ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší mikroskop – Rady a recenze

Mikroskop je optický přístroj, který umožňuje pozorovat struktury a předměty, které jsou pouhým okem nezpozorovatelné. Velice často se využívá ve školách, kde dělá výuku o mnoho pestřejší. Jelikož je ale na trhu volně k dostání, můžete si jeden takový pořídit i vy. Mikroskopů je nespočet druhů a existuje ve variantách pro malé i velké badatele. Jak takový mikroskop vybrat a jaké jsou nejzajímavější modely na trhu? O to se s vámi podělíme v tomto článku.

Profíkům můžeme doporučit digitální mikroskop Levenhuk Discovery Artisan 64. Objevujete-li venku, možná by se vám hodil kapesní mikroskop Carson MicroFlip.

Nejlepší celkově

Mikroskop s 8 LED diodami a LCD displejem. Na něj se promítá zvětšený preparát.

Nejlepší poměr ceny a kvality

Školní mikroskop vhodný pro použití uvnitř i venku. Disponuje přípravnou sadou.

Nejlepší levný

Kapesní mikroskop, který schováte do batohu i do kapsy. Nechybí mu LED osvětlení.

Nejlepší mikroskopy

Recenze Levenhuk Discovery Artisan 64 – digitální mikroskop

Levenhuk Discovery Artisan 64 - mikroskop Pro náročné

Výrobce: Levenhuk | Rozsah zvětšování: 20 – 600 × | Přibližná cena: 3 400 Kč

Klady
  • Osvětlení, fotoaparát i kamera
  • LCD displej
  • Dostačující zvětšení
Zápory
  • Nic zásadního

Digitální mikroskop Levenhuk Discovery Artisan 64 umožní pozorovat miniaturní svět s až 600násobným zvětšením. Pochází z dílny amerického výrobce, který si zakládá na tom, aby byly jeho modely uživatelsky přátelské a poskytly skvělý zážitek z používání. V tomto případě vám s tím pomůže i LCD displej, který promítá vše, co se pod mikroskopem odehrává.

Kolem objektivu fotoaparátu je rozmístěno 8 LED diod, které pomáhají s nasvětlením vzorku. Jas můžete nastavovat podle potřeby. Mikroskop umožňuje ukládání fotografií na paměťovou kartu. Kromě fotek ale lze pořídit také videa. Pohodlí při použití zajišťuje mimo jiné také profesionální podstavec s potřebnou stabilitou a bytelností.

Recenze DeltaOptical BioLight 100 – školní mikroskop

DeltaOptical BioLight 100 - mikroskop Zlatý střed

Výrobce: DeltaOptical | Rozsah zvětšování: 40 – 400 × | Přibližná cena: 2 000 Kč

Klady
  • LED osvětlení
  • Přípravná sada součástí balení
  • Vhodný i pro děti
Zápory
  • Spíše pro začátečníky

Školní mikroskop DeltaOptical BioLight 100 si najde své využití nejen ve třídách, ale také doma nebo venku. Je vhodný pro všechny děti, které chtějí objevovat svět, který jim jinak zůstává skrytý. Tento mikroskop jim to umožní se zvětšením 40 – 400 ×. Při této ceně se jedná o naprosto dostačující zvětšení. Lze ho napájet adaptérem i bateriemi.

K tomuto modelu mikroskopu dostanete také přípravnou sadu, která umožňuje s objevováním začít okamžitě. Její součástí je například pinzeta, zkumavka, sklíčka s preparáty i papír pro čištění optiky. Ještě lepší zážitek z pozorování zajišťuje LED osvětlení a nízká hmotnost, díky které nebudou mít právě ani děti problém s jeho přenášením.

Recenze Carson MicroFlip – kapesní mikroskop

Carson MicroFlip - mikroskop Levný základ

Výrobce: Carson | Rozsah zvětšování: 100 – 250 × | Přibližná cena: 800 Kč

Klady
  • Kapesní rozměry a nízká hmotnost
  • Lze použít i bez mobilního telefonu
  • Jednoduché ovládání
Zápory
  • Spíše pro hobby experimenty

Kapesní mikroskop, který můžete mít stále u sebe, vejde se do kabelky, batůžku nebo dokonce kapsy. Kromě malých rozměrů vyniká také nízkou hmotností. Přítěž navíc tedy v žádném případě nezpůsobí. Carson MicroFlip má zabudované LED i UV osvětlení a lze jej použít i bez mobilního telefonu. I přes své malé rozměry dokáže zvětšit pozorovaný jev až 250 ×.

Napájen je pomocí klasických AA baterií a je k dostání v různých barevných variantách. Vzhledem ke svému menšímu rozsahu zvětšení je vhodnější spíše jako přístroj k provozování hobby vědy než pro profesionální účely. Své úkoly ale plní na jedničku a jeho cena nepřesahuje tisíc korun. Disponuje také odnímatelným klipem pro připojení k mobilnímu telefonu.

Recenze Steinberg – mikroskop s digitálním fotoaparátem

Steinberg - mikroskop

Výrobce: Steinberg | Rozsah zvětšování: 20 – 1280 × | Přibližná cena: 3 700 Kč

Klady
  • Zvětšení až 1280 ×
  • LED osvětlení
  • Široké příslušenství
Zápory
  • Vyšší cena

Až 1280násobné zvětšení vám nabídne mikroskop Steinberg. Ke štědrému zvětšení preparátu přibalil také kvalitní osvětlení. Jiné než ostré snímky se skvělým rozlišením z něj nedostanete. Ačkoliv je špičkově zpracován, poradíte si s ním i v případě, že vaše zkušenosti s mikroskopy nejsou nijak bohaté. Získané obrázky pro vás uloží a umožní vám tedy jejich další používání.

Bytelná konstrukce mikroskopu i úložného kufru zajistí dlouhou životnost zařízení. Dostanete k němu navíc řadu příslušenství, např. připravené preparáty, sadu pro přípravu vlastních preparátů a další mikroskopické pomůcky. Nevýhodou je vyšší cena.

Recenze Levenhuk LabZZ M2 – levný biologický mikroskop

Levenhuk LabZZ M2 - mikroskop

Výrobce: Levenhuk | Rozsah zvětšování: 100 – 900 × | Přibližná cena: 800 Kč

Klady
  • Vysoká úroveň zvětšení
  • Široké příslušenství
  • Osvětlení
Zápory
  • Horší mechanismus pro zaostření

Levenhuk se specializuje na výrobu mikroskopů, které se posléze objevují v různých cenových kategoriích. Levenhuk LabZZ M2 je představitelem té nižší, ale stále si může najít své příznivce. Disponuje vysokou úrovní zvětšení preparátů, která vystoupala až k hodnotě 900. Samozřejmostí je spodní osvětlení, které umocňuje zážitek z pozorování.

Vzhledem ke svým vlastnostem je vhodný spíše jako dětský mikroskop. Právě ony mu odpustí horší mechanismus týkající se zaostřování. Každého naopak potěší bohaté příslušenství. K mikroskopu dostanou dokonce i sadu pro vytváření vlastních preparátů.

Nejprodávanější digitální mikroskopy

Jak vybrat mikroskop?

Jak funguje mikroskop?

Mikroskop pracuje na principu zvětšení zorného úhlu pomocí čoček nebo zrcadel. Objekt, který je určen k pozorování ve světelném mikroskopu, se položí na podložní sklíčka, která se vsunou do mikroskopu.

Intenzivní paprsek světla dopadá na zrcátko pod mikroskopem a osvětluje objekt zespodu. Poloha zrcátka se upraví tak, aby bylo světlo nasměrováno „nahoru“ přes sklíčka. Čočky kondenzoru soustřeďují svazek světla na zkoumaný objekt. Objektiv vytvoří obraz, který okulár zvětšuje.

Při zaostřování objektu se vzdálenost mezi čočkami objektivu a sklíčka upravuje pomocí šroubů. Podle pozorovaného objektu natočíme do pracovní polohy objektiv s potřebnou zvětšovací schopností. Přes okulár se díváme.

Části a napájení mikroskopu

Základní části mikroskopu

Okulár je základní optický prvek mikroskopu, do kterého se díváme při pozorování v mikroskopu. Zvětšení okuláru spolu se zvětšením objektivu určuje celkové zvětšení mikroskopu pro danou kombinaci okuláru a objektivu. Okulárový tubus je tubus, do kterého je okulár vložen. Místo okuláru může být také vložena digitální kamera s adaptérem.

Hlavice mikroskopu jsou trojího druhu:

  1. monokulární – s jedním okulárem
  2. binokulární – se dvěma okuláry, tedy pro pozorování oběma očima
  3. trinokulární – hlavice se dvěma okuláry a navíc i třetím tubusem určeným pro připojení digitální kamery, případně fotoaparátu.

Rameno stativu slouží k uchopení a přenášení mikroskopu. V revolverové hlavici jsou našroubovány objektivy. Základnou stativu nazýváme spodní část stativu. Stativ je opora a tělo celého mikroskopu se všemi jeho optickými částmi. Na stativu jsou obvykle umístěné vypínače osvětlení, ovladače plynulé regulace osvětlení a také knoflíky k ovládání hrubého a jemného ostření.

Křížový stolek je určen pro zcela přesný a plynulý pohyb preparátem v příčném i podélném směru. Vodič preparátu křížového stolku je určen k uchycení preparátu a jeho plynulému pohybu. Výhodou je zejména při vyšších zvětšeních velká citlivost pohybu preparátu. To znamená, že se na rozdíl od pružinových držáků preparátu, kdy pohybujeme preparátem ručně, nestane, že by se díky příliš velkému posunutí preparátu ocitl detail, který chcete pozorovat, mimo zorné pole.

Optické prvky mikroskopu

Objektiv je základní optický prvek mikroskopu, který směřuje přímo k pozorovanému preparátu. Zvětšení objektivu spolu ze zvětšením okuláru určuje celkové zvětšení mikroskopu pro danou kombinaci okuláru a objektivu. Nejčastější zvětšení objektivů bývá 4x, 10x, 40x a 100x, někdy i 20x nebo 60x.

Kondenzor je optický prvek, který zajišťuje dostatek světla pro osvícení pozorovaného preparátu, koncentruje světlo z osvětlovače do úzkého svazku paprsků, které dopadají na pozorovaný preparát.

Irisová aperturní clona je optický prvek, který pomocí zvětšování a zmenšování velikosti otvoru, kterým prochází světlo k preparátu, pomáhá nastavit optimální kontrast zobrazení.

Ovládací prvky mikroskopu

Knoflíky slouží k ovládání příčného a podélného posuvu preparátu na křížovém stolku. Knoflík hrubého ostření slouží k hrubému zaostření pozorovaného preparátu. Knoflík jemného ostření slouží k přesnému a pohodlnému doostření pozorovaného preparátu.

LED osvětlení je bezpečné, úsporné a bíle zbarvené. Některé modely mají halogenové osvětlení zabarvené dožluta, a u těchto mikroskopů je pak vhodné použít modrý filtr, který žluté zabarvení vyrovná. Žákovské mikroskopy obvykle využívají k osvětlení pozorovaného objektu zrcátko.

Napájení

Mikroskopy mohou být napájeny ze sítě pomocí adaptéru, ale řada z nich umožňuje také provoz na baterie. Zamyslete se proto před nákupem, zda budete mikroskop využívat i v exteriéru, kdy by se vám právě napájení na baterii mohlo hodit.

Části a napájení mikroskopu - mikroskop

Nedílnou součástí každého mikroskopu jsou také sklíčka, které bývá možné přikoupit.

Parametry výběru

Nejzásadnější otázkou je, k jakým účelům budete mikroskop využívat, tzn. jestli jste začátečník, máte zkušenosti, nebo potřebujete mikroskop ke své práci. Pokud si na tuto otázku dokážeme odpovědět, následují další kritéria, Patří k nim například výběr zvětšení, typ a počet objektivů, typ kondenzoru, velikost pracovního stolku a v neposlední řadě druh osvětlení.

Určitě se vyplatí pořídit mikroskop s kovovým tělem a skleněnou optikou. Jen ty dokážou poskytnout dostatečně jasný a ostrý obraz. Navíc výběrová skleněná optika tolik neunavuje oči a při delší práci je to jistě velká výhoda.

Dobré osvětlení je zcela klíčové pro kvalitní a jasný obraz. Osvětlení je možné realizovat například žárovkou, LED diodou nebo halogenovým osvětlením. Nejlepší je kombinace žárovka/zrcátko, která poskytuje skutečně dobré osvětlení pro dlouhodobou práci. Špičkové mikroskopy samozřejmě nabízí i přídavné osvětlení a možnost regulovat intenzitu a odstín světla.

Celkové zvětšení mikroskopu je možné vypočíst jako součin zvětšení objektivu a okuláru mikroskopu. Laboratorní mikroskopy disponují zvětšením cca 2000 x. Oblíbené a užitečné jsou i speciální stereoskopické mikroskopy se zvětšením v desítkách násobků, které se používají pro pozorování neprůhledných vzorků.

Náš tip

Některé mikroskopy také umožňují ukládání fotografií. Pokud se o fotografování zajímáte více, můžete si přečíst další z našich článků, ve kterém jsme se zaměřili právě na fotoaparáty.

Druhy mikroskopů

Světelný mikroskop

Nejstarším a stále velmi používaným nástrojem pro pozorování drobných struktur je optický mikroskop. Tento mikroskop využívá spektrum vlnových délek viditelného světla. Světelná mikroskopie nalézá uplatnění v mnoha vědních oborech jako je např. mikrobiologie nebo parazitologie.

Fluorescenční mikroskop

Fluorescenční mikroskop je rovněž jeden z druhů optických mikroskopů, avšak založený na jevu zvaném fluorescence. Fluorescence je jev, kdy látka po ozáření jednou barvou světla vyzařuje světlo jiné barvy. Bez fluorescence by se neobešla lékařská diagnostika v imunologii či v hematologii.

Elektronový mikroskop

Místo proudu paprsků světla využívá elektronová mikroskopie proudu elektronů, místo klasických skleněných čoček optického mikroskopu je zde využito čoček elektromagnetických. Proud elektronů skenovacího elektronového mikroskopu reaguje s povrchem preparátu, bývá proto výhodné jejich pokovení. Obraz je primárně černobílý, veškeré barevné struktury jsou tak odrazem zpracování v počítači.

Polarizační mikroskop

Je kombinací světelného mikroskopu a polarimetru. Polarizační mikroskopy jsou používány pro pozorování v procházejícím světle. Lze je využít jak pro pouhá polarizační pozorování, tak i pro pomocná polarizační pozorování.

Stereomikroskop

Na rozdíl od normálního mikroskopu využívá stereomikroskop menší zvětšení a větší pracovní vzdálenosti. Skládá se ze dvou samostatných mikroskopů, jednoho pro pravé oko a jednoho pro levé oko. Charakteristické pro tento mikroskop jsou dva samostatné světelné paprsky, které vedou do oka pozorovatele, do každého jeden. Každé oko tvoří samostatný obraz předmětu, ale mozek vyhodnotí tyto rozdílné obrazy jako celek.

Inverzní mikroskop

Jedná se o typ optického mikroskopu, který se od klasického typu liší tím, že má optickou soustavu obráceně, objektivy jsou pod pozorovaným objektem a zdroj světla s kondenzorem nad ním. Umožňují pozorování v procházejícím světle ve světelném poli a využívají metodu fázového kontrastu.

Mikroskop s kamerou a digitální mikroskop

Mikroskopy této kategorie jsou dvojího typu. Buď se jedná o klasické monokulární nebo binokulární mikroskopy, které jsou dovybaveny okulárovou kamerou s rozlišením 1,3 MPix nebo 5 MPix. Tato kamera se nasouvá do okulárového tubusu po vyjmutí okuláru a podává mikroskopický obraz s možností jeho záznamu. Ve druhém případě se jedná o digitální monokulární nebo binokulární mikroskopy se zabudovanou kamerou s rozlišením 1,3 MPix nebo 3,2 Mpix, některé i s Wi-Fi přenosem.

USB mikroskop

Moderní verze mikroskopu, která vám neudělá díru do rozpočtu. Zkoumaný předmět se jednoduchým připojením zobrazí přímo ve vašem počítači.

Dětský mikroskop

Zájem o vědu je důležité podporovat již od dětství. Na trhu je dnes velké množství mikroskopů pro děti, které mají nejen všechny jeho součásti, ale k mnoha jsou připojeny i preparáty ke zkoumání.

Laboratorní mikroskop

Laboratorní mikroskopy jsou primárně určeny pro profesionální využití ve vědeckých a výzkumných laboratořích. Jsou vybaveny opravdu kvalitní optikou, většinou hrubým i jemným zaostřováním, díky čemuž lze pozorovat kvalitní, ostrý obraz, navíc s velmi dobrým podsvícením. Jsou dostupné ve verzích binokulární i trinokulární s možností připojení kamery pro zvěčnění obrázků či videí z pozorování.

Kapesní mikroskop

Jak již název napovídá, malý, skladný a kompaktní pomocník, který můžete nosit všude s sebou. Lze připojit přes USB kabel k počítači a pořizovat si fotodokumentaci nebo také videa.

Druhy mikroskopů - mikroskop

I takto mohou mikroskopy vypadat.

Údržba mikroskopu

Mikroskop je složité zařízení, které potřebuje pravidelnou údržbu a servis. To, jak máte o přístroj správně pečovat, se dozvíte z návodů přibalených ke každému výrobku. Nejzásadnější je však čistota okuláru. O tu pečujte ideálně pomocí speciálního roztoku, který je vhodný k čištění optiky. Na skleněný povrch můžete použít i antistatickou utěrku. Před prachem ochrání mikroskop vhodný obal.

Co se servisu týká, ani ten se nesmí zanedbávat, mikroskop se musí pravidelně promazávat, aby nedošlo k zadření. Seřizovat se musí nejen mikroskop samotný, ale také všechny jeho optické části.

Náš tip

Objevte další způsob pozorování vzdáleného světa a pořiďte si hvězdářský dalekohled.

Kde koupit mikroskop?

Ve velkých městech najdeme kamenné obchody s velkým výběrem produktů, které se přizpůsobí individuálním potřebám zákazníka. Co když ale v našem okolí žádný takový není? Potom se nabízí výběr z několika e-shopů. Doporučit můžeme například Nové dalekohledy.cz, které disponují výběrem mezi mnoha druhy mikroskopů. Pozadu není ani Alza.cz s menším, ale stále kvalitním sortimentem. Nabídku si můžete pohlídat také na Expondo.cz.

Nejoblíbenější značky

Levenhuk

Levenhuk je významný americký výrobce optických přístrojů (mikroskopů, teleskopů, binokulárních, monokulárních a pozorovacích dalekohledů). Přestože je firma relativně mladá, má úspěšné pobočky v podstatě po celém světě a expanduje i nadále. Klade důraz na kvalitu a design a pokračuje v inovacích a vývoji nových výrobků.

Logo Levenhuk - mikroskop

DeltaOptical

Značka DeltaOptical byla založena už v roce 2002. Její výrobky se těší velké oblibě zejména na území střední Evropy. O úspěchu jejích produktů svědčí také četná ocenění, které si vybojovaly. Na svět přicházejí v Polsku, pro testování se ovšem posouvají do Německa, aby zde byly podrobeny přísným zkouškám. I to je důkazem jejich kvality.

Logo DeltaOptical - mikroskop

Carson

Historie společnosti Carson sahá až do roku 1990, kdy byla tato firma založena. Obrovská píle zakladatele firmy způsobila, že brzy překročila hranice USA a stala se jednou z nejvýznamnějších značek v oblasti optického průmyslu. V dnešní době má na svém kontě více než 100 patentovaných výrobků v oblasti optiky, které testuje ve své výzkumné laboratoři.

Logo Carson - mikroskop

Cena

Při rozhodování o koupi je samozřejmě klíčová cena. Cenové rozpětí je samozřejmě velmi široké a záleží na spoustě faktorů. Spousta laboratorních mikroskopů se však díky velké konkurenci nabízí za velmi přijatelnou cenou při zachování maximální kvality optiky a mechaniky. I za dobré peníze je tedy možné získat kvalitní přístroj, který vám bude výborně sloužit k práci.

Cena do 2 000 Kč

Při výběru z první cenové kategorie se zaměřte na kvalitu zpracování daných mikroskopů. Cenově dostupné modely obvykle bývají vyrobeny z plastu. To ale nemusí nutně znamenat, že budou nižší kvality. Za cenu do 500 Kč máte šanci narazit na skvělý dětský mikroskop, na kterém si děti vyzkoušejí práci s ním. S částkou, která se blíží vyšší hranici, můžete narazit i na modely pro běžné používání.

Cena od 2 000 – 10 000 Kč

Druhá cenová kategorie vám dává možnost nahlédnout mezi špičkovější mikroskopy. Na své si zde přijdou i nároční zákazníci. Výjimkou není mikroskop s obrazovkou ani přítomnost modelů pro profesionální používání. U těchto mikroskopů se můžete setkat např. také se speciálními úpravami povrchu. Samozřejmostí pak bývá možnost ukládat získaná data na microSD kartu či přímo do počítače.

Cena nad 10 000 Kč

Do poslední cenové kategorie jako běžný zákazník pravděpodobně nezabrousíte, ale může být zajímavé si ji zmínit. Cena za mikroskop se opravdu může pohybovat v řádech desetitisíců, což platí zejména u těch pro profesionální použití. Oproti zbytku mikroskopů se liší provedením objektivů, svou stavbou, velikostí i určením. Cena může atakovat i hranici 200 000 Kč.

Nejoblíbenější mikroskopy pro děti

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (41 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář