ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dětské zboží

Houpací koně

Dřevěné houpací koně jsou kultovní záležitostí po celé generace. Výrobci je oblekli do moderních kabátků a my vám dnes představíme naši výběrovou stáj. Naším favoritem není ani Narcius, ani Napoli, ale Teddies Houpací kůň z hebkého plyše. A pozor – nekouše, ale řehtá!

Nejlepší celkově

Do detailu vyladěný houpací koník pro nejmenší děti. Díky odnímatelné obruči je zajištěna bezpečnost a stabilita dítěte při houpání.

Nejlepší poměr cena/výkon

Heboučký houpací kůň s dokonale propracovaným vzhledem. Houpání za doprovodu zvukových efektů budou vaše děti milovat.

Nejlepší levný

Houpací koník je vysoce odolný vůči slunečním paprskům i nepříznivému počasí. Spousta venkovní zábavy zajištěna.

Nejlepší houpací koně

Recenze Djeco houpací koník – Nejlepší dřevěný kůň od 1 roku s odnímatelnou obručí

Dřevěný houpací kůň Pro náročné

Materiál: Dřevo, plast | Věk: od 1 roku | Nosnost: – kg | Hmotnost: 3,3 kg | Rozměry: 64 × 47 × 37 cm | Přibližná cena: 2 299 Kč

Klady
 • Oddělitelná obruč
 • Krásné zpracování
 • Přírodní materiál
 • Netoxické barvy
Zápory
 • Dodáváno v rozloženém stavu

Zábava pro ročního prcka i jeho staršího sourozence zaručena. Djeco Houpací koník s odnímatelnou obručí se stane ozdobou každého pokojíčku. Nejen díky krásnému designu a kvalitnímu provedení vyladěnému do každého detailu. Dřevěný houpací koník je klasika, ale nemusí nutně znamenat retro. Tento model vás zaujme svým barevným laděním, které má šmrnc modernosti. Pokud dáváte přednost výrobkům z darů přírody, bude dřevěný kůň vaší jasnou volbou.

Výrobce doporučuje houpacího koně pro roční dítě, ale užije si ho stejně i jeho čtyřletý sourozenec. Váhový limit výrobce neuvádí. Jednotlivé části koníka jsou však bytelné a zvládnou i těžší dítě. Velkou výhodou je pevná plastová obruč, která poskytuje oporu zádům dítěte a funguje i jako bezpečnostní prvek před pádem z koníka. Právě proto je vhodným dárkem na první narozeniny děťátka. Jakmile dítě povyroste a bude si pohybem na koníkovi jisté, obruč jednoduše odděláte a koník může sloužit dál, až do zmíněných 4 let věku.

Dřevěný houpací kůň Djeco je dodáván v rozloženém stavu, což může být nevýhodou. Montáž sice není nijak náročná, ale budete potřebovat aku šroubovák a trochu času.

Recenze Teddies Houpací kůň – Nejlepší houpací koník od 3 let se zvukovými efekty

Houpací koník Zlatý střed

Materiál: Plyš, dřevo | Věk: od 3 let | Nosnost: 50 kg | Hmotnost: 4,6 kg | Rozměry: 56 × 62 × 19 cm | Přibližná cena: 1 599 Kč

Klady
 • Měkký materiál
 • Zvukové efekty
 • Nosnost až 50 kg
Zápory
 • Problémy s elektronikou

Houpací kůň, skoro jako živý. Některé děti v sobě mají odmalička zakořeněné záliby, které se stanou jejich celoživotní láskou. Náklonnost ke zvířatům, je jednou z nich. Už v předškolním věku zkrátka poznáte, které děti, převážně tedy holčičky, milují koně. Pokud i vy máte doma malou „koňařku“ nebo milovníka koní, tento model houpadla prostě musíte mít. Teddies Houpací kůň z hebkého plyše je totiž velmi realistický.

Má vlastní uzdu, otěže i sedlo se třmeny. Na každém oušku má tlačítko, které vydává zvukové efekty a koníka „oživí“. Houpací koník začne řehtat, klusat a hýbat tlamou a ocasem. V naší redakci máme ověřeno, že houpání na houpacím koni za doprovodu dusotu kopyt děti milují. Na vás bude neustále mačkat příslušné tlačítko, ať se mohou nerušeně houpat.

Oživit ho musíte vložením 3 ks tužkových baterií, které nejsou součástí balení. Díky heboučkému plyši se stane oblíbeným neživým mazlíčkem vašeho dítěte. Zjistili jsme, že někteří koníci od tohoto výrobce mají problémy s elektronikou. Občas koníci přestávají řehtat nebo hýbat ocasem. I přesto je tento model velmi oblíbeným a prodávaným, právě díky krásnému zpracování a příznivé ceně.

Recenze Little Tikes Houpací koník – Nejlepší na venkovní houpání

Houpací kůň pro nejmenší Levný základ

Materiál: Plast | Věk: od 1 let | Nosnost: 23 kg | Hmotnost: 3,5 kg | Rozměry: 44 × 83 × 25 cm | Přibližná cena: 747 Kč

Klady
 • Vhodné pro nejmenší děti
 • Snadno omyvatelné
 • I na venkovní použití
Zápory
 • Nenašli jsme

Odolný houpací kůň, který zvládne i tvrdou drezůru. Naší levnou volbou je Little Tikes Houpací koník v modré variantě. Osedlat si ho mohou už ty nejmenší děti. Houpadlo nabízí nízko posazené sedlo, které je dostatečně široké. Záda dítěte fixuje opěradlo. Pokud hledáte ideálního houpacího koně pro roční dítě, našli jste ho.

Houpací koník váží 3,5 kg, manipulace s ním je proto snadná. Jednoduše ho schováte třeba pod stůl. Koník je vyrobený z vysoce odolného plastu, který nezkřehne. Vaše dítko si ho může vzít ven na zahradu a vy nemusíte vyrábět venkovní houpačku. Výrobce zaručuje barevnou stálost i při nepříznivém počasí nebo při slunečním svitu. Přesto ho doporučujeme nenechávat venku trvale.

Houpadlo má oblé tvary, je vylisováno do jednoho kusu. Jeho výhodou tak je, že dítě nemůže strčit nožku pod lyžiny, jako u dřevěných koníků, které mají právě lyžiny od těla houpadla odděleny. A také ho nemusíte skládat.
Pokud překonáte poněkud „divočejší“ barvu, tento houpací kůň pro nejmenší splní všechna vaše očekávání. Výrobce nabízí houpacího koníka i v jiných, neméně pestrých, odstínech.

Nejoblíbenější houpací koně dle Heureka.cz

Jak vybrat houpacího koně

Možná přemýšlíte nad nápadem pořídit houpacího koníka vaší ratolesti. Bojíte se, že koupíte domů další „krám“, na který bude sedat prach. Je to jednoduché. Má vaše dítko rádo houpačky? Trávíte celé dopoledne jeho houpáním na dětském hřišti a odříkáváte známé „houpy, houpy, kočka snědla kroupy“ až do padnutí? Výborně. Vaše dítko bude houpacího koně s vysokou pravděpodobností milovat.

Různá houpadla (koníci nebo třeba retro kohouti) jsou totiž stálice dětských pokojíčků po celé generace. Jsou důkazem toho, že některé hračky nikdy nezestárnou a moderní technologie je jednoduše v dětských srdcích nenahradí.

Houpací kůň

Houpací kůň pro děti – přežitek nebo tradice?

O houpacích konících se zmiňují již antičtí autoři. Vznik současného designu oblíbené houpací hračky sahá do 17. století na území USA, kde se poprvé objevil „rocking horse“ (v překladu houpací kůň), dřevěný koník na lyžinách umožňující houpavý pohyb. Boom u nás, na starém kontinentu, zaznamenaly dřevění houpací koně až v druhé polovině 19. století. Staly se velmi populárními především u bohatých rodin.

Obliba houpacích koní raketově rostla, především proto, že dopravním prostředkem té doby byli, jak jinak, než koně. Hra na houpacích koních děti připravovala na jízdu na těch skutečných. V této době se na výrobu houpadel používaly pravé koňské žíně na ocasy, oči ze skla a luxusní kožená sedla. V poválečném období 20. století zájem o houpací koně upadl, až téměř vymizely. Na konci minulého století zažily houpací koně renesanci. Našly si nové publikum a láska k této hračce začala růst a trvá ze strany dětí dodnes.

