ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších webkamer 2023

12.10.2022 Odborná redakce Odborná redakce

Ač se to běžnému uživateli zdá nemožné, nacházejí v dnešní době webkamery velmi široké uplatnění ve všech oblastech našeho každodenního života. Nejčastěji se používají pro video-komunikaci přes internet, pro živé přenášení firemních konferencí, ale také pro snímání kvalitního obrazu určeného pro následnou ochranu majetku a osob, a to zejména v podobě bezpečnostních kamer.

My jsme se zaměřili na tři nejlepší kamery z nejrůznějších cenových kategorií, které byste mohli nejvíce využít v pohodlí svého domova při video-komunikaci nebo při nahrávání jednotlivých videí; a pokusíme se vám je jednu po druhé v krátkosti představit. Nás nejvíce zaujala webová kamera Niceboy Stream Pro se špičkovým obrazem a zvukem.

Nejlepší celkově

Skvělá Full HD webkamera, která splní všechna vaše přání.

Nejlepší cena/kvalita

S touto kvalitní webkamerou vyřídíte většinu videohovorů včetně těch pracovních.

Nejlepší levná (do 1 000 Kč)

Cenově dostupná webkamera s parametry zcela dostatečnými pro běžné videohovory.

Nejlepší webové kamery

Recenze Logitech HD Pro Webcam C920 – nejlepší FHD webkamera s mikrofonem

Logitech HD Pro Webcam C920 Pro náročné

Rozlišení: Full HD (1920 × 1080) | Mikrofon: Ano | Upevnění na notebook: ano | Digitální zoom: ne | Rozhraní: USB 2.0 | Pořizovací cena: 2 289 Kč

Klady
 • Pravidelně dostupné aktualizace softwaru
 • Nastavení funkcí a ovládání bez problémů
 • Dobrá kamera i na live stream
 • Ostrý obraz i zvuk
Zápory
 • Vyšší cena

Kvalitní webkamera Logitech HD Pro Webcam C 920 patřící do vyšší cenové kategorie zcela určitě splní všechna vaše očekávání, alespoň co se týče po stránce nejrůznějších funkcí.

Se svými přáteli se můžete spojit přes Skype ve Full HD 1080p anebo pomocí FaceTime pro Mac v plynulém rozlišení HD 720p. Webkamera díky doplněné technologii automatické korekce osvětlení vám zaručí v nejrůznějších světelných podmínkách obraz v nejlepší možné kvalitě, včetně zobrazení nejmenších detailů. Pětiprvkový skleněný objektiv Full HD zachytí velmi ostrý a čistý obraz.

Dva mikrofony umístěné z každé strany webové kamery zaručují přirozený stereofonní, čistý zvuk, a tím i přenos věrného podání hlasu.

Pokud webkamera nahrává, indikuje samotné nahrávání slabými modrými Led-diodami. Ty se samy zapnou a vypnou, aniž by nějakým způsobem oslňovali svého uživatele.

Recenze Niceboy Stream PRO – skvělá webkamera s upevněním na notebook

Recenze webkamery Niceboy Stream PRO Zlatý střed

Rozlišení: Full HD (1 920 × 1 080) | Mikrofon: ano | Upevnění na notebook: ano | Digitální zoom: ne | Rozhraní: USB 2.0 | Pořizovací cena: 1 459 Kč

Klady
 • Velmi pěkný design
 • Full HD rozlišení
 • Kvalitní obraz i za šera
 • Čistý zvuk
 • Snadná instalace
Zápory
 • Obtížnější připevnění k notebooku

Hledáte webkameru, která vám umožní zůstat ve spojení s rodinou či s kolegy z práce? Zkrátka vyžadujete určitou kvalitu, zároveň ale nepotřebujete ten nejšpičkovější obraz a zvuk? Vydejte se zlatou střední cestou v podobě webkamery Niceboy Stream PRO.

S touto webkamerou si užijete streamování videa ve Full HD rozlišení. Obraz je velmi dobrý, a to i za zhoršených světelných podmínek. Chytrá funkce je totiž schopná nastavení obrazu přizpůsobit okolí. Objektiv pak nabízí široký 90° úhel záběru. Dostatečně kvalitní je také zvuk.

Webkameru lze umístit na hranu monitoru či rovnou plochu typu stůl. Někteří uživatelé upozorňují na lehké problémy s připevněním kamerky k notebooku. Samotná instalace Plug & Play je maximálně jednoduchá a zabere chviličku.

Niceboy Stream PRO představuje rozumný kompromis za dostupnou cenu. Obraz i zvuk je pro všechny videohovory plně dostačující, pochválit musíme také moc pěkný design zařízení. Pro běžné uživatele se jedná o velmi dobrou volbu, obzvlášť pokud sháníte webkameru k monitoru či na stůl.

Recenze Genius QCam 6000 – kvalitní a dostupná webkamera

Recenze webkamery k počítači Genius QCam 6000 Levný základ

Rozlišení: Full HD (1 920 × 1 080) | Mikrofon: ano | Upevnění na notebook: ano | Digitální zoom: ne | Rozhraní: USB 2.0 | Pořizovací cena: 849 Kč

Klady
 • Víc barevných variant
 • Příznivá cena
 • Snadná instalace
 • Citlivý mikrofon
Zápory
 • Za šera horší obraz

Pokud vítáte každou ušetřenou korunu, svou pozornost zaměřte na náš nejlevnější výběr. Webkamera Genius QCam 6000 je dostupná za poměrně nízkou částku, přesto nás dokázala přesvědčit o svých kvalitách. Pozitivně hodnotíme už její design. Model je dostupný ve 3 barvách od klasické černé až po výraznou červenou a žlutou.

Co se obrazu týče, jeho kvalita bude na běžné videohovory dostačovat. Kamerka nabízí Full HD rozlišení (1 920 × 1 080). Obraz se trochu zhorší za šera či umělého osvětlení, stále se ale nejedná o nic, co by bránilo v tom videohovor uskutečnit. Mikrofon je dostatečně citlivý a eliminuje rušivé zvuky v pozadí.

Instalace webkamery je snadná a rychlá. Na monitoru drží dobře, navíc je vybavená závitem pro případné upevnění na stativ. Příjemnou vlastností je také možnost otáčení o 360°.

I když tedy Genius QCam 6000 patří mezi nejlevnější webkamery, my jsme s jejím výkonem spokojení. Pokud jste nároční nebo absolvujete velké množství pracovních callů, může být vhodnější volbou o stupeň vyšší model. Pro ostatní je tato webkamera jako dělaná.

Nejprodávanější webkamery dle Heureky

Jak si vybrat tu správnou webkameru?

Při koupi webkamery jednoduše svoji pozornost soustředíme na všechny podstatné náležitosti, jež mají zásadní vliv na její pořízení tak, aby co nejlépe vyhovovala našim požadavkům.

Dost často si klademe otázky typu: K čemu budeme webkameru používat? Jak moc hodláme do její pořízení investovat? Jak moc kvalitní obraz potřebujeme? Za jakých světelných podmínek bude kamera snímat obraz?

Nejčastěji si webkameru vybíráme podle toho, na co ji budeme později používat.

Hodně záleží, zda bude sloužit pouze pro komunikaci mezi dvěma a více lidmi přes Skype či se naopak promění v domácí bezpečnostní systém nahrávající obraz před webkamerou, anebo chceme navíc pořizovat fotografie a domácí videa.

Jednou z možných otázek je i: Jaké má kamera rozlišení? Pravidlem je, že čím je vyšší, tím je i kvalitnější obraz. Nesmíme zapomenout ani na světelné podmínky mající později obrovský vliv na přenos obrazu a zda je nebo není přítomen mikrofon.

Dále jaké další doplňující funkce kamera nabízí: například možnost automatického ostření, přisvícení, pořizovaní fotografií pouhým stisknutím tlačítka na myši, nahrání obyčejného videa.

A na co všechno se u webkamery zaměřit, a na co si dát případně pozor?

Rozlišení kamery k PC

Záleží, jak moc kvalitní obraz potřebujete nebo očekáváte od samotné kamery, a k jakému účelu jí budete následně používat. Chceme-li mít doma obraz velmi kvalitní a video detailnější, volíme raději kamery s vyšším rozlišením, díky čemuž dokáží natáčet ostřejší a kvalitnější videa.

Pro amatérské využití a plynulou komunikaci s přáteli bohatě postačí kamera s nejnižším rozlišením 0,3 MPx (640 × 480 px). Naopak ti, co vyžadují detailní obraz a hodlají si natáčet svoje vlastní videa, by se měli zaměřit spíše na kamery se střední kvalitou rozlišení 2 Mpx (1280 × 720 px), jež velmi dobře poslouží k přenosu videokonference na vyšší úrovni anebo k monitorování prostoru.

Pro profesionální tvorbu například u začínajících youtuberů, jež zvažují poměr výkonu a ceny, ale chtějí mít i přesto obraz nejvyšší kvality, by měli zvolit některou z kamer s rozlišením 1920 × 1080 px (Full HD).

Kromě přenášení obrazu lze prostřednictvím webkamery pořizovat i fotografie, kde se hodně klade důraz na kvalitu a výsledný detail. Ty nejlepší kamery mají rozlišení fotografií až 16 Mpx, ale postačí i modely s 0,3 Mpx.

Pozor

Nezapomeňte na to, že pro plynulý přenos obrazu je důležité zajistit i dostatečnou přenosovou rychlost, a to v závislosti na velikosti rozlišení.

Nemá tedy cenu kupovat webkameru s vysokým rozlišením, pokud máte doma pomalý internet, výsledkem by bylo sekání a zrnění obrazu.

Počet snímků FPS

FPS je snímková frekvence, s jakou kamera zobrazuje snímky za jednu sekundu. Čím je toto číslo vyšší, tím by měl být i přenášený obraz kvalitnější.

Pro běžné použití jako je Skype nebo videokonference poslouží kamery, jež zvládnou 25 snímků za sekundu, pro monitorování okolí plně dostačují webkamery s 15 FPS.

Ale pozor! Do hůře osvětleného prostředí vždy pořizujeme kamery s vyšším FPS, asi tak kolem 30ti snímků za sekundu, jen tak se vyhneme případnému zrnění a sekání obrazu.

Světelné podmínky

Aby kamera správně fungovala a přenášela kvalitní obraz, je nutné, aby měla i dostatek světla.  Čím bude k dispozici méně světla, tím se bude výsledný obraz zpracovávat pomaleji a bude docházet k zrnění.

Aby se zamezilo těmto nepříznivým jevům, jsou některé kamery vybaveny vlastním zdrojem světla. Pokud vlastní přisvícení postrádají, je nutné kameře zajistit dostatek denního nebo umělého světla.

Světlo a samotné osvětlení je velmi důležité při snímání obrazu, proto u kamer hledíme na to, zda je vybavena vlastním světlem anebo nočním režimem.

 Vlastní zdroj světla je nejčastěji zajištěn LED diodou umístěnou okolo objektivu tak, aby svítilo na snímaný obraz. Výhodou je, že mají malý příkon a dostatečnou svítivost na to, aby zajistili plynulý a ostrý přenos obrazu.

Některé webkamery sice postrádají vlastní přisvícení, ale místo toho jsou opatřeny nočním režimem, který pracuje a funguje na principu infračervených senzorů svítících prostřednictvím infračervených LED diod. Toto světlo my vůbec nevnímáme.

Mikrofon

Pokud se spokojíte se základní kvalitou zvuku, potřebného například pro Skype, zcela určitě vám postačí vestavěný mikrofon. Je to jednoduché, praktické a nemusíte k zařízení nic dalšího dokupovat.

Chcete-li však kvalitnější přenos zvuku a eliminovat co nejvíce rušivé elementy, doporučujeme ještě dokoupit další externí mikrofon anebo se poohlédnout po některé z dražších kamer. Ty většinou již v sobě mají zabudovaný velmi kvalitní integrovaný mikrofon, který dokáže dokonale pohltit okolní rušivé zvuky.

Umístění

Webkameru můžeme umístit dvěma různými způsoby. Buď zvolíme stolní kameru, kterou lze postavit vedle počítače, anebo kameru s možností přimontování k hornímu okraji obrazovky.

A jaké umístění nejlépe zvolit? Záleží na tom, co vám nejvíce vyhovuje. Přimontování k hornímu okraji monitoru ušetří spoustu místa oproti stolní webkameře, a navíc nedochází ke zkreslení obrazu, protože umístění je ve stejné výši jako snímaný obličej.

Zaostření webkamery

Každá kamera je jiná, a pokud můžeme alespoň trochu doporučit, tak si raději vybírejte ty z kamer, které mají i možnost zaostření, díky kterému můžete zaostřit pouze na obličej a vyeliminovat všechny rušivé podněty v místnosti.

Zaostření využijete i v případě, kdy do záběru potřebujete vměstnat velké množství lidí tak, aby nedošlo k narušení či rozmazání obrazu.

Rozšířené funkce

Všechny důležité parametry kamery jsme si krok za krokem prošli, a nyní se zaměříme v krátkosti i na případné rozšířené funkce, které kamery můžou a nemusí mít.

Digitální zoom. Prostřednictvím něj lze vybrat určitou oblast snímku a zvětšit ji na původní velikost, aniž by po přiblížení došlo ke ztrátě původního rozlišení. Kvalita snímaného obrazu tak zůstane zachována.

Automatické zaměřování obličeje. Kamera váš obličej neustále sleduje, ostří a udržuje uprostřed záběru i v případě, kdy se před kamerou pohybujete.

Potlačení šumu / duální mikrofon. Redukuje okolní ruch, čímž je projev jasnější a mnohem srozumitelnější.

Kolik stojí webkamera?

Cenové rozmezí kamer se pohybuje kolem několika set až tisíc korun. Ne vždy však cena symbolizuje skutečnou kvalitu kamery, a i v nižších cenových kategorií lze objevit i kvalitní kousky, jež plnohodnotně nahradí své dražší předchůdce.

Nejprodávanější web kamery dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články