ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Nábytek > Umyvadla

Desky pod umyvadlo

Deska pod umyvadlo představuje velmi stylové řešení a moderní koncept pro elegantní koupelnu. Toto řešení nejen skvěle vypadá, ale nabídne i pár praktických výhod. Jak ale vybrat vhodnou desku pod umyvadlo a na co si dát při výběru pozor? Za redakci doporučujeme Naturel Wood z masivního dřeva.

Nejlepší deska pod umyvadlo

Masivní dubová deska v přírodním a mimořádně stylovém podání. Exkluzivní vzhled a extrémní odolnost.

Nejlepší cena/kvalita

Deska pod umyvadlo z kompozitního materiálu, avšak s působivým dekorem břidlice. Šedo-bílé barevné provedení. Kvalitní deska za rozumnou cenu.

Nejlepší levná deska

Deska na umyvadlo v dubovém dekoru. Kvalitní a odolné provedení s lamino úpravou a možností umístit více umyvadlových mís.

Nejlepší deska pod umyvadlo

Recenze Naturel Wood 80 × 55 cm – Masivní deska pod umyvadlo z dubu

Naturel Wood 80 × 55 cm – Masivní deska pod umyvadlo z dubu Pro náročné

Materiál: Dubový masiv | Dekor: Přírodní, dub | Hmotnost: cca 30 kg | Nosnost: 50-75 kg | Rozměry: 80 × 55 × 5 cm | Cena: 8 500 Kč

Klady
 • Pravý dubový masiv
 • Přírodní úprava a styl
 • Špičková odolnost a životnost
 • Vysoká nosnost
Zápory
 • Vyšší cena
 • Vysoká hmotnost

Rozhodli jste se zrekonstruovat či vybudovat koupelnu v luxusnějším stylu? Do takové koupelny mohou perfektně zapadnout prvky z masivního, kvalitního dřeva. Skvěle zapůsobí deska pod umyvadlo Nature Wood z poctivého dubového masivu. Jde o přírodní dřevo šetrně upravené pro použití v koupelně. Dub je sám o sobě mimořádně odolný vůči vodě, plísním a houbám, takže nemusíte mít strach, že ve vlhčím prostředí neobstojí. Naopak se do koupelny skvěle hodí.

Balení zahrnuje pouze samotnou dubovou desku. Má 80 cm na délku, 55 do hloubky a vysoká je 5 cm. Viditelná přední hrana je jen surově opracovaná pro větší dojem přirozenosti a stylovost. Deska je velmi těžká. K instalaci je zapotřebí dokoupit speciální konzole. Výrobce doporučuje značku Konzoleh. S nimi lze při správné montáži dosáhnout nosnosti desky až 75 kg. To stačí i na umístění robustního umyvadla. V desce není výřez. Počítá se s moderním umístěním umyvadla přímo na ni a provedením výřezu pouze na odpad. Doporučujeme zvolit stylový model, který podtrhne exkluzivitu řešení.

Tato parádní koupelnová deska pod umyvadlo nabídne nádherný vzhled i špičkovou odolnost. Nevýhodou je poněkud vyšší cena, ale vzhledem k vysoké životnosti desky se vám investice zajisté vrátí.

Recenze Bavelli 88 × 45 cm – Kvalitní deska pod umyvadlo

Deska pod umyvadlo kámen Zlatý střed

Materiál: MDF deska | Dekor: Břidlice | Hmotnost: cca 9 kg | Nosnost: – | Rozměry: 88 × 4 × 44,5 cm| Cena: 3 400 Kč

Klady
 • Velmi povedený dekor břidlice
 • Příznivá hmotnost
 • Praktické a dostupnější řešení
 • Kvalitně ošetřený povrch
Zápory
 • Kompozitní materiál

Kamenná deska pod umyvadlo Bavelli představuje exkluzivní, ale drahou a těžkou volbu. Podobně parádně přitom může vypadat i levnější deska s dekorem. V tomto případě jde o velmi elegantní a dobře zpracovaný dekor břidlice. Deska má šedý odstín se světlou kresbou. Vyrobena je přitom z kompozitního dřevěného materiálu. Díky tomu je mnohem lehčí a stojí zlomek ceny originálního kamene.

Deska váží kolem 9 kg. Na délku má 88 cm, do hloubky 44,5 cm dosahuje tloušťky 4 cm. Jde tedy stále o poměrně robustní kousek. Povrch desky je opatřen vysoce trvanlivým polymerem v podobě melaminové pryskyřice. Očekávat můžete vysokou odolnost vůči vlhkosti i dlouhou životnost desky. Deska není opatřena výřezem pro umyvadlo. Můžete ho tedy v souladu s trendem umístit přímo na desku a na základě umístění a typu mísy udělat výřez na odpad.

