V poslední době dramaticky stoupla obliba kávy s mlékem, jež začíná pomalu vytlačovat klasického českého „turka“. Co když si ovšem chcete tento chutný nápoj dopřát také, ale nemáte k dispozici kávovar s tryskou pro našlehání husté pěny? K tomu slouží samostatné pěniče mléka, které se o všechno postarají. Vítězem našeho testu pěničů mléka se stal Bialetti MK01 s možností ohřevu mléka a k šlehání studené i horké pěny.
Menší napěňovač mléka s nepřilnavým povrchem a možností výroby studené a teplé pěny.
Výborná úroveň šlehání, tichý chod a skutečně jednoduché čištění za rozumnou částku.
Základní model pro nenáročné zákazníky. Ušetří práci a výsledná pěna je pěkně hustá.
Nejlepší napěňovače mléka
Recenze Bialetti MK01 – výkonný pěnič mléka se 3 režimy
Typ: automatický | Objem nádoby: 0,24 l | Výkon: 500 W | Konstrukce: nerez + plast | Termostat: ne | LED diody: ano | Průhledné víčko: ano | Protiskluzová úprava: ne | Přibližná cena: 1 800 Kč
- Pevná a hustá pěna
- Teflonový povrch
- Teplá i studená pěna
- Možnost ohřívání mléka
- Rychlé napěnění
- Menší objem nádoby
- Vyšší pořizovací cena
Hledáte kvalitní napěňovač mléka, který vyšlehá tuhou a hustou pěnu, abyste si mohli vychutnat kávu jako z kavárny? S pomocí pěniče mléka italské firmy Bialetti MK01 připravíte dokonalou mléčnou pěnu snadno a rychle.
Ať už dáváte přednost cappuccinu, caffè latte či ledové kávě, napěňovač mléka Bialetti vás nezklame. Dokáže totiž vytvořit teplou i studenou mléčnou pěnu, takže jej využijete po celý rok. Výsledná pěna je nadýchaná, hustá a vláčná a zachutná i dětem například v kombinaci s kakaem. Kromě samotného napěňování nabízí také možnost ohřevu mléka. Pokud trpíte alergií na laktózu, nevadí – napěňovač zvládne našlehat i rostlinná mléka.
Nádoba o velikosti 240 ml je ošetřena dvěma vrstvami nepřilnavého materiálu, mléko se tedy nelepí na dno, a čištění je proto velmi snadné. Menší nádoba však umožňuje napěnit pouze 115 ml mléka, což vystačí cca na 2 šálky kávy. V případě početnější návštěvy to může být problém, ovšem napěnění je poměrně rychlé a přístroj je zvládne provést za 80 sekund. Pěna je vyšlehaná kvalitně, takže v kávě vydrží dlouho a nesrazí se.
Tělo napěňovače mléka je vyrobeno z kvalitní nerezové oceli, zatímco rukojeť, průhledné víko a ovládací panel jsou zhotoveny z plastu. Ovládání funguje na principu jednoho tlačítka, takže je maximálně intuitivní. Napěňovač disponuje také bezpečnostní pojistkou proti spuštění naprázdno. Pokud vám nevadí menší objem, jedná se o kvalitní napěňovač mléka, s jehož pěnou budete nadmíru spokojeni.
Recenze ECG NM 115 – výborná úroveň šlehání za rozumnou cenu
Typ: automatický | Objem nádoby: 0,24 l | Výkon: 500 W | Konstrukce: nerez | Termostat: ano | LED diody: ano | Průhledné víčko: ano | Protiskluzová úprava: ano | Přibližná cena: 1 000 Kč
- Výborná úroveň šlehání
- Snadné čištění
- Tichý chod
- Snadná manipulace
- Přichycení mléka na dně
- Drobnější rozměry
Hledáte šlehač, který by bodoval vyváženým poměrem mezi cenou a výkonem? V tom případě zvažte nákup modelu ECG NM 115. Dostanete v něm spolehlivého pomocníka, který vás nevyjde ani na tisícovku.
Velkým kladem je výborná úroveň šlehání. Pěna je dostatečně hustá a vhodná do všech typů lahodných nápojů. Nádoba má jen minimum záhybů a špatně dostupných míst, čímž je zajištěno snadné čištění. Motor pracuje tiše a nebude rušit ani když dostanete chuť na kávu brzy ráno. Třešničkou na dortu je potom jednoduchá manipulace, s níž si bez větších problémů poradí i laik.
Jediným závažnějším nedostatkem je horší konstrukce dna nádoby. Ulpívají na něm připálené zbytky mléka, které se jen obtížně čistí. Nádoba má objem pouhých 0,2 l, takže připravíte pouze jednu kávu. Větší návštěvy si na obsloužení budou muset počkat.
I přes výše uvedená negativa představuje ECG NM 115 zajímavou volbu. Zaujme zejména výrazně pozitivním poměrem cena/výkon.
Recenze Sencor SMF 2020WH – základní pěnič mléka za pár stovek
Typ: automatický | Objem nádoby: 0,2 l | Výkon: 450 W | Konstrukce: plast | Termostat: ano | LED diody: ano | Průhledné víčko: ano | Protiskluzová úprava: ano | Přibližná cena: 500 Kč
- Nízká cena
- Drobné rozměry
- Snadná manipulace
- Kvalitní pěna
- Značná hlučnost
- Nízký objem
- Špatně viditelná ryska
Sencor SMF 2020WH je posledním modelem, který si představíme v rámci našeho přehledu. Za cenovku nedosahující ani hranice 700 Kč zakoupíte solidně provedený napěňovač. Bohužel se mu ovšem nevyhnulo několik konstrukčních nedostatků.
Významným pozitivem je kromě již zmíněné ceny hlavně snadná manipulace. Ta je zajištěna díky drobným rozměrům a malé hmotnosti. Nemusíte se tedy obávat, že byste byli vystaveni riziku vylití mléka. Přístroj též šlehá poměrně kvalitně a výsledkem práce je pěna, za níž by se nemusela stydět ani levnější kavárna.
Zásadním nedostatkem je ovšem hlavně výrazná hlučnost. Motor při práci doslova řve, což může působit nepříjemně hlavně při ranním vaření kávy. Objem 0,2 litru postačí pro přípravu kávy jednotlivci. Jestliže chcete obsloužit čtyřčlennou rodinu, připravte se na několikaminutové martýrium. Ryska naplněnosti nádoby jde jen špatně vidět, nalévejte proto mléko s jistou dávkou obezřetnosti.
V případě, že patříte mezi méně náročné zákazníky, řídící se hlavně podle ceny, jste na správném místě. Za nevelký finanční obnos dostanete obstojně provedeného společníka, od něhož ovšem nečekejte žádné zázraky.
Nejprodávanější napěňovače mléka dle Heureky
Jak správně vybrat napěňovač mléka
Nejprve zvolte jeden ze tří základních typů napěňovačů. Od této volby se odvíjejí i další kritéria. Při samotném nákupu hrají zásadní roli zejména výkon zařízení, objem nádoby na mléko a použitý materiál. Nezapomínejte však ani na obtížnost údržby a nejrůznější dodatečné funkce a příslušenství.
Kritéria výběru
Typ
Chcete-li se okamžitě začít poohlížet po konkrétním modelu, zadržte. V prvé řadě se rozmyslete nad tím, který typ chcete vlastně zakoupit. V současné době se můžete setkat se třemi základními druhy podle použité energie. Každý z nich má samozřejmě své vlastní výhody, ale i nevýhody:
Ruční napěňovač mléka
- Nízká cena
- Bezplatný provoz
- Kvalitní našlehání mléka
- Možnost ohřevu na sporáku
- Fyzická náročnost práce
Elektrický ruční napěňovač na mléko
- Bez nároků na fyzickou zdatnost
- Možnost využití přednastavených programů a funkcí
- Drobná hmotnost a rozměry
- Vyšší cena
- Horší úroveň šlehání
Automatický napěňovač mléka
- Perfektní úroveň šlehání
- Ovládání stiskem jediného tlačítka
- Vysoký objem
- Značná cena
Obecně platí, že pokud se orientujete podle ceny, méně peněz zaplatíte za ruční model. Připravit se však musíte na to, že vše odedřete sami silou svých svalů. Jistě si dovedete představit, že taková práce bude poměrně pomalá.
Naproti tomu fajnšmekři zcela jistě ocení služby automatických přístrojů, jež se chovají podobně jako automatické kávovary. Stačí jen nalít mléko a spotřebič se o všechno postará sám.
Síť nebo akumulátor?
Elektrická zařízení se dále dělí do dvou druhů – na akumulátorové a síťové. Síťové aparáty se zapojují klasicky prostřednictvím kabelu. Jejich výhodou je možnost okamžitého použití po zapojení ke zdroji energie. Využijete je zejména v domácnosti, kde má napěňovač své pevně stanovené místo. Tyto přístroje se také obvykle vyznačují vyšším výkonem a rychlejší prací.
Jestliže si chcete vychutnávat kávičku i v místech, kde nejsou zásuvky, zvolte akumulátorové zařízení. To je osazeno standardně Li-ionovou baterií, jež funguje bez zapojení ke zdroji energie. Jen si vždy před odjezdem ověřte, zda je akumulátor plně nabitý. S prázdnou baterií je vám totiž šlehač naprosto k ničemu.
Výkon napěňovače na mléko
Jestliže jste se rozhodli investovat do výkonnějšího automatu, je prvním klíčovým parametrem výkon. Udává se ve Wattech a má rozhodující vliv na to, jak rychlá a kvalitní práce bude. Obecně platí, že čím vyšší výkon je, tím lépe. Minimálně by však měl dosahovat alespoň 400 W, abyste si mohli být jisti, že výsledná pěna bude perfektně nadýchaná.
Varujeme před nákupem slabých přístrojů pochybných značek. Nedostatečné otáčky vedou k tomu, že mléko i po našlehání prakticky vytéká z nádoby. S jejich pomocí si chutnou kávu připravíte jen s velkými obtížemi.
Objem nádoby na mléko
Abyste mohli vyrobit pěnu, musíte nejprve do zásobníku nalít mléko. Jeho objem byste měli vybírat s ohledem na počet osob v domácnosti. Rozměrnější nádoba zajistí, že nebudete muset šlehání několikrát opakovat, čímž ušetříte spotřebič i finance za jeho provoz.
Obecně platí, že čím větší nádoba je, tím výraznější je i cenovka. Z toho důvodů vybírejte zodpovědně, avšak pamatujte na to, že volbou většího zařízení nic nezkazíte.
Materiál
Významnou roli hraje při výběru i materiál použitý k výrobě spotřebiče a zejména nádoby. Po každém šlehání zůstanou na jejích stěnách stopy mléka, které musíte vyčistit. Zvolíte-li nekvalitní materiál, připravte se na to, že údržba bude vlivem rychlého zasychání a pórovitosti obtížná.
Ideální volbu představuje nerezová ocel. Výborně vypadá, je odolná proti poškrábání a vysokým teplotám, a navíc se snadno čistí. Ačkoliv patří k dražším variantám na trhu, jejím pořízením si ušetříte práci, často lze nerezové díly dokonce mýt v myčce na nádobí.
Údržba napěňovače mléka
Téma údržby jsme lehce nakousli již v předcházejícím bodě věnovaném použitému materiálu. Při nákupu si přístroj dobře zkontrolujte a podívejte se, zda nemá příliš mnoho záhybů nebo špatně dostupných míst. V takovém případě se musíte připravit na zdlouhavé čištění a odstraňování zaschlých stop mléka.
Standardně postačuje nádobu omýt pod proudem vody, případně vložit do myčky na nádobí. Ostatní díly, zejména pak elektrické součástky by samozřejmě do styku s vodou přijít neměly.
Dodatečné funkce a příslušenství
Elektrické spotřebiče bývají osazeny celou řadou dodatečných funkcí a příslušenstvím. Jejich úkolem je jednak zvýšit komfort zákazníka, jednak celý proces přípravy pěny usnadnit. Jejich základní přehled a popis nabízí následující tabulka:
Funkce | Popis |
---|---|
Ohřev | Možnost zahřátí mléka při přípravě |
Termostat | Udržení požadované teploty |
Volba nápoje | Příprava pěny přesně podle druhu vařené kávy |
Odměrka pro přísady | Možnost přesného odměření mléka |
Průhledné víčko | Pro sledování procesu šlehání |
Protiskluzová úprava | Zajištění bezpečné manipulace se šlehačem |
LED dioda | Informace o provozu a stavu přístroje |
Diskuse u článku