ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší domácí vodárny 2020 – Test a návod jak vybrat

Datum 29.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

I v dnešní době je možné nalézt regiony, kde není k dispozici vodovod, přivádějící čerstvou pitnou vodu komfortně přímo do domácnosti a jeho obyvatelé tak musejí každý den vážit cestu ke studni či jinému zdroji. Právě proto, aby nebylo nutné neustále chodit s konvemi či kyblíky, vymyslely chytré hlavy speciální čerpadla – domácí vodárny. Ty zvládnou čistou vodu jednoduše vyčerpat a přivést hadicí tam, kde je jí potřeba.

Vzhledem k tomu, že se jedná o neustále se rozvíjející segment trhu, který se setkává se zájmem stále většího množství lidí, rozhodli jsme se pro Vás sepsat následující text. V něm Vám jednak poradíme, na co se při výběru tohoto systému zaměřit a samozřejmě představíme ta nejlepší zařízení, která je možné zakoupit.

1Nejlepší domácí vodárny

Sharks SH 800W SHK 368 Elpumps domácí vodárna VB 50/1500 B GRUNDFOS MQ 3-45
Sharks SH 800W SHK 368 Elpumps domácí vodárna VB 50/1500 B GRUNDFOS MQ 3-45
Levný základ Zlatá střední cesta Pro náročné
KLADY Nízká cena
Drobné rozměry
Dostatečný výkon
Snadná instalace
Snadné napojení
Velký výkon
Kvalitně provedená konstrukce
Tichý provoz
Snadná nastavitelnost
Drobné rozměry
Vysoký výkon a tlak
ZÁPORY Nižší tlak
Slabší provedení konstrukce
Absence zpětné klapky
Vyšší hlučnost
Nelze regulovat spodní hranici sepnutí
Absence českého návodu
Vyšší cena
Neustálé spínání
SHRNUTÍ Společník vhodný pro občasné přečerpání zdrojů vody či jako záložní vodárna Výborný přístroj pro všechny, kterým nevadí výrazný hluk a vyžadují zejména odolnou konstrukci Produkt pro zákazníci, kteří vyžadují tichý, výkonný a kvalitně provedený přístroj a jsou ochotni za něj zaplatit odpovídající sumu
POROVNAT CENY POROVNAT CENY POROVNAT CENY

Recenze: Sharks SH 800W SHK 368

Druh: povrchová | Maximální dopravní výška: 40 m | Maximální sací výška: 8 m | Maximální čerpané množství: 3000 l/h | Objem tlakové nádoby: 19 l | Výtlak: 40 m | Pracovní tlak: 1,3 – 3 bar | Přibližná cena: 2 700 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Drobné rozměry
 • Dostatečný výkon
 • Snadná instalace
Zápory
 • Nižší tlak
 • Slabší provedení konstrukce

Sharks SH 800W SHK 368 je prvním modelem našeho přehledu. Boduje zejména svou nízkou cenou, za kterou zákazník dostane vcelku spolehlivý stroj, který zvládne po přechodnou dobu zásobovat třeba i celou domácnost pitnou vodou.

Výhodou jsou i drobné rozměry, díky kterým aparát dobře zapadne prakticky kamkoliv a nebude zabírat zbytečně mnoho místa. Instalace je jednoduchá a prakticky hned po zapojení přístroje ke zdroji vody začne pracovat.

Největším nedostatkem je potom poměrně nízký tlak, kvůli němuž se může zejména v delší rozvodné síti proud kapaliny zcela zastavit. Slabší provedení konstrukce potom skýtá nebezpečí, že přístroj nezvládne dlouhodobou činnost, a tak své uplatnění najde spíše pro přečerpávání vody, případně jako záložní čerpadlo pro zásobování domácnosti.

Celkově se tak jedná o zdařilý výrobek, jenž potěší zejména nízkým finančním obnosem nutným k jeho pořízení. Občasnou práci zastane vždy bez jakýchkoliv výrazných obtíží.

Recenze: Elpumps domácí vodárna VB 50/1500 B

Druh: povrchová | Maximální dopravní výška: 48 m | Maximální sací výška: 9 m | Maximální čerpané množství: 6300 l/h | Objem tlakové nádoby: 50 l | Výtlak: 48 m |  Pracovní tlak: max. 4,8 bar | Přibližná cena: 6 200 Kč

Klady
 • Snadné napojení
 • Velký výkon
 • Kvalitně provedená konstrukce
Zápory
 • Absence zpětné klapky
 • Vyšší hlučnost
 • Nelze regulovat spodní hranici sepnutí

Druhý model našeho přehledu, domácí vodárna Elpumps VB50/1500 B představuje zlatou střední cestu, která za rozumný finanční obnos nabízí více než rozumné vlastnosti.

Nejvýraznější devízou produktu je jeho značný výkon, díky čemuž je možné pohodlně čerpat vodu i ze vzdálenějších zdrojů. Radost udělá i jednoduché ovládání a napojení, kdy stačí přístroj pouze propojit s trubkami a hned může začít pracovat. Výborně provedená konstrukce zaručí, že ani při dlouhodobém intenzivním používání zařízení nedojde k jeho opotřebení.

Negativem je potom absence zpětné klapky, díky čemuž může dojít k poklesu tlaku vlivem vody, která se vrací zpět do čerpadla. Intenzita hluku je poměrně značná a umístění v bezprostřední blízkosti domu je pro citlivější povahy prakticky nemožné. Není též možné regulovat spodní hranici sepnutí, díky čemuž se přístroj jednoduše nespustí po snížení množství vody ve zdroji pod výrobcem určené minimum.

Sečteno a podtrženo, Elpumps potěší všechny zákazníky, kteří od sví domácí vodárny čekají vysoký výkon a dlouhou životnost.

Recenze: GRUNDFOS MQ 3-45

GRUNDFOS MQ 3-45

Druh: ponorná | Maximální dopravní výška: 45 m | Maximální sací výška: 7,5 m |  Maximální čerpané množství: 4380 l/h | Objem tlakové nádoby: 0,16 l | Výtlak: 48 m | Pracovní tlak: 2 – 4,8 bar | Přibližná cena: 8 700 Kč

Klady
 • Tichý provoz
 • Snadná nastavitelnost
 • Drobné rozměry
 • Vysoký výkon a tlak
Zápory
 • Absence českého návodu
 • Vyšší cena
 • Neustálé spínání

Mezi to nejlepší, co je možné v kategorii domácích vodáren zakoupit, jsou produkty od společnosti GRUNDFOS. Model MQ 3-45 boduje zejména tichým provozem, díky čemuž je možné jej umístit i do obytné zóny.

Již standardním pozitivem je i jednoduchá instalace a potěší rovněž kompaktní rozměry, díky nimž se produkt vejde prakticky kamkoliv a nebude zabírat moc místa. Díky svému výkonu a tlaku zvládne vyčerpat kapalinu i z větších hloubek.

Nedostatkem potom je zejména poměrně výrazná cena, která je ovšem vyvážena dobrými parametry. Jedince nevládnoucí cizími jazyky nepotěší ani absence české jazykové mutace návodu. Drobný rozměr tlakové nádoby potom nutí přístroj k neustálému spínání motoru, čímž dochází ke zvýšení jeho zatížení.

Celkově se však jedná o vynikající volbu pro náročné zákazníky, kteří vyžadují zejména precizní provedení konstrukce, bezpečnostní pojistky a vysoký výkon.

2Nejprodávanější čerpadla podle Heureky

3Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Nejdůležitějším kritériem, na které je nutné při výběru svého favorita brát ohled, je průtok. Právě od něj se odvozuje využitelnost vodárny pro plnění různých funkcí. Podstatnými parametry jsou rovněž dopravní výška a provedení tlakové nádoby. Svou roli samozřejmě hrají i míra vydávaného hluku a přídavné bezpečnostní funkce a pojistky.

Kritéria výběru

Průtok

Prvním a zcela zásadním kritériem pro nákup domácí vodárny je účel jejího použití. Výrobek totiž může sloužit jednak jako zásobárna pitné vody pro domácnost, ale také jako zavlažovací či přečerpávací systém. Každý z těchto úkonů si však vyžaduje zcela odlišný průtok, a právě proto je nutné při nákupu zvažovat výšku tohoto parametru. Tu je možné si ověřit v následující tabulce:

Druh činnosti Optimální průtok
Zásobení domácnosti 2 – 4 m3/h
Zalévání 1,5 m3/h
Přečerpání 3 m3/h

V tabulce uvedené údaje představují doporučenou úroveň průtoku pro standardní domácnosti. V případě náročných vícegeneračních rodin bude zcela jistě jejich spotřeba vyšší.

Pro výpočet požadovaného průtoku pro přečerpávání je nutné celkový objem nádoby, z níž je čerpáno vydělit požadovaným časem a vynásobit 60. Výsledek určuje průtok zabezpečený přístrojem, přičemž pro standardní domácnost plně dostačují 3m3 kapaliny za hodinu. V případě, že je potřeba vyčerpat nádobu o objemu 1000 litrů za 30 minut, je potřeba koupit zařízení dle výpočtu 1/30×60 = 1 m3/h

Dopravní výška

Druhým klíčovým atributem je potom dopravní výška. Ta udává, z jaké vzdálenosti bude přístroj schopen vodu vyčerpat a dostat do místa určení. Obecně se jedná o součet dvou samostatných parametrů, a to výšek sací a výtlačné.

Sací výška udává, z jaké hloubky a vzdálenosti je aparát schopen vodu dodat. Základní jednotkou jsou metry a jedná se o délku potrubí vedoucího od zdroje kapaliny až po její cíl. Zatímco každých 10 metrů ležatých trubek vydá za 1 metr sací výšky, v případě vedení do hloubky je poměr 1:1. Maximální sací výška povrchových vodáren se pohybuje okolo 9 metrů, v případě výraznější vzdálenosti či hloubky je nutné zvolit ponorný aparát, jehož sací výška je nulová, neboť je umístěno přímo ve zdroji vody.

Stejnou roli hraje i výtlačná výška. Ta je udávána celkovou délkou potrubí bez ohledu na jeho směřování. Klíčovým faktorem je zde tlak, přičemž jeho výše musí být minimálně 1 bar pro každých 10 metrů. Při vytváření sítě je tak nutné se zamyslet nad tím, s jakou razancí by měla být voda vytlačována a dle toho volit jednak sílu přístroje, jednak celkovou délku rozvodu.

Tlaková nádoba

Nedílnou součástí každého čerpadla je i tlaková nádoba. Obvykle se jedná o svařovaný kontejner s membránou z gumové pryže, jež pomáhá vodu vytlačovat do potrubí. Podle potřeby je možné zvolit nádoby ležaté či stojaté, stejně tak je možné vybírat i z nejrůznějších objemů podle toho, jakou sílu tlaku potřebujeme a kolik vody vlastně bude čerpáno..

Hlučnost

Specifickým, avšak podstatným kritériem, je hlučnost aparátu. Vzhledem k tomu, že domácí vodárny bývají nezřídka umístěny v sousedství obytné plochy domu, je potřeba, aby byl jejich provoz co nejtišší. Producenti však míru hluku svých výrobků často neudávají, případně jen nepřesně.

Obecně platí, že ponorné systémy pracují zcela potichu, proto jsou pro citlivější osoby ideální. V případě, kdy je nutné použít povrchové čerpadlo, je dobré se zaměřit zejména na provedení chlazení, které by mělo být prováděno kapalinou. Výhodou též je, pokud jsou hydraulické části produktu odhlučněny.

Dodatečné funkce

Komfort práce s čerpadlem dále zvyšují nejrůznější funkce, zaměřené zejména na zvýšení bezpečnosti. Zpětná klapka je umístěna mezi čerpadlem a dalšími díly, a zamezuje vytečení vody zpět do studny, čímž udržuje konstantní tlak.

Důležitou pojistkou je i ochrana proti chodu na sucho. Speciální čidlo kontroluje stav vody v nádrži a v případě poklesu jejího množství pod danou hranici automaticky zastaví chod systému. Díky tomu je zajištěno, že nedojde ke zbytečnému zatížení motoru a přečerpávání malého množství kapaliny.

Výrobky též bývají chráněny tepelnými pojistkami, jež automaticky vypnou přístroj při překročení určitého napětí na svorkách, případě ochranou proti zkratu.

Nejprodávanější čerpadla podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články