ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší nástěnné klimatizace do bytu – rady jak vybrat

14. 4. 2023 aktualizováno

Horké letní dny dokážou každého z nás pořádně potrápit. Co s tím? Větráky pomohou jen na omezeném prostoru, otevřená okna vhánějí dovnitř ještě více teplého vzduchu. Jako nejideálnější řešení se tedy jeví nástěnná klimatizace.

Pojďme se podívat na srovnávací test nástěnných klimatizací do bytu. Celkovým vítězem testu se stala splitová klimatizace Sinclair ASH-24BIF2.

 • Zajímají vás různé možnosti ochlazování? Nechte se inspirovat naším článkem nejlepší klimatizace.

Vítěz testu

Nástěnná klimatizace s venkovní jednotkou vybavená připojením k Wi-Fi a týdenním časovačem.

Nejlepší s venkovní jednotkou

Splitová klimatizace s venkovní jednotkou umožňující dálkové ovládání.

Nejlepší bez venkovní jednotky

Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky doplněná o velké množství funkcí.

Nejlepší nástěnné klimatizace

Recenze Sinclair FOCUS PLUS ASH-24BIF2 – vítěz testu nástěnných klimatizací

Recenze Sinclair FOCUS PLUS ASH-24BIF2

Výrobce: Sinclair | Hlučnost vnitřní jednotky: 33 dB | Hlučnost vnější jednotky: 63 dB | Chladivo: R32 | Energetická třída: A++ | Chladící výkon: 24 000 BTU/h | Přibližná cena: 43 000 Kč

Klady
 • Šetrné chladivo
 • Invertorová technologie
 • Wi-Fi modul
 • 7 rychlostí ventilátoru
 • Dálkové ovládání
Zápory
 • Vyšší cena

Splitová klimatizace Sinclair FOCUS PLUS ASH-24BIF2 patří do inovativní série modelů, které využívají úsporného a ekologicky šetrného chladiva s označením R32. Standardní výbavu doplnili výrobci o Wi-Fi modul, který umožňuje ovládání zařízení například z mobilu nebo tabletu. K ovládání slouží také dálkový ovladač s přednastavenými režimy.

Tato nástěnná klimatizace pracuje na bázi technologie invertoru, která zajišťuje až 30% úsporu energie. Mezi nejdůležitější funkce patří týdenní časovač a skrytý LCD displej, který nenarušuje design přístroje. Klimatizace je také opatřena tzv. cold plasma generátorem. Ten se stará o čištění vzduchu od prachu, neutralizaci pachů a také redukuje výskyt bakterií.

Sinclair ASH-24BIF2 disponuje filtrem s katechinem a aktivním uhlím. Je využitelná po celý rok, kromě chlazení vzduchu umí rovněž i topit. Chladící výkon dosahuje 7 kW, tepelný 7,4 kW. Ventilátor lze nastavit až na 7 rychlostí. Pořizovací cena je o něco vyšší, ale představte si ten vánek během letních dnů! Nástěnná klimatizace Sinclair Focus Plus ASH-24BIF2 se stala nejtišší klimatizací na zeď našeho výběru.

Tuto klimatizaci můžete zakoupit rovnou s montáží. Zajistí jí prodejce prostřednictvím specializované firmy.

Recenze Sinclair VISION ASH-24BIV – nástěnná klimatizace s venkovní jednotkou

Recenze Sinclair VISION ASH-18BIV

Výrobce: Sinclair | Hlučnost vnitřní jednotky: max. 48 dB | Hlučnost vnější jednotky: max. 67 dB | Chladivo: R32 | Energetická třída: A++ | Chladící výkon: 24 000 BTU/h | Přibližná cena: 32 800 Kč

Klady
 • Dálkové ovládání
 • Invertorová technologie
 • Odvlhčování
 • Cold plasma generátor
 • Ekologické chladivo
Zápory
 • Instalace není v ceně

Nástěnná klimatizace Sinclair VISION ASH-24BIV přináší skvělé vlastnosti za přiměřenou cenu. Technologie invertoru činí produkt až o 30 % úspornější v porovnání s klasickými technologiemi. Energetická třída A++ u chlazení a A+ u topení zabezpečuje ještě vyšší úsporu energií.

Ke klimatizaci patří dálkový ovladač, který umožňuje ovládání z pohodlí sedačky. Ke stejnému účelu slouží Wi-Fi modul, v tomto případě však můžete sáhnout po tabletu nebo mobilu. Produkt je opatřen také tepelným čerpadlem, které se postará o vytopení dané místnosti na určenou teplotu.

Sinclair VISION ASH-24BIV disponuje velkým množstvím funkcí, mezi které patří například tzv. funkce I FEEL. Ta spočítá ve spolupráci jednotky a čidla v dálkovém ovladači. Čidlo vysílá informaci o teplotě do jednotky a ta posléze přizpůsobí rychlost ventilátoru a teplotu tak, aby bylo dosaženo maximálně příjemného prostředí.

K dalším patří funkce odvlhčování, cold plasma generátor zajišťující čistotu vzduchu či filtr s katechinem a aktivním uhlím. Ke klimatizaci lze rovnou přikoupit instalaci certifikovanou firmou.

Recenze Olimpia Splendid Unico Inverter 10 HP – nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky

Recenze Olimpia Splendid Unico Inverter 12 HP

Výrobce: Olimpia | Hlučnost vnitřní jednotky: 38 dB | Chladivo: R410A | Energetická třída: A | Chladící výkon: 9450 BTU/h | Přibližná cena: 43 900 Kč

Klady
 • Multifiltrační systém
 • Celá řada funkcí
 • Přijatelná velikost
 • Invertorová technologie
 • Možnost ovládání přes Wi-Fi
Zápory
 • Vyšší cena
 • Bez ekologického chladiva

Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky Olimpia Splendid Unico Inverter 10 HP je využitelná pro chlazení i vytápění místností. Maximální chladící výkon je 2,7 kW, tepelný výkon je o něco nižší 2,4 kW. Standardem je technologie invertoru, která snižuje spotřebu energie až o 30 %. Oblíbíte si ji také pro malé rozměry, hloubka činí pouhých 16,4 cm.

Tato klimatizace do bytu zaujme řadou funkcí. Samozřejmostí je funkce ventilátoru následovaná funkcí odvlhčování. Klimatizace také dokáže měnit parametry tak, aby odpovídaly přednastaveným hodnotám teplot v místnostech. Oblíbená je také funkce SLEEP, která chladí pozvolným tempem. Díky tomu je přístroj přes noc méně hlučný.

Kombinace elektrostatického a karbonového filtru zajišťuje efektivní čištění vzduchu. Produkt disponuje možností ovládání přes Wi-Fi, není to však součástí základní výbavy. Nemá žádné značné nedostatky, tak si uveďme jen vyšší cenu a absenci ekologického chladiva. Na provoz to nemá vliv, recenzovaná klimatizace na topení a chlazení je výkonná a tichá.

Po dohodě s prodejcem se vám i u tohoto modelu otevírá možnost přikoupení instalace odbornou firmou.

Srovnání nejlepších nástěnných klimatizací

Obrázek Název Popis
1 Recenze Sinclair FOCUS PLUS ASH-24BIF2 Sinclair FOCUS PLUS ASH-24BIF2 Nástěnná klimatizace s ekologicky šetrným chladivem R32. Je vybavena Wi-Fi modulem a týdenním časovačem. Zjistit cenu
2 Recenze Sinclair VISION ASH-18BIV Sinclair VISION ASH-24BIV Klimatizace na zeď s venkovní jednotkou vyznačující se možností dálkového ovládání. Doplněná o Wi-Fi modul. Zjistit cenu
3 Recenze Olimpia Splendid Unico Inverter 12 HP Olimpia Splendid Unico Inverter 10 HP Nástěnná klimatizace bez vnější jednotky vybavená několika užitečnými funkcemi. Výhodou jsou malé rozměry. Zjistit cenu
4 Recenze Samsung Wind Free Comfort Samsung Wind Free Comfort Nejlepší nástěnná klimatizace s montáží rovnou v ceně. Možnost ovládání prostřednictvím aplikace, mnoho užitečných funkcí. Zjistit cenu
5 Recenze Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 9 Olimpia Splendid Nexya S4E Inverter 9 Klimatizace s venkovní jednotkou za přijatelnou pořizovací cenu. Upoutá jednoduchým designem a nízkou hlučností. Zjistit cenu
6 Recenze Samsung Wind Free Samsung Wind Free + instalace Multisplitová klimatizace s tichým chodem a dálkovým ovládáním. Je opatřena ekologickým chladivem a funkcí Good Sleep. Zjistit cenu
7 TROTEC PAC-W 2600 SH nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky Trotec PAC-W 2600SH Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky do bytu s hloubkou pouze 20,5 cm. Kromě malých rozměrů je také velmi tichá a designová. Zjistit cenu
8 Sinclair Recenze SPECTRUM ASH-24BIS/B Sinclair SPECTRUM ASH-24BIS/B Splitová klimatizace s venkovní jednotkou doplněná o funkci Soft Start. Dostupná v bílé i černé variantě. Zjistit cenu
9 Recenze Olimpia Splendid ARYAL S1 E Inverter 12 Olimpia Splendid ARYAL S1 E Inverter 12 Cenově dostupná nástěnná klimatizace vyznačující se nízkou hlučností. Využívá chladiva šetrného k životnímu prostředí. Zjistit cenu

Nejoblíbenější nástěnné klimatizace na Heureka

Jak vybrat nástěnnou klimatizaci

Při výběru nástěnné klimatizace zvažte níže zmíněné faktory. Nezapomeňte, že je jedná o zásah do stavby, který s vámi zůstane na velmi dlouhou dobu, ne-li natrvalo.

Princip fungování nástěnné klimatizace

Není až tak složité si domyslet, že nástěnná klimatizace do bytu má za úkol bojovat proti příliš vysokým teplotám ve vašem domově. Ne každý je však seznámen s tím, jak funguje.

Vnitřní a venkovní část klimatizace propojuje měděné potrubí, které eliminuje tepelné ztráty. Skrze toto potrubí prochází chladivo v plynné podobě. Pomocí kondenzátoru dochází ke zkapalnění a následnému ochlazování vzduchu.

Nejčastěji bývají používána tato tři chladivaR410A, R407c a R32. Poslední dvě zmíněná zanechávají nejnižší ekologickou stopu.

Typy klimatizací do bytu

Typ klimatizace na zeď vybírejte podle možnosti umístění venkovní jednotky a také podle toho, zda se chystáte klimatizovat více místností bytu či domu, nebo jen jednu z nich.

Nástěnná klimatizace s venkovní jednotkou

Tento typ klimatizace tvoří jak vnitřní, tak venkovní jednotka. Zatímco vnitřní jednotky se instalují na stěnu v místnosti, venkovní část se umisťuje na obvodovou zeď nebo střechu. Montují se pomocí konzol nebo speciálních podstavců. Obě jednotky navzájem propojuje výše zmíněné chladivové vedení. Ve venkovní jednotce bývá umístěn kompresor.

Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky

Nástěnná klimatizace bez vnější jednotky je perfektní volbou v místech, kde z nějakého důvodu není možné využít prvního typu. Klimatizaci tvoří jen jedna část, která obsahuje všechny nutné komponenty. Umisťuje se do vnitřních prostor.

V souvislosti s instalací nástěnné klimatizace bez venkovní jednotky se obvykle do zdi vyvrtávají dva otvory. Vychlazený vzduch je nasáván z venkovního prostředí a vyfukován je horký vzduch.

Nástěnná klimatizace bez venkovní jednotky

Single-split klimatizace

Tato splitová jednotka obsahuje pouze jednu vnitřní jednotku, tím pádem slouží ke klimatizaci jen jedné místnosti. Bezkonkurenční výhodou je nižší cena a jednodušší instalace.

Multi-split klimatizace

Multisplitová klimatizace do bytu vyžaduje náročnější instalaci a vyšší pořizovací náklady. Pokud ale hledáte možnost klimatizovat až pět místností najednou, je to dobrá volba. Venkovní jednotka je vždy jen jedna.

Co se týče vnitřních jednotek, jsou rozvedeny po celém bytě či domě a každá z nich může být jiná. To znamená, že nástěnnou klimatizaci můžete zkombinovat např. se stropní.

Velikost nástěnné klimatizace do bytu

Pokud jde o rozměry samotné jednotky, je jen na vás, jak velkou vyberete. Některé klimatizace na zeď vynikají tím, že jsou vyráběny v obzvláště tenkém provedení. To může činit třeba jen 16 cm a její vyčnívání do prostoru je alespoň o trochu méně znatelné.

Nástěnná klimatizace v prostoru

Hlučnost

Při výběru klimatizace vás pravděpodobně bude zajímat, jak hlučný váš přístroj bude. Zejména za předpokladu, že se ho chystáte využít v ložnici nebo obýváku.

