Moderní meteostanice jsou praktickými přístroji, které se hodí do každé domácnosti. Rychle a přesně na nich zkontrolujete teplotu nebo vlhkost vzduchu doma i venku. Ty lepší vám dokonce zobrazí tlak vzduchu, objem srážek nebo sílu a směr větru.
Častou funkcí meteostanic nižší a střední třídy je ukazatel aktuálního času a praktický budík. Jedním přístrojem tak snadno nahradíte hned několik domácích spotřebičů. A ušetříte tak místo i peníze. Vítězem našeho testu se stala chytrá bezdrátová meteostanice Netatmo Urban NWS01-EC.
Pro nejnáročnější zákazníky. Oblíbená funkce měření CO2 a hlukové zátěže. Pracuje na bázi propojení s telefonem.
Přístroj pro středně náročné. Mnoho praktických funkcí, přesné měření. Velmi dobře předpovídá počasí.
Vynikající model s působivým poměrem cena a výkon. Za takové peníze nic lepšího neexistuje.
Nejlepší meteorologická stanice
Recenze Netatmo Urban NWS01-EC – bezdrátová domácí meteostanice
Typ venkovního čidla: bezdrátové | Barometr: ano | Ukazatel vnější teploty: ano | Vlhkoměr: ano | Měření CO2 v interiéru: ano | Měření hluku: ano | Předpověď počasí: ano | Napájení stanice: síťový adaptér | Napájení čidla: 4 × typ AAA
- Měření CO2
- Měření hluku
- Elegantní design
- Propojení s ostatními stanicemi
- Lze rozšířit o srážkoměr a měřidlo rychlosti větru
- Nemá displej
- Nutnost připojení k telefonu a internetu
- Vysoká pořizovací cena
Opravdu náročným zákazníkům je určena bezdrátová meteostanice Netatmo Urban NWS01-EC, která je jedničkou v oblasti domácí kontroly stavu a kvality ovzduší.
Žádný displej tu nečekejte. Celá stanice funguje na bázi propojení WiFi s vaším chytrým telefonem, na kterém si všechny údaje kdykoliv a kdekoliv pohodlně zobrazíte v mobilní aplikaci Netatmo.
Samozřejmostí je kontrola teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu. Nejdůležitější a zároveň nejoblíbenější funkcí domácí meteostanice Netatmo je aktivní kontrola hodnot CO2 v interiéru. V případě překročení hodnot upozorní majitele přímo na jeho chytrý telefon. Ten tak může okamžitě reagovat a předejít nešťastné události. Výjimečná je i možnost měření hluku v okolí.
Naměřené hodnoty můžete ukládat na cloudové úložiště bez kapacitního omezení a frekvencí 5 minut.
Zajímavostí této meteorologické stanice je i možnost zjistit, jak jsou na tom s počasím a kvalitou ovzduší jinde v Evropě nebo ve světě. Pomocí aplikace Netatmo si můžete zobrazit údaje naměřené těmito meteostanicemi v různých koutech světa.
Recenze TFA 35.1129.01 – nejlepší meteostanice ve střední třídě
Typ čidla: bezdrátové | Budík: ano | Rádiové řízení: ano | Barometr: ano | Vlhkoměr: ano | Ukazatel vnější teploty: ano | Předpověď počasí: ano | Napájení čidla: 2 × 1,5 V, typ AA | Napájení stanice: síťový adaptér nebo 3 × 1,5 V, typ AAA
- Množství funkcí
- Velký osvětlený displej
- Jednoduchá obsluha
- Rádiově řízený čas
- Předpověď počasí
- Příliš mnoho barev na displeji
- Vyšší pořizovací cena
- Malý ukazatel času
Oblíbená meteostanice značky TFA 35.1129.01 je skvělým řešením pro všechny, kteří chtějí vyzrát na rozmary počasí.
Její originální design nemůžete s ničím zaměnit. Velký a osvětlený displej s barevným propracováním rozhodně nepřehlédnete. Na začátku vám možná bude připadat barevný až příliš, ale když si zvyknete, jedním rychlým pohledem zjistíte vše, co potřebujete. Bleskový přehled ještě usnadní animované symboly znázorňující vývoj počasí.
Bezdrátová čidla spolehlivě změří a vyhodnotí údaje o venkovní teplotě nebo vlhkosti. Se satelitně řízenými hodinami vám zmizí starost s hlídáním či změnou letního a zimního času. Zároveň budete mít jistotu opravdu přesných hodin, které se neopožďují ani nejdou napřed. Interní budík se chlubí oblíbenou funkcí odloženého buzení.
Meteostanici značky TFA 35.1129.01 nechybí tlakoměrné čidlo, takže předpovídat lokální počasí můžete přímo z vašeho obýváku. S koupí tohoto modelu získáte i možnost volby napájení. Vybrat si můžete mezi klasickými bateriemi nebo síťovým připojením.
Recenze Emos AOK-5018B – levná meteorologická stanice na doma
Typ čidla: bezdrátové | Budík: ano | Rádiové řízení: ano | Barometr: ano | Vlhkoměr: ano | Ukazatel vnější teploty: ano | Předpověď počasí: ano | Napájení čidla: 2 × 1,5 V, typ AAA | Napájení stanice: 2 × 1,5 V, typ AA
- Špičkový poměr cena/výkon
- Velký podsvícený displej
- Jednoduchá obsluha
- Rádiově řízený čas
- Předpověď počasí
- Venkovní čidlo není voděodolné
- Nestabilní podstavec
- Slabší pozorovací úhly displeje
Náš výběr kvalitních meteostanic pokračuje ověřeným a oblíbeným modelem Emos AOK-5018B, který je ideálním pomocníkem pro běžné uživatele. Pokud vás zajímají základní teplotní informace, domácí meteostanice Emos vaše přání splní na výbornou. Jedná se o meteorologickou stanici s rádiem řízenými hodnotami, mezi jejíž klady spadá displej o velikosti 123 × 78 milimetrů. Pro dobrou čitelnost v nočních hodinách stačí zmáčknout tlačítko a obrazovka se modře podsvítí.
Vnitřní přístroj dobře měří domácí teploty, přičemž vnější bezdrátové čidlo se stará o ty venkovní. Meteorologická stanice je schopna pracovat s teplotami od -50 do + 70 stupni Celsia, což by mělo v našich podmínkách bohatě stačit. Dosah čidla je slušných 30 metrů, ovšem není radno jej vytavovat na venkovní déšť, protože je pouze vlhkuvzdorné (ideální je čidlo schovat někam pod střechu, kde na něj neprší). Mimo teplot můžete studovat fáze Měsíce, východ a západ Měsíce a Slunce, vnitřní a venkovní vlhkost a graf vývoje tlaku za posledních 12 hodin.
Majitelé meteostanice Emos AOK-5018B si dále libují nad přítomností hodin, data, časového pásma, kalendáře a budíku s funkcí opakovaného buzení. Samotná meteorologická stanice je napájena 2× 1,5V AA bateriemi, přičemž venkovní měřák si vystačí s 2× 1,5V AAA bateriemi. Domácí meteostanice stojí na podstavci, který vám dovoluje zařízení umístit na mnoho příhodných míst. Podstavec je nicméně dosti vachrlatý, někomu se také příliš nelíbí slabší čitelnost displeje z boku.
Nejprodávanější meteostanice dle Heureky
Jak vybrat meteostanici
Co výrobce a model, to jiný parametr. Určitě byste proto před nákupem měli popřemýšlet o tom, co vlastně od domácí meteostanice očekáváte. Spokojíte se pouze s ukazatelem teploty nebo vám záleží i na tom, jaký tlak a vlhkost je možné aktuálně naměřit ve vzduchu? Rádi byste meteostanicí nahradili hodiny a budík, nebo tyto funkce nepotřebujete? Bez zvážení všech pro a proti se při nákupu nového přístroje rozhodně neobejdete.
Tlakoměrné čidlo
Při výběru meteostanice v první řadě dbejte na to, aby obsahovala tlakoměrné čidlo. Pokud tímto parametrem nedisponuje, nejedná se o meteostanici, ale pouze o lepší budík, který vás přijde zbytečně draho. V případě, že od přístroje očekáváte přesnou a věrohodnou práci, na tlakoměrném čidlu trvejte. Pro jistotu si ještě vždy vyžádejte vyjádření výrobce či prodejce, že domácí meteostanice tlakoměrným čidlem opravdu disponuje.
Drátová nebo bezdrátová čidla
Poznáte je snadno. Zatímco drátové čidlo umístěné venku je s meteostanicí spojeno kabelem, bezdrátové funguje na bázi externího připojení. Je třeba podotknout, že drátovými čidly jsou vybaveny spíše levnější a jednodušší přístroje, které dokážou měřit pouze teplotu vzduchu, a tím jejich funkčnost končí. Prakticky řečeno jsou to pouze chytřejší digitální teploměry.
Opravdu kvalitní a funkční meteostanice jsou pravidelně vybaveny čidly bezdrátovými, které jsou přesné a chlubí se skvělým dosahem od 30 do 100 metrů ve volném prostoru. Bezdrátová čidla jsou nejen přesnější a spolehlivější, zároveň dokážou pracovat s minimálními energetickými nároky. Baterie v těch nejlepších bez problémů vydrží několik měsíců i let. Jejich kvalitní a odolná konstrukce zaručuje přesné měření i při velmi nízkých venkovních teplotách pohybujících se hluboko pod bodem mrazu.
Určitě vás mile překvapí, že většina bezdrátových čidel dražších modelů má vlastní displej, na kterém snadno zkontrolujete aktuální hodnoty, i když budete třeba na zahradě. Nespornou výhodou tohoto typu čidel je i možnost pořídit další měřidla s různým zaměřením. Tuto funkci však musí podporovat vybraný typ meteostanice, jinak je připojit ani dokoupit nelze.
Možnosti napájení domácí meteo stanice
Možnosti napájení meteostanic a jejich čidel jsou prakticky dvě. Levnější a méně výkonné přístroje jsou téměř výlučně napájeny bateriemi. Zvláště u meteostanic nižší třídy je problém s častým vybíjením baterií a jejich následnou pravidelnou výměnou.
Mnohem lepší a praktičtější variantou se tak jeví modely s elektrickým napájením, kterým bude stačit připojení do vaší zásuvky. Jejich největší výhodou je možnost neustálého podsvícení a lepší čitelnosti displeje i při zhoršených světelných podmínkách. Dobrá meteostanice se bez baterií snadno obejde, její bezdrátová čidla však ne. Ta jsou vždy napájena větším či menším počtem baterií.
Ukládání a přenos naměřených dat
Funkce pro profesionální použití. Meteostanice s touto možností ukládají naměřené hodnoty do interní paměti a všechny údaje z nich můžete pohodlně přesunout do počítače pomocí USB. Tuto pokročilou možnost využijí především amatérští meteorologové, kteří si záznamy zálohují i několik let zpětně. Pokud je domácí meteostanice touto funkcí vybavena, automaticky k ní obdržíte program, který z vámi naměřených hodnot snadno vykouzlí grafy a výkresy.
Funkčnost meteostanic
Moderní meteostanice si s nadsázkou dokážou poradit téměř se vším. Mají velmi široký záběr méně užitečných i opravdu důležitých funkcí.
- Teplota – Samozřejmostí je měření teploty uvnitř i venku. Touto funkcí disponují i ty nejlevnější modely.
- Tlak vzduchu – Absolutně nejdůležitější funkce správné meteostanice. Bez ní nelze přesně předpovídat vývoj počasí pro nadcházející hodiny či dny, který ocení především osoby potýkající se s problémy kardiovaskulárního systému. Praktická je i funkce bargrafu, která zaznamená a zobrazí vývoj tlaku vzduchu za několik předchozích hodin nebo dní.
- Vlhkost vzduchu – Měření hodnot vlhkosti vzduchu je opět záležitostí dražších přístrojů, které dokážou měřit a vyhodnotit stav vnitřních i venkovních podmínek.
- Směr a rychlost větru – Touto funkcí disponují modely vyšší třídy.
- Množství srážek – Velmi užitečná funkce, díky které jste okamžitě seznámeni s aktuální situací. Pomůže vám předejít nepříjemnému a nečekanému dešti.
- Aktuální čas a datum – Funkce, kterou najdete spíše u levných a středně drahých modelů. U těch nejdražších ji nehledejte. Ideální je, když aktuální čas řídí satelit. Vám tak odpadá starost hlídat změny letního a zimního času. Pokud se tímto parametrem meteostanice nechlubí, nezbude vám nic jiného, než hodnoty hlídat a nastavovat ručně.
- Windchill – pociťovaná teplota – Opravdu špičková funkce, která dokáže vyhodnotit aktuální pociťovanou teplotu. Její prací je kontrolovat rozdíl mezi naměřenou teplotou a ostatními vlivy počasí, které pociťovanou teplotu mohou zkreslovat, například vítr, vlhkost atd.
- Alarm – Meteostanice mají velmi často vestavěné alarmy, které majitele upozorní na očekávanou situaci. Nastavit si lze například upozornění na překročení zadané teploty, rychlosti větru nebo množství srážek.
Na opravdu rozmanité využití meteostanice se můžete podívat ve videu:
Diskuse u článku