ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Nábytek

Kukačkové hodiny

Ačkoliv kukačkové hodiny jsou nejčastěji spojovány s venkovským stavením či horskou chatou, své uplatnění najdou také v moderních interiérech. V našem novém testu jsme pro vás hledali ty nejlepší kukačkové hodiny pro milovníky starožitností i pro příznivce moderního stylu. Pokud hledáte opravdu luxusní kousek, doporučujeme vám masivní ručně vyřezávané hodiny s kukačkou Hönes 86275T.

Nejlepší celkově

Osmidenní mechanické kukačky s pohyblivými tanečníky a postavičkami. Automatické vypnutí kukání i melodie.

Nejlepší cena/kvalita

Cenově dostupné hodiny s kukačkou v rustikálním designu na bateriový pohon. Se světelným senzorem.

Levný základ

Moderní kukačky hodiny na baterie. Hodinový strojek Quartz a automatické vypnutí kukání.

Nejlepší kukačkové hodiny

Recenze Hönes 86275T — Mechanické kukačky s tanečníky

hodiny s kukačkou Hönes Pro náročné

Typ: Mechanické | Mechanismus: 8denní | Materiál: Lipové dřevo | Pohyblivé prvky: Ano | Melodie: Ano | Vypnutí kukání: Ano | Rozměry (v × š): 54 × 40 cm | Přibližná cena: 55 000 Kč

Klady
 • Luxusní vzhled
 • Ručně vyřezávané
 • Kvalitní zpracování
 • Automatické vypínání kukání
Zápory
 • Vysoká cena

Hledáte kukačky, které se stanou dominantou vašeho domova? Pak vám doporučujeme luxusní kukačkové hodiny Hönes 86275T. Tento mechanický model s 8denním natahováním potěší hned několika pohyblivými prvky.

Hodiny s kukačkou osvědčené značky Hönes pochází z tradiční oblasti Černého lesa. Kukačky jsou vyrobeny z kvalitního lipového dřeva pomocí klasických postupů. Všechny dekorativní prvky jsou nejen ručně malované ale také ručně vyřezávané. Každé kukačkové hodiny jsou tak skutečným originálem. Hodiny s kukačkou jsou vybaveny ručním mechanismem, jenž je nutné každý 8. den manuálně natáhnout. Pro pohon hodinového strojku, melodie a pohyblivých prvků slouží celkem 3 závaží v podobě tradičních šišek.

Kukačkové hodiny připomínají prostornou horskou chatu. Ze zdobeného štítu vylézá drobná kukačka, která hlásí půl i celou. Po kukání se každou hodinu rozezní příjemná melodie a postavičky se dají do pohybu. V horním patře pod kukačkou se nachází 4 páry tanečníků, kteří střídavě vyjíždějí z hodin. Každou celou hodinu se pak rozpohybuje také mlýnské kolo a 3 postavičky. Dvě z nich pilou řežou dříví, třetí jej štípe sekerou. Kukačky hodiny disponují automatickým vypnutím kukání i melodie během nočních hodin. Zvukové prvky lze však i ručně zcela vypnout. S ohledem na poměrně velké rozměry se kukačkové hodiny Hönes 86275T hodí spíše do prostornějších místností s vysokými stropy.

Recenze Prim Kukačky hodiny IV— Hodiny s kukačkou na baterie

nástěnné hodiny kukačky Zlatý střed

Typ: Elektrické | Napájení: 2x AA baterie | Materiál: Lipové dřevo, plast | Pohyblivé prvky: Ne | Melodie: Ne | Vypnutí kukání: Ano | Rozměry (v × š): 46 × 36 cm | Přibližná cena: 8 000 Kč

Klady
 • Bateriový pohon
 • Světelný senzor
 • Quartz strojek
 • Atraktivní design
 • Ručně vyřezávané
Zápory
 • Plastový ciferník a kukačka

Toužíte po rustikálních hodinách s kukačkou, ale odrazuje vás vysoká cena? Zvažte Prim Kukačky IV. Tento model z ručně vyřezávaného dřeva působí honosným dojmem, přestože je dostupný za rozumnou cenu.

Nástěnné hodiny kukačky značky Prim svým vzhledem připomínají tradiční kukačky. Avšak narozdíl od mechanických modelů, tyto hodiny jsou vybaveny hodinovým strojkem Quartz, jenž je poháněn bateriemi. Nostalgické kukání si tak můžete vychutnat bez neustálého manuálního natahování. Korpus kukačkových hodin je vyroben z pravého lipového dřeva, avšak ostatní komponenty, jako je ciferník a ručičky hodin, jsou vyrobeny z plastu. Plastová je taktéž i kukačka.

Dekorativní prvky v podobě lístků a lesních zvířat jsou ručně vyřezávané. Kukačkám nechybí ani tradiční šišky, které zde však plní pouze dekorativní účel. Kromě kukání, které hlásí každou celou hodinu, uslyšíte uklidňující zvuky lesa. Ty je možné, spolu s kukáním, ztišit či zcela vypnout. Pokud se vám kukání líbí, ale nechcete, aby vás v noci rušilo, můžete využít světelným senzor. Ten po setmění automaticky vypne všechny zvuky hodin.

Recenze AMS 7397 — Moderní kukačkové hodiny

moderní kukačky hodiny Levný základ

Typ: Elektrické | Napájení: baterie | Materiál: Lakované dřevo | Pohyblivé prvky: Ne | Melodie: Ne | Vypnutí kukání: Ano | Rozměry (v × š): 18 × 23 cm | Přibližná cena: 3 000 Kč

Klady
 • Hodinový strojek Quartz
 • Automatické vypnutí kukání
 • Atraktivní design
 • Přijatelná cena
Zápory
 • Bez melodie

Rustikální hodiny s kukačkou se do každého interiéru nehodí. Pokud se poohlížíte po kousku se svěžím designem, vsaďte na moderní kukačky hodiny AMS 7397. Tyto stylové hodiny potěší nejen povedeným designem, ale také kvalitním zpracováním.

Nástěnné hodiny kukačky značky AMS jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, jež je opatřeno lakovaným nátěrem pro snadnější údržbu. Korpus hodin tvoří dvě části. Na větší se nachází ciferník hodin, z menší části pak vyjíždí kukačka. Hodinám pochopitelně nechybí ani stylové kyvadlo, které má moderní kulatý tvar. Díky neutrální antracitové a bílé barvě se kukačkové hodiny AMS skvěle hodí takřka do každého interiéru.

Vzhledem k tomu, že se jedná o elektrický model, hodiny jsou poháněny bateriemi. Přesný a spolehlivý chod zaručuje kvalitní hodinový strojek osvědčené značky Quartz. Pochválit musíme také regulace hlasitosti kukání a možnost jej manuálně vypnout. Kukačky jsou však vybaveny také časovačem, který automaticky vypne kukání v čase od 20 do 8 hodin. V noci vás tak hodiny nebudou rušit. Vítaným plusem je i příznivá cena, jež je s ohledem na precizní zpracování opravdu výhodná.

Nejprodávanější kukačkové hodiny

Jak vybrat kukačkové hodiny

Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechny hodiny s kukačkou jsou více méně stejné, najdeme mezi nimi velké množství rozdílů. Na následujících řádcích se proto podíváme, jaké druhy kukačkových hodin najdete na současném trhu a čím se jednotlivé typy liší.

Kukačkové hodiny - srovnání

Design hodin s kukačkou

I v dnešní době jsou stále nejpopulárnější tradiční hodiny kukačky s ozdobnými, povětšinou ručně vyřezávanými ornamenty a dekoracemi. Od nejstarších kukaček, které pocházejí již z 19. století, se současná podoba hodin s kukačkou příliš nezměnila. Ty nejkrásnější klasické kousky pocházejí z německého Schwarzwaldu, kde má tradice výroby kukačkových hodin své kořeny. Sídlí zde hned několik světoznámých společností, které se zaměřují nejen na tradiční design hodin, ale stále uznávají a využívají i tradiční postupy.

Rustikální kukačkové hodiny povětšinou připomínají ptačí budku. Horní část hodin bývá osazena nejrůznějšími dekorativními prvky přírodního charakteru. Nejčastěji se jedná o vyřezávané listy, ptáky či jiná lesní zvířata. Na současném trhu jsou k dostání i masivnější modely imitující horskou chatu. Tyto hodiny se většinou mohou pochlubit hned několika pohyblivými prvky, jako jsou tancující postavičky či točící se mlýnské kolo.

Pro příznivce minimalistického designu jsou skvělou volbou moderní kukačky. Hodiny často disponují pouze decentními dvířky, z nichž vyjíždí drobná kukačka. Na místo klasických šišek, jež slouží pro pohon hodin, moderní kukačky jsou obvykle vybaveny pouze stylovým kyvadlem. Narozdíl od tradičních modelů, moderní kukačky jsou dostupné v nejrůznějších barevných provedeních. Bez problému je pořídíte například v červené, zelené či antracitové barvě.

Náš tip

Zaposlouchejte se do tikotu hodin a dopřejte si zasloužený odpočinek na pohodlné lenošce.

Rozměry kukačkových hodin

Při výběru hodin s kukačkou se nezapomeňte zaměřit na jejich velikost. A to zejména v případě, že vybíráte z tradičních modelů. Malé hodiny měří na výšku okolo 20 cm, ty větší pak zhruba 40 až 50 cm. K dostání jsou i velmi robustní hodiny s výškou až 90 cm. Při výběru je třeba mít na paměti, že rozměry kukaček jsou uváděny bez kyvadla a závaží. Tradiční mechanické modely mají jedno až tři závaží, nejčastěji v podobě šišek, která jsou zavěšena na kovových řetízcích. Hodiny je tak třeba zavěsit dostatečně vysoko, doporučuje se zhruba 2 metry od podlahy. Kukačkové hodiny se proto nehodí do prostorů s nízkými stropy.

Kukačkové hodiny - detail

Materiál hodin s kukačkou

Co se materiálu týče, tradiční kukačkové hodiny se nejčastěji vyrábějí z lipového dřeva. Obvykle jsou k dostání v tmavě i světle hnědé barvě. Moderní kukačky se pak povětšinou vyrábí z MDF desek. Jedná se o velice pevnou o odolnou dřevotřísku, jež je opatřena folií či laminem s různým dekorem. Moderní kukačky tak seženete v designu imitujícím přírodní dřevo, avšak k dostání jsou i v jiných barvách. Méně časté jsou pak kukačky z plastu, kovu či dokonce ze skla.

Pohon kukačkových hodin

Strojek uvnitř hodin s kukačkou je poháněn buď mechanicky, nebo elektricky. Hodiny v tradičních designech se povětšinou spoléhají na mechanický pohon. Takové kukačky jsou opatřeny alespoň jedním závažím. To je zavěšeno na tenkém řetízku, který postupně klesá směrem k zemi. Jedna šiška obvykle slouží pro pohon hodinového strojku, druhá pak pohání kukání. V případě, že hodiny disponují i dalšími pohyblivými prvky, je nutné třetí závaží.

Mechanické kukačky jsou k dostání ve dvou podobách: takzvané 1denní a 8denní. Jednodenní kukačky je nutné každý den znovu natáhnout, 8denní se natahují každý osmý den. Pro natažení kukaček jednoduše zatáhnete za řetízek držící závaží a šišky vytáhnete pod spodní okraj hodin. V případě elektrických kukaček je hodinový strojek i kukání poháněno bateriově. Výhodou elektrických strojků je přesný chod, bez nutnosti vyrovnávat hodiny. Mechanické hodiny je třeba zavěsit do vodorovné polohy, jinak dochází ke zpožďování hodin.

Funkce kukačkových hodin

Před koupí vás jistě bude zajímat, co všechno hodiny s kukačkou umí. Kromě klasického kukání v půl a v celou, vybrané modely nabízejí také přehrávání nejrůznějších melodií. Velmi oblíbené je i zurčení potůčku v pozadí kukání. Elektrické ale i mechanické modely velmi často umožňují funkci kukání i melodie zcela vypnout, případně upravovat hlasitost. Skvělou funkcí je pak automatické vypnutí kukání během nočních hodin. Některé hodiny jsou vybaveny světelným senzorem, jiné vypínají kukání i melodie pomocí časovače.

Kukačkové hodiny - výroba

Nástěnné hodiny kukačky se leckdy kromě kukajícího ptáčka pyšní celou řadou pohyblivých prvků. Povětšinou se jedná o masivnější modely z vyšších cenových tříd, které svým tvarem připomínají horskou chatu. Velmi oblíbeným prvkem jsou postavičky, které tančí, štípají anebo řežou dřevo. Velké oblibě se těší taktéž kukačky s pohyblivým mlýnským kolem. U většiny modelů nejprve zakuká kukačka, a poté se dají do pohybu ostatní prvky za zvuku příjemné melodie. U některých kukačkových hodin si můžete vybrat z několika dostupných melodií, u jiných variant se melodie automaticky střídají každou hodinu.

Náš tip

Oživte váš interiér a objevte stylové konferenční stolky pro příznivce moderního i rustikálního designu.

Kyvadlo a závaží

Nedílnou součástí každých hodin s kukačkou je kyvadlo. To najdete jak u tradičních mechanických modelů, tak u moderních elektrických verzí. Rustikální kukačky se obvykle mohou pochlubit honosným vyřezávaným kyvadlem, jež bývá doplněno ozdobným prvkem. Moderní kukačky mívají klasické kulaté kyvadlo, povětšinou vyrobené ze dřeva či kovu. Závaží, které pohání mechanické kukačky, má takřka ve všech případech podobu podlouhlé šišky. Ty jsou nejčastěji vyrobeny z litiny a jsou opatřeny nátěrem pro přirozený vzhled.

Jak natáhnout kukačky?

Pokud se rozhodnete pro jeden z tradičních modelů, budete muset hodiny pravidelně natahovat. Pro natažení slouží kovové řetízky se závažím. Celý proces je poměrně snadný. Jednoduše uchopíte druhý konec řetízku, na němž visí šiška, a pomalými tahy ji vytáhnete pod spodní hranu hodin. Kukání či melodii a pohyblivé prvky natáhnete stejným způsobem. Během natahování není nutné zastavovat kyvadlo. Pokud se vám hodiny zpožďují, povytáhněte lístek kyvadla směrem vzhůru. V případě, že se hodiny s kukačkou předcházejí, stáhněte lístek směrem dolů. Vždy dbejte na to, aby hodiny visely v naprosté rovině.

Oblíbené hodiny kukačky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (11 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář