ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší čtečky čárových kódů – Recenze

Datum 6.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Čtečky čárových kódů zvyšují přesnost i zrychlují proces markování jednotlivých položek, jelikož eliminují možné překlepy, kterých se lidé mohou při ruční práci dopustit. Připravili jsme recenzi 3 nejlepších čteček a poradíme vám, jak správně takové zařízení vybrat.

  Nejlepší čtečky čárových kódů

  Honeywell MK-5145 EclipseMotorola LS2208Motorola LI427
  Honeywell MK-5145 EclipseMotorola LS2208Motorola LI427
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Kvalita řemeslné produkce
  Snadná konfigurace
  Poměrně spolehlivé načítání
  Spolehlivost
  Snadná kalibrace
  Efektivní četba kódů
  Robustní konstrukce
  Perfektní čtení
  Vysoká odolnost
  Značná vzdálenost snímání
  ZÁPORYAbsence návodu
  Tlačítko pro snímání umístěno nahoře
  Absence českého návodu
  Slabý stojánek pro uchycení
  Kompatibilita jen s anglickým jazykem
  Vysoká cena
  SHRNUTÍDobrý přístroj pro občasné využití v méně rušných prodejnáchVýborný a spolehlivý model střední třídy, nabízející dostatečné parametry i pro náročnější provozyVynikající produkt pro rušné prodejny, který vyniká zejména vysokou kvalitou čtení jednotlivých kódů
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Honeywell MK-5145 Eclipse

  Technologie: laserová | Typ: ruční | Vzdálenost snímání: 14 cm | Kryt: ano | Přibližná cena: 1 400 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Kvalita řemeslné produkce
  • Snadná konfigurace
  • Poměrně spolehlivé načítání
  Zápory
  • Absence návodu
  • Tlačítko pro snímání umístěno nahoře

  Honeywell MK-5145 Eclipse je ruční, vysoce mobilní čtečka, která za svou nízkou cenu nabízí parametry dostačující pro všechny menší prodejny.

  Kromě nízkého finančního obnosu nutného k zakoupení produktu, je výhodou i povedená konstrukce, zaručující vysokou odolnost čtečky. Potěší i možnost snadného nakonfigurování a načtení jednotlivých kódů do databáze, díky čemuž funguje skutečně spolehlivě.

  Největším nedostatkem je potom absence jakéhokoliv českého návodu, která laiky nepříjemně zaskočí. Informace je tak nutné dohledat na internetu, případně se naučit s přístrojem zacházet metodou pokus-omyl. Nevýhodou je i fakt, že tlačítko pro snímání je umístěno nahoře, což ztěžuje jeho dosažitelnost. Když se k tomu přidá nutnost jeho zmáčknutí při každém načítání kódu, může se práce nepříjemně protáhnout.

  Celkově se tak jedná o vynikající výtvor pro méně náročné prodejce, který boduje zejména svou nízkou cenou a dobře provedenou konstrukcí.

  Recenze: Motorola LS2208

  Technologie: laserová | Typ: ruční | Vzdálenost snímání: 43 cm | Kryt: ano | Přibližná cena: 2 000 Kč

  Klady
  • Spolehlivost
  • Snadná kalibrace
  • Efektivní četba kódů
  • Robustní konstrukce
  Zápory
  • Absence českého návodu
  • Slabý stojánek pro uchycení

  Druhý model našeho přehledu, Motorola LS2208, je kvalitně zpracovanou čtečkou, která vyniká zejména svým kladným poměrem cena/výkon.

  Největší devízou zařízení je jeho značná spolehlivost a vzdálenost, ze které je schopno jednotlivé kódy číst. Kalibrace a příprava na práci je snadná a zvládnou ji i začátečníci, přičemž čtečka zvládne číst i vybledlé kombinace bílé a černé. Výhodou je též robustní konstrukční zpracování, díky němuž je výrobek odolný i proti pádům na zem či silnějším mrazům.

  Záporem je, stejně jako v předchozím případě, absence české jazykové mutace návodu. Laici, kteří naví nevládnou cizím jazykem, tak budou mít při nastavování čtečky výrazné obtíže. Stojan pro uchycení je vcelku vratký a není tak těžké z něj čtečku vychýlit.

  Sečteno a podtrženo, model od firmy Motorola představuje výborně zpracovanou čtečku, která spolehlivě odečte i poškozenější čárové kódy.

  Recenze: Motorola LI4278

  Technologie: lineární (1D) | Typ: ruční | Vzdálenost snímání: 48 cm | Kryt: ano | Přibližná cena: 5 500 Kč

  Klady
  • Perfektní čtení
  • Vysoká odolnost
  • Značná vzdálenost snímání
  Zápory
  • Kompatibilita jen s anglickým jazykem
  • Vysoká cena

  Druhý aparát z našeho přehledu, Motorola LI4278 patří mezi vrchol v ranku ručních čteček čárových kódů. Za poměrně značný finanční obnos totiž nabízí vynikající parametry, díky nimž se skvěle hodí i do rušných provozoven.

  Významným pozitivem je zejména přesné čtení kódů, o nějž se stará 1D lineární technologie. Kódy je možné též snímat ze vzdálenosti takřka půl metru a i tak je výrobek schopen je bez problému přečíst. Potěší i vysoce odolná konstrukce, zaručující, že přístroji neublíží ani pád z větších výšek.

  Standardním nedostatkem je potom fakt, že zařízení je kompatibilní výhradně s anglickou klávesnicí. Rovněž instrukce jsou k dispozici v anglickém jazyce. Úroveň provedení je pak vykoupena vcelku značnou prodejní cenou.

  Motorola LI4278 však udělá radost těm nejnáročnějším zákazníkům, kteří dostanou za hodně peněz opravdu hodně muziky. Jestliže není hlavním kritériem cena, ale funkčnost, představuje čtečka o jasnou volbu, která splní vždy to, co se od ní očekává.

  Nejprodávanější čtečky čárových kódů podle Heureky

  Jak správně vybrat čtečku čárových kódů?

  Nejprve je nutné vybrat si ten správný typ skeneru dle technologie čtecího zařízení. Následně je důležité vybrat též produkt té správné konstrukce. Důležitými parametry dále jsou způsob zapojení a místo použití. Při nákupu je též dobré se zaměřit na cenu a značku výrobku.

  Typy čteček dle technologie čtecího zařízení

  Na trhu je možné nalézt výrobky využívající třech různých druhů technologií. Jejich použití se pak liší zejména podle druhu zařízení, pro něž je využíván. Následující tabulka poskytuje jejich přehled společně se zmíněním základních výhod i nevýhod:

  Druh čtečkyPrincip fungováníVýhodyNevýhody
  LaserováČervená laserová dioda čte uspořádání bílých a černých prvkůNízká cena, jednoduché použití, schopnost přečíst informace z několika metrůPouze pro dobře viditelné kódy
  LineárníOdečítají informace z celého obrázku čárového kóduPřesnější čtení kódu, schopnost odečítat i ty hůře viditelnéVyšší cena, občas malá citlivost
  2DPodobný princip jako lineární čtečka, odečítání ze všech stranOdečítá kódy ze všech stran, rychlá a snadná obsluhaVysoká cena

  Obecně tak platí, že levné laserové čtečky se hodí všude tam, kde jsou čárové kódy perfektně čitelné a není potřeba jejich rychlé zpracování. 2D čtečky naopak naleznou využití v prodejnách, kde je nutné rychlé a přesné zpracování obrázku.

  Druhy čteček dle konstrukce

  Druhým kritériem, ovlivňujícím výběr toho správného modelu, je konstrukce čtečky. Při jejím výběru je potřeba si důkladně zvážit, v jakých situacích budou přístroje využívány. I zde je k dispozici tabulka poskytující přehledné informace:

  Typ konstrukceVýhodyNevýhody
  Ruční snímačRychlé, operativní snímání, bezdrátové je možné přenášetObvykle méně odolné, slabší čtení
  Pultový snímač2D četba bez nutnosti otáčení, chytré dokreslení obrazuNemobilní, nutnost manipulace s předmětem
  Stacionární snímačEfektivní odečítání pohybujících se kódůVyšší cena, nutnost upevnit k výrobní lince
  Informační kiosekŠiroké možnosti využití a služebVysoká cena

  Kritéria výběru

  Způsob zapojení

  Klíčovým parametrem pro výběr ručních snímačů, je zejména způsob jejich zapojení. V současné době se využívá buďto kabelového, nebo bezdrátového připojení. Zatímco aparáty přímo zapojené do elektrické sítě naleznou využití v místech, kde není třeba je často přenášet, bezdrátové výrobky ocení především mobilní zaměstnanci. V jejich případě je potřeba dát si pozor na výdrž baterie, jež se standardně pohybuje okolo jedné hodiny.

  Místo použití

  Při volbě toho správného produktu je dobré brát v potaz i místo, kde bude používán. V případě využití venku či v chladicích halách, je nutné zvolit aparáty odolné proti mrazu, zatímco v supermarketech zcela postačují i méně rezistentní čtečky, které je samozřejmě možné zakoupit za mnohem příznivější cenu.

  Cena a značka

  Podstatným parametrem, značně ovlivňujícím výběr produktu, je jeho značka. Je lepší vybírat aparáty zavedených a známých společností, jako jsou Honeywell, Motorola, Cipherlab, případně Virtuos. Ty totiž nabízejí dostatečnou odolnost a zejména kvalitu, kdy budou schopny odečíst i méně zřetelné kombinace černé a bílé.

  Ruku v ruce se značkou jde i cena. Pozornost je zapotřebí zejména když je možné aparát zakoupit za výrazně nižší finanční obnos, než je obvyklé. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o nekvalitní napodobeninu, která buďto nebude dostatečně plnit své úkoly, nebo přestane velmi brzy fungovat.

  Nejprodávanější čtečky čárových kódů podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články