Jak šetrně a přitom dokonale odlíčit citlivou, suchou či problematickou pleť? Řešením mohou být kvalitní odličovací oleje. Dnes se podíváme na pět nejlepších a taky na to, jak si odličovací olej vybrat. Titul nejlepšího čisticího oleje na pleť si odnáší Purito From Green.
Velmi kvalitní odličovací olej. Pět přírodních složek bez zbytečné chemie. Vhodné i pro velmi citlivou pleť a na odolný make-up.
Vynikající odličovací, hydratační a posilující olej s přírodním složením. Hydrofilní olej vytváří s vodou příjemnou mléčnou emulzi.
Kvalitní a ověřený odličovací olejový přípravek. Vynikající cenu a velké balení doprovází vcelku oblíbená pěnící konzistence.
Nejlepší odličovací olej
Recenze Purito From Green – Nejlepší čisticí olej na pleť
Typ: Hydrofilní olej | Účinek: Čištění, hydratace, výživa, zklidnění | Hlavní látky: Mandlový olej, jojobový olej a další | Pro citlivou pleť: Ano | Balení: 200 ml | Cena: 622 Kč
- Přírodní složení
- Pět druhů olejů
- Čištění, hydratace, výživa
- Pro citlivou pleť
- Vysoká účinnost i na odolný make-up
- Nenechává mastný film
- Vyšší cena
Potřebujete se citlivě a šetrně, ale zároveň důkladně zbavit make-upu? Máte citlivou pleť, která si žádá kvalitní výživu a snadno se vysuší, takže musíte myslet i na hydrataci? Pak by vás rozhodně mohl zaujmout přírodní odličovací olej na pleť Purito From Green. Jde o velmi kvalitní olej na rostlinné bázi bez zbytečně přidané chemie. Vhodný je i pro mimořádně citlivou pokožku, která se snadno podráždí. Olej má i zklidňující účinek.
Purito From Green obsahuje pět základních složek. Zejména zde figuruje hydratující, pečující a zklidňující mandlový olej. Oblíbený olej z jojoby se postará o perfektní čištění až do hloubky a následnou ochranu pleti před škodlivými vlivy. Dokáže si poradit i s nevzhlednými černými či bílými tečkami. Dále je zde olivový olej. Ten posiluje a chrání pleť a dokáže v ní udržovat vlhkost. Slunečnicový olej zase pomůže regulovat produkci nadbytečného mazu a hroznový olej výborně čistí póry až do hloubky. Díky svému složení obsahuje i přirozeně se vyskytující vitamín E. Produkt neobsahuje parfémové látky, takže je skvěle snášen – zároveň jde o čistě veganský výrobek bez složek či přísad živočišného původu.
Tento šetrný přírodní odličovač dokáže odstranit i velmi zatvrzelý make-up a postará se například i o zbytky opalovacích či jiných krémů. Spolu s vodou vytvoří krémovitou emulzi a nezanechává přitom mastný film. Stačí ho vetřít a vmasírovat do pokožky. Snadno pak zbytky emulze opláchnete teplou vodou. Tento odličovací olej lze rozhodně doporučit i pro náročné zájemkyně.
Recenze Solution by Kvitok – Skvělý čisticí a odličovací olej
Typ: Hydrofilní olej | Účinek: Odlíčení, čištění, hydratace, zpevnění | Hlavní látky: Směs olejů, výtažky z bílé vrby, lactobacily a další | Pro citlivou pleť: Ano | Balení: 80 ml | Cena: 510 Kč
- Hydrofilní olej
- Čistí, hydratuje, posiluje
- Klinicky ověřené účinky
- Přírodní složení
- Směs olejů a podpůrných látek
- I pro citlivou pleť
- Elegantní balení
- Vyšší cena
Hydrofilní odličovací olej Solution by Kvitok patří rozhodně mezi špičkové čisticí, ochranné a posilující přípravky na pleť. Jde o produkt s velmi sofistikovaným složením, které využívá účinků řady olejů i dalších účinných látek. Synergický efekt zajistí perfektní péči o pokožku. Zároveň výrobek neobsahuje nadbytečnou chemii – například parfémové chemické látky. Díky své šetrnosti se hodí pro všechny typy pletí včetně citlivějších.
Mezi zásadní účinné látky tohoto oleje patří směs přírodních rostlinných olejů. Mezi nimi figuruje osvědčený mandlový olej, slunečnicový olej, ale taky například makový, jahodový a meruňkový olej. Výrazné účinky pro čistotu i zdraví pleti podporuje a posiluje i extrakt z opuncie mexické či fermentovaný výtažek z kůry vrby bílé. Olej obsahuje i vitamín E, lactobacily a další složky. Společně tyto látky zajišťují hydratační, posilující a samozřejmě čisticí efekt.
Jelikož jde o hydrofilní olej, při kontaktu s vodou se změní v mléčnou emulzi a nezanechává mastný film. Olej stačí vmasírovat do pokožky a setřít tamponem či opláchnout teplou vodou. Solution by Kvitok je balený ve velmi elegantní skleněné černé lahvičce a může být i krásným dárkem k narozeninám či Vánocům. Velmi dobrá volba i pro náročnější zájemce.
Recenze Cerave čisticí olej – Dostupný olejový odličovač
Typ: Pěnící olej | Účinek: Odlíčení, hydratace | Hlavní látky: Skvalenový olej, ceramidy a další | Pro citlivou pleť: Ano | Balení: 236 ml | Cena: 299 Kč
- Velmi výhodná cena
- Kvalitní, testovaný výrobek
- Bez agresivních látek (parabeny, parfémy)
- Obsahuje ceramidy a relipidační oleje
- Čistí, ale i hydratuje a posiluje
- Vhodný i pro atopickou, suchou či dětskou pleť
- Nezanechává mastný pocit
- Nic zásadního
Hledáte dostupnější odličovací olej, který bude přesto dostatečně účinný, šetrný k pleti a poskytne i hydratační efekt, který pokožka po odstranění make-upu potřebuje? Pěnivý čisticí olej značky Cerave může být výbornou volbou. Jde o velmi oblíbený a dobře hodnocený čisticí olej, který je díky šetrnému složení vhodný pro normální, ale i velmi suchou pleť. Používat ho mohou i osoby se sklony k atopickým ekzémům a třeba i kojenci. Je tedy zcela vhodný i pro citlivou pokožku. Neobsahuje potenciálně dráždivé chemické látky, jako jsou různé parfémy, parabeny atd.
Přípravek nezanechává po použití nepříjemný mastný film, ale ani vysušenou pokožku. Obsahuje aktivní látky na bázi aminokyselin, které zajišťují efektivní odstranění make-upu, mazu a nečistot. Relipidační oleje (skvalenový olej, triglycerid) pečují o pokožku. Ceramidy zase podporují vznik a udržení kožní bariéry, která pleť chrání před škodlivými vnějšími vlivy. Olej využívá i pokročilou MVE technologii, která zajistí pozvolnější a rovnoměrnější uvolnění hydratačních složek.
Přípravek byl vyvinut ve spolupráci s dermatology a testován na alergie i gynekologicky. Jde o nezávadný, kvalitní přípravek za opravdu pěknou cenu. Olej je nutné vmasírovat do navlhčené pokožky, olej mírně pění. Po aplikaci stačí přípravek opláchnout.
Recenze Saloos neutrální odličovací olej – Kvalitní hydrofilní odličovací olej
Typ: Hydrofilní neutrální olej | Účinek: Odlíčení | Hlavní látky: Směs olejů, rozmarýn | Pro citlivou pleť: Ano | Balení: 50 ml | Cena: 96 Kč
- I pro mimořádně citlivou pleť
- Neutrální, lze přidat esenciální olej
- Směs bio olejů lisovaných za studena
- Extrakt z rozmarýnu lékařského
- Jemně hydratační a pečující
- Výhodná cena
- Nic zásadního
Hydrofilní odličovací olej značky Saloos patří mezi skvěle hodnocené a velmi kvalitní odličovací oleje. Navíc nabízí i příjemnou cenu. Balení 50 ml vychází na necelých sto korun a větší 200ml balení pak na cca 260 Kč. Olej je neutrální, neobsahuje esenciální oleje. I díky tomu je vhodný pro všechny typy pleti – a to včetně mimořádně jemné až přecitlivělé pokožky. Neobsahuje žádné parfémy ani jiné dráždivé chemické látky. Vhodný je pro každodenní očištění pleti od nečistot, které na ní přes den ulpěly, a samozřejmě i pro odstraňování make-upu.
Základem složení je směs přírodních rostlinných olejů v bio kvalitě. Zastoupen je sezamový, mandlový a taky slunečnicový olej. Ty se postarají o odstranění make-upu, očištění a ošetření pleti. Dále je zde zastoupen výtažek z rozmarýnu lékařského a mimořádně jemné farmaceutické emulgátory. Přípravek má i mírně zvláčňující a zklidňující účinek a při dlouhodobém používání může pozitivně ovlivňovat produkci kožního mazu.
Olej se nanáší na navlhčený tampon či přímo na navlhčenou pleť. Jelikož je hydrofilní, vytvoří s vodou příjemnou, krémovitou emulzi. Tu pečlivě rozetřete nebo vmasírujte do pokožky. Následně stačí emulzi opláchnout. Tento neutrální olej můžete použít i k vytvoření vlastní směsi přidáním pár kapek esenciálního oleje dle libosti. Vhodný je i pro mimořádně senzitivní osoby, které hůře snášejí jiné přípravky.
Recenze Anela mycí hydrofilní olej – Kvalitní olej pro citlivou pleť
Typ: Hydrofilní olej | Účinek: Odlíčení, čištění, péče | Hlavní látky: Moringový a ovesný olej | Pro citlivou pleť: Ano | Balení: 30/250 ml | Cena: 140/590 Kč
- Velmi šetrný a dobře snášený olej
- I pro ekzematickou pleť
- Kvalitní přírodní složení
- Odličuje, pečuje, chrání a vyživuje
- Nezanechává pocit mastnoty
- Dražší menší balení
Tento skvěle hodnocený čisticí a odličovací olej Anela může zaujmout i „majitelky“ velmi citlivé pokožky. Díky šetrnému složení bez obsahu parfémů, éterických olejů a jiných dráždivých látek je výborně snášený i mimořádně senzitivními osobami. Lze ho použít i na ekzematickou pokožku, kde může zmírňovat svědění a nepříjemné pocity. Jde o hydrofilní odličovací olej, což znamená, že při spojení s vodou vytvoří mléčnou emulzi, která se velmi dobře smývá – bez zanechání mastných pozůstatků.
Olej Anela obsahuje směs přírodních olejů. Jsou zde osvědčené oleje jako mandlový a meruňkový, které se objevují ve většině olejových odličovačů. Jsou velmi šetrné, pečující, hydratující. Doplňují je méně běžné oleje. Například moringový olej z Etiopie. Tento unikátní olej se skvěle vstřebává, vyživuje a silně hydratuje. Stimuluje navíc tkáně k regeneraci a produkci kolagenu. Pomáhá i tlumit podráždění či svědění. Ovesný olej je zde pak nositelem ceramidů a fosfolipidů. Ty obnovují a udržují ochrannou vrstvu pokožky. Emulgátor, který zajišťuje mycí a hydrofilní efekt, je Polyglyceryl-4 Oleate na bázi olivového oleje a glycerinu. Jde o jeden z vůbec nejšetrnějších známých emulgátorů.
Mycí olej Anela se prodává v menším 30ml balení, které vyjde na 140 Kč. Stále jde vzhledem ke kvalitě o solidní cenu. Pokud se vám osvědčí, můžete sáhnout po větším balení (250 ml) za 590 Kč, což vychází výrazně výhodněji. Tento olej si však s nejvyšší pravděpodobností velmi oblíbíte stejně jako ostatní uživatelky, a tak může být rozumné zvolit rovnou 250ml balení a značně ušetřit.
Nejprodávanější přípravky na čištění pleti
Jak vybrat odličovací olej?
Odličovací olej vám pomůže s odstraněním make-upu a pudru, ale třeba i opalovacích krémů nebo jen nečistot, které na pokožce během celého dne ulpěly. Jde tedy o velmi důležitý prostředek péče o pokožku.
Co je důležité při výběru odličovacího oleje? Jak se vyznat v typech a složení těchto přípravků a jak je správně používat?
Druhy odličovacích prostředků
Gely, pěny
Gelové a pěnové odličovače oceňují především osoby s mastnější pletí. Jde o volbu spíš pro nenáročné uživatelky, které hledají jednoduchost a rozumnou cenu.
Mléka, krémy
Mléka a krémové odličovače jsou příjemné a vhodné především na sušší a citlivější pleť. Tyto přípravky se do pleti vmasírují a pak setřou tamponkem. Jsou šetrné k přirozenému kožnímu filmu, nevysušují, zjemňují a zklidňují.
Micelární vody
Micelární vody jsou populární, protože jsou účinné a zároveň mimořádně šetrné. Jsou vhodné i pro velmi citlivou pleť a taky pro mastnější pleť. Vody se i snadno používají. Micelární vody obsahují látky, micely, které na sebe nečistoty vážou.
Balzámy
Balzámy jsou vhodnou volbou i pro náročné uživatelky. Složení bývá velmi sofistikované, podobně jako u kvalitních olejů zahrnuje i vyživovací a hydratační či ochranné složky. Balzámy jsou zároveň velmi účinné i na značně zatvrzelý make-up.
Ubrousky
Ženy, které kosmetiku zas tak moc „neřeší“ nebo jsou vytížené a nemají na složitější procedury čas, nejčastěji sáhnout právě po odličovacích tamponcích nebo ubrouscích. Není to nejlepší či nejúčinnější očista a péče, jakou můžete pleti dopřát, zato je to nejjednodušší a nejpraktičtější řešení.
Oleje
A pak jsou tu konečně odličovací oleje. Mají vynikající účinnost i na odolný make-up, zároveň mohou pleť vyživovat, hydratovat a regulovat produkci mazu. Chránit ji před UV zářením i jinými vlivy. Oblíbené jsou dnes zejména hydrofilní oleje, které nejsou mastné, snadno se stírají a jsou vhodné pro jakoukoli pokožku, od suché až po velmi mastnou. Kvalitní oleje s přírodním složením jsou ideální i pro citlivou, ekzematickou či podrážděnou pleť.
Hydrofilní oleje – odlíčení bez mastnoty
Hydrofilní oleje momentálně v kategorii odličovacích olejů jasně dominují trhu a jsou velmi oblíbené i osvědčené. Pojem hydrofilní volně přeloženo z řečtiny znamená „milující vodu“. Co to znamená v praxi?
Při smísení s vodou ztratí hydrofilní olej svou původní konzistenci a mění se v mléčně zbarvenou, krémovitou emulzi, která již není mastná. Jaké jsou výhody? S olejem se velmi dobře pracuje, nezanechává na pokožce mastný film, má velmi dobrý hydratační i čisticí efekt. V neposlední řadě je velmi snadno smyvatelný. Emulzi lze opláchnout teplou vodou či setřít navlhčeným tamponkem.
Jak vznikne hydrofilní odličovací olej?
Aby se stal olej hydrofilním, musí se do něj přidat jedna zásadní složka. Tou je tzv. emulgátor. Jak název napovídá, je to právě emulgátor, který umožní vytvoření emulze oleje a vody.
Mezi emulgátory patří například tenzidy, což jsou pěnidla. Odličovací oleje s tenzidy jsou pěnivější. Většinou tenzidové oleje najdete v cenově dostupnějších kategoriích. Pokud oleje obsahují tenzidy jako SLS/SLES může jejich dlouhodobé použití vést spíše k vysoušení pleti. Existují však i jemnější tenzidy.
Mnohem šetrnější jsou však přírodní emulgátory používané v kvalitní, dražší kosmetice. Jde obvykle o fosfolipidy získané z různých rostlinných zdrojů. Vytvářejí nepěnivou, krémovitou emulzi. Jsou mimořádně dobře snášené i extrémně citlivou pletí. Mezi nejšetrnější emulgátory patří například Polyglyceryl-4 Oleate na základě olivového oleje.
Klasické vs. hydrofilní oleje
Klasické „ne-hydrofilní“ odličovací oleje mají spíše hydrofobní povahu – s vodou se špatně mísí. Pro sušší nebo normální pleť mohou být vhodné, ale u mastnějších pletí se příliš nedoporučují.
Skvělá snášenlivost a kvalitní péče
Hydrofilní odličovací a čisticí oleje mají možná trochu paradoxní schopnost spíše regulovat tvorbu mazu a odstraňovat přebytečnou mastnotu. Jsou tedy vhodné i pro pleť, která trpí vysokou mastnotou, tvorbou akné apod. Hydrofilní oleje chrání pleť před vysoušením, ty kvalitní jsou vhodné i pro přecitlivělou či ekzematickou pokožku a nejjemnější dětskou/kojeneckou pokožku. Hydrofilní odličovací oleje jsou perfektně snášeny širokým spektrem uživatelů.
Složení odličovacích olejů
S jakými složkami se můžete nejčastěji setkat u odličovacích olejů? Kompletní paleta je pochopitelně nesmírně pestrá, prakticky nevyčerpatelná. Proto se omezíme na některé nejčastější, klasické složky a jejich účinky. Je taky třeba vědět, že odličovací oleje nejsou prakticky nikdy jednosložkové – obsahují směsi olejů a dalších látek. Nejšetrnější jsou přírodní odličovače bez parfemací, parabenů a další zbytné chemie.
Mandlový olej
Mandlový olej je v odličovacích olejích naprostou stálicí, najdete ho skoro ve všech. Je univerzálně vhodný pro všechny typy pletí. Zjemňuje, hydratuje, chrání a zmírňuje podráždění. Velmi cenný je pro suchou pleť, kterou ošetřuje a chrání před popraskáním a svěděním. Jde o skvěle osvědčený olej, jehož účinky jsou nezpochybnitelné.
Meruňkový olej
I tento olej patří ke zlatému standardu v odličovadlech a má de facto podobné účinky jako mandlový olej. Dokáže proniknout do hloubky a pokožku skvěle hydratovat, chrání citlivou pleť před podrážděním a zarudnutím. Podporuje regeneraci a pleť vyživuje. Často se objevuje právě v kombinaci s mandlovým olejem.
Jojobový olej
Velmi ceněný olej z plodů jojoby. Pro pokožku je hojivý (i na akné a další problémy), má antioxidační i antibakteriální účinky. Proniká velmi hluboko do pokožky a mimořádně silný je jeho ochranný efekt vůči škodlivým vlivům, včetně UV záření.
Olivový olej
Tento nejtradičnější olej a poklad lidské kultury má dobrý čisticí a odličovací účinek, ale je i bohatým zdrojem antioxidantů a vyživuje pleť souborem vitamínů (A, D, E, K) a minerálů. Má i hydratační účinek.
Slunečnicový olej
Tento olej působí docela banálně, protože na něm mnozí z nás smaží lívance a řízky, ale v kosmetice má nezastupitelný účinek a je velmi častou složkou odličovacích olejů. Samozřejmě zde je používán vysoce kvalitní, za studena lisovaný olej, nikoli levný rafinovaný stolní olej. Slunečnicový olej hojí a regeneruje. Obsahuje vitamín E, lecitin či karoteny, které mají pro pleť silný význam. Pomáhá i problematické pleti, chrání před volnými radikály.
Další oleje a příměsi
Plejáda používaných olejů je mnohem širší. V odličovačích se můžete setkat i např. s ricinovým, hroznovým, konopným olejem či různými ovocnými a ořechovými oleji. Nezřídka se setkáte s výrazem skvalenový olej či squalene.
Jde o látku nazývanou někdy „suchý olej“, která se získává z olejů rostlin (olivový, třtinový,…), ale dříve i ze žraločích jater. Má dobré ochranné účinky, podporuje roztírání a vstřebávání živin. Další příměsí může být glycerin, což je vedlejší produkt výroby mýdla. Má zvláčňující účinky. Vyrábí se dnes obvykle z rostlinných olejů.
V odličovacích olejích se běžně vyskytují i extrakty z bylin, koření či rostlin. Paleta je téměř nevyčerpatelná. Kontroverznější přísadou jsou parfémové složky. U přírodních olejů pro citlivou pleť se nepoužívají. Mohou být potenciálně dráždivé, i když běžné látky jako linalool, citronellol, geraniol či třeba limonene jsou obvykle snášené docela dobře.
Ve složení může často figurovat i pojem tokoferol, což je zkrátka forma vitamínu E. Jde o silný antioxidant, který je důležitý pro zdraví a ochranu pleti. Další běžnou (resp. v hydrofilních olejích povinnou) složkou jsou již výše probírané emulgátory.
Jak správně odlíčit pleť?
Obvykle se doporučuje čištění a odličování pleti 2krát denně – ráno a večer. Speciální odličovačem se odstraní make-up z očí a rtů (večer). Na zbytek obličeje se použije odličovací olej (potažmo mléko, balzám,…). Nakonec je vhodné pleť dočistit a tonizovat pleťovým tonikem.
Kde koupit?
Kvalitní odličovací oleje najdete na Notino.cz, Borůvkový kopeček.cz nebo na Benu.cz.
Populární značky
Saloos
Česká značka BIO přírodní kosmetiky, která je u nás velice žádaná a skvěle hodnocená.
Solution by Kvitok
Prémiová značka slovenské, ručně vyráběné kosmetiky. Vynikající kvalita i pro náročné.
Kolik stojí kvalitní odličovací olej?
Oleje do 200 Kč
Menší balení (do cca 50-80 ml) kvalitních přírodních olejů nebo levnější oleje – například pěnivé nebo s méně čistým složením pro nepříliš náročné zájemkyně.
Oleje od 200 do 500 Kč
Velký výběr kvalitních hydrofilních olejů včetně přírodních produktů pro citlivou pleť.
Oleje nad 500 Kč
Větší balení (cca 150 ml a více) a velmi kvalitní až prémiové oleje pro velmi citlivou pleť a náročné uživatelky.
Diskuse u článku