Součástí balení nejsou potřeby pro instalaci. Patřičné konzole či jiné vybavení je tedy třeba dokoupit zvlášť. Tato umyvadlová deska nicméně splňuje i vyšší nároky a může se pochlubit velmi dobrým poměrem ceny a kvality.

Recenze Naturel Dolce 100 × 50 cm dub bardolino – Dostupná a kvalitní deska pod umyvadlo

Umyvadlová deska z MDF Levný základ

Materiál: Kompozit, lamino | Dekor: Dub | Hmotnost: cca 18 kg | Nosnost: – | Rozměry: 100 × 50 × 8 cm| Cena: 2 900 Kč

Klady
 • Zdařilý dekor světlého dubového dřeva
 • Odolné kompozitní zpracování
 • Laminátová úprava
 • I pro dvě umyvadlové mísy
Zápory
 • Vyšší hmotnost

Plánujete rekonstrukci či realizaci větší koupelny, například v rodinném domě, kterou bude využívat více osob? V takovém případě by vás mohla oslovit deska Naturel Dolce. Tato deska nabízí štědré rozměry. Na délku má 100 cm, do hloubky pak 50 a na výšku plných 8 cm. Díky tomu je tuto desku možné použít jako podklad i pro dvě umyvadlové mísy vedle sebe. Zabráníte tak mačkanicím v koupelně a každý bude mít k dispozici dost vlastního prostoru.

Deska váží cca 18 kg. Jde o poctivý kus materiálu, díky čemuž se můžete těšit na vysokou odolnost a nosnost. Ta může dosáhnout až 50 kg. Avšak pouze při použití adekvátního množství kvalitních konzolí. Výrobce doporučuje elegantní konzole Konzoleh s vysokou nosností. Deska vyrobená z kompozitních dřevěných materiálů disponuje dubovým dekorem ve světlém stylu bardolino. Povrch chrání voděodolné lamino, které zajistí vysokou životnost ve vlhkém prostředí koupelny a odolnost dekoru.

Vzhledem k velmi příznivé ceně těsně nad hranicí dvou a půl tisíce Kč lze této desce a jejímu zpracování těžko něco vážného vytknout. Vzhled není tak exkluzivní jako u přírodního dřeva, ale vypadá poměrně autenticky. Výřez na odpad pochopitelně chybí. Je třeba ho provést dle umístění umyvadlové mísy či mís. Celkově vzato, dobrá volba za velmi příznivé peníze.

Nejprodávanější desky pod umyvadlo

Jak vybrat desku pod umyvadlo?

Desky pod umyvadlo představují moderní a prvek, který se v posledních letech prosazuje ve stylových nebo luxusněji zařízených koupelnách. Toto řešení osvěží interiér koupelny a v kombinaci se správně vybranou umyvadlovou mísou bude působit elegantně až exkluzivně. Zároveň jde i o praktickou a funkční formu.

Výběr desky pod umyvadlo byste však rozhodně neměli ponechat náhodě. Tento prvek totiž může vyjít i na mnoho tisíc Kč. Samozřejmě záleží i na vaší náročnosti a požadavcích. V našem průvodci vám poradíme, na jaké faktory se při výběru moderní desky pod umyvadlo zaměřit.

Co je to deska pod umyvadlo a proč o ní uvažovat?

Umyvadlům volně zavěšeným a ukotveným do zdi už trochu odzvonilo. Stále je můžeme vídat v některých veřejných nebo starších a nerekonstruovaných koupelnách. Jakýmsi standardem jsou pak umyvadla zapuštěná v koupelnových skříních. Toto řešení je poměrně účelné i jednoduché, většinou taky cenově dostupné. Díky tomu po něm sáhne valná část lidí.

Umyvadlová mísa umístěná na desce však nabízí mnohem více svěží, modernější a stylovější koncept. Má v sobě kousek syrové rustikálnosti. Ne náhodou v principu připomíná lavor položený na prkně někde ve starém venkovském domě či na chalupě. Základní princip je však dotažený do exkluzivních rozměrů. Rustikální původ zdůrazňuje časté použití přírodních materiálů u desek a specifických designů umyvadlových mís.

umyvadlová deska

Výhody desky pod umyvadlo

Umyvadlová mísa se nezapouští do desky, ale jen se na ni položí. Samozřejmě je nutné vytvořit v desce otvor pro vývod odpadu. Nicméně deska nabízí vysokou flexibilitu. Umyvadlo na ni můžete umístit kamkoli – do středu, či na bok. Podle toho, jak to bude nejvhodnější vzhledem k dispozicím koupelny.

Vedle umyvadla pak vznikne velmi praktický odkládací prostor na hygienické a kosmetické pomůcky. Na rozměrnější desky pak můžete umístit i více umyvadel vedle sebe. To se hodí nejen na veřejných toaletách, ale třeba i ve větších domácnostech a rodinných domech, kde by například při čištění zubů mohly zuřit boje o jediné umyvadlo.

Velká deska pod umyvadlo

Deska se ke zdi kotví speciálními konzolemi. Pod ní pak vzniká volný prostor, který je možný využít různě. V koupelnách, kde jsou k dispozici jiná úložná místa, zde může zůstat volné místo. Díky tomu bude koupelna působit velmi vzdušně a otevřeně. Pod desku však můžete taky umístit police či závěsné zásuvky nebo komodu. Potažmo sem můžete dát třeba koš na pleny nebo prádlo či prostor využít jakkoli jinak.

Nevýhody desky pod umyvadlo

Výhody použití desky pod umyvadlo tkví především v estetickém dojmu a vysoké flexibilitě. Očekávat však můžete i jistá praktická úskalí. Největší se týká především údržby. Oproti zápustnému umyvadlu má umyvadlová mísa na desce více zákoutí, spár a ploch, které budete muset čistit. I údržba samotné desky může být náročnější. Zde velmi záleží na materiálu. Čili za krásný vzhled koupelny zaplatíte poněkud vyššími nároky na úklid.

Další nevýhoda spočívá v absenci přepadu u umyvadlových mís na desku. Pokud zapomenete vypnout vodu, může se stát, že umyvadlo přeteče a koupelnu vyplaví. Riziko, že se něco takového stane, zřejmě v běžné domácnosti není velké… ale přesto.

Řešení v podobě desky pod umyvadlo se navíc nemusí hodit všude. Skutečně vynikne především v designových a prostornějších koupelnách. Ve stísněné koupelně panelákového bytu nemusí vzbudit zrovna kýžený dojem. Spíše může působit rozpačitě.

Materiálové zpracování desky pod umyvadlo

Mezi nejdůležitější faktory výběru patří v případě umyvadlových desek bezesporu materiál. Existuje několik možností, které se liší nejen cenou a vzhledem, ale i dalšími důležitými vlastnostmi.

Masivní deska pod umyvadlo

Deska pod umyvadlo ze dřeva představuje exkluzivní volbu. Používají se typicky masivy ušlechtilých a tvrdých dřevin. Oblíbený je zejména dub, ale taky třeba ořech a používají se i jiné dřeviny. Například exotické dřevo wenge nebo akácie, suar a další.

Deska z masivu

Každá z těchto dřevin má specifický charakter a kouzlo. V zásadě všechny používané dřeviny sdílejí zásadní vlastnosti – vysokou voděodolnost i celková odolnost a životnost. Rozdíly jsou v tomto směru spíše dílčí nebo se liší nároky na údržbu. Velkou roli hraje vzhled a subjektivní vkus.

Masivní těží z přírodního vzhledu, takže ošetření je jen minimální. Dokonce se můžete často setkat s tím, že deska má hrubý, přírodní okraj bez úpravy nebo nepravidelný tvar. V takovém případě maximálně vynikne přírodnost a surovost materiálu. Hodí se ovšem spíše do velmi stylových koupelen, které mají případně i více dřevěných prvků a celkově rustikální ladění.

Masivní umyvadlové desky patří obecně k dražším, ale cenové rozpětí je značné. Výhodou je kromě vzhledu odolnost a trvanlivost.

Deska pod umyvadlo z kompozitu s dekorem

Kompozitní desky představují velmi běžnou a žádanou kategorii. Jde o nejrůznější MDF, HPL, dřevotřískové a jiné lisované a laminátové materiály na bázi převážně dřevitých materiálů s nejrůznějšími vnějšími úpravami. V závislosti na konkrétním materiálu a zpracování se mohou ceny značně lišit, ale obecně jde o nejlevnější kategorii. Běžně lze pořídit i desky pod 3 nebo i 2 tisíce Kč.

Tyto materiály jsou mechanicky poměrně odolné a výhodou může být lehkost i nenáročná údržba. Opatřují se dekorem, nejčastěji imitujícím dřevo, ale třeba i kamenné nebo jiné materiály. Úroveň a autenticita dekoru dosahují poměrně různorodé kvality. Záleží na ceně i druhu povrchové úpravy a potisku. Některé mohou vypadat velmi hezky a věrně, jiné však působí lacinějším dojmem.

Jde obecně o funkční a relativně praktické řešení s velmi výhodným poměrem ceny a kvality. Není tedy divu, že po této variantě sáhne velká (ne-li převážná) část zájemců. Přesto deskám s dekorem chybí jistý punc exkluzivity či luxusu a taky celková životnost a odolnost může být menší – někdy i výrazně.

umyvadlová deska se zásuvkami

Kamenná deska pod umyvadlo

Desky z přírodního kamene představují luxusnější volbu a mohou se stát krásnou ozdobou interiéru koupelny. Používají se různé materiály. Skvělé vlastnosti má žula, často se používá břidlice, travertin a další nerosty se zajímavou a výraznou povrchovou kresbou.

Výhodou je vysoká tvrdost, a tedy odolnost vůči poškrábání či odření. Celkově vyšší než u dřevěných materiálů. Na druhou stranu jsou kamenné desky těžké a taky relativně křehčí. Nejde však o nijak vážné závady. Desku zřejmě nebudete denně stěhovat ani ji házet z okna. Kámen je taky zcela odolný vůči vlhkosti i bez speciálních úprav či nároků na údržbu.

Kamenná deska představuje investici do dlouhé životnosti i elegance. Oproti dřevu však působí chladněji a je důležité, aby ladila s celkovým konceptem a stylem koupelny.

Další materiály

Betonová, keramická či bambusová deska pod umyvadlo? Ani to není žádný problém. Můžete zvolit dokonce skleněnou, nebo naopak plechovou či plastovou (obvykle PVC) desku. Beton nabídne extrémní odolnost a specifický vzhled. Sklo působí moderně a luxusně. Plast je naopak velmi dostupný, lehký, praktický a nenáročný na údržbu. Zajímavým a velmi stylovým materiálem je pak tzv. terrazzo – kombinace žuly a betonu.

Rozměry, hmotnost a umístění

Desky pod umyvadlo se vyrábějí v nejrůznějších rozměrech. Šířka začíná většinou na 60 cm (výjimečně i méně) a může dorůstat až na cca 250 cm. To je ovšem případ desek pro větší počet umyvadlových mís. Menší rozpětí se týká hloubek, tento rozměr činí většinou 50 nebo 55 cm.

Výška (tloušťka) pak do jisté míry závisí na materiálu. Obecně jsou však moderní spíše tlustší desky s výškou kolem 5-8 cm (ale nezřídka i výrazně více). Taky desky z MDF či dřevotřísky se obvykle dělají ve výraznějších tloušťkách. Z části kvůli odolnosti, ale zejména pro autentičtější dojem.

umyvadlo na desku

 

Hmotnost desky se může pohybovat jen kolem 10 cm u menších MDF (a podobných) desek. Masivní dřevěné desky a desky z kamene mívají běžně kolem 30 kg a více. Samozřejmě záleží na rozměrech. Tomu musí odpovídat velmi bytelné, adekvátní ukotvení.

Pokud jde o nosnost, ta se bude nejčastěji pohybovat mezi 25 až 75 kg. Obvykle je však nosnost uváděna i vzhledem k počtu použitých nosných konzolí, které se na ní pochopitelně zásadně podílejí.

Pokud jde o umístění umyvadla, důležité je dbát především na optimální výšku. Standardní „normovaná“ výška je 85 cm od horního okraje umyvadla k zemi. Měli byste tedy před instalací desky počítat s již konkrétní výškou umyvadlové mísy.

Jak nainstalovat desku pod umyvadlo?

Instalaci desky lze zvládnout ve většině případů i svépomocí. Před samotnou montáží na zeď musíte především vyvrtat do desky otvory na odtok umyvadla a případně baterii (pokud nebude nástěnná). Tento krok je v jistém smyslu nejnáročnější, protože potřebujete speciální vrtáky. Řada dodavatelů a firem proto nabízí předvrtání na míru.

Dále je nutné na zeď upevnit odpovídající počet vhodných konzolí. K těm se deska zespodu přišroubuje. Pak už stačí namontovat umyvadlo a baterii. Podrobnější návod najdete například zde…

Kde koupit desku pod umyvadlo?

Výborný výběr umyvadlových desek nabízí například Siko.cz, kde můžete zakoupit i velmi stylové a osvědčené konzole. Kvalitní desky nabízí i Mujnabytek.cz, Möbelix.cz a další obchody.

Nejoblíbenější značky

Naturel Wood

Desky pod umyvadlo značky Naturel Wood u nás nabízí zejména řetězec Siko. Jde o jednu z nejoblíbenějších značek s vynikajícím výběrem. Nechybí desky z exkluzivních materiálů, jako jsou masivní dřeviny a kámen.

Desky Naturel Woods

Bavelli

Značka koupelnového vybavení prodávaná v obchodech Möbelix. Najdete zde i dostupné, ale stále pěkné modely.

moebelix umyvadlové desky

Kolik stojí deska pod umyvadlo?

Cena do 3 000 Kč

V této kategorii najdete především menší desky a desky z levnějších materiálů, jako je dřevotříska a podobně.

Cena od 3 000 do 10 000 Kč

Zde již najdete velký výběr umyvadlových desek z ušlechtilejších materiálů. Například z dřevěného masivu či přírodního kamene.

Cena nad 10 000 Kč

Velmi exkluzivní a nadrozměrně či atypické desky. Pro náročné zákazníky.

Nejoblíbenější umyvadlové desky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (32 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář