ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší BMX kola 2024 – Jak vybrat kolo na Dirt a Freestyle

17. 5. 2023 aktualizováno

BMX freestyle je moderní sport, který svou efektností dokáže zaujmout dospělé i děti všeho věku. Potřebujete k němu však správné vybavení – BMX kola. Jak vybrat dobré dirt kolo na freestyle, které vám pomůže překonat náročné začátky? To se dozvíte v našem průvodci. Z testovaných modelů nás pak nejvíce zaujalo freestyle BMX kolo GT Performer Black.

Nejlepší BMX kolo

Odolné BMX kolo určené pro začátečníky a pokročilé. Ocelový rám v černé barvě doplňují zlatavá kola, pedály a řídítka.

Nejlepší cena/kvalita

Parádní začátečnické kolo na BMX freestyle disciplíny. Do skateparku i na dirt. Hi-Ten rám a solidní odolnost.

Nejlepší levné BMX kolo

Velmi levné freestyle kolo, na kterém se lze dobře učit základy. Překvapivě poctivé zpracování a plná výbava s pegy.

Nejlepší BMX kola

Recenze GT Performer Black – Nejlepší BMX kolo pro začátečníky i mírně pokročilé

GT Performer Black - nejlepší bmx kola Pro náročné

Typ: BMX freestyle | Určení: dirt, park, street | Velikost kola: 20″ | Materiál rámu: Hi-Ten ocel | Brzdy: U-brake | Pegy: Ne | Hmotnost: – | Cena: 11 500 Kč

Klady
  • Vysoká odolnost
  • Poutavý design
  • Pro začátečníky i mírně pokročilé
  • Univerzální geometrie kola
Zápory
  • Vyšší cena

BMX Freestyle kolo GT Performer Black si můžete bez obav pořídit, ať už jste začínající či pokročilý jezdec. Ideální ovšem bude, máte-li kolem 180 cm. Známý model BMX kol si můžete zakoupit v různých barevných variantách, my jsme pro vás vybrali zlato-černou. Zlatá barva je použita nápaditě – na kolech, pedálech a řídítkách.

Toto kolo disponuje rámem z kvalitní Hi-Ten slitiny, která mu dodává odolnost a pevnost. Univerzální geometrie kola vám dává možnost jezdit street, park i dirt. Průmyslová ložiska jsou uložena ve středu, hlavovém složení a předním náboji. Ložiska tohoto typu se vyznačují dlouhou životností a hladkým chodem.

Pivotal sedlo a sedlovka zajišťují jezdci co nejlepší možné pohodlí během jízdy. Řídítka jsou vysoká 8,5″. Pokud se tedy pro koupi rozhodnete, získáte jeden ze skvělých modelů od prověřené značky. Ta je oblíbená díky kvalitě a spolehlivosti svých výrobků. Kromě BMX kol se specializuje také na prodej horských kol.

Recenze Galaxy Spot 20″ (2021)– Kvalitní BMX freestyle kolo pro začátečníky

Recenze Galaxy Spot 20″ (2021)– Kvalitní BMX freestyle kolo pro začátečníky Zlatý střed

Typ: BMX freestyle | Určení: Dirt, park | Velikost kola: 20″ | Materiál rámu: Hi-Ten ocel | Brzdy: U-brake, zadní | Pegy: Ne | Hmotnost: 11,4 kg | Cena: 8 490 Kč

Klady
  • Dobrá odolnost
  • Přiměřená hmotnost
  • Poctivé komponenty
  • Skvělé pro začátečníky
  • Na park, street i dirt
Zápory
  • Chybí pegy

Známá značka Galaxy dala dohromady solidní a dobře vypadající dirt kolo Spot. Zaujmout může začátečníky, kteří nechtějí kupovat levné modely a vsadí rovnou na poněkud lepší kvalitu. Model je určen pro freestyle disciplíny. Nejvíc doma se bude cítit ve skateparku, ale obstojí i na dirtu. Už na pohled je jasné, že jde o čistou práci zaměřenou na výkon a podporu při učení triků.

Rám by měl něco vydržet. Vyrobený je z osvědčené Hi-Ten oceli. Nejde sice o zrovna exkluzivní materiál, ale taky se stále pohybujeme v dostupné cenové třídě. Kolo si přesto drží příznivou hmotnost 11,4 kg. Značka Galaxy nešidila ani na dalších komponentech. Kolo nese řídítka a představec Leadtec, hliníkové náboje a ráfky, ocelovou sedlovku a osu. Vše v rámci relace velmi slušná kvalita. Nechybí zadní brzda U-brake. V začátcích velmi užitečná. Trochu zamrzí, že v ceně nejsou pegy. Je třeba si je koupit zvlášť. Nejde o kdovíjak velkou investici, ale přesto…

Kolo je 20palcové – tedy určené pro mladé a dospělé jezdce. Respektive jezdce nad cca 150 cm výšky. Potěší stylovým, jednoduchým designem. Pokud si chcete vyzkoušet freestyle BMX disciplíny, jde o dobrou volbu, za kterou nezaplatíte majlant.

Recenze Galaxy Early Bird 20″ (2021) – BMX freestyle kolo za skvělou cenu

Recenze Galaxy Early Bird 20 (2021) – BMX freestyle kolo za skvělou cenu Levný základ

Typ: BMX freestyle | Určení: Park, rampy | Velikost kola: 20″ | Materiál rámu: Hi-Ten ocel | Brzdy: U-brake, zadní | Pegy: Ne | Hmotnost: 11,4 kg | Cena: 6 990 Kč

Klady
  • Dobré komponenty
  • Ovladatelnost
  • Optimální pro začátečníky
  • Slušná odolnost
Zápory
  • Bez pegů
  • Spíš pro „rekreační“ použití

Lákají vás freestyle disciplíny ve skateparcích a na U-rampách? S tímto pěkným kolem z dílny české značky Galaxy si je můžete vyzkoušet. BMX Early Bird kombinuje cenovou dostupnost s poměrně poctivým zpracováním. Pro mladé a začínající BMX nadšence s napjatějším rozpočtem jde o adekvátní volbu. Dvacetipalcová kola jsou vhodná pro všechny jezdce nad 150 cm. Díky Hi-Ten rámu kolo něco snese. Samozřejmě se odolností nemůže rovnat modelům z pokročilých, dražších kompozitních materiálů či titanu. Ale to už bychom se taky ocitli ve zcela jiné relaci.

Freestyle BMX kolo Galaxy Early Bird je opatřeno komponenty Leadtec a Nexelo, lehkými hliníkovými ráfky a nechybí ani zadní brzda. Konkrétně Tektro U-brake. Svou práci v kombinaci s brzdovými pákami Power zvládá důstojně. Začátečníci (jímž je kolo určeno) by brzdu neměli nedočkavě sundávat. Její služby ocení a tolik váhy zas nepřidává. Kolo si drží rozumnou hmotnost 11,4 kg. Kola nesou pláště Kenda s dobrou přilnavostí. Celkově je kolo výborně ovladatelné, odpustí nějakou tu technickou chybu.

Značka Galaxy představuje v nižší relaci BMX kol poctivého hráče. I v případě kola Early Bird sázíte na poctivý poměr ceny a kvality. Pokud od něj budete mít realistická očekávání, zklamání jistě nehrozí. Jen je ještě třeba přikoupit pegy. Ty bohužel nejsou součástí výbavy.

Nejprodávanější BMX kola na Heurece

Jak vybrat BMX freestyle kolo

BMX disciplíny představují velice atraktivní sportovní odvětví. Nejen pro diváky, ale i pro samotné jezdce. Nabízejí dávku adrenalinu, vyžadují a tříbí přesnost, soustředění, fyzickou zdatnost i svalovou koordinaci. Na obyčejném kole si však tento sport nevyzkoušíte. Potřebujete speciální kolo na BMX.

V čem spočívají specifika těchto kol? Jak se liší varianty pro jednotlivé disciplíny BMX? Jak si vybrat dobré kolo, pokud chcete s touto zajímavou aktivitou začít? To vše zjistíte v našem průvodci.

Co je BMX?

Jde o cyklistické odvětví, které se začalo vyvíjet začátkem 70. let 20. století. K nám se povědomí o BMX dostalo během 80. let. Brzy se objevily i první soutěže. Původní BMX zastupovala především disciplína známá jako bikros, která se velmi podobá motokrosu. Akorát na kolech. Ostatně i BMX je zkratkou slov bicykle motocross.

BMX už však dávno není jen nějakou přípravkou na motokros. Rozvinulo se ve zcela samostatné, životaschopné, ba významné a rozvětvené sportovní odvětví. Kromě původního bikrosu vznikla i řada velmi odlišných disciplín, které se souhrnně označují jako BMX freestyle. V čem je rozdíl?

Bikros je klasický závod. Jede se na speciálním upraveném terénu, ale start je hromadný a o vítězství rozhoduje, kdo první projede cílovou rovinkou. U freestyle disciplín, jako je dirt, park, street nebo jiné nehraje pořadí roli. Hodnotí se kvalita jízdy. Freestyle se zaměřuje na triky, skoky, technické prvky. Jde o velmi individuální sport. Freestylové odvětví mají dnes zřejmě větší věhlas a pozornost než samotný bikros. Většina prodávaných BMX kol je tedy určena především pro tyto disciplíny.

Jaké kolo je potřeba na BMX?

BMX kola jsou od ostatních druhů odlišná již na první pohled. Jsou mnohem menší a působí jednodušeji. Tato vlastnost je žádoucí. Zkušení jezdci vám prozradí, že ta nejlepší BMX kola jsou ta s nejjednoduššími a „nejčistšími“ liniemi. Každý designový výstřelek, zbytečné tvarování, hmota navíc jsou spíš ke škodě věci. Platí to prakticky pro všechny komponenty.

Kolo na BMX

BMX kolo má nízko položené sedlo a vysoká řídítka. Převodník má pouze jediný převod, taky má na první pohled malý průměr. Vše směřuje k naprostému minimalismu – a k nízké hmotnosti. Konstrukce kola však musí být zároveň mimořádně odolná, aby snesla tvrdé dopady při skocích.

BMX disciplíny

Jaké disciplíny svět BMX nabízí? Výběr je slušný. Většinou mají konkrétní odvětví i určité specifické požadavky na samotné kolo. Je tedy dobré mít už před pořízením BMX kola promyšlené, které disciplíně se budete chtít primárně věnovat a vybírat i podle toho.

Bikros

Nejstarší a klasická závodní disciplína. Původně příprava na motokros. Jezdí se na podobném terénu (hlína, kopečky, skoky). Bikrosová kola jsou koncipována pro vyšší stabilitu. Tomu odpovídá geometrie i typicky poněkud delší rám. Řídítka taky nemusejí být plně otočná. Samozřejmě je důležitá vysoká odolnost. Jezdci jsou taky plně vybaveni ochrannými pomůckami (což u řady freestyle disciplín nemusí být běžné).

BMX závodní bikros

 

Dirt

Takzvaný dirt je freestyle disciplína odvozená od bikrosu. Konat se může na bikrosových nebo velmi podobných tratích s hliněným povrchem (odtud název dirt – angl. hlína, špína, bláto). Při dirtu se ale hodnotí trikové prvky, skoky a technická stránka jízdy, nikoli rychlost dosažení cíle. Dirt kola se vlastnostmi pohybují na pomezí mezi „race“ modely pro bikros a freestyle koly.

Street a park

V současnosti mimořádně populární freestyle disciplíny odvozené od jízdy na skateboardu. Působištěm jsou v případě těchto odvětví skateparky, ale taky ulice a běžné parky a městské plochy s nejrůznějšími překážkami (zídky, zábradlí, schody atd.). Používají se velmi obratná kola s upravenou geometrií a typicky kratším rámem.

Park BMX freestyle kolo

Flatlant

Freestyle odvětví, které se pořádá na zcela rovné, volné ploše. Žádné prvky a překážky. Jen jezdec a jeho kolo. Jde o technicky velmi náročnou disciplínu, která opět klade na kolo určité nároky.

U-rampy

Jde o dvě freestyle disciplíny vert a miniramp. Konají se na vertikálních U-rampách (rozdíl je v jejich velikosti). Hodnotí se kvalita skoků provedených v časovém limitu.

Downhill

Láká vás maximální adrenalin? Pak by vás mohla oslovit disciplína známá jako BMX downhill. Jde o sjezd v extrémně náročném přírodním (avšak obvykle upraveném) terénu.

Mohu jet flatland s kolem na street freestyle?

Jinými slovy: je možné používat BMX kolo i k jiné disciplíně, než k jaké je určeno? Jednoduchá, ale nepříliš kompletní, odpověď zní… obvykle v podstatě ano. Zejména u začátečníků tomu tak je.

Například freestyle kola lze celkem použít pro většinu minimálně freestyle disciplín. Kolo na bikros by pro tyhle účely bylo trochu „neobratné“. Uplatní se přinejlepším na dirt. Má jinou geometrii, hrubší pláště a další odlišnosti.

V každém případě pokročilí a zkušení jezdci už kladou důraz i na nuance mezi potřebami pro jednotlivé disciplíny. Podle specializace si bmx kola vybírají i upravují.

Street BMX freestyle

Velikost BMX kola

Velikost freestyle kola je při výběru velmi důležitou veličinou. Průměr se udává v palcích, přičemž jeden palec je 2,54 cm. Standardní velikost BMX kol je 20 palců. Tato velikost je společná pro všechny jezdce nad cca 150 cm výšky – od věku cca 10 nebo 12 let. Kola na BMX pro děti mohou mít menší průměr – a to 18, 16, 14, nebo dokonce i 12 palců.

Na 20palcových kolech se běžně jezdí prakticky všechny disciplíny. Jiné velikosti lze považovat za nestandardní. Například u bikrosu a někdy i dirtu se však objevují i 24palcová kola. Označována jsou jako cruiser. Pokud však sháníte první BMX kolo, 20 palců je jasná volba.

Velikost rámu freestyle kola

Stejně jako velikost kola je důležitá i velikost vrchního rámu. Tato hodnota je značená TT (top tube). V zásadě platí totéž, co u kol. Standardem je 20 palců. Situace je ale trochu složitější. Reálná velikost rámu se totiž o desetiny palce liší. 20palcové BMX kolo tak může mít 20,3 nebo 20,5 či třeba 20,75 palců. Některá kola mají i 19 nebo 21 palců.

Mají tyto zlomkové hodnoty nějaký význam? Překvapivě ano. Délka rámu ovlivní vlastnosti kola. Především na škále stabilita – obratnost. Jak je zmíněno výše, kola na bikros mají obvykle poněkud delší rám. Kola na freestyle spíše kratší s minimem hlavně u disciplíny flatland. Délka rámu má však význam i z hlediska výšky jezdce.

Materiál rámu

Za zájem rozhodně stojí i materiál rámu. Rám musí být co nejodolnější, ale zároveň je žádoucí nízká hmotnost. Jaké materiály se tedy u BMX kol prosazují?

Hi-Ten (1020 ocel)

Základní materiál, který je nejčastější volbou u BMX kol nižší cenové kategorie do cca 10 tisíc Kč. Je těžší, průměrně odolná. Hlavní výhodou je zde nízká cena. Na BMX kola pro začátečníky je však dostačující volbou.

Chromová ocel (CrMo 4130)

Ocelová slitina s chromem a molybdenem. Materiál, který má pro BMX perfektní vlastnosti. Je lehký, mimořádně odolný. Používají ji špičkoví výrobci dražších kol.

Uhlíková ocel

Solidní odolnost, průměrná hmotnost. Nepoužívá se tak často. Vhodná je spíše u kol pro méně náročné zájemce.

Hliník

Rámy z hliníku a slitin hliníku (např. dural) jsou u kol obecně běžnou záležitostí. Kombinují odolnost s přiměřenou hmotností. Nevýhodou je menší pružnost. U BMX kol se hliník vyskytuje poněkud méně než u jiných typů.

Karbon

Velmi lehký materiál s vynikající odolností. Karbonové rámy se týkají především vyšších kategorií BMX kol. Nevýhodou karbonu (kromě ceny) je určitá náchylnost na prasknutí např. při bočním úderu (křehkost).

Titan

Špičkový materiál, který je záležitostí opravdu velmi drahých, profesionálních kol.

Brzdy, Pegy a další části komponenty

BMX kolo tvoří něco přes dvacítku zásadních součástí a komponentů. Specifická jsou řídítka, která jsou vysoká, mají tvar U (či V) s prodlouženými konci a přemostěním. U freestyle kol je běžnou vlastností možnost jejich protáčení o 360°.

Převodník

Velmi typický je i převodník. Kolo nemá přehazovačku ani více převodů. Převodník je malý. Standardní a osvědčená velikost je 25T. I prakticky všechny ostatní komponenty jsou uzpůsobeny speciálním potřebám BMX a freestyle disciplín.

Převodník BMX kola

Brzdy

Zvláštní zmínku zaslouží brzdy, které mají v tomto sportu neobvyklé postavení. Řada BMX kol má pouze zadní brzdu. Někteří jezdci případně přední brzdu odmontují nebo jezdí dokonce zcela bez brzd (brakeless). Proč? Kolo ztratí něco na hmotnosti. Především je to však výzva a zvyšuje se obtížnost, ale i efektnost a atraktivita jízdy. Brakeless však není záležitost pro začátečníky. Těm lze doporučit kolo minimálně se zadní brzdou.

Pegy

Zcela charakteristickým prvkem jsou pak tzv. pegy. Jde o stupátka v podobě krátkých trubiček (většinou něco přes 10 cm), které se připevňují na tzv. náby v centru kol. Pegy lze používat dva nebo i čtyři. Lze jezdit i zcela bez nich. Pegy však k freestyle stylům patří a zejména začátečníkům mohou být velice k užitku. Některá kola je už mají ve výbavě, jindy je třeba je přikoupit. Pegy stojí řádově stovky korun.

Pegy pro BMX freestyle

Hmotnost freestyle bmx kola

U BMX (a vlastně i většiny ostatních) kol je žádoucí co nejnižší hmotnost, ale bez ústupků na odolnosti. Za solidní a běžnou hmotnost BMX modelů lze považovat váhu kolem 11 kg. Kola přes 12 kg už lze označit za poněkud těžší. Velmi lehká mají kolem 10 kg.

Náš tip

Zajímají vás spíše jiné cyklistické disciplíny než BMX? Poradíme vám jak vybrat horské, silniční nebo třeba i elektrické kolo.

Kde koupit BMX kolo?

Kvalitní kola osvědčených značek vhodná pro začátky s BMX můžete pořídit v e-shopech Sport365.cz nebo Insportline.cz.

Nejoblíbenější značky BMX kol

BMX kola Galaxy

Velmi známý a populární český výrobce kol. Produkuje i BMX kola. Mnohé patří mezi velmi žádané a dobře hodnocené. Jde především o modely v nižších relacích pro začátečníky.

Galaxy Dirt kola

Dirt kola Capriolo

Capriolo je poměrně známá značka kol. Do světa BMX přispěla především svou modelovou řadou Totem. Jde o velmi dostupná a přitom solidní kola.

Capriolo freestyle kola

Freestyle kola Mongoose

V rámci BMX kol se tato značka může pochlubit především řadou kol Legion. Pořídíte je v cenách zhruba od 8 do 12 tisíc Kč. Nabízejí velmi kvalitní zpracování.

mongoose kola BMX

Ceny BMX kol

BMX kola do 8 000 Kč

Relace prakticky vyhrazená pro začátečníky a méně náročné zájemce. Kola budou využívat dostupnější materiály (nejčastěji Hi-Ten ocel) i komponenty. Přesto mohou dobře sloužit.

BMX kola od 8 000 do 15 000 Kč

V této třídě už si vyberou nejen náročnější začátečníci, ale i pokročilejší jezdci. Prosazují se lepší materiály a lepší poměr hmotnosti a odolnosti.

BMX kola nad 15 000 Kč

Modely pro náročné až profesionální BMX jezdce. Špičkové materiály, komponenty i zpracování. Exkluzivní značky.

Nejoblíbenější BMX, dirt a freestyle kola podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (3 hlasy)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář