ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Ostatní

Záchodová prkénka

O nejlepších záchodech, které můžete v současné době zakoupit, jsme informovali již v předchozím článku. Samotná mísa ovšem nestačí, protože se na ní nesedí příliš pohodlně. Většina výrobců ovšem záchodová prkénka ke svým modelům nepřikládá. Musíte si tedy vybrat wc sedátko sami na základě vlastních preferencí.

Aktuální test vám nabídneme trojici nejlepších wc prkének na trhu. Opomenout nemůžeme ani užitečné rady, které by vám měly s nákupem sedátka na záchod pomoci.

Nejlepší celkově

Kvalitní záchodové sedátko s antibakteriální úpravou a systémem pomalého zavírání.

Nejlepší cena/kvalita

Tiché, odolné a dobře omyvatelné prkénko do každé moderní domácnosti.

Nejlepší levný (do 100 Kč)

Levné záchodové prkénko pro nenáročné uživatele.

Nejlepší záchodová sedátka

Recenze Jika Deep Slowclose – Nejlepší prkénko na záchod na trhu

Kvalitní záchodové sedátko Pro náročné

Materiál: duroplast | Rozměry: 65 × 36 × 43 cm | Barva: bílá | Systém Softclose: ano | Přibližná cena: 1 400 Kč

Klady
 • Kvalitní materiál
 • Systém pomalého zavírání
 • Antibakteriální ochrana
 • Snadná údržba
Zápory
 • Vyšší pořizovací cena

Jestliže nechcete při výběru záchodového prkénka dělat kompromisy, pak vám doporučujeme wc sedátko Jika Deep. Získá si vás nejen krásným a moderním designem, ale i kvalitní a praktickou konstrukcí.

Záchodové prkénko Jika Deep je vyrobeno z odolného duroplastu. Při dosednutí tento materiál působí mnohem tepleji než obyčejná plastová prkénka. Velkým plusem je také antibakteriální úprava. Tato povrchová úprava obsahující stříbro efektivně eliminuje počet bakterií a mikrobů. Velmi se nám líbí také systém pomalého zavírání Slow close. Stačí do sedátka na záchod lehce strčit a ono samo pomalu dosedne na záchodovou mísu. Tento typ prkénka ocení také rodiny s malými dětmi. Nenáročnou údržbu zajistí systém Click, díky němuž sedátko snadno sundáte, omyjete a vrátíte zpět.

Nároční uživatelé, kteří hledají to nejlepší, budou s wc sedátkem Jika Deep dozajista spokojeni. Jedná se o kombinaci skvělého designu a funkčnosti.

Recenze Sapho-ADINA-1703-322 – záchodové prkénko z odolného duroplastu

Sapho-ADINA-1703-322 – záchodové prkénko z odolného duroplastu Zlatý střed

Materiál: duroplast | Rozměry: 4,51 × 3,76 cm | Barva: bílá | Systém Softclose: ano | Přibližná cena: od 890 Kč

Klady
 • Kvalitní zpracování
 • Jednoduchá a rychlá instalace
 • Snadná údržba
 • Softclose
Zápory
 • Nenašli jsme

Bílé záchodové sedátko Sapho ADINA je vyrobeno z odolného duroplastu. Tento materiál ztělesňuje zlatý střed v kategorii záchodových sedátek.

Jde o skvělý produkt se všemi potřebnými technologiemi. Za rozumnou cenu získáte kvalitní odolné sedátko s úžasnou funkcí Softclose. Ta zajišťuje pozvolné sklápění sedátka i víka, což zaručuje nejenom větší komfort a bezpečí, ale i delší životnost sedátka.

Sedátko Sapho ADINA 1703-322 má nerezové nastavitelné úchyty, takže je velice univerzální a můžete jej nainstalovat téměř na jakoukoliv mísu. Podle uživatelů je údržba sedátka i samotná jeho instalace velice jednoduchá a rychlá.

Pokud hledáte odolné kvalitní sedátko s univerzálními úchyty za rozumné peníze, jste na správném místě. Sapho ADINA 1703-322 totiž nabízí vyvážené parametry a hodí se prakticky do jakékoliv domácnosti.

Recenze Alcaplast Basic – levné prkénko na záchod

Alcaplast Basic – levné prkénko na záchod Levný základ

Materiál: polypropylen | Rozměry: 47,5 × 41 × 5 cm | Barva: bílá | Systém softclose: ne | Přibližná cena: 106 Kč

Klady
 • Nižší cena
 • Dobré řemeslné provedení
Zápory
 • Fádní design
 • Absence pomalého zavírání

Klasikou, se kterou je možné se setkat na většině veřejných toalet je záchodové prkénko Alcaplast Basic A3551. Jestliže vám stejný styl postačí i v domácnosti, nemusíte se poohlížet jinde, protože svůj úkol splní bez větších problémů.

Významnou devízou je velmi nízká cena výrobku. Ta nedosahuje ani stokoruny, takže nemusíte litovat, pokud se vám stane, že zakoupíte vadný kus. Provedení plastu je poměrně kvalitní a při šetrném používání vydrží prkénko dlouhá léta.

Vzhledem k tomu, že se jedná o produkt využívaný prakticky všude, připravte se na poněkud fádní design. Rozhodně se nejedná o nic, co by se ve vaší toaletě nějak vyjímalo. Absence systému Softclose vás může někdy pěkně vylekat. Nemusíte se však bát poškození místy, protože použitý plast je velmi lehký.

Jestliže se tedy při nákupu ohlížíte hlavně na cenu, našli jste svého favorita. Vlastnosti prkénka jsou plně dostačující, jen nepočítejte s nějakým extra přitažlivým vzhledem.

Nejprodávanější WC sedátka

Jak vybrat záchodové sedátko

Ještě před odjezdem na nákupy si pořádně změřte záchodovou mísu, protože sedátko musí dobře sedět. Zásadními kritérii jsou i vzhled a použitý materiál. V neposlední řadě nezapomínejte ani na zajímavé příslušenství, napomáhající dále zvyšovat funkčnost výrobku.

Rozměry

Největší význam při nákupu prkénka mají celkem čtyři rozměry, které je zapotřebí zjistit. Před výběrem zjistěte vzdálenost otvorů (rozteč) pro šroubky, pomocí níž se prkénko upevňuje k míse. Taktéž se vyplatí změřit vnitřní a vnější délku mísy, stejně jako její vnitřní a vnější šířku. Rozhodně je dobré znát i celkovou délku prkénka od závitů až po opačný konec.

V neposlední řadě je jistější určit i vzdálenost otvorů v keramice a horní hrany. Tím je zaručeno, že prkýnko nebude padat dolů.

Materiál záchodových prkének

Neméně důležitým aspektem každého sedátka je použitý materiál. V současné době se využívá hned několik typů materiálů, s nimiž se můžete seznámit v následující tabulce:

Typ materiálu Výhody Nevýhody
Plast Nízká cena a hmotnost Křehký materiál, riziko prasknutí
Duroplast Vyšší stabilita, odolnost, antibakteriální ochrana Nutnost brzd, vyšší cena
Polyresin Perfektní odolnost, pěkný design Vysoká cena
Polypropylen Nechladí, odolný Vyšší cena
MDF (dřevovláknité) Nižší cena, nechladí, zajímavý design Nižší odolnost proti vlhkosti

Jestliže naleznete sedátko v balení samotného záchodu, obvykle půjde o výrobek z plastu. Ten sice poslouží dobře, ale rozhodně příliš dlouho nevydrží. Nejlepšími volbami jsou polyresin a polypropylen, které nejsou moc těžké, ale zároveň se pyšní dlouhověkostí.

Vzhled wc sedátek

Velmi důležitým parametrem, pro mnohé naprosto zásadním, je vzhled sedátka. Ten by měl odpovídat provedení mísy, ale hlavně koupelny.

Nestárnoucí klasikou jsou tradiční bílá prkénka. Výhodou je, že odpovídají běžnému barevnému provedení samotných záchodů. Bílá barva navíc odpuzuje mikroogranismy.

Jestliže máte koupelnu zařízenou v rustikálním stylu, rozhodně se podívejte na širokou nabídku sedátek v imitaci dřeva. Na výběr máte paletu nejrůznějších dekorů a barev.

Dětem či milovníkům extravagance jsou určená prkénka s nejrůznějšími motivy. Sehnat můžete prakticky cokoliv – od srdíček, přes výjev z pohádky, až po vlajku oblíbeného státu. Fantazii se meze nekladou.

Způsob sklápění prkének na wc

Kromě klasického sklápění se stále více v domácnostech uplatňuje tzv. Softclose systém. Ten pomáhá zabránit nebezpečnému spadnutí prkénka na keramický klozet. V případě těžších sedátek je tento systém nutností, protože v extrémním případě může dojít až k prasknutí mísy.

Vychytávky záchodových sedátek

Oblast prkének na toaletu neposkytuje zrovna velký manévrovací prostor pro nějaké revoluční systémy a technologie. I tak se ovšem můžeme v poslední době stále častěji setkat s různými libůstkami pro náročné.

Mezi ty rozhodně patří bidetová prkénka, jež významně zvyšují hygienu. Pomáhají zejména při nemocích a případech, kdy je nutností důkladné omytí příslušných partií. Bez větších problémů můžete regulovat proud i teplotu vody a vše si přizpůsobit přesně dle svých požadavků.

Nejposlednějším výstřelkem doby jsou tzv. samočisticí prkénka. Ta s automaticky otáčejí přes desinfekční ústrojí, jež se postará o důkladné očištění povrchu sedátka.

Jestliže máte v domácnosti menší dítě či handicapovaného, nemusíte být odkázáni na klasiku. Na trhu se totiž nacházejí i speciální zmenšená sedátka pro děti či modely vybavené madly pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Nejoblíbenější WC sedátka podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (9 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář