ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Rady a tipy

Jak pracovat s grafickým tabletem

20. 10. 2022 aktualizováno

K našemu článku vás pravděpodobně přivedla touha se dozvědět, k čemu slouží tablet na kreslení a jak s grafickým tabletem pracovat. Jakožto šikovná pomůcka je využitelný hned pro několik různých činností. Pokud vám nejsou všechny známé, pohodlně se usaďte a přečtěte si, jak ze svého grafického tabletu vytěžit maximum. V několika dalších měsících třeba založíte byznys a investice se vám vrátí.

Co je součástí grafického tabletu?

Než se dostaneme k jádru samotného článku, je třeba vědět, z čeho se takový tablet skládá. Jeho fungování pak snáze porozumíte. Součástí je tedy zpravidla samotné zařízení a stylus, nebo-li pero.

Grafické tablety jsou obvykle tvořeny aktivní plochou a ovládacími prvky. Aktivní plocha je ta část tabletu, kterou můžete využívat k práci (kreslení apod.). Mimo ni jsou umístěna tlačítka, která slouží k ovládání dalších funkcí a grafických programů.

Stylus, nebo chcete-li pero, můžete používat přímo na aktivní oblasti tabletu. Hrot bývá nejčastěji plastový a lze jej měnit. To je velmi výhodná vlastnost, jelikož vlivem používání dochází k jeho opotřebení. U některých modelů se objevuje také guma.

Kromě standardního složení grafického tabletu můžete dokoupit také příslušenství. Vedle náhradních per a hrotů to mohou být třeba rukavice či držáky. Rukavice se nevyrábějí pro celou ruku, nýbrž jen pro některé prsty. Nejčastěji to je malíček, občas v kombinaci s prsteníčkem. Rukavice na grafický tablet mají za úkol snižovat tření ruky po zařízení. Pomocí držáků je pak možné přichytit tablet třeba ke stolu.

Co je součástí grafického tabletu - jak pracovat s grafickým tabletem

K čemu takový tablet slouží?

Možná se chystáte pořídit si (nebo jste si už pořídili) tablet jen proto, že je kreslení váš koníček a chcete ho posunout na další úroveň. Tablet však neslouží pouze k využití ve volném čase. Sáhlo po něm množství profesionálů – od fotografů přes kreslíře až po grafiky. Ostatně k takto rozmanitému využití byl také vytvořen.

Tablet je díky svému charakteru vhodný ke psaní, kreslení, retuši fotografií, či demonstraci vlastních výsledků na dálku. Posledního zmíněného lze využít třeba při studiu z domova nebo práci na home office. Tento tablet umožňuje sdílet vlastní tvorbu, matematické vzorce či návody s lidmi, kteří s vámi osobně nemohou být.

Jaká jsou specifika grafického tabletu?

Veškeré kouzlo se odehrává v práci s perem. Oproti klasické myši přináší jeho použití řadu pozitiv. Stylus je přesnější, můžete si dovolit mnohem preciznější kroky. Manipulace s ním se neobejde bez tréninku, ale výsledek stojí za to. Aktivní kreslicí plocha tabletu by navíc měla odpovídat obrazovce počítače.

Kreslící tablety se připojují k PC skrze USB. Můžete však narazit na modely, které disponují vlastní baterií a Wi-Fi a lze je tak alespoň na chvíli od PC odpojit. Baterii mají i některé stylusy. V jejich případě může výdrž vystoupat třeba až ke dvěma měsícům, poté se nabíjejí. Všimnout si můžete i tlačítek, z nichž jedno představuje pravý klik a druhé přídavnou funkci.

Než se naučíte, jak pracovat s grafickým tabletem, může vám to chvíli trvat. Nemějte na sebe vysoké nároky. V počátcích samotného používání může být přínosné odpojit myš od počítače, abyste se k ní neuchylovali jako k záchytnému bodu. Postupem času si obsluhu tabletu zautomatizujete. Pokud ne, možná to není zařízení pro vás.

Jaká jsou specifika grafického tabletu - jak pracovat s grafickým tabletem

Jak pracovat s grafickým tabletem?

Během práce na grafickém tabletu je potřebné zaměřit se na pár věcí. Díky nim vytvoříte dokonalou souhru mezi tabletem a perem, která vyústí ve fascinující výsledky. Činnost se odehrává na tabletu a výsledky se objevují před vámi na monitoru. Svou pozornost byste měli upírat k úchopu pera, vyvinutému tlaku, náklonu a polohování.

Úchop pera je zásadním rozdílem mezi jím a myší. Zatímco myš držíte celou rukou, pero držíte klasicky mezi prsty. Tímto způsobem docílíte mnohem větší citlivosti a jednotlivé tahy nejsou tak kostrbaté. Můžete si také dovolit o poznání složitější operace.

Grafický tablet pozná, jak velký tlak na stylus vyvíjíte a přizpůsobí tomu tloušťku čáry. V některých grafických programech tím můžete ovládat i tvrdost či krytí. Tlak na pero je odvoditelný od momentální potřeby velikosti „štětce“.

Ten nejlepší tablet na kreslení s pokročilým zpracováním pozná i intenzitu a směr náklonu pera. Funkce nemusí být přínosná ve všech oblastech použití grafického tabletu, nicméně minimálně ve výtvarnické rovině ano.

Polohování tabletu odpovídá tzv. absolutnímu. Tuto schopnost jsme v řádcích výše již krátce naťukli. Souvisí s tím, že aktivní oblast grafického tabletu odpovídá obrazovce počítače. Určitý bod na tabletu se shoduje i s určitým bodem na obrazovce.

Umístění tabletu

Při práci s grafickým tabletem není důležité jen jeho ovládání, ale také vaše pohodlí. Stejně jako u počítače může dlouhodobé používání vést k bolestem rukou, zad nebo ramen. Pokud si jej nastavíte do správné vzdálenosti a polohy, můžete se těmto problémům vyhnout.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (6 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář