ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Dřevěné podlahy

14. 8. 2023 aktualizováno

Při rekonstrukcích nebo výstavbách nových bytů a domů často dojde i na výběr podlahy. Přejete-li si velmi kvalitní podlahu, která vydrží celá desetiletí a budou po ní chodit ještě vaši potomci, určitě neuděláte chybu koupí dřevěné podlahy. Dřevo je krásný přírodní materiál, jež má navíc naprosto unikátní vlastnosti. Ty u žádného umělého materiálu nenajdete. Kromě toho se v interiérech výborně vyjímá a je součástí většiny moderních obydlí. O výhodách a nevýhodách dřevěných podlah se více dozvíte právě v tomto článku. Zároveň vám přinášíme tipy na ty nejlepší dřevěné podlahy, které jsme pro vás vybrali. Kdo preferuje jiný typ podlahy, určitě si vybere v našem přehledu nejlepších podlah.

Dub je klasikou mezi dřevy, jež se používají pro dřevěné podlahy, a tak je vhodný téměř do každé místnosti. Dubovou podlahou, kterou určitě oceníte, je tato podlaha Kährs Dub Artic – Unity.

Nejlepší celkově

Dřevěná podlaha z kvalitního dubu ze tří vrstev.

Nejlepší v poměru ceny a kvality

Dřevěná podlaha z dubu s kvalitní povrchovou úpravou.

Nejlepší levná

Kvalitní dřevěná podlaha s přírodním vzhledem a dobrou cenou.

Nejlepší dřevěné podlahy

Recenze Naturel Wood Oak Sierre dub 14 mm ARTCHA-SIE100 – Kvalitní podlaha ze dřeva Naturel

Naturel Wood Oak Sierre dub 14 mm ARTCHA-SIE100 – Kvalitní podlaha ze dřeva Naturel Pro náročné

Značka: Naturel | Druh dřeva: dub | Tloušťka: 14 mm | Rozměry: 220 × 18 × 1,4 cm | Povrchová úprava: – | Orientační cena: 2 000 Kč/m2

Klady
 • Odolné dřevo s dlouhou životností
 • Zámky 5Gc pro instalaci
 • I pro podlahové vytápění
 • Nášlapná vrstva 2,5 mm
Zápory
 • Vyšší cena

Další podlahou z odolného dubového dřeva, na kterou pro vás máme tip, je tato krásná podlaha Naturel Oak Sierre z řady Wood. Je vyrobena z velmi kvalitního dřeva s dlouhou životností, po čase je navíc možné ji zbrousit, a tak budete mít možnost ji renovovat bez velkých nákladů. Podlaha je složená ze tří vrstev. Horní vrstva je vyrobena z dřevěného masivu a je široká 2,5 milimetru. Dále podlaha obsahuje laťovkové jádro a protitahovou dýhu.

Instalovat tuto třívrstvou dřevěnou podlahu můžete jako plovoucí pomocí speciálního systému. Využijete pro to zámky 5Gc. Alternativně je samozřejmě možné položit podlahu i lepením. Cena za metr čtvereční je sice poměrně vysoká, ale dub je velmi odolný, ekologický materiál. Navíc bude váš interiér vypadat výborně a luxusně, ale zároveň přírodní dřevo vytvoří v místnosti pohodovou a útulnou atmosféru, která bude mít jistě skvělý vliv na vaši duševní pohodu.

Recenze Kährs Dub Artic – Unity – Dřevěná plovoucí podlaha vhodná pro podlahové vytápění

Dřevěná podlaha Kährs Dub Artic - recenze Zlatý střed

Značka: Kährs | Druh dřeva: dub | Tloušťka: 10,2 mm | Rozměry: 183 × 12,5 × 1,02 cm | Povrchová úprava: matný lak | Orientační cena: 1 643 Kč/m2

Klady
 • Kvalitní povrchová úprava
 • Vhodné pro podlahové vytápění
 • Kvalitní zpracování
 • Vyrobeno s respektem k životnímu prostředí
Zápory
 • Menší rozměr lamel

Kvalitní plovoucí dřevěné podlahy z mnoha druhů dřeva z celého světa zastupuje model Kährs Dub Artic – Unity. Tyto dřevěné podlahy vynikají trvanlivou povrchovou úpravou, díky které vypadají jako nové po velmi dlouhou dobu v řádu několika let. Vyráběny jsou pomocí nejmodernějších technologií s respektem k životnímu prostředí. V nabídce najdete široké spektrum dekorů zejména z dubového dřeva a z jasanu. Dřevěné podlahy Kährs jsou vhodné pro použití nejen v domácnostech, ale i v kancelářských a obchodních prostorech.

Tloušťka jednotlivých lamel je 10,2 mm, která se hodí i pro použití s podlahovým vytápěním. Jednotlivé lamely jsou se svým rozměrem 183 × 12,5 cm menší než u jiných dřevěných podlah, takže může montáž trvat trochu déle. K dokonalému upevnění slouží zámkové spoje Woolock®. Povrchová úprava bývá opatřena matným lakem, nebo přírodním olejem, které jsou buď kartáčované, nebo ručně škrábané. Povrch díky této úpravě vyniká krásným vzhledem a perfektní odolností vůči škrábancům a důlkům.

Recenze Befag B – 499 Dub Robust – Kvalitní dřevěná podlaha za příznivou cenu

Dřevěná podlaha Befag B - 499 Dub Robust - recenze Levný základ

Značka: Befag Parkett | Druh dřeva: dub, borovice | Tloušťka: 14 mm | Rozměry: 220 × 19,2 × 1,4 cm | Povrchová úprava: matný lak | Orientační cena: 1 179 Kč/m2

Klady
 • Kvalitní maďarské dřevo
 • Kvalitní povrchová úprava
 • Přírodní vzhled
 • Vhodné pro podlahové vytápění
 • Příznivá cena
Zápory
 • Nejsou

Dřevěné podlahy s přírodním vzhledem a příznivou cenou zastupuje Befag B – 499 Dub Robust. Třívrstvé lamely obsahují střední vrstvu z borovicového dřeva a spodní z dýhy borovice. Vrchní nášlapná vrstva tlustá 3,5 mm je vyrobena z kvalitního tvrdého dřeva. U tohoto modelu se jedná o dub, který je v různých dekorech nejčastěji používaným dřevem. Setkáte se i s modely z jasanu. Veškeré použité dřevo pochází ze stromů rostoucích v oblastech u maďarského jezera Balaton.

Jednotlivé lamely mají běžnou délku 220 cm a šířku 19,2 cm. Tloušťka 14 mm je taktéž standardním rozměrem dřevěných podlah a dostatečně silná pro použití s podlahovým vytápěním. Povrch lamel je upraven buď třemi vrstvami oleje, nebo sedmi vrstvami laku Klumpp tvrzeného UV zářením. Předností této úpravy je přírodní vzhled, který vás zaujme na první pohled. Pevné a jednoduché spojení jednotlivých lamel při montáži zajišťuje patentovaný systém 2G švédského tvůrce Vällinge Innovation AB.

Neprodávanější dřevěné podlahy

Jaké jsou výhody dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy se těší čím dál větší popularitě pro své báječné vlastnosti. Bohužel si za takovou podlahu do nového bytu nebo domu také pořádně připlatíte. Pojďme se ale podívat, proč byste se měli rozhodnout na podlaze nešetřit a pořídit si právě prvotřídní podlahu ze dřeva. Jednou z hlavních výhod dřeva je především to, že vydrží opravdu dlouho. Pokud se o podlahu budete dobře starat a necháte si ji vyrobit z kvalitního dřeva, budete ji mít pravděpodobně na celý život. Koneckonců v některých budovách vydržely dřevěné podlahy dokonce i celá staletí v relativně dobrém stavu.

Vlastnosti dřevěné podlahy

Kromě dlouhověkosti si ale lidé domů pořizují podlahy ze dřeva i z mnoha jiných důvodů. Dřevo má totiž unikátní vlastnosti, které ocení každý, komu záleží na příjemném a zdravém místě pro život. Dřevěné podlahy jsou velmi oblíbené pro svůj přírodní vzhled a ve většině interiérů s jakýmkoliv stylem vybavením působí opravdu skvěle.

Zároveň se nemusíte bát, že se vzhled dřeva po několika letech změní. Dřevo dobře odolává slunečnímu svitu a k jeho odření dochází spíše výjimečně. Navíc, pokud vám někde upadne něco těžkého a dřevo poničíte, není problém vyměnit pouze jediné prkno, případně ho zbrousit. A brzy bude podlaha zase jako nová. S koupí byste neměli váhat také v místnostech, kde jsou velká okna a často do nich svítí sluníčko.

Další oblíbenou vlastností dřevěných podlah je dobrá izolace. Nemusíte se bát, že vám bude od nohou zima, a tak jsou oblíbené všude tam, kde běhají často malé děti, případně dokonce sedíte, nebo cvičíte přímo na zemi. Pro chůzi jsou navíc tyto podlahy opravdu pohodlné, což je způsobeno elasticitou dřeva. Dobře izolují ale také zvuk.

Vzhledem k tomu, že je dřevo naprosto přírodní materiál, dobře vyhovuje také lidem s mnoha alergiemi nebo dýchacími potížemi. Na rozdíl od koberců se v něm například tolik neuchytává prach, a i riziko roztočů a různých mikroorganismů je menší. Navíc je dřevo vlastně relativně ekologickým materiálem (samozřejmě záleží, jaký druh dřeva zvolíte), takže se při koupi nemusíte cítit špatně, že naší planetě prokážete medvědí službu.

Nejlepší dřevěná podlaha

Nevýhody dřevěných podlah

Jako každý jiný materiál má samozřejmě i dřevo své nevýhody. Oproti jiným materiálům, které se používají pro výrobu podlah, u dřeva ale výrazně převyšují výhody. Hlavní nevýhodou, jíž jsme už zmínili výše je cena. Pokud budete pokrývat opravdu velkou místnost a vyberete si kvalitní dřevo, musíte očekávat, že koupě značně provětrá vaši peněženku.

Problémové může být dřevo i v místnostech, kde panuje vysoká vlhkost. Dřevo sice vlhkost výborně absorbuje a do nějaké míry zvládá vlhkost vzduchu v pokoji skvěle regulovat, ale jakmile je vlhkost příliš vysoká, hrozí zkroucení dřevěné podlahy. Navíc vzhledem k tomu, že je dřevo aktivním materiálem, jednoduše se po zkroucení mezi jednotlivými prkny vytvoří spáry a mohou vznikat další problémy.

Dřevěná podlaha je i poměrně náročná na údržbu. Zvládne to sice bez problémů skoro každý, ale zároveň je potřeba starostem s podlahou věnovat poměrně hodně času. Ne všichni majitelé dřevěných podlah mají chuť a čas se do časté údržby podlahy pouštět, což může způsobit nižší životnost dřeva a spoustu dalších problémů. O tom, jak správně o dřevěnou podlahu pečovat, se zmiňujeme níže, abyste si mohli udělat představu, kolik přibližně času vám péče o podlahu zabere.

Jaké dřevo se na podlahy používá?

Výběr dřeva pro dřevěnou podlahu rozhodně není na místě podceňovat. Každý typ dřeva se totiž skvěle hodí do jiného interiéru, a tak je na místě zvážit všechna pro a proti jednotlivých druhů. Tam, kde víte, že bude podlaha velmi namáhaná, lze doporučit spíše tvrdší typy dřeva. Ty volte například do kuchyně a dalších místností, kde je těžký nábytek. Níže se věnujeme některým druhům dřeva, které jsou pro dřevěné podlahy populární. Přesto můžete narazit na mnoho dalších druhů dřevin s rozličnými vlastnostmi.

Dubová podlaha

Velmi populárním dřevem pro výrobu dřevěných podlah je dub. Je také jedním z nejpopulárnějších dřev, která se používají právě u nás. Vyznačuje se opravdu velkou tvrdostí a odolností, takže je výborným dřevem do velmi namáhaných prostor.

Ořechová podlaha

Oblíbenou volbou bývá také ořechové dřevo, které působí velmi luxusně. Je navíc velmi výrazné, takže si ho každý všimne hned na první pohled. Může být i hlavním prvkem designu interiéru a určitě se zalíbí každému, kdo má rád teplé a tmavší odstíny.

Březová podlaha

Pokud nehledáte velmi odolné a pevné dřevo, určitě můžete sáhnout i po bříze. Je vhodná spíše do místností, kde se nebude chodit v botách. Obvykle je také dřevo velmi světlé, a tak dokáže prosvětlit menší prostory.

Podlaha z Merbau

Zatímco pod dubem nebo břízou si umíme již něco představit, exotické dřevo merbau je pro většinu z nás velkou neznámou. Toto exotické dřevo je extrémně tvrdé, takže se často používá i na terasách. Barevně je merbau velmi různorodé, ale patří spíše ke tmavším dřevům se zabarvením do červena.

Jasanová podlaha

Hledáte-li jedinečné barevné odstíny a chcete si dopřát netradiční podlahu, skvělou volbou může být světlý jasan. Dřevo je velmi světlé s tmavým jádrem, které může vytvářet velmi zajímavé vzory. Patří také mezi velmi pružná a odolná dřeva.

Dřevěná podlaha

Typ dřevěné podlahy

Určitě bychom neměli zapomenout mínit také typ dřevěné podlahy. Domů si totiž můžete pořídit dřevěnou podlahu z masivu, tedy tu, která je vyrobená pouze z jednoho druhu dřeva. Alternativou je podlaha vícevrstvá, jež v sobě kombinují několik vrstev dřeva. Podlahy z masivu se nejhůře přizpůsobují změnám v místnostech a zejména vysoké vlhkosti vzduchu. Vícevrstvá podlaha naopak bude tyto problémy snášet lépe a budete s ní tak mít méně starostí.

Správná péče o dřevěnou podlahu

Dřevo je poměrně náročné na údržbu, ale pokud o něj budete správně pečovat, vydrží vám na celý život. Důležité je dřevěnou podlahu především chránit před mechanickým poškozením, nejhorší jsou drobné a hrubé nečistoty. U dřevěné podlahy je také na místě šetřit s vytíráním pomocí vody a raději volit vysávání nebo zametání. Jednou za čas samozřejmě můžete podlahu i vytřít, je ale potřeba dát si pozor na množství vody, které na podlaze zanecháte. Ideálně by měla vyschnout do jedné minuty. Při vytírání také můžete do vody přidat speciální přípravky, jež mohou podpořit trvanlivost dřeva.

Dobré je určitě nezapomínat také na běžné věci, které mohou dřevěnou podlahu poškodit. Na nožičky nábytku je ideální nalepit nějakou ochranu, jež bude bránit tomu, aby bylo dřevo posuny nábytku poškrábáno. V místnostech, kde se chodí v botách, může také výrazně pomoci rohožka před vstupem. Ta minimalizuje množství hrubších nečistot a písku, které se dostanou ke dřevěné podlaze a mohly by ji případně poškodit.

Pokládka dřevěné podlahy

Máte-li koupenou podlahu, přichází na řadu pokládka dřevěné podlahy. Vybrat si můžete mezi plovoucím položením podlahy a lepením podlahy. Dřevěná plovoucí podlaha není napevno připevněná k podkladu, a tím pádem může lépe reagovat na různé změny. Většinou se jednotlivé lamely slepují k sobě, nebo jsou vybaveny speciálním zámkem, kterým se spojí se sousední lamelou.

Oproti tomu při lepení dřevěné podlahy dochází k uchycení podlahy napevno k povrchu pod ní. Podlahu je možné lepit celoplošně nebo v pásech. Rozhodnete-li se pro lepení v pásech, budete moci podlahu používat ihned po nalepení. Celoplošně nalepená podlaha je velmi kompaktní a dobře se po ní chodí. Existuje ještě pokládání dřevěné podlahy pomocí kotvení k roštu, ale tento způsob je spíše výjimečný.

Podlahu si můžete položit buď sami, nebo můžete zaplatit profesionálům, kteří to udělají za vás. Pokud se rozhodnete pro profesionální služby, budete mít jistotu, že položení bylo správně provedeno a v případě závad ho samozřejmě můžete reklamovat.

Náš tip

Při instalaci dřevěné podlahy budete možná potřebovat kročejovou izolaci. Výběr kročejových izolací naleznete například zde.

Jak renovovat dřevěnou podlahu

Dřevěné parkety většinou vydrží opravdu dlouhou dobu bez toho, aby bylo potřeba je nějakým způsobem renovovat. Pokud přeci jen k poškození dojde, je samozřejmě možná renovace. V případě potřeby je možné vyměnit jen jednotlivá prkna, u nichž došlo k výraznějšímu poškození. Alternativou je i celoplošná renovace podlahy, která spočívá v broušení dřevěné podlahy a následné nové aplikaci povrchové úpravy. Většině poškození ale můžete velmi snadno předcházet pomocí úklidu, správného zatížení a profesionálního položení dřevěné podlahy. V případě renovace se určitě vyplatí zaplatit si profesionální služba, která tuto práci provede za vás a udělá ji opravdu správně.

Kde koupit dřevěnou podlahu

Dřevěnou podlahu není problém objednat i s dovozem a případně instalací po internetu. Před definitivní koupí drahé dřevěné podlahy ale doporučujeme objednat si malý vzorek, abyste mohli porovnat barvu a druh dřeva. Jakmile si budete jistí, hledejte dřevěné podlahy například na eshopu LaSamba.cz, kde si můžete vybrat z celé řady podlah z různých druhů dřeva. Zajímavou nabídku má i eshop Siko, i když množství nabízených podlah není příliš velká. Kdo hledá dubovou podlahu, určitě si vybere na XXXLutz.

Nejoblíbenější značky dřevěných podlah

Dřevěné podlahy Barlinek

Barlinek je značkou, která se na výrobu dřevěných podlah velmi specializuje. Zakládá si na kvalitní dřevě a podlahách s dlouhou životností z ekologických materiálů. Vyrábějí podlahy několika produktových řad a vyberete si u nich z mnoha druhů dřeva.

Dřevěné podlahy Barlinek

Dřevěné podlahy Naturel

Značka Naturel na náš trh rozhodně nedodává jen dřevěné podlahy. Od této značky si můžete koupit vybavení do mnoha různých místností, ale i nabídka podlah je velmi zajímavá. Nabízených podlah je sice o něco méně, ale to jim nic neubírá na kvalitě.

Dřevěné podlahy Naturel

Kolik stojí dřevěná podlaha

Do 1 200 Kč za metr čtvereční

Dřevěné podlahy jsou bohužel poměrně drahé, a tak i ty nejlevnější podlahy stojí poměrně dost. Většinou záleží zejména na typu dřeva, ale také na povrchové úpravě a jednotlivých vrstvách podlahy. Za tuto cenu koupíte některé dubové podlahy, a i podlahy z jiných levnějších dřev.

Od 1 200 do 2 000 Kč za metr čtvereční

Toto je běžná cena za metr čtvereční u dřevěných podlah. Většinou bývají povrchově ošetřené a z kvalitního dřeva. Není tedy potřeba obávat se koupě dřevěné podlahy v této cenové kategorii.

Nad 2 000 Kč za metr čtvereční

Nejdražší dřevěné podlahy bývají vyrobené z toho nejlepšího dřeva. Buď vybírejte exotická dřeva, která jsou velmi drahá, nebo krásné kusy běžného dřeva, jež budou ozdobou vašeho interiéru.

Nejoblíbenější dřevěné podlahy

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (22 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář