ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší záchodová sedátka 2021 – Test a návod jak vybrat

Datum 13.4.2020 Odborná redakce Odborná redakce

O nejlepších záchodech, které můžete v současné době zakoupit, jsme informovali již v předchozím článku. Samotná mísa ovšem nestačí, protože se na ní nesedí příliš pohodlně. Většina výrobců ovšem záchodová prkénka ke svým modelům nepřikládá. Musíte si tedy vybrat sami na základě vlastních preferencí.

Aktuální test vám nabídneme trojici nejlepších produktů na trhu. Opomenout nemůžeme ani užitečné rady, které by vám měly s nákupem pomoci.

Nejlepší cena/kvalita

Tiché, odolné a dobře omyvatelné prkénko do každé moderní domácnosti.

Nejlepší celkově

Moderní design spolu s účinnou antibakteriální ochranou, pro ty co mají rádi komfort.

Nejlepší levný (do 80 Kč)

Levné záchodové prkénko pro nenáročné uživatele.

1Nejlepší záchodová sedátka

Recenze: Sapho-ADINA-1703-322

Sapho ADINA 1703-322

Materiál: duroplast | Rozměry: 4,51 × 3,76 cm | Barva: bílá | Systém Softclose: ano | Přibližná cena: od 712 Kč

Klady
 • Kvalitní zpracování
 • Jednoduchá a rychlá instalace
 • Snadná údržba
 • Softclose
Zápory
 • Nenašli jsme

Bílé záchodové sedátko Sapho ADINA 1703-322 je vyrobeno z odolného duroplastu. Tento materiál ztělesňuje zlatý střed v kategorii záchodových sedátek.

Jde o skvělý produkt se všemi potřebnými technologiemi. Za rozumnou cenu získáte kvalitní odolné sedátko s úžasnou funkcí Softclose. Ta zajišťuje pozvolné sklápění sedátka i víka, což zaručuje nejenom větší komfort a bezpečí, ale i delší životnost sedátka.

Sedátko Sapho ADINA 1703-322 má nerezové nastavitelné úchyty, takže je velice univerzální a můžete jej nainstalovat téměř na jakoukoliv mísu. Podle uživatelů je údržba sedátka i samotná jeho instalace velice jednoduchá a rychlá.

Pokud hledáte odolné kvalitní sedátko s univerzálními úchyty za rozumné peníze, jste na správném místě. Sapho ADINA 1703-322 totiž nabízí vyvážené parametry a hodí se prakticky do jakékoliv domácnosti.

Recenze: Jika Tigo H8933853000631

Jika Tigo H8933853000631

Materiál: duroplast | Rozměry: 42,5 × 33,5 × 5 cm | Barva: bílá | Systém Softclose: ano | Přibližná cena: 1 400 Kč

Klady
 • Moderní design
 • Systém Softclose
 • Antibakteriální ochrana
Zápory
 • Vyšší cena
 • Obtížná montáž

Jika Tigo H8933853000631 je model určený zejména pro závěsné klozety z dílny stejné firmy. Pro svůj zajímavý design se skvěle hodí do moderních domácností, kde bude svými ladnými liniemi vynikat stejně jako mísa.

Zásadním pozitivem je i přítomnost systému Softclose. Ten zaručuje pomalé zavírání poměrně těžkého výrobku, takže je omezeno riziko poškození mísy. Antibakteriální ochrana potom pomáhá při udržování hygienického prostředí na toaletě. Na prkénku totiž neulpí tolik potencionálních spouštěčů nemocí jako na běžných prkéncích.

Ruku v ruce s designem a technologiemi jde i poměrně značný finanční obnos, jež je nutné za pořízení produktu zaplatit. Při výběru se tak dobře rozmyslete, zda vám množství nabízených vychytávek za to všechno stojí. Montáž se taktéž neřadí k nejjednodušším a někteří jistě budou muset využít služeb instalatéra.

Jestliže jste si ovšem zakoupili moderní závěsný klozet a hledáte na něj odpovídající prkénko, jste na správném místě.

Recenze: Alcaplast Basic A3551

Alcaplast Basic A3551

Materiál: polypropylen | Rozměry: 47,5 × 41 × 5 cm | Barva: bílá | Systém softclose: ne | Přibližná cena: 80 Kč

Klady
 • Nižší cena
 • Dobré řemeslné provedení
Zápory
 • Fádní design
 • Absence pomalého zavírání

Klasikou, se kterou je možné se setkat na většině veřejných toalet je sedátko Alcaplast Basic A3551. Jestliže vám stejný styl postačí i v domácnosti, nemusíte se poohlížet jinde, protože svůj úkol splní bez větších problémů.

Významnou devízou je velmi nízká cena výrobku. Ta nedosahuje ani stokoruny, takže nemusíte litovat, pokud se vám stane, že zakoupíte vadný kus. Provedení plastu je poměrně kvalitní a při šetrném používání vydrží prkénko dlouhá léta.

Vzhledem k tomu, že se jedná o produkt využívaný prakticky všude, připravte se na poněkud fádní design. Rozhodně se nejedná o nic, co by se ve vaší toaletě nějak vyjímalo. Absence systému Softclose vás může někdy pěkně vylekat. Nemusíte se však bát poškození místy, protože použitý plast je velmi lehký.

Jestliže se tedy při nákupu ohlížíte hlavně na cenu, našli jste svého favorita. Vlastnosti prkénka jsou plně dostačující, jen nepočítejte s nějakým extra přitažlivým vzhledem.

2Nejprodávanější WC sedátka

3Jak vybrat záchodové sedátko

Ještě před odjezdem na nákupy si pořádně změřte záchodovou mísu, protože sedátko musí dobře sedět. Zásadními kritérii jsou i vzhled a použitý materiál. V neposlední řadě nezapomínejte ani na zajímavé příslušenství, napomáhající dále zvyšovat funkčnost výrobku.

Rozměry

Největší význam při nákupu prkénka mají celkem čtyři rozměry, které je zapotřebí zjistit. Před výběrem zjistěte vzdálenost otvorů (rozteč) pro šroubky, pomocí níž se prkénko upevňuje k míse. Taktéž se vyplatí změřit vnitřní a vnější délku mísy, stejně jako její vnitřní a vnější šířku. Rozhodně je dobré znát i celkovou délku prkénka od závitů až po opačný konec.

V neposlední řadě je jistější určit i vzdálenost otvorů v keramice a horní hrany. Tím je zaručeno, že prkýnko nebude padat dolů.

Materiál

Neméně důležitým aspektem každého sedátka je použitý materiál. V současné době se využívá hned několik typů materiálů, s nimiž se můžete seznámit v následující tabulce:

Typ materiálu Výhody Nevýhody
Plast Nízká cena a hmotnost Křehký materiál, riziko prasknutí
Duroplast Vyšší stabilita, odolnost, antibakteriální ochrana Nutnost brzd, vyšší cena
Polyresin Perfektní odolnost, pěkný design Vysoká cena
Polypropylen Nechladí, odolný Vyšší cena
MDF (dřevovláknité) Nižší cena, nechladí, zajímavý design Nižší odolnost proti vlhkosti

Jestliže naleznete sedátko v balení samotného záchodu, obvykle půjde o výrobek z plastu. Ten sice poslouží dobře, ale rozhodně příliš dlouho nevydrží. Nejlepšími volbami jsou polyresin a polypropylen, které nejsou moc těžké, ale zároveň se pyšní dlouhověkostí.

Vzhled

Velmi důležitým parametrem, pro mnohé naprosto zásadním, je vzhled sedátka. Ten by měl odpovídat provedení mísy, ale hlavně koupelny.

Nestárnoucí klasikou jsou tradiční bílá prkénka. Výhodou je, že odpovídají běžnému barevnému provedení samotných záchodů. Bílá barva navíc odpuzuje mikroogranismy.

Jestliže máte koupelnu zařízenou v rustikálním stylu, rozhodně se podívejte na širokou nabídku sedátek v imitaci dřeva. Na výběr máte paletu nejrůznějších dekorů a barev.

Dětem či milovníkům extravagance jsou určená prkénka s nejrůznějšími motivy. Sehnat můžete prakticky cokoliv – od srdíček, přes výjev z pohádky, až po vlajku oblíbeného státu. Fantazii se meze nekladou.

Způsob sklápění

Kromě klasického sklápění se stále více v domácnostech uplatňuje tzv. Softclose systém. Ten pomáhá zabránit nebezpečnému spadnutí prkénka na keramický klozet. V případě těžších sedátek je tento systém nutností, protože v extrémním případě může dojít až k prasknutí mísy.

Vychytávky

Oblast prkének na toaletu neposkytuje zrovna velký manévrovací prostor pro nějaké revoluční systémy a technologie. I tak se ovšem můžeme v poslední době stále častěji setkat s různými libůstkami pro náročné.

Mezi ty rozhodně patří bidetová prkénka, jež významně zvyšují hygienu. Pomáhají zejména při nemocích a případech, kdy je nutností důkladné omytí příslušných partií. Bez větších problémů můžete regulovat proud i teplotu vody a vše si přizpůsobit přesně dle svých požadavků.

Nejposlednějším výstřelkem doby jsou tzv. samočisticí prkénka. Ta s automaticky otáčejí přes desinfekční ústrojí, jež se postará o důkladné očištění povrchu sedátka.

Jestliže máte v domácnosti menší dítě či handicapovaného, nemusíte být odkázáni na klasiku. Na trhu se totiž nacházejí i speciální zmenšená sedátka pro děti či modely vybavené madly pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Nejoblíbenější WC sedátka podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.4 (5 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články