ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada

Dětské prolézačky na zahradu

Neodmyslitelný prvek každého dětství jsou jednoznačně dětské prolézačky na zahradu. Kdo nevisel hlavou dolů, nehrál „stop, zem“ a neproseděl na ní hodiny klábosením s ostatními dětmi? Tyto herní prvky se stále těší oblibě a jsou mnohem funkčnější a sofistikovanější, než byly dříve. Zahradní prolézačky plní v našich končinách i mnoho soukromých zahrad.

Zjistili jsme pro vás, jaké venkovní prolézačky jsou oblíbené a našli jsme skutečně top produkty. Naši naprostou přízeň si získala prolézačka na zahradu Kidkraft Canyon Ridge, která je splněným snem všech dětí.

Nejlepší celkově

Multifunkční dětská zahradní prolézačka s velkým množstvím herních prvků a bytelným dřevěným zpracováním.

Nejlepší poměr ceny a kvality

Kvalitní ocelová konstrukce s nízkou hmotností a vysokou nosností. S plachtou pro další variace venkovního využití.

Nejlepší levná

Venkovní prolézačka pro nejmenší děti. Vyrobena z pevného plastu se zaoblenými rohy pro maximální bezpečnost.

Nejlepší prolézačky na zahradu

Recenze Kidkraft Canyon Ridge – nejlepší zahradní prolézačka

Dřevěná dětská prolézačka Pro náročné

Materiál: dřevo, plast, ocel | Hmotnost: 220,9 kg | Rozměry: 571,5 × 360,68 × 335,28 cm | Nosnost: Max. 49,9 kg na jedno dítě | Přibližná cena: 42 900 Kč

Klady
 • Cedrové dřevo
 • Zastřešeno
 • Mnoho hracích prvků
 • Vysoká nosnost
 • Kapacita 9 dětí
 • Odolnost vůči povětrnostním vlivům
Zápory
 • Složitá montáž
 • Nutnost přípravy podkladového povrchu

Jako v nejlepším zábavním centru. Přesně tak se budou cítit děti, pokud vám na zahradě bude stát Kidkraft Canyon Ridge. Tato prolézačka na zahradu vaše děti zabaví svou multifunkčností. Nás zaujala jednoznačně na první pohled. Pokud se přenesete přes vyšší cenu, dostanete bytelnou konstrukci z cedrového dřeva s mnoha hracími prvky. Celá venkovní prolézačka je koncipována tak, aby odolala povětrnostním vlivům a dělala vašim dětem radost mnoho let.

Spojuje vše, co děti milují. Skluzavku i 3,6 m dlouhý tobogán. Vyhlídkovou věž i lezeckou stěnu. Domeček s volantem, dalekohledem. Tabuli na kreslení i vybavenou kuchyňku na hraní. Dvě houpačky. Máme za to, že takový herní prvek by udělal radost i menší školce. Výrobce určil prolézačce na zahradu limit 9 hrajících si dětí. Limit na jedno dítě je tedy necelých 50 kilo.

Cena produktu naprosto vystihuje jeho kvalitu. Značka Kidkraft je známá přísnými bezpečnostními kontrolami svých výrobků. Model Canyon Ridge nás zkrátka nadchnul. Je to rolls-royce mezi dětskými prolézačkami. Jedinou nevýhodou je složitější montáž. Připravte si minimálně jednoho pomocníka a nabitou aku-vrtačku. Nutností je i stavební příprava povrchu pro její bezpečné umístění.

Recenze Lifetime Geodome – Ocelová zahradní prolézačka a domeček v jednom

Ocelová dětská prolézačka Zlatý střed

Materiál: ocel | Hmotnost: 50 kg | Rozměry: Ø 305 cm, výška 1,5 m | Nosnost: 272 Kg | Přibližná cena: 12 900 Kč

Klady
 • Pevná ocelová konstrukce
 • Nízká hmotnost
 • Vysoká nosnost
 • Určeno pro rovný a měkký povrch
 • Přiložená plachta
Zápory
 • Méně herních prvků

Venkovní prolézačka a bunkr v jednom. Hitem mezi dětskými prolézačkami jsou také ocelové konstrukce v lákavých barvách, jako je třeba model od Lifetime Geodome. Výhodou je skvělý poměr hmotnosti a nosnosti. Samotná prolézačka váží okolo 50 kg, poskytne hrací plochu pro s celkovou nosností až 270 kg. Poskytne záchranný bod mnoha dětem při hrách jako „země je láva“.

Konstrukce je dostatečně pevná na to, aby na ní lozilo či sedělo několik dětí. Její vysoká stabilita díky velké základně láká k různým akrobatickým prvkům. Děti se mohou na venkovní prolézačku věšet, viset na ní. Pokud je tento typ hry omrzí, prolézačka nabídne další verzi. S přiloženou plachtou, kterou upnete přes úchyty na konstrukci, se stane z prolézačky iglú, domeček, jeskyně nebo bunkr. Fantazii se meze nekladou.

Ve vzniklém prostoru poskytuje prolézačka stín. K večeru bude lákat děti vzít baterku a podniknout dobrodružnou výpravu do útrob tohoto přístřešku. Líbí se nám, že tato prolézačka pro děti nepotřebuje stavební přípravu pro své uložení. Poskládat ji zvládne i jedna osoba. Stačí, když najdete dostatečně rovný a měkký povrch.

Recenze Little Tikes Seek & Explore – Zahradní prolézačka pro radost těch nejmenších

Plastová dětská prolézačka Levný základ

Materiál: Plast | Hmotnost: 32,8 kg | Rozměry: 360× 190 × 125 cm | Nosnost: – Kg | Přibližná cena: 7 500 Kč

Klady
 • Vhodná pro nejmenší děti
 • Zaoblené rohy
 • Více hracích prvků
 • Bytelné zpracování
 • Použití na měkkém povrchu
Zápory
 • Textilní tunel

Hrad plný zábavy. Pro venkovní hrátky nejmenších jsme vybrali model Little Tikes Seek & Explore. Tato dětská prolézačka je přizpůsobena dětem již od 2 let. Využije ji několik dětí naráz, protože padací most, skluzavka a tunel si zkrátka žádají plné využití. Pro maximální bezpečnost má prolézačka zaoblené hrany. Vstup na ni tvoří padací dveře hradu, dolů se děti dostanou, jak jinak než skluzavkou. Ve spodní části je prolézací textilní tunel. Prostor ke hře nabízí i prostranství pod hlavní plošinou a skluzavkou.

Vybrali jsme tento model pro snadnou složitelnost, bytelnost provedení. Je vytvořena z odolného plastu. Little Tikes je dlouholetým výrobcem plastových herních prvků s vysokou kvalitou. Nemusíte se obávat zkřehnutí a následného lámání plastových částí. Dětskou prolézačku není nutno schovávat, je tvořena k venkovnímu použití. Otázkou samozřejmě zůstává textilní tunel, tomu se nepříznivé počasí líbit nebude.

Výhodou je, že i tuto venkovní prolézačku můžete postavit pouze na rovný měkký povrch. Není třeba ji nijak kotvit do země ani speciálně připravovat její podklad. Poskládá ji snadno za dopoledne jedna osoba a odpoledne už může patřit hrám dětí.

Nejoblíbenější prolézačky pro děti dle Heuréky

Jak vybrat dětskou prolézačku na zahradu

Zahradní prolézačky jsou vynikající volbou, jak podpořit zdravý pohyb dětí na čerstvém vzduchu. Nemusíte nikam chodit a jezdit, aby se vaše děti „vyběhaly“. Pokud se rozhodnete vybavit vaši plochu u domu zahradní prolézačkou, mají vaše děti o celoroční zábavu postaráno. Také ji mohou využívat společně s dětmi, které k vám přijdou na návštěvu. Venkovní prolézačky podporují fyzickou aktivitu, kreativitu a sociální interakce dětí.

Z veřejného prostoru na naše zahrady

První prolézačky se začaly objevovat v druhé polovině 19. století a staly se populárním veřejným prostorem. Z pohledu dnešní optiky však rozhodně bezpečné nebyly. Jednalo se o jednoduché kovové konstrukce, z kovových tyčí a svislých sloupů. Často velmi vysoké. Prolézačky se poté začaly stávat součástí dětských hřišť a školních dvorů, a to jak ve městech, tak na venkově. Kovové půlkruhy nebo otočné prolézačky z kovu s oloupanou barvou si pamatuje asi většina z nás.

V posledních letech se začaly objevovat inovativnější a sofistikovanější venkovní prolézačky. Kov vyměnil nerez a dřevo. Přidaly se lanové žebříky a mosty. Dnes se prolézačky stávají ozdobou veřejného prostoru sdružující děti z okolí. V menších podobách ale začínají zdobit i soukromé zahrady.

Náš tip

Dětská party je v plném proudu, a zatímco část dětí okupuje zahradní prolézačku, ta druhá skotačí v tom nejlepších skákacím hradu.

Proč zahradní prolézačku pořídit

Na první pohled je zřetelné, že jsou prolézačky pro děti přínosné z hlediska vyplnění volného času. Jejich benefitem je také mnoho dalších faktorů:

Rozvoj fyzických dovedností

Skákání, lezení, plazení se a sklouzávání podporuje motorické dovednosti a koordinaci pohybu. Tímto způsobem děti rozvíjejí sílu, vytrvalost a získávají lepší rovnováhu. Fyzická aktivita také přispívá ke zlepšení celkového zdraví.

Kreativita a fantazie

Venkovní prolézačky mohou sloužit jako základna pro dobrodružné výpravy. Jeden den jsou děti na pirátské lodi, vesmíru nebo v dřevěné chýši v džungli. Zahradní prolézačky využijí jak princezny, tak superhrdinové se svými parťáky.

Sociální interakce

Společné hraní na prolézačce podporuje rozvoj sociálních dovedností, sdílení, komunikace a spolupráce. Děti se učí navazovat přátelství a respektovat hranice ostatních. Při hře na prolézačkách děti mohou společně vymýšlet nové hry a pravidla. Tato interakce podporuje rozvoj sociálního povědomí a schopnosti vyjádřit své myšlenky a potřeby.

Náš tip

Děti jsou malí pískomilové, kteří si s pískem dokáží hrát celé hodiny. Prozkoumali jsme možnosti za vás a vybrali jsme ta nejlepší pískoviště.

Provazová dětská prolézačka

5 kroků k úspěšnému výběru

Dětské prolézačky na zahradu jsou skvělou investicí pro rozvoj dítěte. Podporují fyzický rozvoj, kreativitu, sociální interakce a zároveň poskytují bezpečný a komfortní prostor pro hraní. Nezapomeňte vybrat prolézačku, která odpovídá věku a schopnostem vašeho dítěte, a věnujte pozornost bezpečnostním aspektům. S dětskou prolézačkou si vaše dítě bude moci užít hodiny radosti, zábavy a zdravého pohybu přímo z pohodlí vašeho domova.

Před výběrem

Chci na zahradě spíše jednodušší herní prvek, který snadno uschovám nebo chci pořádnou zahradní prolézačku na mnoho let? Zvažte, zda vám nebude časem venkovní prolézačka překážet. Se samotnou přípravou a montáží se pojí další otazníky – zvládnu připravit povrch? Zvládnu sám/sama montáž? Mám potřebné vybavení, aku-vrtačku? Mám zcela ujasněné místo, kde bude prolézačka stát? Kolik do ní chci investovat? Chci se o herní prvek starat, časem ho natírat, případně opravovat?

Zejména v případě dětské dřevěné prolézačky na zahradu je nutné o ni pravidelně pečovat. Cena sice může odpovídat kvalitě výrobku, ale nemusí vždy odpovídat očekávání bezpracnosti a bezstarostnosti. Zvažte všechna pro a proti.

Velikost a prostor

Kolem prolézaček musí být dostatečný prostor pro bezpečný pohyb dětí. Důležitý je také měkký podklad. U vyšších zahradních prolézaček, jako třeba u naší top volby, je potřeba připravit pevný povrch pro bezpečné ukotvení herního prvku, který je ale zároveň měkký na došlap i dopad (volte například speciální sportovní povrchy pro dětská hřiště).

Materiál konstrukce

Levné prolézačky mohou být vyrobeny z materiálů s nízkou životností. Určitě jste se už někdy setkali s plastovými herními prvky, které po první sezóně zkřehly a začaly se lámat. Prolézačky jsou určené k „psím kusům“, proto musí být za každé situace bezpečné a stabilní. Vybírejte skutečně pevný a odolný plast, bytelné dřevěné prolézačky na zahradu nebo ocelové konstrukce. Levné prolézačky nechejte v obchodě.

Věkové určení

Při výběru prolézačky je také důležité zohlednit věkové omezení a doporučení výrobce. Vyberte prolézačku, která je vhodná pro věk a schopnosti vašeho dítěte. Minimalizujete tím riziko úrazu.

Preference dítěte

Ať už je ve vaší hlavě plán, koupit zahradní prolézačku, jakýkoliv, vždy by měl vycházet z přání dítěte. Pokud se raději houpe, než klouže na skluzavce, měli byste se tím řídit. Myslete také na to, že pořízení prolézačky znamená být dítěti při pohybu na ní oporou a dohlížet na něj.

Dětská prolézačka se skluzavkou

Bezpečnostní rizika

Po sestavení venkovní prolézačky zkontrolujte, za jsou okraje a spoje zakulacené a bez ostrých hran. Každý takový herní prvek by měl být dostatečně stabilní. Myslete na jeho ukotvení pro vyšší bezpečnost. Rizikem venkovních prolézaček jsou také povětrnostní vlivy. Pravidelně prověřujte stav prolézačky a kontrolujte, zda jsou veškeré součásti pevně připevněny. Děti neponechávejte bez dozoru.

Náš tip

Děti milují bunkry a jiné schovávačky. Pořiďte svému dítku ten nejlepší dětský domeček a dejte volný prostor jeho fantazii.

Kde koupit zahradní prolézačky pro děti

Náš dnešní top produkt jsme vybrali na e-shopu s dětským zboží Pinkorblue.cz. Dětské prolézačky z odolné oceli si vyberete na Reded.cz. Mix prolézaček z různých materiálů najdete na Alza.cz.

Nejoblíbenější značky

Lifetime

Americká společnost se zaměřuje na pevné bytelné konstrukce venkovních hracích prvků. Dětské prolézačky na zahradu jsou lákavé svými barvami a rodiče potěší vysoká kvalita zpracování.

Kidkraft

Velký americký výrobce vybavení dětských pokojů a dětských dřevěných hraček s dlouholetou tradicí. Vývoj a výroba výrobků podléhá velmi přísným kontrolám a splňují ty nejpřísnější bezpečnostní standardy.

Little Tikes

Americká společnost je známá svými výrobky pro děti z odolného plastu. Domečky, vozítka, prolézačky. Jsou typické svou nápaditostí. Přitahují pozornost dětského publika již více než 50 let.

Cena nejlepších prolézaček na zahradu

Do 10 000 Kč

V nejnižší cenové hladině lze pořídit již jednodušší ocelové konstrukce nebo variabilnější venkovní prolézačky z odolného plastu. Jsou zpravidla určeny pro menší děti. Vyznačují se nižší nosností. Výhodou je, že jsou prostorově mnohem méně náročnější než dražší modely.

Do 30 000 Kč

Jak cena stoupá, zvedá se i faktor zábavy. Dřevěné nebo kovové zahradní prolézačky, doplněné o lezecké stěny, provazové prvky a skluzavky. Ve střední cenové hladině si vybere každý. Herní prvky zvládnou i více dětí ale také potřebují více prostoru i bezpečností kotvení.

Nad 30 000 Kč

Nejlepší z nejlepších. Soukromé zábavní parky. Kombinace vysoce odolného dřeva, plastu, ocelových prvků i provazových elementů. Vyladěné do posledního detailu. Nevýhodou je nutnost skutečně velkého prostoru nejen na umístění venkovní prolézačky, ale i zajištění dostatečného prostoru kolem. Bezpečností kotvení do země je nutností.

Oblíbené dětské prolézačky na zahradu

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (11 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář