ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Jak správně používat kojící a těhotenský polštář

Kojící a těhotenské polštáře jsou mezi nastávajícími i novopečenými maminkami velmi oblíbenými pomocníky. A není se čemu divit, při správném použití uleví od bolestí a nepohodlí v mnoha situacích. Jak vybrat ten ideální těhotenský či kojící polštář právě pro vás? To vám poradíme v článku o těhotenských a kojících polštářích.

Těhotenské polštáře

Jak sám název napovídá, jedná se o polštáře, které mají pomoci zejména nastávajícím maminkám. Využijete je při spánku i relaxaci, kdy uleví přetěžovaným kloubům a svalům.

U tohoto typu polštářů se nejčastěji setkáte s tvarem písmene C, nebo J. Zejména polštáře tvarované do C mají své výhody. Těhotenský polštář by totiž měl jedním koncem podpírat hlavu a druhým dolní končetiny. Ty se díky použití polštáře mírně roztáhnou od sebe, což uleví zejména nejvíce namáhaným kyčlím. Polštář současně poskytuje oporu i zádům a vy tak můžete pohodlně spát, či relaxovat v zafixované pozici.

Jak správně používat kojící a těhotenský polštář

Spánek v těhotenství

Nejvíce doporučovaná pozice pro spánek v těhotenství je poloha na boku, která je pro maminku i miminko dle odborníků nejideálnější. Nejedná se však jen tak o ledajaký bok, ale o ten levý. Spánek na levém boku totiž zlepšuje krevní oběh dítěte a jeho výživu z placenty matky. Navíc napomáhá ledvinám odvádět škodlivé tekutiny z těla. V případě spánku na pravém boku či zádech by naopak mohlo dojít k útlaku duté žíly, která napomáhá odvádět krev z dolní poloviny těla. Zpomalil by se tudíž i odtok krve z placenty.

Nicméně jestliže vám poloha na boku zatím nevyhovuje, neděste se. Stále platí, že byste v první řadě měla brát v potaz vaše pohodlí. Pokud vám tedy vyhovuje jiná poloha, klidně v ní spěte dál.

Relaxace s těhotenským polštářem

Těhotenský polštář je většinou multifunkční a snadno tvarovatelný, takže vám hravě pomůže i při relaxaci v sedě s oblíbenou knihou, či ležení u televize.

Při odpočinku v leže volte obdobně jako při spánku takovou polohu, která je vám nejpohodlnější. Těhotenský polštář pak využijte jako podporu pro vaše záda, či bříško tak, abyste si co nejvíce ulevili.
V sedě vám pak jedna část polštáře může posloužit jako opora zad, přičemž druhý konec bude oporou nejen pro bříško, ale také pro vaše ruce.

Kojící polštáře

Při kojení je podstatná správná poloha miminka a matky, nebo jak možná často slýcháte – správná technika. S živějšími, či těžšími miminky ji však není vždy úplně snadné dosáhnout. V těchto případech má pomoci polštář na kojení.

Jak správně používat kojící a těhotenský polštář

Ať už při kojení tento speciální polštář využíváte nebo ne, vždy byste měli dodržovat několik základních zásad:

  • Miminko vždy přikládáte k prsu, nikoliv naopak.
  • Zvolte polohu, ve které se cítíte pohodlně vy i miminko, ne kterou vám poradila kamarádka či maminka.
  • Mezi vámi a miminkem by neměla být žádná překážka – často se ale od cesty připlete jedna z ručiček miminka.
  • Přidržujte dítě u prsu za zádíčka, nikoli za hlavičku.
  • Miminko by mělo být při kojení spokojené a mít volný prostor na dýchání nosem.

Možná vám už po přečtení těchto několika zásad běhá hlavou, s čím vším vám dokáže kojící polštář pomoci. Odpověď je jednoduchá – skoro se vším.

Kojící polštář má nejčastěji tvar písmene C, U nebo V a to z toho důvodu, aby si jej maminka mohla pohodlně obtočit kolem pasu. Pokud navíc vámi zvolený polštář disponuje šňůrkami či knoflíkem na jeho koncích, určitě tohoto spojení využijte. Zejména při kojení v sedě tak získáte ještě lepší a stabilnější oporu pro vás i miminko.

Výhodou kojícího polštáře je také to, že jej využijete i v případě, kdy už vaše miminko není plně kojené. Snadno se s miminkem usadíte do pohodlné polohy a podáte mu místo prsu lahvičku s umělým mlékem.

Oblíbené polohy při kojení

Nejčastější poloha v tomto případě je pak poloha madony, kdy miminko umístíte na polštář před sebe jakoby do kolébky. Lehce ho můžete podepřít i rukou a po úspěšném přiložení k bradavce si volnou ruku jednoduše opřít o polštář. Stejně tak se můžete pohodlně opřít zády, kde vám polštář tvoří pohodlnou oporu.

Jak správně používat kojící a těhotenský polštář

Další velmi oblíbenou polohou je poloha fotbalisty, kdy miminko leží podél vašeho boku. Bývá doporučována i ženám po císařském řezu, protože miminko vám v této poloze nijak netlačí na jizvu. Polštář v tomto případě opět pomůže zafixovat miminko ve správné poloze a vám umožní pohodlně se opřít a ulevit bolavým rukám a zádům.

Jak správně používat kojící a těhotenský polštář

V případě, že se rozhodnete pro kojení v leže, které je mezi maminkami oblíbené zejména v noci, určitě si nebudete polštář omotávat kolem pasu. Polštář pro tuto chvíli buď úplně vynechte, nebo jím podepřete miminko tak, aby leželo bříškem natočené k vám a nemělo tendenci se od vás odvracet na záda.

Kojení na cestách

Jestliže jste doposavad byli zvyklí hodně cestovat, jistě nechcete s příchodem miminka zaběhlý režim příliš měnit. Naopak mu budete chtít ukázat svět, brát ho na výlety za zvířátky apod.
Právě mimo domov ale bývá mnohem složitější najít si ideální polohu pro kojení a proto je tu opět kojící polštář. Některé jeho varianty jsou opravdu malé a skladné, takže jej můžete brát kamkoliv s sebou a pomoci si tak ke správné pozici při kojení kdykoliv budete potřebovat.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (10 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář