Nejlepší záchodová sedátka: recenze a rady jak vybrat

O nejlepších záchodech, které můžete v současné době zakoupit, jsme informovali již v předchozím článku. Samotná mísa ovšem nestačí, protože se na ní nesedí příliš pohodlně. Většina výrobců ovšem záchodová prkénka ke svým modelům nepřikládá. Musíte si tedy vybrat sami na základě vlastních preferencí.

Jelikož doba, kdy jediným typem prkének byl plast s pastelovým potiskem, je dávno pryč, rozhodli jsme se připravit následující text. V něm vám nabídneme trojici těch nejlepších produktů na trhu. Opomenout nemůžeme ani užitečné rady, které by vám měly s nákupem pomoci.

Nejlepší záchodová sedátka

Alcaplast Basic A3551

Alcaplast BAHAMA A604

Jika Tigo H8933853000631

Alcaplast Basic A3551

Alcaplast BAHAMA A604

Jika Tigo H8933853000631

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nižší cena

Dobré řemeslné provedení

Odolný materiál

Pomalé sklápění

Nastavitelnost na různé mísy

Moderní design

Systém Softclose

Antibakteriální ochrana

ZÁPORY

Fádní design

Absence pomalého zavírání

Obtížnější montáž

Studený povrch

Vyšší cena

Obtížná montáž

SHRNUTÍ

Levný plastový základ, který je možné nalézt prakticky na všech veřejných záchodech. Nízká hmotnost a přiměřená míra pohodlí je jediné, co nabízí

Odolné a robustní sedátko z polyresinu, které vyniká univerzální nastavitelností. Výhodou je i systém Softclose. Připravte se však na studenější povrch

Sedátko, které snoubí moderní design spolu s účinnou antibakteriální ochranou. Připravte se však na ne zrovna nízkou cenu a obtížnější montáž

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Alcaplast Basic A3551

Materiál: polypropylen | Rozměry: 47,5 × 41 × 5 cm | Barva: bílá | Systém softclose: ne | Přibližná cena: 80 Kč

KLADY:
 • Nižší cena
 • Dobré řemeslné provedení

ZÁPORY:
 • Fádní design
 • Absence pomalého zavírání

Klasikou, se kterou je možné se setkat na většině veřejných toalet je sedátko Alcaplast Basic A3551. Jestliže vám stejný styl postačí i v domácnosti, nemusíte se poohlížet jinde, protože svůj úkol splní bez větších problémů.

Významnou devízou je velmi nízká cena výrobku. Ta nedosahuje ani stokoruny, takže nemusíte litovat, pokud se vám stane, že zakoupíte vadný kus. Provedení plastu je poměrně kvalitní a při šetrném používání vydrží prkénko dlouhá léta.

Vzhledem k tomu, že se jedná o produkt využívaný prakticky všude, připravte se na poněkud fádní design. Rozhodně se nejedná o nic, co by se ve vaší toaletě nějak vyjímalo. Absence systému Softclose vás může někdy pěkně vylekat. Nemusíte se však bát poškození místy, protože použitý plast je velmi lehký.

Jestliže se tedy při nákupu ohlížíte hlavně na cenu, našli jste svého favorita. Vlastnosti prkénka jsou plně dostačující, jen nepočítejte s nějakým extra přitažlivým vzhledem.

Zjistit cenu>>

Recenze: Alcaplast BAHAMA A604

Materiál: duroplast | Rozměry: 46,2 × 37,5 × 5,7 cm | Barva: bílá | Systém Softclose: ano | Přibližná cena: 500 Kč

KLADY:
 • Odolný materiál
 • Pomalé sklápění
 • Nastavitelnost na různé mísy

ZÁPORY:
 • Obtížnější montáž
 • Studený povrch

Využitím odolnějšího konstrukčního materiálu, duroplastu, se pyšní Alcaplast BAHAMA A604. Ten ztělesňuje jakousi zlatou střední cestu na poli záchodových sedátek. Za rozumný finanční obnos dostanete kvalitní výrobek se všemi potřebnými technologiemi.

Hlavní výhodou je kromě odolnosti materiálu i systém Softclose. Jeho přítomnost je v tomto případě více než žádoucí, protože samo prkénko je poměrně těžké. Univerzálnosti použití napomáhá možnost nastavit si rozteč přesně podle rozměrů mísy.

Ačkoliv lze sedátko nainstalovat prakticky na jakýkoliv záchod, samotná montáž je vcelku náročná. Méně zdatní jedinci se patrně nevyhnou ani konzultacím s odborníkem. Povrch prkénka je studený, takže se hlavně v zimě občas musíte připravit na ne zrovna příjemné ráno.

Pátráte-li po výdržném sedátku na záchodovou mísu za rozumné peníze, jste na správném místě. Alcaplast BAHAMA A604 totiž nabízí vyvážené parametry a hodí se prakticky do jakékoliv domácnosti.

Zjistit cenu>>

Recenze: Jika Tigo H8933853000631

Materiál: duroplast | Rozměry: 42,5 × 33,5 × 5 cm | Barva: bílá | Systém Softclose: ano | Přibližná cena: 1 400 Kč

KLADY:
 • Moderní design
 • Systém Softclose
 • Antibakteriální ochrana

ZÁPORY:
 • Vyšší cena
 • Obtížná montáž

Jika Tigo H8933853000631 je model určený zejména pro závěsné klozety z dílny stejné firmy. Pro svůj zajímavý design se skvěle hodí do moderních domácností, kde bude svými ladnými liniemi vynikat stejně jako mísa.

Zásadním pozitivem je i přítomnost systému Softclose. Ten zaručuje pomalé zavírání poměrně těžkého výrobku, takže je omezeno riziko poškození mísy. Antibakteriální ochrana potom pomáhá při udržování hygienického prostředí na toaletě. Na prkénku totiž neulpí tolik potencionálních spouštěčů nemocí jako na běžných prkéncích.

Ruku v ruce s designem a technologiemi jde i poměrně značný finanční obnos, jež je nutné za pořízení produktu zaplatit. Při výběru se tak dobře rozmyslete, zda vám množství nabízených vychytávek za to všechno stojí. Montáž se taktéž neřadí k nejjednodušším a někteří jistě budou muset využít služeb instalatéra.

Jestliže jste si ovšem zakoupili moderní závěsný klozet a hledáte na něj odpovídající prkénko, jste na správném místě.

Zjistit cenu>>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější WC sedátka podle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat záchodové sedátko

Ještě před odjezdem na nákupy si pořádně změřte záchodovou mísu, protože sedátko musí dobře sedět. Zásadními kritérii jsou i vzhled a použitý materiál. V neposlední řadě nezapomínejte ani na zajímavé příslušenství, napomáhající dále zvyšovat funkčnost výrobku.

Rozměry

Největší význam při nákupu prkénka mají celkem čtyři rozměry, které je zapotřebí zjistit. Před výběrem zjistěte vzdálenost otvorů (rozteč) pro šroubky, pomocí níž se prkénko upevňuje k míse. Taktéž se vyplatí změřit vnitřní a vnější délku mísy, stejně jako její vnitřní a vnější šířku. Rozhodně je dobré znát i celkovou délku prkénka od závitů až po opačný konec.

V neposlední řadě je jistější určit i vzdálenost otvorů v keramice a horní hrany. Tím je zaručeno, že prkýnko nebude padat dolů.

Materiál

Neméně důležitým aspektem každého sedátka je použitý materiál. V současné době se využívá hned několik typů materiálů, s nimiž se můžete seznámit v následující tabulce:

Typ materiálu Výhody Nevýhody
Plast Nízká cena a hmotnost Křehký materiál, riziko prasknutí
Duroplast Vyšší stabilita, odolnost, antibakteriální ochrana Nutnost brzd, vyšší cena
Polyresin Perfektní odolnost, pěkný design Vysoká cena
Polypropylen Nechladí, odolný Vyšší cena
MDF (dřevovláknité) Nižší cena, nechladí, zajímavý design Nižší odolnost proti vlhkosti

Jestliže naleznete sedátko v balení samotného záchodu, obvykle půjde o výrobek z plastu. Ten sice poslouží dobře, ale rozhodně příliš dlouho nevydrží. Nejlepšími volbami jsou polyresin a polypropylen, které nejsou moc těžké, ale zároveň se pyšní dlouhověkostí.

Vzhled

Velmi důležitým parametrem, pro mnohé naprosto zásadním, je vzhled sedátka. Ten by měl odpovídat provedení mísy, ale hlavně koupelny.

Nestárnoucí klasikou jsou tradiční bílá prkénka. Výhodou je, že odpovídají běžnému barevnému provedení samotných záchodů. Bílá barva navíc odpuzuje mikroogranismy.

Jestliže máte koupelnu zařízenou v rustikálním stylu, rozhodně se podívejte na širokou nabídku sedátek v imitaci dřeva. Na výběr máte paletu nejrůznějších dekorů a barev.

Dětem či milovníkům extravagance jsou určená prkénka s nejrůznějšími motivy. Sehnat můžete prakticky cokoliv – od srdíček, přes výjev z pohádky, až po vlajku oblíbeného státu. Fantazii se meze nekladou.

Způsob sklápění

Kromě klasického sklápění se stále více v domácnostech uplatňuje tzv. Softclose systém. Ten pomáhá zabránit nebezpečnému spadnutí prkénka na keramický klozet. V případě těžších sedátek je tento systém nutností, protože v extrémním případě může dojít až k prasknutí mísy.

Vychytávky

Oblast prkének na toaletu neposkytuje zrovna velký manévrovací prostor pro nějaké revoluční systémy a technologie. I tak se ovšem můžeme v poslední době stále častěji setkat s různými libůstkami pro náročné.

Mezi ty rozhodně patří bidetová prkénka, jež významně zvyšují hygienu. Pomáhají zejména při nemocích a případech, kdy je nutností důkladné omytí příslušných partií. Bez větších problémů můžete regulovat proud i teplotu vody a vše si přizpůsobit přesně dle svých požadavků.

Nejposlednějším výstřelkem doby jsou tzv. samočisticí prkénka. Ta s automaticky otáčejí přes desinfekční ústrojí, jež se postará o důkladné očištění povrchu sedátka.

Jestliže máte v domácnosti menší dítě či handicapovaného, nemusíte být odkázáni na klasiku. Na trhu se totiž nacházejí i speciální zmenšená sedátka pro děti či modely vybavené madly pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Nejprodávanější WC sedátka podle Heureky