ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší domácí vodárny 2023 – Test a návod jak vybrat

20.10.2022 Odborná redakce Odborná redakce

I v dnešní době je možné nalézt regiony, kde není k dispozici vodovod, přivádějící čerstvou pitnou vodu komfortně přímo do domácnosti a jeho obyvatelé tak musejí každý den vážit cestu ke studni či jinému zdroji. Právě proto, aby nebylo nutné neustále chodit s konvemi či kyblíky, vymyslely chytré hlavy speciální čerpadla – domácí vodárny. Ty zvládnou čistou vodu jednoduše vyčerpat a přivést hadicí tam, kde je jí potřeba.

Rozhodli jsme se pro Vás sepsat následující recenze. V článku Vám navíc poradíme, na co se při výběru domácí vodárny zaměřit a samozřejmě představíme ta nejlepší zařízení, která je možné zakoupit. Nejlepší domácí vodárnou ve střední cenové třídě se stala Elpumps VB 25/1300.

Nejlepší celkově

Vysoce výkonná zahradní vodárna pro domácnosti s objemem 50 l.

Nejlepší cena/kvalita

Domácí vodárna vyrobená z kvalitních materiálů odolných vůči korozi. Výborný sací výkon za dobré peníze.

Nejlepší levná (do 3 000 Kč)

Levná domácí vodárna, která se postará o občasné zavlažení zahrady, případně poslouží pro dočasné zásobování domácnosti vodou.

Nejlepší domácí vodárny recenze

Recenze Elpumps VB 50/1500 B – nejlepší domácí vodárna

Domácí vodárna Elpumps VB 50/1500 B Pro náročné

Druh: povrchová | Maximální dopravní výška: 48 m | Maximální sací výška: 9 m | Maximální čerpané množství: 6300 l/h | Objem tlakové nádoby: 50 l | Výtlak: 48 m |  Pracovní tlak: max. 4,8 bar | Přibližná cena: 5 900 Kč

Klady
 • Snadné napojení
 • Velký výkon
 • Kvalitně provedená konstrukce
Zápory
 • Absence zpětné klapky
 • Vyšší hlučnost
 • Nelze regulovat spodní hranici sepnutí

Nejprodávanější domácí vodárna Elpumps VB50/1500 B představuje to nejlepší, co lze dnes na trhu s domácími vodárnami pořídit.

Nejvýraznější devízou produktu je jeho značný výkon, díky čemuž je možné pohodlně čerpat vodu i ze vzdálenějších zdrojů. Radost udělá i jednoduché ovládání a napojení, kdy stačí přístroj pouze propojit s trubkami a hned může začít pracovat. Výborně provedená konstrukce zaručí, že ani při dlouhodobém intenzivním používání zařízení nedojde k jeho opotřebení.

Negativem je potom absence zpětné klapky, díky čemuž může dojít k poklesu tlaku vlivem vody, která se vrací zpět do čerpadla. Intenzita hluku je poměrně značná a umístění v bezprostřední blízkosti domu je pro citlivější povahy prakticky nemožné. Není též možné regulovat spodní hranici sepnutí, díky čemuž se domácí vodárna jednoduše nespustí po snížení množství vody ve zdroji pod výrobcem určené minimum.

Sečteno a podtrženo, Elpumps potěší všechny zákazníky, kteří od své domácí vodárny čekají vysoký výkon a dlouhou životnost.

Recenze Elpumps VB 25/1300 – nejlepší domácí vodárna ve střední třídě

Domácí vodárna Elpumps VB 25/1300 Zlatý střed

Druh: povrchová | Maximální dopravní výška: 47 m | Maximální sací výška: 9 m | Maximální čerpané množství: 5 400 l/h | Objem tlakové nádoby: 25 nebo 50 l | Výtlak: 47 m | Pracovní tlak: 4,7 bar | Přibližná cena: 4 500 Kč

Klady
 • Kvalitní provedení
 • Jednoduchá instalace
 • Dobrý sací výkon
 • Přečerpá až 5 400 l/h
 • Velký objem tlakové nádoby
Zápory
 • Lehce vyšší hlučnost
 • Kratší kabel

Domácí vodárna Elpumps VB 25/1300 pro vaši domácnost spolehlivě zajistí pitnou nebo užitkovou vodou. Vodárna je samonasávací, stačí tedy naplnit pouze samotné čerpadlo. Maximální čerpací výkon dosahuje až 5 400 l za hodinu.

Vnitřní i vnější části vodárny jsou vyrobeny z antikorozních materiálů. Oběhové kolo je odolné vůči abrazivnímu vlivu nečistot. Můžete se tak spolehnout na to, že tahle vodárna vám bude dobře sloužit po celou řadu let. Zárukou dobré stability jsou bytelné kovové nohy.

Motor s vysokým výkonem 1 300 W jsou příslibem toho, že u něj nikdy nedojde k přetížení či přehřátí. Díky tepelné pojistce se nemusíte obávat ani o bezpečnost. Podle potřeby můžete volit mezi tlakovou nádobou o objemu 25 nebo 50 litrů.

Suma sumárum, domácí vodárna Elpumps VB 25/1300 váš rozpočet příliš nezatíží a přitom splní vaše požadavky. Jediným podstatnějším nedostatkem je vyšší hlučnost. To, jestli pro vás tento model bude vhodný, tedy ve velké míře závisí na tom, kam jej chcete umístit. Ve všech ostatních ohledech nás tato domácí vodárna příjemně překvapila.

Recenze Riwall PRO REHS 1224 F – nejlepší zahradní vodárna

domácí vodárna Riwall PRO REHS 1224 F – recenze zahradní vodárny Levný základ

Druh: povrchová | Maximální dopravní výška: 48 m | Maximální sací výška: 7 m |  Maximální čerpané množství: 3 800 l/h | Objem tlakové nádoby: 24 l | Výtlak: 48 m | Pracovní tlak: 4,8 bar | Přibližná cena: 2 900 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Kompaktní rozměry
 • Jednoduchá instalace
 • Účinný předfiltr
Zápory
 • Méně kvalitní konstrukce
 • Pomalejší čerpání

Potřebujete zavlažovat zahrádku? Pokud chcete co nejvíc ušetřit, dobrou volbou se pro vás může stát malá domácí vodárna Riwall PRO REHS 1224 F. I přes svou nízkou cenu nabídne slušné parametry, které nenáročným uživatelům budou plně dostačovat.

Zahradní vodárna má kompaktní rozměry a hmotnost pouze 12,3 kilogramů. To značí, že manipulace se zařízením nebude náročná. Přenášení ještě usnadňuje praktické horní madlo. Jednoduchá je také instalace vodárny.

Co se konstrukce týče, oceňujeme silný motor s výkonem 1 200 W, který zvládne pracovat i delší dobu bez přestávky a rizika přehřátí. Praktický je také integrovaný předfiltr, který efektivně zabraňuje průchodu nečistot do vodovodní sítě. Celkově však provedení domácí vodárny nepůsobí tak odolně jako u dražších modelů.

Riwall PRO REHS 1224 F tak hodnotíme jako cenově dostupnou domácí vodárnu vhodnou zejména pro občasné využití, případně dočasné zásobování domácnosti pitnou/užitkovou vodou. Na intenzivnější užívání by už ale maximální čerpané množství 3 800 l za hodinu mohlo být málo.

Nejprodávanější domácí vodárny

Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Nejdůležitějším kritériem, na které je nutné při výběru svého favorita brát ohled, je průtok. Právě od něj se odvozuje využitelnost vodárny pro plnění různých funkcí. Podstatnými parametry jsou rovněž dopravní výška a provedení tlakové nádoby. Svou roli samozřejmě hrají i míra vydávaného hluku a přídavné bezpečnostní funkce a pojistky.

Kritéria výběru domácí vodárny

Průtok

Prvním a zcela zásadním kritériem pro nákup domácí vodárny je účel jejího použití. Výrobek totiž může sloužit jednak jako zásobárna pitné vody pro domácnost, ale také jako zavlažovací či přečerpávací systém. Každý z těchto úkonů si však vyžaduje zcela odlišný průtok, a právě proto je nutné při nákupu zvažovat výšku tohoto parametru. Tu je možné si ověřit v následující tabulce:

Druh činnosti Optimální průtok
Zásobení domácnosti 2 – 4 m3/h
Zalévání 1,5 m3/h
Přečerpání 3 m3/h

V tabulce uvedené údaje představují doporučenou úroveň průtoku pro standardní domácnosti. V případě náročných vícegeneračních rodin bude zcela jistě jejich spotřeba vyšší.

Pro výpočet požadovaného průtoku pro přečerpávání je nutné celkový objem nádoby, z níž je čerpáno vydělit požadovaným časem a vynásobit 60. Výsledek určuje průtok zabezpečený přístrojem, přičemž pro standardní domácnost plně dostačují 3m3 kapaliny za hodinu. V případě, že je potřeba vyčerpat nádobu o objemu 1000 litrů za 30 minut, je potřeba koupit zařízení dle výpočtu 1/30×60 = 1 m3/h

Dopravní výška

Druhým klíčovým atributem je potom dopravní výška. Ta udává, z jaké vzdálenosti bude přístroj schopen vodu vyčerpat a dostat do místa určení. Obecně se jedná o součet dvou samostatných parametrů, a to výšek sací a výtlačné.

Sací výška udává, z jaké hloubky a vzdálenosti je aparát schopen vodu dodat. Základní jednotkou jsou metry a jedná se o délku potrubí vedoucího od zdroje kapaliny až po její cíl. Zatímco každých 10 metrů ležatých trubek vydá za 1 metr sací výšky, v případě vedení do hloubky je poměr 1:1. Maximální sací výška povrchových vodáren se pohybuje okolo 9 metrů, v případě výraznější vzdálenosti či hloubky je nutné zvolit ponorný aparát, jehož sací výška je nulová, neboť je umístěno přímo ve zdroji vody.

Stejnou roli hraje i výtlačná výška. Ta je udávána celkovou délkou potrubí bez ohledu na jeho směřování. Klíčovým faktorem je zde tlak, přičemž jeho výše musí být minimálně 1 bar pro každých 10 metrů. Při vytváření sítě je tak nutné se zamyslet nad tím, s jakou razancí by měla být voda vytlačována a dle toho volit jednak sílu přístroje, jednak celkovou délku rozvodu.

Tlaková nádoba

Nedílnou součástí každého čerpadla je i tlaková nádoba. Obvykle se jedná o svařovaný kontejner s membránou z gumové pryže, jež pomáhá vodu vytlačovat do potrubí. Podle potřeby je možné zvolit nádoby ležaté či stojaté, stejně tak je možné vybírat i z nejrůznějších objemů podle toho, jakou sílu tlaku potřebujeme a kolik vody vlastně bude čerpáno..

Hlučnost domácí vodárny

Specifickým, avšak podstatným kritériem, je hlučnost aparátu. Vzhledem k tomu, že domácí vodárny bývají nezřídka umístěny v sousedství obytné plochy domu, je potřeba, aby byl jejich provoz co nejtišší. Producenti však míru hluku svých výrobků často neudávají, případně jen nepřesně.

Obecně platí, že ponorné systémy pracují zcela potichu, proto jsou pro citlivější osoby ideální. V případě, kdy je nutné použít povrchové čerpadlo, je dobré se zaměřit zejména na provedení chlazení, které by mělo být prováděno kapalinou. Výhodou též je, pokud jsou hydraulické části produktu odhlučněny.

Dodatečné funkce zahradní vodárny

Komfort práce s čerpadlem dále zvyšují nejrůznější funkce, zaměřené zejména na zvýšení bezpečnosti. Zpětná klapka je umístěna mezi čerpadlem a dalšími díly, a zamezuje vytečení vody zpět do studny, čímž udržuje konstantní tlak.

Důležitou pojistkou je i ochrana proti chodu na sucho. Speciální čidlo kontroluje stav vody v nádrži a v případě poklesu jejího množství pod danou hranici automaticky zastaví chod systému. Díky tomu je zajištěno, že nedojde ke zbytečnému zatížení motoru a přečerpávání malého množství kapaliny.

Výrobky též bývají chráněny tepelnými pojistkami, jež automaticky vypnou přístroj při překročení určitého napětí na svorkách, případě ochranou proti zkratu.

Náš tip

Přečtěte si také náš článek o nejlepších sudech na dešťovou vodu.

Nejprodávanější čerpadla podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (30 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články