ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dětské zboží

Domečkové postele

Do říše snů se dokáží malé děti přenést na různých místech. Na pořádný večerní odpočinek uložte malého snílka do domečkové postele. Noční snění možná neovlivní, ale fantazii přes den určitě rozproudí. Stane se hradem, bunkrem nebo perníkovou chaloupkou? V redakci se nám nejvíce líbila Moderní dětská postel ve tvaru domečku Jana.

Nejlepší celkově

Domečková postel na vysokých nožkách, s nosností 75 kg.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Domečková postel s výsuvným šuplíkem i úložnými prostory.

Nejlepší levná

Domečková postel se zábranou takřka po celém svém obvodu.

Nejlepší domečkové postele

Recenze Dětská postel se stříškou – Luxusní domečková postel pro náročné

Domečková postel se zábranou Pro náročné

Materiál: masivní borovice, MDF | Nátěr: bílý lak | Plocha lůžka: 90 × 200 cm | Nosnost: 75 kg | Orientace vstupu: střed | Celkový rozměr Š × V × D: 119,9 × 201,8 × 213 cm | Rošt: ano | Matrace: ne | Přibližná cena: 32 999 Kč

Klady
 • Netradiční řešení
 • Nosnost 75 kg
 • Propracované detaily
Zápory
 • Vysoká cena

Jako na vyhlídce si bude připadat každé dítko, kterému pořídíte Dětskou postel se stříškou. Kolik nelítostných soubojů už proběhlo o to, kdo bude ležet na horním lůžku patrové postele. Vaše dítě se nemusí hádat se sourozencem a stejně bude mít ze své postele rozhled. Vybrali jsme totiž jako top produkt domečkovou postel na vyšších nožkách se žebříkem. Tento model se liší od konkurence tím, že nevypadá jako domeček jedním tahem. Má stříšku, okýnka, schůdky jako skutečný dům.

Její rám a hlavní plochy tvoří masivní borovice, natřená bílým lakem. Dva schůdky vedou na spací plochu 90 × 200 cm. Postel poslouží se svými rozměry vaší ratolesti až do puberty, tedy jestli o ni bude stát. Nosnost domečkové postele je 75 kg. Usínací rituál u čtení pohádky si v ní může užít i rodič. Před pádem z postele chrání dítě dostatečně vysoké zábrany.

Tento model považujeme za domečkovou postel s úložným prostorem, protože ve vzniklém místě pod ní umístíte všechna odrážedla, hopsadla i bedny s hračkami. Dítě se k nim zároveň pohodlně dostane, prostor je vysoký cca 62 cm. Výhodou pro rodiče je možnost pohodlného úklidu pod postelí. Chuchvalce prachu nemají šanci se schovat. Jediné, co nadšený rodič při pohledu na dětskou postýlku musí překonat, je pohled na cenovku.

Recenze Moderní dětská postel ve tvaru domečku Jana – Domečková postel pro dva

Domečková postel s přistýlkou Zlatý střed

Materiál: masivní borovice | Nátěr: bílý lak | Plocha lůžka: 80 × 180 cm (80 × 170 spodní) | Nosnost: – | Orientace vstupu: vpravo | Celkový rozměr Š × V × D: 87 × 186 × 190 cm | Rošt: ano | Matrace: ne | Přibližná cena: 11 999 Kč

Klady
 • Druhé výsuvné lůžko
 • Dva úložné prostory
 • Šedo-bílé detaily
Zápory
 • Atypický rozměr

Rolls-Royce mezi domečkovými postelemi představuje Moderní dětská postel ve tvaru domečku Jana. Učarovala nás svou propracovaností. Poskytuje zázemí pro jedno dítě, přistýlku pro dalšího spáče i úložné prostory pro tu hromadu hraček obývající váš dětský pokoj. Konstrukci postele tvoří masivní borovice v bílém lakování. Dítku nabízí spací prostor 180 × 80 cm.

Před pádem na zem ho ochrání 70 cm dlouhá a 23 cm vysoká zábrana. Úzkostlivé rodiče, nebo ve spánku hodně pohyblivé dítě, potěší možnost výsuvného lůžka. To je ukryto v prostoru pod hlavním spacím prostorem s rozměry 180 × 70 cm. Může sloužit jako ochrana před pádem nebo jako útočiště pro kamaráda na přespání. Výsuvné lůžko je také pohodlným detailem pro rodiče, který uspává dítě. Pohádky se přece čtou vleže.

Pod spodním lůžkem jsou dva výsuvné šuplíky na kolečkách. Celkové řešení postele se nám velmi líbí, oceňujeme její detaily i multifunkčnost. Výhodou všech domečkových postelí je možnost dekorovat si je dle vlastního vkusu. Nabízí se světýlka, baldachýny nebo pověšení lapače snů. Za nevýhodu této postele považujeme atypický rozměr, který může komplikovat výběr matrace.

Recenze Zori postel domeček bílá – Domečková postel se zábranou

Domečková postel se zábranou Levný základ

Materiál: masivní borovice | Nátěr: bílý lak | Plocha lůžka: 100 × 200 cm | Nosnost: 100 kg | Orientace vstupu: vlevo | Celkový rozměr Š × V × D: 106 × 141 × 209 cm | Rošt: ano | Matrace: ne | Přibližná cena: 6 480 Kč

Klady
 • Ekologický nátěr
 • Zábrany po všech stranách
 • Nízko posazená
Zápory
 • Horší úklid

Přechod z postýlky do velké postele usnadní Zori postel domeček. Vaše dítě okouzlí svým designem a vás zajistí mu bezpečí zábranami po téměř celém obvodu postele. Ty nejen, že minimalizují pád vaší ratolesti ve spánku na zem, ale také odření a znečištění stěny. Otvor, kterým dítě proklouzne do peřin měří 100 cm. Tedy, zábrana je přesně do půlky délky postele.

Pokud máte děťátko, které rotuje v posteli jak hodinová ručička, uklidní vás fakt, že má postel pouze malé, třícentimetrové nožky. Je téměř na zemi. Případný pád střemhlav bude zhruba z 20 centimetrové výšky. Polštáře, deky či náhradní matrace dokážou zbrzdit i ty největší skokany. Dost možná dítě svůj přesun na zem ani nezaznamená.

Možná, díky velkorysému prostoru spací plochy 100 × 200 centimetrů, usne tatínek čtoucí pohádku dříve než dítě. Může být bez obav, nosnost postele je 100 kg. Léty ověřenou praxí víme, že se pod veškerý nízko posazený nábytek dostává prach, drobky i malé hračky. Údržba prostoru pod postelí je proto horší, ve srovnání s domečkovými postýlkami na vysokých nožkách. Pro pečlivý úklid nezbývá nic jiného než postel čas od času odsunout.

Nejoblíbenější domečkové postele

Jak vybrat domečkovou postel pro děti

Domečkové postele nejprve zaplavily sociální sítě na líbivých fotografiích. Poté se pomalu vkradly do dětských pokojíčků, do kterých je stěhují roztomilým designem okouzlení rodiče. Poradíme vám, na co si dát při výběru domečkové postele pro dítě pozor a rozklíčujeme, zda je to skutečně výhodná koupě.

Domečková postel se šuplíky

Estetická atraktivita vs. funkčnost

Neotřelý design domečkových postelí láká rodiče i děti samotné. Nicméně, když jde o výběr mezi estetickou atraktivitou a funkčností, může být pro rodiče výběr dětské postele někdy zapeklitý úkol.

Estetická atraktivita je zjevná. Vizáž domečkových postelí evokuje domovskou atmosféru, představuje útulnost a bezpečí. Výrazně ovlivňuje atmosféru a náladu v dětském pokoji. Pro dítě představuje úkryt, kde si může hrát s hračkami, číst knihy nebo se ponořit do říše fantazie. Z domečkové postele může být v jednu chvíli hrad, následně bunkr nebo třeba chaloupka na kuří nožce.

Přestože je estetická stránka důležitá, nesmíme zapomínat na funkčnost. Postel by měla plnit svůj hlavní účel – poskytovat dítěti pohodlný a bezpečný spánek. Klíčovými faktory, které se hlásí o slovo, jsou rozměry postele, použitý materiál, prevence pádu a další zákonitosti, které si rozebereme níže.

Kdy pořídit domečkovou postel

Načasování přesunu dítěte z postýlky (či z vaší postele) do vlastního lůžka je zásadní. Můžete koupit tu nejdražší, nejdesignovější a nejpohodlnější postel. Pokud nebude dítě zralé, na opuštění vaší ložnice či prostoru své dětské postýlky nebude připravené. Nadšení se nedostaví a vám přibydou starosti. Nová postel a dítě ji odmítá.

Jak tomu předejít? Seznamujte dítě se svým plánem postupně, ukažte mu obrázek nové postýlky nebo spolu běžte do obchodu. I malé děti porozumí, že se chystá něco velkého. Netlačte na pilu a nenuťte dítě spát v nové posteli hned první den. Využívejte domečkovou postel k dennímu hraní. Přistupujte k přechodu do vlastní postele u svého dítěte citlivě a nic se nesnažte uspěchat. Dítě časem samo projeví zájem a vlastní prostor postele si začne užívat.

Děti v domečkové posteli

Doporučený věk

Obecně platí, že domečkové postele jsou vhodné pro děti přibližně od 2 – 2,5 let věku. Dítě by mělo být dostatečně fyzicky vyspělé, aby se samo v domečkové posteli mohlo pohybovat a přitom nevypadlo. Zvláště u nejmenších dětí je nutností koupě domečkové postele se zábranami. Pokud máte v plánu koupit postel vašemu školákovi, zábrany už nejsou nutností.

Náš tip

Postel už obývá pokojíček vašeho dítěte, ale hledáte řešení, jak zamezit jeho nedobrovolnému vrhnutí se na zem ve spánku? Pořiďte bezpečnostní zábranu na postel, pro klidný spánek váš i vašeho dítěte.

Jaký rozměr zvolit

Výběr rozměru postele závisí na fyzickém růstu dítěte, prostoru, který máte k dispozici a vašich vlastních preferencích.

Domečková postel 80 × 160 cm

Častou volbou bývá po dětské postýlce menší postel s rozměry kolem 80 × 160 cm. Je to kompromis mezi postýlkou a velkou postelí.

Domečková postel 90 × 200 cm

Pokud chcete, aby vašemu dítěti postel „vydržela“ déle, kupte zrovna domečkovou postel 90 × 200 cm. Poskytuje více prostoru pro spaní i hraní. Jedná se standardní velikost, výběr matrací je široký a nejste omezeni atypickými mírami. V posteli tohoto rozměru se samozřejmě pohodlně vyspí i dospělý.

Domečková postel 140 × 200 cm

Ideální volbou pro dvě děti, tedy pokud máte dostatek prostoru, je domečková postel 140 × 200 cm. Je ideálním rozměrem pro sdílení postele. Po tomto rozměru také sahají rodiče, kteří chtějí dopřát svému dítěti své vlastní „letiště“.

Konstrukce domečkové postele

Při výběru postele pro dítko sáhněte vždy po masivním dřevě. Nejčastější dřevinou používanou na výrobu domečkových postýlek je borovice. Je jedno, zda se rozhodnete pro přírodní vzhled dřeva nebo pro lakovanou variantu. Vždy se ale zajímejte o to, aby byly použité laky a barvy bezpečné pro dětské zdraví.

Vždy předpokládejte, že vaše dítko bude přes den používat domečkovou postel jako prolézačku. Nejedno dítě se okamžitě zavěsí na střechu postýlky za ruce jako opička. Zajímejte se o pevnost a ukotvení všech částí postele. U některých modelů jsou hranoly a desky použité na střechu spíše dekoračním prvkem. Pokud by se na ně dítě zavěsilo, mohly by se pod jeho vahou uvolnit. Předjímejte možná bezpečností rizika a neorientujte se pouze podle ceny výrobku.

Při výběru vhodné domečkové postele se zábranou se zajímejte, zda se jedná o univerzální variantu, u které si sami můžete zvolit vstup do postýlky vpravo nebo vlevo. U domečkové postele s úložným prostorem se ptejte na řešení koleček. Praktičtější jsou dva šuplíky než jeden velký (a těžký).

Domečková postel s baldachýnem

Jak dlouho domečková postel vydrží

Na otázku ohledně délky pobytu domečkové postele v dětském pokoji neexistuje jednoznačná odpověď. Kupujete variantu 160 × 80 cm a menší? Pravděpodobně budete hledat větší postel hned v nižších ročnících základní školy.

Přemýšlíte spíše o domečkové posteli 90 × 200 nebo širší? S nadsázkou může takové lůžko vydržet až do střední školy, tedy pokud se puberťákovi bude chtít spát v postýlce se stříškou. Přece jen, pro první randění to není úplně reprezentativní kousek nábytku.

Možností, pokud máte více dětí, je „střídání“ se v používání postele dle věku. Jakmile starší dítko odroste, štafetu v domečkové postýlce převezme to mladší. Další řešení představuje koupě patrové domečkové postele pro dvě děti. Je funkčním i designovým řešením, zejména do panelákových pokojíčků. Před jejím pořízením vemte v potaz věkový rozestup vašich dětí. Zatímco mladší si může vrnět blahem, staršímu může za pár let tento design připadat trapný.

Všichni přespávající kamarádi ocení, pokud budou dítěti na blízku, což řeší domečková postel s výsuvným lůžkem. Je možné najít takovou postel, která bude mít atraktivní design, ale zároveň splní všechny požadavky na rozměry, design i počet uložených dětí v ní.

Náš tip

Designové útočiště pro čtení knih, hry nebo odpočinek představují stany a teepee. Vyzdobte s nimi pokojíček svému dítěti. Získejte funkčnost a design v jednom s nejlepšími stany a teepee.

Řešení úložných prostor

Bojujete-li s nedostatkem místa, jednoznačně zvažte domečkovou postel s úložným prostorem. Uschováte do něj hračky, knihy, sezónní oblečení nebo objemné deky. Šikovné řešení, které vám pomůže udržet pokoj čistý a uspořádaný. Nevýhodou šuplíků pod postelí obecně, je vyšší prašnost. Pokud je vaše dítě alergik, raději se šuplíkům vyhněte anebo jej s železnou pravidelností uklízejte. Chuchvalce prachu v šuplících nebo pod nimi zdraví neprospívají ani u zcela zdravého dítěte.

Výběr matrace do domečkové postele

Trendy domečkovou postýlku jste vybrali, teď je na řadě matrace. Vybírejte matraci se střední až vyšší tuhostí, aby zádům dítěte poskytla pevnou oporu. Doporučením jsou matrace z tzv. „studené pěny“. Hodí se pořídit matraci s potahem, který je prodyšný, ale zároveň nepropustí tekutiny.

Obecně udávanou dobou na výměnu matrace je 7 až 10 let. Malé děti sice matraci nemohou mechanicky proležet, ale mohou je znehodnotit nočními nehodami. Pokud se vám nepodaří koupit matraci s nepropustným potahem, jednoduchým řešením je chránič matrace. Jeho nevýhodou je horší prodyšnost. Vždycky vyberte matraci, která má odnímatelný potah, který můžete strčit do pračky. Samotnou matraci pak ošetřujte dle doporučení výrobce.

Kde koupit domečkovou postel

Dokonalý přehled o všech kvalitních domečkových postelích vám poskytne Biano.cz. Domečkové postele se šuplíkem i bez něj naleznete na Allegro.cz. Nejen náš top výběr ale i jiné designové postele vám nabízí Moebelix.cz.

Cena domečkových postelí

Rozdělit postele pro děti do cenových kategorií není zcela relevantní. Do ceny totiž zasahují faktory jako robustnost rámu, použité materiály, povrchová úprava, rozměr lůžka a podobně. Můžete najít domečkovou postel pro dvě děti ve stejné cenové relaci jako pro jedno dítě. Každý výrobce nasazuje svou vlastní cenovou strategii, která se odvíjí od použitých materiálů i celkového designu a složitosti výrobku.

Nejoblíbnější domečkové postele pro děti

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (11 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář