ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Malé spotřebiče

Otvírák na víno

Téměř žádná oslava či významná událost se neobjede bez sklenky dobrého vína. Abyste si však mohli chuť lahodných hroznů vychutnat, potřebujete láhev nejprve otevřít. Skrytou hvězdou každého večírku nebo romantického večera se tak stává kvalitní otvírák na víno. V redakci nás okouzlil automatický otvírák na víno Tescoma UNO VINO.

Nejlepší celkově

Výkonný motorek, LED osvětlení, ořezávátko na fóliový obal hrdla láhve.

Nejlepší cena/kvalita

Oblíbený křidélkový model, pogumované rukojeti, snadné použití, otvírák na pivo.

Nejlepší levný

Dvoustupňový systém otevírání, čepel na odříznutí fólie, vyroben z nerezu.

Nejlepší otvíráky na víno

Recenze Tescoma UNO VINO – elektrický otvírák na víno

Tescoma UNO VINO elektrický otvírák na víno Pro náročné

Materiál: ocel, plast | Baterie: 6 AAA | Rozměry: 22,5 × 6 × 6 cm | Přibližná cena: 900 Kč

Klady
 • Otevření láhve bez práce
 • Moderní design
 • Antiadhezní povrch vývrtky
 • LED osvětlení
 • Ořezávátko na fólie
Zápory
 • Baterie nejsou součástí
 • Vyšší cena

Luxusní otvírák na víno v elektrickém provedení. Nejmodernější a zároveň nejpohodlnější způsob otevření láhve, který můžete doma mít, zastupuje Tescoma UNO VINO, automatický otvírák na víno. Vybrali jsme ho, protože nabízí víc, než se na první pohled může zdát. V rukojeti je uloženo ořezávátko na plastové fólie, kterými bývá zabezpečeno hrdlo láhve.

Díky přidanému LED osvětlení na láhev dobře uvidíte a nemusíte rozsvěcet doma lustr a narušovat romantický večer. Samotná vývrtka má nepřilnavý povrch a velmi výkonný motorek. Elektrický otvírák na víno má i reverzní chod na bezpracné vytažení korku z vývrtky.

Velmi se nám líbí kombinace nerezavějící oceli a červeně tónovaného plastu. Překvapilo nás množství baterií, které je potřeba k použití. 6 kusů AAA však v balení s otvírákem nenajdete.

Recenze Tescoma GrandCHEF – nejlepší vývrtka na víno

Tescoma GrandCHEF otvírák na víno Zlatý střed

Materiál: slitina kovů | Rozměry: 19,5 × 6,5 × 4 cm | Přibližná cena: 390 Kč

Klady
 • Otvírák na pivo
 • Pogumovaná křidélka pro příjemnější manipulaci
 • Velmi oblíbený model
Zápory
 • Slitina kovů

Nezbytný pomocník v každé běžné domácnosti. V žádném srovnání vývrtek nesmí chybět křidélkový otvírák na víno. Vybrali jsme model Tescoma GrandCHEF, protože je velmi oblíbený u kupujících. Pokud hledáte nejlepší vývrtku na víno, našli jste ji. Použití modelu GrandCHEF je totiž velmi jednoduché a zároveň i dobře vypadá.

Kromě samotného designu se nám líbí pogumování křidélek, které usnadňuje otvírání vína. Nevyužijete ho jen na své oblíbené Chardonnay, ale i na otevření lahváče nebo sodovky. Držák vývrtky je totiž zároveň otvírákem na korunkové uzávěry.

Ocenili bychom, kdyby byl otvírák spíše vyroben z nerezové oceli, než ze slitiny, ale přesto tento model doporučujeme. Je prověřený časem a měl by vám posloužit skutečně dlouho

Recenze Tescoma PRESTO – číšnický otvírák na víno

Tescoma PRESTO Levný základ

Materiál: nerezavějící ocel | Rozměry: délka 15 cm | Přibližná cena: 190 Kč

Klady
 • Otvírák na víno, pivo i nožík v jednom
 • Nerezová ocel
 • Příznivá cena
Zápory
 • Použití vyžaduje zručnost

Otevírejte láhve vína jako profesionál. Naším posledním tipem je číšnický otvírák na víno Tescoma PRESTO. Jedná se o dvoustupňový systém. Otvírák nejprve ručně zavrtáte do korku a poté k vytažení špuntu využijete část, kterou opřete o hrdlo samotné láhve. Ještě předtím můžete snadno odstranit ochrannou fólii v okolí špuntu pomocí vysouvací čepele.

Samozřejmostí je i otvírák na láhve s korunkovým uzávěrem. Na otevření láhve s číšnickým otvírákem potřebujete trochu zručnosti, ale dvoustupňový systém ulehčuje vytažení korku.

Model PRESTO jsme zvolili nejen vzhledem k dostupné ceně, ale i k multifunkčnosti použití. Za cenu necelých dvou stovek získáte kvalitní produkt vyrobený z nerezové oceli. Dovolujeme si tedy tvrdit, že vám tato vývrtka vydrží napořád.

Nejprodávanější otvíráky na víno

Jak vybrat otvírák na víno

Někdo ho používá často, jiný jen při speciálních příležitostech a v některých domácnostech ho ani nenajdete. Řeč je samozřejmě o otvíráku na víno. Pokud zvažujete, zda raději koupit klasiku s dřevěným madlem nebo sáhnout po moderním automatickém otvíráku na víno, poradíme vám, na co se zaměřit. A navrch přidáme stručné vzdělávací okénko. Svět otvíráků na víno je totiž rozmanitý. Nevěříte? Čtěte dál.

Otvírák na víno - korek

Historie otvíráků vína

Zatímco víno si našlo své příznivce již před tisíci let, otvíráky vína čekaly na své objevení až do novověku. Láhve se uzavíraly dřevěnými, později porcelánovými zátkami, žádné z těchto řešení ale nebylo efektivní. Do nádob pronikal vzduch a jejich obsah se rychle kazil. Převratným vynálezem byla nová možnost uzavření láhve: korkový špunt. Korková zátka několikanásobně prodloužila délku trvanlivosti vín. A stala se hitem.

Jenže, co se efektivně uzavře, je nutné i efektivně otevřít. A tak vznikla vývrtka na víno. Dosud není známo, kdo byl jejím vynálezcem, ale první otvírák na víno si nechal patentovat britský reverend Samuel Henshall v roce 1795. Z britských ostrovů se vývrtka rozšířila do zbytku Evropy a postupně byly patentovány různé druhy vývrtek a otvíráků vína po celém světě. A možná i právě proto máme dnes tolik druhů nejroztodivnějších vývrtek.

Náš tip

Blíží se rodinná oslava a zase se před lednicí přete, zda se v ní bude chladit narozeninový dort, nebo pivo a víno pro celé osazenstvo? Vyřešte spory pořízením toho nejlepšího minibaru.

Typy otvíráků na víno

Klasická vývrtka na víno

Nutný základ, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Klasická vývrtka je složena z nejčastěji dřevěné úchytky a kovové spirálovité vývrtky. Člověk se s ní trochu nadře, ale na druhou stranu je to „držák“, který přežije všechny moderní otvíráky z nekvalitních materiálů.

Klady
 • Nostalgická klasika s nízkou cenou
Zápory
 • Potřeba vyvinout velkou sílu

Klasická vývrtka na víno

Vývrtka s křidélkovým systémem

Předchozí klasiku pomalu a plíživě vystrnadily z kuchyňských zásuvek vývrtky s křidélkovým systémem. Použití takového produktu je jednoduché, protože nevyžaduje žádnou velkou sílu. Spočívá v zavrtání spirálovité vývrtky do korku, přičemž se postranní křidélka postupně zvedají. Jakmile se dostanou do nejvyšší polohy, dávají vám tím signál ke sklopení. Snadno je sklopíte dolů a s vaším plynulým pohybem křidélky dolů korek stoupá ladně z hrdla láhve nahoru, doslova jako po másle.

Klady
 • Snadné použití za příznivou cenu
Zápory
 • Nenašli jsme

Číšnický otvírák

Určitě byste v restauracích našli klasickou vývrtku a i tu křidélkovou, ovšem trh nabízí také produkt s názvem číšnická vývrtka, který dostal své pojmenování pro hojné využití v restauračním provozu. Jedná se o klasickou vývrtku spojenou s malým vysouvacím nožíkem. Ten slouží k ořezání vnějšího plastového obalu hrdla láhve. Otvírák může být vybaven i speciální „otvírákovou“ částí, tzv. dvoustupňovým systémem, který ladně opřete o hrdlo láhve a na následný tah korku ven nepotřebujete takovou sílu. Tato část přirozeně slouží i jako otvírák nápojů, třeba limonád nebo lahvového piva.

Klady
 • Profesionální otvírák
Zápory
 • Nutno vědět, jak na to

Páková vývrtka

Dostáváme se k pokročilým a moderním modelům. Páková vývrtka je jedním z nejlepších řešení, jak se dostat do lahve i tehdy, pokud jsou uzavřeny nekvalitním korkem, resp. zátkou. Má podobu válce s pákou, kterým obejmete hrdlo láhve a zatlačíte páku do korku. Vývrtka se do něho automaticky zavrtá a když páku zvednete voilà: korek je venku.

Klady
 • Jednoduché a efektivní použití
Zápory
 • Některé modely v ceně elektrické vývrtky

Elektrická vývrtka na víno

A to nejlepší samozřejmě na konec. Moderní domácnosti sahají po moderním řešení a v případě nutnosti otevření vína má tohle řešení podobu elektrického otvíráku. Vývrtku pouze podržíte nad hrdlem láhve a otvírák se o vše postará sám.

Klady
 • Otevření láhve hned a bez práce
Zápory
 • Vyšší cena, nutnost měnit baterie
ChytrýVýběr radí

Fajnšmekři a znalci dobře vědí, že na otevření archivních vín slouží planžetový otvírák na víno. Planžety se opatrně zasunou podél korku a pootočením se korek vytáhne ven.

Faktory, které ovlivňují výběr vývrtky na víno

Materiál

Vývrtka z levného nekvalitního materiálu dokáže zkazit nejednu oslavu. Nedopusťte, aby vás nechala na holičkách. Při výběru toho nejlepšího otvíráku na víno je nejdůležitějším faktorem materiál. Levné a měkké kovy se po pár použitích zkroutí, pokazí se mechanismus nebo se oddělí vývrtka od držáku. Proto vybírejte produkty z nerezové oceli, chromu nebo slitin zinku.

Vývrtka na víno - korky ve sklenici

Četnost použití

Nemusíte vlastnit hospodu, abyste potřebovali kvalitní vývrtku na víno. Každý hostitel musí zvážit četnost jejího použití. Na snadné otevření vína „jednou za čas“ vám postačí vývrtka s křidélkovým systémem, za to pro častější využití se rozhodně vyplatí investovat do elektrického otvíráku na víno.

Náš tip

Kvalitní víno potřebuje svou stálou teplotu, jinak ztrácí své kvality. Dlouhodobou čerstvost a skvělou chuť mu zajistí domácí vinotéka. Vyberte si tu nejlepší.

Jak otevřít láhev vína bez vývrtky

Nechceme vám doporučovat zaručené způsoby, jak se při otvírání vína zmrzačit. Ale pokud máte rádi lidovou tvořivost, pobavte se možnostmi otevření láhve vína bez vývrtky.

Šroub, šroubovák a kleště

Kutilové mohou víno otevřít pomocí nářadí z dílny:

 • Šroub zavrtejte do korku, cca půl centimetru nechte vyčnívat.
 • Uchopte hlavičku šroubu do kleští a vytáhnete celý šroub společně s korkem.
 • Nemáte-li kleště, stejně poslouží i kombinačky.

Zapalovač

Venku otevřete láhev vína bezpracně zapalovačem:

 • Odstraňte plastový obal hrdla láhve.
 • Zapalovačem ohřívejte hrdlo tak dlouho, dokud po několika minutách korek sám nevyskočí ven.

Vařečka

Poslední tip nepředstavuje úplně elegantní způsob, jak se dostat k obsahu láhve. Vinařům se při něm spíše ježí chlupy, ale přece ho sem uvedeme – vařečku má totiž doma každý:

 • Zatlačte špunt vařečkou dovnitř láhve.
Náš tip

K vínu se skvěle hodí sýry, olivy, ořechy a další pochutiny. Dejte všechny suroviny do piknikového koše a vychutnejte si víno spolu s nimi v přírodě. Třeba na piknikové dece.

Nejoblíbenější otvíráky na víno

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (10 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář