ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší čtečky čárových kódů 2021

Datum 23.11.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Čtečky čárových kódů zvyšují přesnost i zrychlují proces markování jednotlivých položek zboží, jelikož eliminují možné překlepy, kterých se lidé mohou při ruční práci dopustit. Připravili jsme test 3 nejlepších čteček a poradíme vám, jak správně takové zařízení vybrat. Vítězem porovnání se stal model Motorola LI4278.

Nejlepší celkově

Nejlepší čtečka pro rušné prodejny, která vyniká přesnou kvalitou čtení.

Nejlepší cena/výkon

Výborná a spolehlivá čtečka nabízející dostatečné parametry i pro náročnější provozy.

Nejlepší levná (do 1 500 Kč)

Dobrá čtečka pro občasné využití v méně rušných prodejnách.

1Nejlepší čtečky čárových kódů

Recenze Motorola LI4278 – Nejlepší čtečka čárových kódů

Motorola LI4278 – Nejlepší čtečka čárových kódů Pro náročné

Technologie: lineární (1D) | Typ: ruční | Vzdálenost snímání: 48 cm | Kryt: ano | Přibližná cena: 4 900 Kč

Klady
 • Perfektní čtení
 • Vysoká odolnost
 • Značná vzdálenost snímání
Zápory
 • Kompatibilita jen s anglickým jazykem
 • Vysoká cena

Druhý aparát z našeho přehledu, Motorola LI4278 patří mezi vrchol v ranku ručních čteček čárových kódů. Za poměrně značný finanční obnos totiž nabízí vynikající parametry, díky nimž se skvěle hodí i do rušných provozoven.

Významným pozitivem je zejména přesné čtení kódů, o nějž se stará 1D lineární technologie. Kódy je možné též snímat ze vzdálenosti takřka půl metru a i tak je výrobek schopen je bez problému přečíst. Potěší i vysoce odolná konstrukce, zaručující, že přístroji neublíží ani pád z větších výšek.

Standardním nedostatkem je potom fakt, že zařízení je kompatibilní výhradně s anglickou klávesnicí. Rovněž instrukce jsou k dispozici v anglickém jazyce. Úroveň provedení je pak vykoupena vcelku značnou prodejní cenou.

Motorola LI4278 však udělá radost těm nejnáročnějším zákazníkům, kteří dostanou za hodně peněz opravdu hodně muziky. Jestliže není hlavním kritériem cena, ale funkčnost, představuje čtečka o jasnou volbu, která splní vždy to, co se od ní očekává.

Recenze Motorola LS2208 – Rychlé čtení a kvalitní konstrukce

Recenze a test Motorola LS2208 Zlatý střed

Technologie: laserová | Typ: ruční | Vzdálenost snímání: 43 cm | Kryt: ano | Přibližná cena: 1 900 Kč

Klady
 • Spolehlivost
 • Snadná kalibrace
 • Efektivní četba kódů
 • Robustní konstrukce
Zápory
 • Absence českého návodu
 • Slabý stojánek pro uchycení

Druhý model našeho přehledu, Motorola LS2208, je kvalitně zpracovanou čtečkou, která vyniká zejména svým kladným poměrem cena/výkon.

Největší devízou zařízení je jeho značná spolehlivost a vzdálenost, ze které je schopno jednotlivé kódy číst. Kalibrace a příprava na práci je snadná a zvládnou ji i začátečníci, přičemž čtečka zvládne číst i vybledlé kombinace bílé a černé. Výhodou je též robustní konstrukční zpracování, díky němuž je výrobek odolný i proti pádům na zem či silnějším mrazům.

Záporem je, stejně jako v předchozím případě, absence české jazykové mutace návodu. Laici, kteří naví nevládnou cizím jazykem, tak budou mít při nastavování čtečky výrazné obtíže. Stojan pro uchycení je vcelku vratký a není tak těžké z něj čtečku vychýlit.

Sečteno a podtrženo, model od firmy Motorola představuje výborně zpracovanou čtečku, která spolehlivě odečte i poškozenější čárové kódy.

Recenze Honeywell MK-5145 Eclipse – Snadné nastavení a nízká cena

Recenze Honeywell MK-5145 Eclipse - levná čtečka čárových kódů Levný základ

Technologie: laserová | Typ: ruční | Vzdálenost snímání: 14 cm | Kryt: ano | Přibližná cena: 1 200 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Kvalita řemeslné produkce
 • Snadná konfigurace
 • Poměrně spolehlivé načítání
Zápory
 • Absence návodu
 • Tlačítko pro snímání umístěno nahoře

Honeywell MK-5145 Eclipse je ruční, vysoce mobilní čtečka, která za svou nízkou cenu nabízí parametry dostačující pro všechny menší prodejny.

Kromě nízkého finančního obnosu nutného k zakoupení produktu, je výhodou i povedená konstrukce, zaručující vysokou odolnost čtečky. Potěší i možnost snadného nakonfigurování a načtení jednotlivých kódů do databáze, díky čemuž funguje skutečně spolehlivě.

Největším nedostatkem je potom absence jakéhokoliv českého návodu, která laiky nepříjemně zaskočí. Informace je tak nutné dohledat na internetu, případně se naučit s přístrojem zacházet metodou pokus-omyl. Nevýhodou je i fakt, že tlačítko pro snímání je umístěno nahoře, což ztěžuje jeho dosažitelnost. Když se k tomu přidá nutnost jeho zmáčknutí při každém načítání kódu, může se práce nepříjemně protáhnout.

Celkově se tak jedná o vynikající výtvor pro méně náročné prodejce, který boduje zejména svou nízkou cenou a dobře provedenou konstrukcí.

2Nejprodávanější čtečky čárových kódů

3Jak vybrat čtečku čárových kódů

Nejprve je nutné vybrat si ten správný typ skeneru dle technologie čtecího zařízení. Následně je důležité vybrat též produkt té správné konstrukce. Důležitými parametry dále jsou způsob zapojení a místo použití. Při nákupu je též dobré se zaměřit na cenu a značku výrobku.

Typy čteček dle technologie čtecího zařízení

Na trhu je možné nalézt výrobky využívající třech různých druhů technologií. Jejich použití se pak liší zejména podle druhu zařízení, pro něž je využíván. Následující tabulka poskytuje jejich přehled společně se zmíněním základních výhod i nevýhod:

Druh čtečky Princip fungování Výhody Nevýhody
Laserová Červená laserová dioda čte uspořádání bílých a černých prvků Nízká cena, jednoduché použití, schopnost přečíst informace z několika metrů Pouze pro dobře viditelné kódy
Lineární Odečítají informace z celého obrázku čárového kódu Přesnější čtení kódu, schopnost odečítat i ty hůře viditelné Vyšší cena, občas malá citlivost
2D Podobný princip jako lineární čtečka, odečítání ze všech stran Odečítá kódy ze všech stran, rychlá a snadná obsluha Vysoká cena

Obecně tak platí, že levné laserové čtečky se hodí všude tam, kde jsou čárové kódy perfektně čitelné a není potřeba jejich rychlé zpracování. 2D čtečky naopak naleznou využití v prodejnách, kde je nutné rychlé a přesné zpracování obrázku.

Druhy čteček dle konstrukce

Druhým kritériem, ovlivňujícím výběr toho správného modelu, je konstrukce čtečky. Při jejím výběru je potřeba si důkladně zvážit, v jakých situacích budou přístroje využívány. I zde je k dispozici tabulka poskytující přehledné informace:

Typ konstrukce Výhody Nevýhody
Ruční snímač Rychlé, operativní snímání, bezdrátové je možné přenášet Obvykle méně odolné, slabší čtení
Pultový snímač 2D četba bez nutnosti otáčení, chytré dokreslení obrazu Nemobilní, nutnost manipulace s předmětem
Stacionární snímač Efektivní odečítání pohybujících se kódů Vyšší cena, nutnost upevnit k výrobní lince
Informační kiosek Široké možnosti využití a služeb Vysoká cena

Kritéria výběru

Způsob zapojení

Klíčovým parametrem pro výběr ručních snímačů, je zejména způsob jejich zapojení. V současné době se využívá buďto kabelového, nebo bezdrátového připojení. Zatímco aparáty přímo zapojené do elektrické sítě naleznou využití v místech, kde není třeba je často přenášet, bezdrátové výrobky ocení především mobilní zaměstnanci. V jejich případě je potřeba dát si pozor na výdrž baterie, jež se standardně pohybuje okolo jedné hodiny.

Místo použití

Při volbě toho správného produktu je dobré brát v potaz i místo, kde bude používán. V případě využití venku či v chladicích halách, je nutné zvolit aparáty odolné proti mrazu, zatímco v supermarketech zcela postačují i méně rezistentní čtečky, které je samozřejmě možné zakoupit za mnohem příznivější cenu.

Cena a značka

Podstatným parametrem, značně ovlivňujícím výběr produktu, je jeho značka. Je lepší vybírat aparáty zavedených a známých společností, jako jsou Honeywell, Motorola, Cipherlab, případně Virtuos. Ty totiž nabízejí dostatečnou odolnost a zejména kvalitu, kdy budou schopny odečíst i méně zřetelné kombinace černé a bílé.

Ruku v ruce se značkou jde i cena. Pozornost je zapotřebí zejména když je možné aparát zakoupit za výrazně nižší finanční obnos, než je obvyklé. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o nekvalitní napodobeninu, která buďto nebude dostatečně plnit své úkoly, nebo přestane velmi brzy fungovat.

Nejlepší čtečky čárových kódů pro vaši prodejnu

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články