáhne dlouho do nočních hodin, kdy padá tma a baterka či další příruční zdroj světla neposkytne dostatečný komfort. Pro ty, kteří potřebují mít volné ruce pro práci, ale zároveň si na ni chtějí pořádně posvítit, jsou určeny čelové svítilny.

Vzhledem k nárůstu četnosti nočních aktivit se také velmi výrazně v poslední době rozšířil segment s těmito produkty. Proto jsme pro Vás připravili následující článek, v němž Vás seznámíme s těmi nejdůležitějšími kritérii při výběru toho správného zdroje světla. Samozřejmě nezapomeneme ani na výběr těch nejlepších zástupců.

  Nejlepší čelové svítilny

  Sencor SLL 50Petzl TikkaFenix HL60R
  Sencor SLL 50Petzl TikkaFenix HL60R
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  3 intenzity svícení
  Velmi nízká hmotnost
  Dlouhá doba svícení
  Dobrá ovladatelnost
  Velký dosvit
  Kvalitní konstrukce
  Perfektní parametry síly světla a dosvitu
  Kvalitní materiál
  Možnost nabíjení přes USB
  6 režimů svícení
  Vodotěsnost
  ZÁPORYVhodná pouze pro domácí použití
  Nutnost použití 3 AAA baterií
  Krátká výdrž
  Dvě možnosti svícení
  Nelze vypnout minisvětýlko
  Vyšší cena
  Hmotnost a velikost
  SHRNUTÍSkvělá volba pro ty, kteří si potřebují občas doma posvítitSpolehlivý a odolný zdroj světla pro vnitřní i venkovní použitíSkvělá čelovka pro profesionály
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Sencor SLL 50

  Svítivost: 32 lm | Dosvit: 15 m | Hmotnost: 48 g | Doba svícení: 20 hod. | Typ baterie: 3xAAA | Vodotěsnost: ne | Přibližná cena: 130 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • 3 intenzity svícení
  • Velmi nízká hmotnost
  Zápory
  • Vhodná pouze pro domácí svícení
  • Nutnost použití 3 AAA baterií
  • Krátká výdrž

  Model Sencor SLL 50 představuje velmi dobrou variantu pro každého nenáročného zájemce o domácí svícení. Jedná se o spolehlivý produkt za velmi nízkou cenu.

  Hlavním kladem je možnost zvolit ze tří různých stupňů intenzity svícení. Čím nižší světelný tok je potřeba, tím déle produkt vydrží svítit, což je skvěle využitelné především večer, kdy světlo ubývá postupně. Potěší také fakt, že produkt je opravdu velmi lehký, jeho nositel tak jeho tíhu na hlavě prakticky neucítí.

  Síla a dosvit produktu zcela odpovídají ceně. Čelovka je tak vhodná pouze pro domácí použití, protože dosvit na zhruba 15 m a svítivost 32 lm nepředstavují parametry vhodné i pro outdoorové užití. Nutnost použití tří AAA baterií pro fungování produktu také příliš nepotěší vzhledem k poměrně krátké výdrži.

  Celkově se však jedná o výbornou alternativu pro ty, kteří si občas potřebují posvítit při práci na zahradě nebo v temnějších částech domu.

  Recenze: Petzl Tikka

  Svítivost: 100 lm | Dosvit: 55 m | Hmotnost: 85 g | Doba svícení: 120 hod. | Typ baterie: 3xAAA | Vodotěsnost: ne | Přibližná cena: 600 Kč

  Klady
  • Dlouhá doba svícení
  • Dobrá ovladatelnost
  • Velký dosvit
  • Kvalitní konstrukce
  Zápory
  • Pouze dvě intenzity svícení
  • Nemožnost vypnout minisvětýlko

  Druhý produkt našeho přehledu od společnosti Petzl nabízí skvělý poměr cena/výkon, kdy zákazník dostane za relativně nízkou cenu velmi kvalitního společníka na doma i pro sport.

  Hlavními pozitivy jsou především opravdu velmi dlouhá výdrž, kdy i při maximální délce činnosti vydrží světlo přes 120 hodin. Nízká hmotnost a kvalitně provedená konstrukce napomáhají skvělé ovladatelnosti produktu, který na hlavě člověk ani neucítí. Dalším velkým kladem je daleký dosvit, který přispívá k použitelnosti produktu i mimo teplo domova.

  Nepotěší především omezené nastavení intenzity svitu, jelikož čelovka umožňuje pouze dvě varianty svícení. Zároveň není možné vypnout neustále svítící malé světýlko určené k tomu, aby bylo čelové svítidlo možné najít na dně batohu či při jeho ztrátě. Nastanou však situace, kdy by možnost kompletního vypnutí světla byla žádoucí.

  Model Petzl Tikka je však velmi povedený a jedná se o univerzální čelovku použitelnou pro všechny aktivity v přehledném prostředí.

  Recenze: Fenix HL60R

  Svítivost: 950 lm | Dosvit: 116 m | Hmotnost: 167 g | Doba svícení: 100 hod. | Typ baterie: li-on akumulátor | Vodotěsnost: ano | Přibližná cena: 2 100 Kč

  Klady
  • Perfektní parametry síly světla a dosvitu
  • Kvalitní materiál
  • Možnost nabíjení přes USB
  • 6 režimů svícení
  • Vodotěsnost
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Hmotnost a velikost

  Ta nejlepší výbava pro lovce, myslivce či jen milovníky pořádného nočního svícení, to vše je Fenix HL60R. Jedná se o jeden z nejvýkonnějších a nejkvalitnějších modelů, které je v současné době možné na trhu pořídit.

  Velkými pozitivy jsou opravdu velmi daleký dosvit a obrovská síla světla, která rozzáří i nepřehledný les. Šest různě silných režimů svícení nabízí možnost citlivé regulace toku světla podle potřeby a stavu baterie. Tu je možno dobíjet velmi jednoduše prostřednictvím USB, které je připojitelné ke každému PC. Potěší také vysoká kvalita a odolnost použitých materiálů, které neporuší ani kontakt s vodou.

  Záporem je samozřejmě vysoká cena, která je ovšem vykoupena skvělými parametry. Kvalitní adaptér a svítilna se pak projeví také poněkud vyšší hmotností, proto se nejedná o model pro běžce či cyklisty, které by mohla váha brzy unavit.

  Fenix HL60R však představuje to nejlepší, co je možné v současné době pořídit. Každý profesionál, který potřebuje často prozářit noc, tento produkt zcela jistě ocení.

  Nejprodávanější čelovky dle Heureky

  Jak správně vybrat čelovku?

  Základními parametry, podle kterých je nutné se řídit při výběru té správné čelovky jsou především účel používání, typ světla, výdrž svícení, síla světelného toku a dosvit. Svou roli samozřejmě hraje i komfort při jejím používání, který je výrazně ovlivněn především hmotností produktu a materiálem, ze kterého je vyrobeno upevnění.

  Účel používání

  Typy čelovek v současnosti se vyskytující na trhu, se liší především účelem, pro který jsou určeny. Každá z aktivit si vyžaduje jiné provedení.

  Pro milovníky lezení po horách je zásadní především odolnost produktu a možnost regulace toku světla. Zároveň by výrobek měl být dostatečně lehký, aby svého nositele zbytečně nezatížil a neunavil.

  Běžci ocení především nastavitelnost hlavy a stabilitu. Vzhledem k tomu, že při běhání je čelovka vystavena otřesům, je vhodné vybírat takový typ, který vydrží i větší tlak. Velký význam má v tomto případě také nízká hmotnost produktu.

  Pro cyklisty je pak důležité, aby produkt vytvořil dostatečný kužel světla, který zpřehlední cestu a vyjeví případné překážky. Samozřejmě je také důležité, aby čelovka příliš neoslňovala ostatní v protisměru.

  Uživatelé čelovky v domácím prostředí pak představují nejméně vybíravou skupinu, pro kterou bude zásadní především výdrž, případně intenzita svícení. Ta hraje rozhodující roli také v případě využití produktu k myslivosti či lovu zvěře.

  Typ světla

  Mezi hlavní světelné zdroje, které jsou v současné době na trhu k mání, patří LED diody. Jejich zásadní výhodou je především vysoký výkon při současném zachování nízké spotřeby energie. Dalším pozitivem je také jejich nižší hmotnost a vysoká odolnost proti poškození.

  Klasické halogenové žárovky se již v současné době samostatně v čelových svítidlech nevyužívají. Nacházejí však využití v kombinaci s moderními LED diodami, čímž zaručí nižší cenu produktu.

  Výdrž svícení

  Dalším významným parametrem je doba, po kterou je čelovka schopna vydávat světlo. Při výběru toho správného čelového svítidla je potřeba značná obezřetnost, jelikož výrobci mají tendenci do konečného parametru zahrnout i dobu, kdy už zdroj světla dohasíná. Jestliže se tedy některý z produktů výrazně vymyká v délce svícení, je vhodné zpozornět a raději zvolit jiný typ.

  Moderní LED diody v současné době však nabízejí délku svícení v řádu několika dní, což představuje opravdu dlouhou dobu.

  Světelný tok a dosvit

  Pod tajuplným názvem světelný tok se neskrývá nic jiného než výkon světla. Ten se udává v lumenech a jeho výše prozrazuje, jaká bude síla světla a jeho dosah.

  Parametr dosvitu velmi úzce souvisí se světelným tokem. Kombinace těchto dvou aspektů potom má výrazný vliv na dobu svícení čelovky. Je tak vhodné vybírat pomocníka s takovým dosvitem, který je při vykonávané činnosti potřeba. Je tedy jasné, že např. na opravu auta bude potřebný nižší dosvit než při lovení zvěře v lese.

  S dosvitem dále velmi úzce souvisí tzv. kužel světla. Ten udává, do jaké šířky se bude světlo vydávané zdrojem rozprostírat. V tomto případě platí, že čím je kužel světla širší, tím nižší je dosvit produktu. Šířka svícení je významná především pro běžce či jedince pracující venku, kteří tak získají větší přehled o tom, co se děje nejen před nimi, ale také okolo nich.

  Hmotnost

  Ačkoliv je váha čelovek velmi nízká, i tak je nutné velmi pečlivě vybírat, jelikož každý gram navíc je na hlavě znát. Proto je nutné si opět velmi dobře promyslet účel, jaký by měl produkt plnit, a podle toho zvolit i jeho hmotnost. Více prozradí tabulka, která shrnuje žádoucí světelný tok v lumenech a hmotnost pro daný typ činnosti:

  Typ činnostiSvětelný tok v lumenechHmotnost
  Domácí použití70 – 200 lmlibovolná
  Sportovní aktivity200 – 450 lmdo 120 g
  Myslivost, lovectví500 – 900 lm150 – 200 g

  Odolnost materiálu

  Dalším zásadním kritériem, které může ovlivnit výběr toho správného zdroje světla, je odolnost materiálu, ze kterého je produkt vyroben. Nejlevnější materiál představuje plast, který je ovšem tou nejméně odolnou variantou. Proto by měl být používán jen v případě svítilny pro občasné použití v domácích podmínkách.

  Pro náročnější jsou pak určeny především produkty z hliníkové slitiny, která nabízí kombinaci vysoké odolnosti při zachování nízké hmotnosti. To vše samozřejmě za vyšší cenu. Celkově se však jedná o mnohem kvalitnější alternativu určenou především zájemcům o outdoorové intenzivní užívání.

  Pro některé může být významná také případná vodotěsnost čelovky, která udává zda, a nakolik je produkt schopen bez úhony přežít kontakt s vodou. Tento atribut využijí především uživatelé žijící nebo pracující v blízkosti zdroje vody.

  Nejprodávanější čelovky dle Heureky

  Sdílejte článek

  Podobné články