Dnešní trh navíc nabízí kromě tradičních koníků i jiné zvířecí motivy. Neomezujte svou fantazii pouze na koně, když se vaše dítě může houpat třeba na jednorožci nebo dinosaurovi. Vylepšené moderní verze zvyšují zážitek ze hry zvukovými efekty i použitím hebkých plyšových materiálů. Dostatečným polstrováním a bezpečnostními prvky zvyšují pohodlí a bezpečnost malých jezdců.

Náš tip

Při prvních nejistých krůčcích děti potřebují podporu. Pro nácvik chůze u batolat rodiče rádi využívají pomocníky, dětská interaktivní chodítka.

Kdy houpacího koně pořídit

Kdy je nejvhodnější čas na to, aby houpací kůň „přiklusal“ do dětského pokoje? Načasování je velmi individuální záležitostí. Stejně, jako třeba pořízení odrážedla. Děti se vyvíjí motoricky odlišně. Jednomu dítěti může rozzářit oči houpací koník od 1 roku, zatímco jiné připraveno ještě nebude. Mějte vždy na paměti, že než tuto legendu dětských pokojů pořídíte, musí mít vaše dítě dostatečné motorické schopnosti. Je důležité, aby samo dokázalo na houpadlo vylézt, udržet se na něm a vydržet v pevném, rovném sedu.

Jak vybrat správnou velikost houpacího koníka

V nabídce najdete houpací koníky ve více velikostech. Vybírejte je dle doporučení výrobce s ohledem nejen na věk, ale i na fyzickou konstituci vašeho dítěte. Důležité je, aby dítě bezpečně dosáhlo rukama na madla a nohama na podložku. Nohy by měly svírat 90° úhel s podložkou nebo být v tomto úhlu opřeny ve třmenech (pokud je houpadlo má). Houpací koně pro nejmenší děti bývají vybaveny opěradlem nebo bezpečnostní obručí. V ideálním případě vezměte dítko do prodejny, kde si houpadlo může vyzkoušet.

Mnoho rodičů myslí prakticky a koupí větší model houpadla ve snaze, aby jejich dítěti vydržel co nejdéle. Zvažte, jestli půjdete do rizika, že o houpacího koníka nebude mít dítě zájem, protože pro něj bude pohyb příliš namáhavý a nebude se cítit bezpečně. Může u něj vyvolat pocit strachu a kůň bude odsouzen k nemilosti. Myslete na to, že se malé dítě na velkém houpadle nedokáže houpat samo a bude potřebovat vaši pomoc. Naproti tomu je houpadlo odpovídající velikosti pro dítě snadno ovladatelné a snáze na něj nasedne a houpá se samo.

Dřevěný houpací kůň

Stabilita houpacích koní

Kvalitní houpací kůň pro děti musí splňovat všechna bezpečnostní kritéria, přičemž stabilita je tím stěžejním. Každé houpadlo musí mít stabilní základnu, aby se při rychlém houpání nepřevrátilo. Houpací lyžiny musí být dlouhé a dostatečně široké.

Rizikem je používání menších houpadel staršími dětmi, u kterých hrozí potencionální nebezpečí převrácení. Starší děti zkrátka dokáží houpacího koně rozhoupat svou vahou tak, že ho „postaví na zadní“. A úraz v podobě pádu na záda na sebe nenechá dlouho čekat. Houpadlo vždy postavte do volného prostoru, a minimalizujte riziko úrazu o nebezpečné hrany nábytku.

Dřevěného, plyšového nebo plastového?

Tradiční dřevěný houpací kůň si stále drží prvenství v oblíbenosti a válcuje své plastové kolegy. Neoddiskutovatelnou výhodou výrobků ze dřeva je odolnost, dlouhá životnost a velmi snadná údržba. Ekologický faktor a nižší negativní dopad na životní prostředí při výrobě dřevěných hraček jsou pádným argumentem proti produktům ze syntetických materiálů. Nevýhodou, zejména pokud kupujete houpacího koně pro nejmenší, je možnost úrazu – typicky úraz dětské hlavičky, nosu nebo zoubků o hlavu koníka. Vybírejte takový výrobek, který má netoxické lakování a kde všechny díly do sebe bezpečně zapadají.

Houpací kůň pro děti nemusí být pouze dřevěný. Současný trend určují plyšová houpadla. Jejich výhodou je měkká výplň, povrchová hebkost a celkový realistický vzhled. Pro děti je plyš více přitažlivý. Tato houpadla jsou zpravidla doplněna o zvukové efekty. Po stlačení oušek vydávají zvuky ržání a dusotu kopyt. Mnoho plyšových houpacích zvířátek nabízí pro děti k sezení „křesílko“ i s opěradlem.

Jako každá plyšová hračka, i houpací kůň z plyše je sběračem prachu, proto je nutné ho pravidelně vysávat. Při znečištění jej lze čistit obtížněji, a také se časem plyš na místech častějšího kontaktu opotřebuje.

Zejména pro venkovní prostory trh nabízí i plastová houpadla. Jejich výhodou je dobrá stabilita, nízká váha a velmi snadná údržba. Vybírejte osvědčené výrobce, kteří zaručí netoxicitu materiálu, jeho odolnost i stálost barev.

Náš tip

Rychlou a pohodlnou dopravu po městě zajistí pro vás i vaše dítě ta nejlepší dětská tříkolka s vodicí tyčí.

Houpací kůň – hračka nebo rozvojový prvek?

Dřevěný houpací kůň není pouze roztomilým doplňkem dětského pokoje. Často máme tendence vnímat tyto herní prvky pouze jako další předmět, který na chvíli zabaví naše dítě. Kromě zábavní funkce ale rozvíjí houpání i motorické dovednosti. Houpací kůň houpáním posiluje střed těla a stimuluje hrubou motoriku a rovnováhu. Dítě se musí samo naučit koordinaci rukou, nohou a celého těla. Připravuje se tím na další aktivity, třeba na jízdu na odrážedle. Upevňuje si rytmus. Zároveň je právě houpavý rytmus pro dítě uklidňující. Houpání rozvíjí mozek a posiluje svalový systém. A hlavně děti baví.

Pravidla hry: Bezpečnost především

Houpacího koně umístěte dále od stěn a nábytku, aby nedošlo k jejich poškození a zároveň, aby se dítě nemohlo o nábytek zranit. V ideálním případě umístěte houpacího koníka na měkkou podložku. Zejména u nejmenších dětí je nezbytná přítomnost dospělého během celé hry. Malé děti se mohou snadno pustit a z koníka spadnout na záda. U větších dětí zase hlídejte míru houpání. Houpací koně jsou sice konstruovaní tak, aby nedošlo k jejich převrácení, ale při použití většími dětmi na to nespoléhejte.

Jako u jiných hraček a herních prvků věnujte pozornost na netoxicitu použitých materiálů. Zejména malé děti mají tendenci vše ochutnávat ústy a houpací koník nebude výjimkou. Je důležité, aby byly použité barvy, laky i materiály zdraví nezávadné. Kupujte zboží od prověřených výrobců a levným houpadlům (zejména z asijských zemí) se raději, pro zdraví svého dítěte, vyhněte.

Kde koupit nejlepšího houpacího koně

Krásného dřevěného koně i spoustu hraček pro rozvoj dítěte nabízí Agatinsvet.cz. Širokou nabídku nejen houpacích koníků najdete tradičně na Alza.cz. Houpací koně pro nejmenší, ale i různá jiná houpadla nabízí Allegro.cz.

Nejoblíbenější značky

Djeco

Francouzská tradiční značka Djeco zásobuje svět převážně originálními dřevěnými hračkami a kreativními sadami rozvíjejícími logické myšlení. Spolupracují s předními francouzskými výtvarníky, kteří dodávají výrobkům tvořivou duši.

Little Tikes

Přední výrobce plastových hraček dokazuje, že pokud se plastové hračky udělají kvalitně, jsou nezničitelné. Little Tikes se zaměřují převážně na venkovní hračky, které převyšují konkurenci svou vysokou kvalitou, odolností a stálostí barev.

Teddies

Jeden z největších českých prodejců hraček tvoří i vlastní značku produktů pro nejmenší děti. Například krásné houpací koně se zvukovými efekty z našeho výběru.

Kolik stojí kvalitní houpací kůň

Do 1 000 Kč pořídíte pevná plastová houpadla určená na venkovní použití, která udělají radost vašim dětem po mnoho sezón.

Za cenu mezi jednou a dvěma tisícovkami můžete vybírat z široké nabídky dřevěných koní i houpacích koní se zvuky.

V kategorii nad 2 000 Kč se otevírají možnosti plyšových a dřevěných koní nebo houpadel různých motivů. Nemusíte zůstávat jen u koní, když vaše princezna zrovna hledá houpacího jednorožce.

Populární houpací koně a koníci

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (10 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář