ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších webkamer 2020

Datum 21.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Ač se to běžnému uživateli zdá nemožné, nacházejí v dnešní době webkamery velmi široké uplatnění ve všech oblastech našeho každodenního života. Nejčastěji se používají pro video-komunikaci přes internet, pro živé přenášení firemních konferencí, ale také pro snímání kvalitního obrazu určeného pro následnou ochranu majetku a osob, a to zejména v podobě bezpečnostních kamer.

Kromě toho se můžou stát velkým přínosem pro širokou veřejnost v okamžiku, kdy je taková webkamera umístěna na důležitém dopravním tahu, kde monitoruje dopravní situaci a zprostředkovává tyto aktuální informace všem řidičům.

My jsme se však zaměřili na tři nejlepší kamery z nejrůznějších cenových kategorií, které byste mohli nejvíce využít v pohodlí svého domova při video-komunikaci nebo při nahrávání jednotlivých videí; a pokusíme se vám je jednu po druhé v krátkosti představit. A jaké to jsou?

1Nejlepší webové kamery

Creative Live! Cam Sync HD Microsoft LifeCam HD-3000 Logitech HD Pro Webcam C920
Creative Live! Cam Sync HD Microsoft LifeCam HD-3000 Logitech HD Pro Webcam C920
Levný základ Zlatá střední cesta Pro náročné
KLADY Bezproblémová instalace a
nastavení jednotlivých parametrů
Program na sledování z jiného PC
Cena
Jednoduché spuštění a snadná instalace
Dobrý obraz i při zhoršeném osvětlení
Potlačení okolního šumu
Výborný design
Pravidelně dostupné aktualizace softwaru
Nastavení funkcí a ovládání bez problémů
Dobrá kamera i na live stream
Ostrý obraz i zvuk
ZÁPORY Za zhoršených světelných podmínek nekvalitní obraz a video
Nejde natočit směrově, otáčet do jednotlivých stran
Není samospoušť u videí či fotografie Vyšší cena
SHRNUTÍ Levná kamerka pro videohovory v základní kvalitě. Kvalitní HD kamerka s dobrým obrazem za přijatelnou cenu. Skvělá webkamera, která splní všechna vaše přání.
POROVNAT CENY POROVNAT CENY POROVNAT CENY

Creative Live! Cam Sync HD

Rozlišení: HD (1280 × 720 px) | Mikrofon: Ano | Upevnění na notebook: Ano | Digitální zoom: ne | Rozhraní: USB | Pořizovací cena: 350 Kč

Klady
 • Bezproblémová instalace a nastavení jednotlivých parametrů
 • Program na sledování z jiného PC
 • Cena
Zápory
 • Za zhoršených světelných podmínek nekvalitní obraz a video
 • Nejde natočit směrově, otáčet do jednotlivých stran

U webkamery Creative Live! Cam Sync HD se tak trochu kvalita přenosu zvuku a obrazu odrazila od její pořizovací ceny, ovšem pro nenáročného a běžného uživatele je plně dostačující. Jednotlivá videa lze natáčet v rozlišení HD 720p a dále sdílet prostřednictvím sociálních sítí či pomocí softwaru Live! Central 3 Lite.

Videokomunikace je snímána v HD kvalitě a bez jakéhokoliv čekání, zrnění nebo sekání samotného obrazu. Mikrofon je vybaven funkcí potlačení nežádoucích zvuků v pozadí, díky kterému zaručuje čistý přenos zvuku.

Aplikace Live! Central 3 obsahuje software umožňující na dálku z mobilního telefonu nebo jiného počítače monitorovat svůj domov, firemní prostory anebo své vlastní děti. Všichni určitě uvítají funkci a možnost zabezpečit webovou kameru heslem a zabránit tak jejímu neoprávněnému použití.

Microsoft LifeCam HD-3000

Rozlišení: HD (1280 × 720 ) | Mikrofon: ano | Upevnění na notebook: ano | Digitální zoom: ano | Rozhraní: USB 2.0 | Pořizovací cena 600 Kč

Klady
 • Jednoduché spuštění a snadná instalace
 • Dobrý obraz i při zhoršeném osvětlení
 • Potlačení okolního šumu
 • Výborný design
Zápory
 • Není samospoušť u videí či fotografie

Kamera Microsoft LifeCam HD-3000 je určena pro všechny uživatelé, kteří za webkameru nechtějí utratit velké peníze, ale i přesto chtějí snímat kvalitní obraz a zvuk, anebo dokonce sdílet i svoje vlastní videa.

Hledáte-li u kamery jasný a živý obraz, aniž byste si lámali hlavu s uzpůsobením světelných podmínek pro snímání, určitě si pořiďte tuto webkameru. S technologií TrueColor se nemusíte o nic starat, technologie si sama zajistí obrazu potřebný jas a upravení expozice.

Snímač s vysokým rozlišením 720p a širokoúhlým objektivem poskytuje téměř dokonalý filmový zážitek. Můžete si zkusit natočit videa ve velmi živých barvách a ve formátu 16:9, a následně sdílet prostřednictvím dostupných sociálních sítí. I tyto možnosti svému uživateli webkamera nabízí. Navíc zabudovaný všesměrový mikrofon, který je vybaven funkcí potlačení okolního šumu zajistí čistý a ničím nerušený přenos zvuku.

Webkamera je opatřena univerzálním stojánkem pro snadné a stabilní uchycení, jak na stolním, tak i přenosném počítači.

Logitech HD Pro Webcam C920

Rozlišení: FullHD (1920 × 1080) | Mikrofon: Ano | Upevnění na notebook: ano | Digitální zoom: ne | Rozhraní: USB 2.0 | Pořizovací cena: 2200 Kč

Klady
 • Pravidelně dostupné aktualizace softwaru
 • Nastavení funkcí a ovládání bez problémů
 • Dobrá kamera i na live stream
 • Ostrý obraz i zvuk
Zápory
 • Vyšší cena

Kvalitní webkamera Logitech HD Pro Webcam C 920 patřící do vyšší cenové kategorie zcela určitě splní všechna vaše očekávání, alespoň co se týče po stránce nejrůznějších funkcí.

Se svými přáteli se můžete spojit přes Skype ve Full HD 1080p anebo pomocí FaceTime pro Mac v plynulém rozlišení HD 720p. Webkamera díky doplněné technologii automatické korekce osvětlení vám zaručí v nejrůznějších světelných podmínkách obraz v nejlepší možné kvalitě, včetně zobrazení nejmenších detailů. Pětiprvkový skleněný objektiv Full HD zachytí velmi ostrý a čistý obraz.

Dva mikrofony umístěné z každé strany webové kamery zaručují přirozený stereofonní, čistý zvuk, a tím i přenos věrného podání hlasu.

Pokud webkamera nahrává, indikuje samotné nahrávání slabými modrými Led-diodami. Ty se samy zapnou a vypnou, aniž by nějakým způsobem oslňovali svého uživatele.

2Nejprodávanější webkamery dle Heureky

3Jak si vybrat tu správnou webkameru?

Při koupi webkamery jednoduše svoji pozornost soustředíme na všechny podstatné náležitosti, jež mají zásadní vliv na její pořízení tak, aby co nejlépe vyhovovala našim požadavkům.

Dost často si klademe otázky typu: K čemu budeme webkameru používat? Jak moc hodláme do její pořízení investovat? Jak moc kvalitní obraz potřebujeme? Za jakých světelných podmínek bude kamera snímat obraz?

Nejčastěji si webkameru vybíráme podle toho, na co ji budeme později používat.

Hodně záleží, zda bude sloužit pouze pro komunikaci mezi dvěma a více lidmi přes Skype či se naopak promění v domácí bezpečnostní systém nahrávající obraz před webkamerou, anebo chceme navíc pořizovat fotografie a domácí videa.

Jednou z možných otázek je i: Jaké má kamera rozlišení? Pravidlem je, že čím je vyšší, tím je i kvalitnější obraz. Nesmíme zapomenout ani na světelné podmínky mající později obrovský vliv na přenos obrazu a zda je nebo není přítomen mikrofon.

Dále jaké další doplňující funkce kamera nabízí: například možnost automatického ostření, přisvícení, pořizovaní fotografií pouhým stisknutím tlačítka na myši, nahrání obyčejného videa.

A na co všechno se u webkamery zaměřit, a na co si dát případně pozor?

Rozlišení

Záleží, jak moc kvalitní obraz potřebujete nebo očekáváte od samotné kamery, a k jakému účelu jí budete následně používat. Chceme-li mít doma obraz velmi kvalitní a video detailnější, volíme raději kamery s vyšším rozlišením, díky čemuž dokáží natáčet ostřejší a kvalitnější videa.

Pro amatérské využití a plynulou komunikaci s přáteli bohatě postačí kamera s nejnižším rozlišením 0,3 MPx (640 × 480 px). Naopak ti, co vyžadují detailní obraz a hodlají si natáčet svoje vlastní videa, by se měli zaměřit spíše na kamery se střední kvalitou rozlišení 2 Mpx (1280 × 720 px), jež velmi dobře poslouží k přenosu videokonference na vyšší úrovni anebo k monitorování prostoru.

Pro profesionální tvorbu například u začínajících youtuberů, jež zvažují poměr výkonu a ceny, ale chtějí mít i přesto obraz nejvyšší kvality, by měli zvolit některou z kamer s rozlišením 1920 × 1080 px (Full HD).

Kromě přenášení obrazu lze prostřednictvím webkamery pořizovat i fotografie, kde se hodně klade důraz na kvalitu a výsledný detail. Ty nejlepší kamery mají rozlišení fotografií až 16 Mpx, ale postačí i modely s 0,3 Mpx.

PozorPozor

Nezapomeňte na to, že pro plynulý přenos obrazu je důležité zajistit i dostatečnou přenosovou rychlost, a to v závislosti na velikosti rozlišení.

Nemá tedy cenu kupovat webkameru s vysokým rozlišením, pokud máte doma pomalý internet, výsledkem by bylo sekání a zrnění obrazu.

Počet snímků FPS

FPS je snímková frekvence, s jakou kamera zobrazuje snímky za jednu sekundu. Čím je toto číslo vyšší, tím by měl být i přenášený obraz kvalitnější.

Pro běžné použití jako je Skype nebo videokonference poslouží kamery, jež zvládnou 25 snímků za sekundu, pro monitorování okolí plně dostačují webkamery s 15 FPS.

Ale pozor! Do hůře osvětleného prostředí vždy pořizujeme kamery s vyšším FPS, asi tak kolem 30ti snímků za sekundu, jen tak se vyhneme případnému zrnění a sekání obrazu.

Světelné podmínky

Aby kamera správně fungovala a přenášela kvalitní obraz, je nutné, aby měla i dostatek světla.  Čím bude k dispozici méně světla, tím se bude výsledný obraz zpracovávat pomaleji a bude docházet k zrnění.

Aby se zamezilo těmto nepříznivým jevům, jsou některé kamery vybaveny vlastním zdrojem světla. Pokud vlastní přisvícení postrádají, je nutné kameře zajistit dostatek denního nebo umělého světla.

Světlo a samotné osvětlení je velmi důležité při snímání obrazu, proto u kamer hledíme na to, zda je vybavena vlastním světlem anebo nočním režimem.

 Vlastní zdroj světla je nejčastěji zajištěn LED diodou umístěnou okolo objektivu tak, aby svítilo na snímaný obraz. Výhodou je, že mají malý příkon a dostatečnou svítivost na to, aby zajistili plynulý a ostrý přenos obrazu.

Některé webkamery sice postrádají vlastní přisvícení, ale místo toho jsou opatřeny nočním režimem, který pracuje a funguje na principu infračervených senzorů svítících prostřednictvím infračervených LED diod. Toto světlo my vůbec nevnímáme.

Mikrofon

Pokud se spokojíte se základní kvalitou zvuku, potřebného například pro Skype, zcela určitě vám postačí vestavěný mikrofon. Je to jednoduché, praktické a nemusíte k zařízení nic dalšího dokupovat.

Chcete-li však kvalitnější přenos zvuku a eliminovat co nejvíce rušivé elementy, doporučujeme ještě dokoupit další externí mikrofon anebo se poohlédnout po některé z dražších kamer. Ty většinou již v sobě mají zabudovaný velmi kvalitní integrovaný mikrofon, který dokáže dokonale pohltit okolní rušivé zvuky.

Umístění

Webkameru můžeme umístit dvěma různými způsoby. Buď zvolíme stolní kameru, kterou lze postavit vedle počítače, anebo kameru s možností přimontování k hornímu okraji obrazovky.

A jaké umístění nejlépe zvolit? Záleží na tom, co vám nejvíce vyhovuje. Přimontování k hornímu okraji monitoru ušetří spoustu místa oproti stolní webkameře, a navíc nedochází ke zkreslení obrazu, protože umístění je ve stejné výši jako snímaný obličej.

Zaostření

Každá kamera je jiná, a pokud můžeme alespoň trochu doporučit, tak si raději vybírejte ty z kamer, které mají i možnost zaostření, díky kterému můžete zaostřit pouze na obličej a vyeliminovat všechny rušivé podněty v místnosti.

Zaostření využijete i v případě, kdy do záběru potřebujete vměstnat velké množství lidí tak, aby nedošlo k narušení či rozmazání obrazu.

Rozšířené funkce

Všechny důležité parametry kamery jsme si krok za krokem prošli, a nyní se zaměříme v krátkosti i na případné rozšířené funkce, které kamery můžou a nemusí mít.

Digitální zoom. Prostřednictvím něj lze vybrat určitou oblast snímku a zvětšit ji na původní velikost, aniž by po přiblížení došlo ke ztrátě původního rozlišení. Kvalita snímaného obrazu tak zůstane zachována.

Automatické zaměřování obličeje. Kamera váš obličej neustále sleduje, ostří a udržuje uprostřed záběru i v případě, kdy se před kamerou pohybujete.

Potlačení šumu / duální mikrofon. Redukuje okolní ruch, čímž je projev jasnější a mnohem srozumitelnější.

Cena

Cenové rozmezí kamer se pohybuje kolem několika set až tisíc korun. Ne vždy však cena symbolizuje skutečnou kvalitu kamery, a i v nižších cenových kategorií lze objevit i kvalitní kousky, jež plnohodnotně nahradí své dražší předchůdce.

Nejprodávanější web kamery dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články