Hlučnost ve většině případů dosahuje maximálně 65 dB. Noční režimy některých modelů dokáží stáhnout hlučnost až na 40 dB. Pokud plánujete pořízení klimatizace s venkovní jednotkou, bude zpracována tak, aby bylo vnitřní zařízení ještě o něco tišší.

Výkon

Výkon zařízení se odvíjí od velikosti prostoru, který bude jednotka klimatizovat. Pro zjištění adekvátního výkonu je dobré přeměřit danou místnost a délku vynásobit šířkou. Získáte údaj, podle kterého lze zjistit potřebnou chladicí kapacitu. Na každých 10 m2 připadá minimálně 1 – 1,5 kW.

Setkáte se s označením kW i BTU, přičemž 1 BTU odpovídá přibližně 0,29 W. Pokud sáhnete po příliš silné klimatizaci, bude využívané zbytečně vysoké množství energie. A naopak, pokud pro velký pokoj zvolíte slabší výkon, nebude na vychlazení místnosti stačit.

Energetický štítek

Nástěnná klimatizace je opatřena energetickým štítkem, který obsahuje popis energetické třídy, hlučnosti nebo také spotřeby. Stejně tak se objevuje např. informace o výkonu chlazení. Energetická třída představuje údaj o úspornosti vašeho zařízení. Kvalitní nástěnná klimatizace do domu či bytu by měla spadat do třídy A až A+++.

Je třeba počítat s tím, že čím vyšší energetickou účinnost si vyberete, tím vyšší bude také cena daného modelu. Je to ovšem dlouhodobá investice, která se vám po čase vrátí ve formě nižších výdajů za elektřinu.

Energetický štítek - nástěnné klimatizace

Vzhled

Splitová klimatizace do bytu není zrovna nenápadné zařízení. Při vstoupení do místnosti pravděpodobně upoutá pohled nejedné návštěvy. Ačkoliv je důležité vybírat zejména na základě provozních parametrů, sáhněte po takové, která nebude působit rušivým dojmem.

Obecně platí, že single-split klimatizace na zeď jsou vyráběny v elegantnějším designu než multisplitové. Většina nástěnných klimatizací se objevuje v bílé barvě, setkáte se ale také s černou nebo stříbrnou. U některých modelů si můžete všimnout zaoblení, které nahrazuje ostré přední panely.

Funkce nástěnných klimatizací

Není výjimkou, že kromě základní funkce ochlazení vzduchu umějí klimatizace také vytápět místnost. Přidaných funkcí mají ale mnohem více.

Funkce Popis
Topení Funkce topení umožňuje využití klimatizace i během zimního období. Pohlídejte si ovšem teplotní hranici, při které topení zvládne pracovat. Ta většinou činí maximálně – 15 °C.
Filtrace Některé klimatizace jsou doplněny o technologii pro ionizaci. Čistí vzduch a umožňují filtraci alergenů a nečistot. Poperou se také s eliminací nepříjemných pachů.
Připojení k Wi-Fi Připojení spotřebičů k Wi-Fi překvapí málokoho a v některých domácnostech je považováno za standard. Ovládání klimatizace je umožněno pomocí aplikací např. ve smartphonu.
Dálkové ovládání Většina nových nástěnných klimatizací je dodávána s dálkovým ovladačem. S jeho pomocí nastavíte teplotu či požadovaný režim, aniž byste opouštěli pohodlí postele a gauče.
Inverter Zajišťuje regulaci chodu klimatizace tak, aby docházelo ke snížení spotřeby (běžně až o 30 %). Klimatizace s touto funkcí se vyznačují delší životností a nižší mírou hluku.
LED displej LED displej přímo neovlivňuje výkon zařízení, ale je příjemným zpestřením. Poskytuje potřebné aktuální informace o klimatizaci i okolním prostředí v bytě či domě.
Režim spánku U některých modelů je tato funkce označována anglickým pojmem „sleep“. Zajišťuje postupné snižování teploty a díky tomu běží klimatizace v nočních hodinách tišeji.

Čištění nástěnné klimatizace

Podobně jako klimatizace v autě, i klimatizační jednotka uvnitř budov vyžaduje pravidelnou péči. Nejdůležitějším argumentem pro čištění klimatizace je vaše zdraví. Vzduch, který dýcháte, by měl být čistý a bez bakterií. Vyčištěná klimatizace není tolik hlučná a šetří elektrickou energii. Odrazí se to také na delší životnosti.

Údržba spočívá ve vyčištění filtru a kondenzátoru. Pokud byste se tohoto úkonu báli, můžete ho přenechat dodavatelské firmě. Ta by se mimo jiné měla dvakrát do roka postarat i o servis vašeho spotřebiče. Při něm dochází ke kontrole celkového stavu klimatizace.

Montáž klimatizace na zeď

Jak již bylo zmíněno, instalace nástěnné klimatizace je stavebním zásahem. Tuto činnost vždy přenechte odborné certifikované firmě, která má k dispozici potřebné vybavení a znalosti. Ideální je, pokud vám kontakt s firmou zprostředkuje prodejce rovnou při koupi. Pokud ale máte kontakt na akreditovaného montážního technika, můžete využít i jeho služeb.

Montáž klimatizace vyžaduje odvod kondenzátu do odpadu. Pokud by byla provedena nesprávně, při používání klimatizace to jistě poznáte, protože by se po bytě šířil zápach. Kromě toho je potřeba promyslet také rozmístění kabelů a chladivového potrubí.

Pozor

Dle nařízení EU č.517/2014 a zákona č.89/2017 prodej klimatizace koncovému zákazníkovi není možný bez zajištění odborné montáže certifikovanou osobou nebo firmou, která danou instalaci provede.

Kde koupit nástěnnou klimatizaci?

Na e-shopu Vzdušín jsou k zakoupení nástěnné klimatizace bez venkovní jednotky i s ní. Je veden odborníky na klimatizace a můžete si s nimi domluvit i následnou instalaci. Nabídku nástěnných klimatizací naleznete i na Alza.cz nebo Heureka.cz. Většinu produktů na Alze je také možné zakoupit rovnou včetně montáže.

Nejoblíbenější značky

Nástěnné klimatizace Sinclair

Nástěnné klimatizace do bytu či domu od značky Sinclair můžete zakoupit převážně ve variantě s venkovní jednotkou. Vybere si skromný i náročnější zákazník, modely se totiž pohybují v různých cenových kategoriích. Firma Sinclair si klade za cíl ochranu životního prostředí, proto vsází na použití ekologicky přátelských chladiv.

Sinclair Logo

Klimatizace na zeď Olimpia Splendid

Logem firmy Olimpia Splendid jsou označeny klimatizace bez vnější jednotky i s ní. Výrobky jsou oblíbené pro svou efektivnost i dobrý výkon. Ne u všech modelů je zajištěna přítomnost ekologického chladiva, nicméně i tak si výrobky drží svou kvalitu a cenu. V nabídce naleznete i mobilní klimatizace či topidla.

Olimpia Splendid Logo

Nástěnné klimatizace do bytu Samsung

Značku Samsung si spojujeme s mnohými kvalitními výrobky a u klimatizací tomu není jinak. Nejčastěji narazíte na série Wind Free, CEBU nebo ELITE. Mnohé z nich disponují dvěma či třemi vnitřními jednotkami. Příjemné je množství chytrých funkcí, které se u produktů této značky vyskytují.

Samsung Logo

Kolik stojí výkonná nástěnná klimatizace

Klimatizace na zeď do 10 000 Kč

Může se to zdát k neuvěření, ale nástěnné klimatizace za méně než 10 000 Kč lze pořídit. Budete však muset do jisté míry slevit na nárocích. Tyto produkty obvykle přinášejí vyšší provozní náklady a zcela určitě budou mít méně funkcí.

Nástěnné klimatizace od 10 000 Kč do 40 000 Kč

Kvalitní nástěnná klimatizace do domu nebo bytu se obvykle začíná objevovat v tomto cenovém rozmezí. Narazíte na single-split i multi-split jednotky s ekologickým chladivem R32. Energetická třída dosahuje hodnocení A, ale nechybí ani modely A+++.

Multisplitové klimatizace nad 40 000 Kč

Modely, jejichž cena přesahuje 40 000 Kč, jsou opravdu špičkově propracované. Mají mnoho doplňkových funkcí a na jejich provoz vynaložíte jen nízké náklady. Zde můžete vybírat z celé řady výkonných multisplitových jednotek. Cena se však může vyšplhat až ke 100 000 Kč.

Ukázka instalace nástěnné klimatizace

Nejoblíbenější nástěnné klimatizace do bytu podle Heureka

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (24 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář