ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport

Boxerské rukavice

4. 2. 2024 aktualizováno

Box může někomu připadat jako surový sport. Ve skutečnosti jde o královskou, taktickou disciplínu s prastarými kořeny. Ano, box je tvrdý. Proto však boxeři nosí ochranné pomůcky, které pomáhají tlumit bolestivé rány a snižovat riziko zranění. V tomto článku jsme pro vás vybrali ty nejlepší boxerské rukavice. Pro začínající a mírně pokročilé boxery doporučujeme univerzální rukavice na box Venum Contender 2.0.

Nejlepší rukavice na box

Vynikající rukavice především na trénink, ale i zápas. Jde o osvědčený a velmi žádaný model s vysokou mírou ochrany.

Nejlepší cena/kvalita

Rukavice, které mohou být vstupenkou do světa boxu. Parádní tréninkový model, který zvládne i cvičné zápasy.

Nejlepší levné boxerské rukavice

Skvělé tréninkové rukavice pro začátečníky a kondiční cvičence i nenáročné boxery. Velmi pohodlné a s vysokou ochranou.

Nejlepší rukavice na box

Recenze Venum Challenger 3.0 – Nejlepší boxerské rukavice

Venum boxerské rukavice test Pro náročné

Určení: Tréninky, zápasy | Materiál: Syntetická kůže, polyuretan, neopren | Zapínání: Suchý zip | Velikosti: 8-16 Oz | Přibližná cena: 1 500 Kč

Klady
 • Špičkové univerzální rukavice
 • Ideální na tréninky
 • Vhodné i na sparing
 • Vysoce odolné a tlumivé
 • Skvělá míra ochrany
 • Více designových provedení
Zápory
 • Měkčí, méně citu
 • Vyšší cena

Značka Venum patří momentálně k lídrům mezi výrobci rukavic na box. Model Challenger 3.0 lze přitom považovat za něco jako její vlajkovou loď. Alespoň tedy v rámci kategorie pro „amatérské“ použití. Challenger 3.0 patří rovněž k nejprodávanějším boxerským rukavicím u nás a těší se vynikajícímu hodnocení. Tyto rukavice jsou koncipovány jako univerzální. Osvědčí se především na tréninku a jako rukavice na boxovací pytel. Vstoupit však s nimi můžete taky do ringu při sparingu nebo si je vzít i na zápas.

Ačkoli nejde o profesionální třídu, rukavice Challenger se vyznačují velmi vysokou kvalitou zpracování. Výrobce využil syntetickou kůži. Třívrstvé provedení zajišťuje vysokou tlumivost. Pro lepší prodyšnost je v rukavicích i speciální neoprenová vystýlka. Celkově dosahují opravdu vynikající odolnosti a životnosti. Zapínání je pohodlné, na suchý zip – jak je u tréninkových modelů zvykem. Široký a pevný zipový pás zajišťuje vysokou ochranu zápěstí. Bezpečí napomáhá i připevněný palec a anatomické tvarování.

Jde již o třetí generaci rukavic na boxování Challenger, které už patří k osvědčeným stálicím. Challenger 3.0 nebudou rozhodně zklamáním. Rukavice jsou měkčí, značně tlumivé. Skutečně tedy vhodné primárně na tréninky a lehčí sparingy. Poskytují vysokou ochranu, ale menší cit. Spokojeni budou spíše kondiční boxeři. Kvalitu zpracování a komfort nošení lze však jedině pochválit. Vybírat si můžete z velikostí od 8 do 16 Oz, tedy včetně juniorských modelů. Navíc je k dispozici několik designových a barevných provedení.

Recenze Venum Contender 2.0 – Skvělé rukavice na box

Rukavice na box Venum recenze Zlatý střed

Určení: Tréninky, zápasy | Materiál: Syntetická kůže, pěna | Zapínání: Suchý zip | Velikosti: 8-16 Oz | Přibližná cena: 1 200 Kč

Klady
 • Velmi tlumivé, bezpečné
 • Vysoká míra komfortu
 • Kvalitní a odolné zpracování
 • Skvělý poměr ceny a kvality
Zápory
 • Spíše pro začátečníky až mírně pokročilé

Tyto boxerské rukavice jsou zástupcem druhé generace osvědčené série Contender od renomované značky Venum. V rámci poměru ceny a kvality patří k tomu nejlepšímu, co je v současnosti k dostání. Rukavice Contender 2.0 jsou skvělou volbou především pro začínající až mírně pokročilé boxery. Osvědčí se jako univerzální volba v první řadě na trénink (včetně pytle), případně na cvičné zápasy, sparing.

Rukavice na box Contender 2.0 cílí na komfort a vysokou míru ochrany. Vyrobeny jsou ze syntetické kůže se speciální povrchovou úpravou. Ta zajišťuje vyšší odolnost a životnost. Polstrování tvoří vstřikovaná pěna vysoké hustoty. Rukavice jsou i dobře prodyšné. Opatřeny jsou zapínáním na suchý zip. Zapínání širokým pásem dobře chrání zápěstí. Pochválit je nutné i velmi pěkný vzhled. Zvolit si přitom můžete z více barevných a designových variant. Jistě najdete takovou, která vám padne do oka.

Rukavice jsou na nošení skutečně velmi pohodlné, rozměrné a tlumí skoro jako polštářky. To je pro trénink a u začátečníků výhodné, ale pro zkušené borce budou zřejmě přece jen příliš měkké. Zpětná vazba a cit jsou omezenější. Pro začátky s boxem je však lze víc než vřele doporučit. Vybírat můžete z velikostí od 8 do 16 uncí. Lze je tedy pořídit i mladým boxerům a boxerkám.

Recenze Everlast Core 2 – Skvělé a dostupné tréninkové rukavice

Tréninkové rukavice Everlast Levný základ

Určení: Tréninky | Materiál: Syntetická kůže, pěna | Zapínání: Suchý zip | Velikosti: L/XL, S/M | Přibližná cena: 1 000 Kč

Klady
 • Ergonomické tvarování
 • Výztuha kloubů a zpevněný palec
 • Vysoká bezpečnost
 • Solidní kvalita zpracování
Zápory
 • Spíše pro začátečníky

Chcete začít s boxem a hledáte vhodné rukavice na trénink, které by vám neudělaly příliš velký průvan v peněžence? Legendární značka Everlast nabízí i pěkný výběr dostupnějších tréninkových modelů. Mezi nimi jistě stojí za pozornost rukavice Everlast Core 2. Ty jsou vysloveně zaměřené na začínající zájemce především o kondiční nebo fitness box. Svou přístupnost ukazují už tím, že nevyužívají tradiční systém velikostí v uncích. K dispozici jsou zkrátka dvě téměř univerzální velikosti L/XL pro velké ruce a S/M pro malé (ženy, mládež apod.).

Rovněž samotná konstrukce rukavic se plně podřizuje vysoké bezpečnosti a ochraně. Vyztužený a tvarovaný palec, pevné polstrování kloubové části s využitím vrstvené pěny. Rukavice se samy postarají o bezpečnou pozici ruky. Svrchní vrstva je ze syntetické kůže. Dalšími materiály jsou polyester a nylon. Nechybí ani prodyšná vystýlka s větracími otvory. Rukavice jsou poměrně lehké a velmi pohodlné.

Everlast dokázal za málo peněz vytvořit rukavice, které nemohou žádného boxerského adepta zklamat. Dokud si nevytříbíte osobitější styl a nepřejdete na „ostřejší“ akci, poslouží naprosto spolehlivě. Potěší přitom i designem. Ten je sice jednoduchý, ale výrazné legendární logo Everlast mluví za vše.

Nejoblíbenější boxerské rukavice

Název Shrnutí
TOP rukavice
1. Venum boxerské rukavice test Venum Challenger Rukavice na trénink i sparing či zápas. Vysoké tlumení. Do obchodu
2. Rukavice na box Venum recenze Venum Contender Oblíbený tréninkový model. Výborná míra ochrany. Do obchodu
3. Tréninkové rukavice Everlast Everlast Core 2 Tréninkové rukavice i pro začátečníky a kondiční boxery. Do obchodu
4. Everlast Boxerské rukavice Everlast Spark Vysoce kvalitní a oblíbené tréninkové rukavice i pro náročné zájemce. Do obchodu
5. SportKO kožené boxerské rukavice SportKO PK1 Soutěžní i tréninkové rukavice z pravé kůže. Vysoká kvalita zpracování. Do obchodu
6. Fighter Basic Tréninkové boxerské rukavice Fighter pro začátečníky. Do obchodu

Nejprodávanější boxerské rukavice

Jak vybrat boxerské rukavice

Box představuje ultimativní měření sil dvou rovnocenných soupeřů. Je to drsný, ale nikoli barbarský sport. Má svá přesná pravidla a zásadní podmínkou je používání ochranných pomůcek. Těch je hned několik.

K čemu jsou boxovací rukavice

Na první pohled jsou nejvýraznějším symbolem boxera jeho rukavice. Ty mají chránit především soupeře. Fyzika a empirická zkušenost nás učí, že sílu lze „oslabit“ jejím rozprostřením na větší plochu. Rána malou plochou kloubů působí drtivěji, koncentrovanou silou. Klouby jsou navíc tvrdé. Klasická boxerská rukavice je měkká a má velkou plochu, na níž se síla úderu rozloží.

Jaké jsou další ochranné pomůcky v boxu

Rukavice tedy chrání především soupeře, samozřejmě však působí i jako ochrana kloubů pro svého majitele. Pod rukavicí se pak vždy nosí bandáže. Bez nich není příliš bezpečné ani moudré zkoušet boxovat do pytle ani do ničeho jiného.

Bandáž umožňuje použít více síly s nižším rizikem poranění ruky. Jde o dlouhý pruh textilie, který se musí pečlivě omotat kolem ruky a zápěstí. Zpevňuje malíkovou hranu i zápěstní kůstky, což jsou místa velmi náchylná ke zranění při silném úderu. Zejména při špatné technice (nevhodný úhel ruky apod.).

To se netýká jen začátečníku. Nepozornost, únava a další faktory,… to vše může přispět ke zranění i u zkušeného boxera. Boxerské rukavice a bandáže tedy tvoří symbiotický celek. K tomu se přidává i ochrana chrupu. Klasická varianta je z kaučukového materiálu, před prvním použitím se nahřeje ve vodě, čímž změkne. Následně ji v ústech vytvarujete přesně na svůj skus.

Amatérští boxeři pak, na rozdíl od profesionálních, nosí v zápasech i ochrannou přilbu. To je rovněž velmi vhodné vybavení při ostrých trénincích, nácviku úderových kombinací se soupeřem, sparingu a podobně. I zde dochází k tvrdým ranám, které mohou způsobit zranění.

Ochranná boxerská přilba

Boule, monokly, rozbité nosy a prasklé bubínky, to jsou nejčastější příkoří, s nimiž se boxeři potýkají i v tréninkové fázi. Ochranné pomůcky – a samozřejmě především správná technika a obrana – pomáhají výskyt nepříjemných, byť obvykle nikoli vážných, zranění omezit.

Náš tip

Pokud se chcete začít věnovat boxu na plno a trénovat i doma, vyplatí se uvažovat i o pořízení boxovacího pytle.

Historie boxu

Historie boxu začíná přinejmenším ve starém Řecku. Je zajímavé, že již zde vedle sebe stály dvě zápasnické disciplíny. Brutální pankration, který se podobal spíše dnešnímu MMA (ale měl mnohem tvrdší formu), a pygmé.

Pygmé byl primárně pěstní zápas. Podle mýtů ho založil hrdina Théseus a boxerský zápas proběhl i v Homérově Iliadě. Na program Olympijských her se starořecký box dostal v roce 688 př. n. l. Už starořečtí bijci bojovali s rukavicemi. Vlastně šlo o cosi mezi rukavicemi, bandážemi a tejpy. Tzv. himantes se vyráběly z proužků volské kůže.

Jakkoli se dají kořeny boxu snadno vystopovat ke starým Řekům, moderní box je považován za původem anglický sport. V moderním věku se právě angličtí gentlemani postarali o jeho rozšíření a popularizaci, o jeho pravidla a vývoj.

Zpočátku zde měl box podobu zápasu bez hranic, kopalo se, kousalo atd. Během 19. století se však objevovaly první snahy o zkulturnění boxu. Vývoj pak pokračoval až do 20. století. Tehdy se už box stával důležitou celosvětovou sportovní disciplínou.

Proč je box skvělý sport

Existuje opravdu velká spousta důvodů, proč se věnovat boxu. Tento fascinující sport posílí tělo i ducha naprosto nebývalým způsobem. Pravda, leckdy za poněkud vyšší ceny – rozhodně tak nelze říct, že jde o sport pro každého.

Ten, kdo se však odhodlá, může v boxu zocelit tělo, zbystřit soustředění a svalovou koordinaci, zvýšit rychlost reflexů a schopnosti okamžitě se rozhodovat. Box je sport anaerobní – tedy intenzivní, s vysokými nárazovými výdaji energie, Má však i svou aerobní (vytrvalostní) složku. Boxer musí mít sílu, rychlost i vytrvalost. V tomto směru jde tedy o jeden ze sportů vedoucích k nejvšestrannějšímu rozvoji. Jen málo sportů může svou intenzitou a komplexností soupeřit s boxem.

Box vede taky ke schopnosti porozumět svému tělu, odhadovat a zvládat svou sílu. Naučí vás účinně se bránit a bojovat. Box se vyvinul z evropských bojových umění jako vysoce pragmatická disciplína.

Ve srovnání například s východními bojovými uměními využívá méně technik. Ty jsou však vytříbené k dokonalosti a drilované k perfektnímu zvládnutí. Ostatně i Bruce Lee se vyjádřil v tom smyslu, že se víc obává protivníka, který trénoval 10 000krát jeden úder, než toho, který zkoušel 10 000 úderů jednou.

Jak vypadá boxerský trénink

Od boxu může někoho odrazovat právě jeho tvrdost a obava o fyzickou bezpečnost. Box však není jen o nemilosrdném boji v ringu v Lasvegaské aréně. Většina trénujících a amatérských boxerů nikdy ostrý zápas ani nezakusí. Box plně funguje jako „rekreační“ nebo spíše kondiční sport.

Trénink boxování do pytle

Trénink spočívá v nácviku techniky, drilování úderů a kombinací, boxování do pytle či hrušky, potažmo sparingu. Důležitá je kondiční a fyzická složka tréninku, která nesmí chybět. Reálný zápas je až poslední laťkou.

Bezkontaktní varianta

I při prostém tréninku klasického boxu nicméně dochází ke zranění. Proto moderní doba přinesla zcela odlehčenou a bezpečnou verzi, která se nazývá fit-box. Není tak fyzicky intenzivní, nedochází k žádné výměně úderů mezi cvičenci.

Pozor

Fit-box rozvíjí vytrvalost, kondici i sílu a je bezpečný. To jsou výhody. Na druhou stranu nefunguje jako výuka bojových technik. Je časté, že cvičenci fit-boxu nezvládají ani elementární techniky správného postoje a úderů. Jde tedy spíše o boxem inspirovaný aerobik.

Jaké jsou druhy rukavic na box

Boxerské rukavice nejsou zcela „homogenní“ vybavení. Existují mezi nimi různé odlišnosti a definovat lze i několik různých druhů, či spíše kategorií. Které to jsou?

Rukavice na boxovací pytel čili pytlovky (bag gloves)

Jeden ze základních typů rukavic. Jak název napovídá, jde především o rukavice určené pro trénink na pytli. Protože pytel má hrubou strukturu a předpokládá se, že každý úder zasáhne cíl, jsou tyto rukavice mnohem více namáhané než třeba soutěžní.

Měly by tedy být vysoce odolné a zároveň poskytnout maximální tlumení a ochranu, která obstojí i při dlouhém a intenzivním tréninku. Musejí rukám poskytovat co nejvyšší oporu a bezpečí. Vyrábějí se ve všech nejčastějších velikostech – od 8 do 16 Oz.

Tréninkové rukavice (training gloves)

Tyto rukavice jsou nejoblíbenější volbou začínajících boxerů, včetně kondičních a fitness cvičenců. Rukavice cílí na univerzálnost. Mají za úkol obstát při nejrůznějších druzích tréninku. Od nácviku úderů a kombinací přes pytel až případně po lehký sparing. Opět se vyrábějí ve velké škále velikostí a výběr je opravdu vysoký. Navíc oceníte příznivou cenu.

Tréninkové boxerské rukavice

Rukavice na cvičné souboje (sparing gloves)

Opravdu velké a masivně vycpané rukavice. Mají maximálně omezit zranění při tréninkovém zápasení a ochránit vás i soupeře. Tyto rukavice se vyrábějí v plném rozsahu velikostí. Až po 18 i 20 Oz. Právě vysoká hmotnost má poskytnout sparing partnerovi vyšší ochranu. Rukavice by měly být o několik uncí těžší než rukavice na soutěžní zápasy.

Vyšší závaží zároveň pomáhá budovat sílu rukou a úderu a naplňuje pravidlo těžko na cvičišti, lehko na bojišti. S lehčími soutěžními rukavicemi pak budete mít ruce jako pírka.

Zápasové čili soutěžní rukavice (competition gloves)

Jde především o rukavice pro amatérské zápasy. Musejí splňovat konkrétní pravidla a předpisy organizací. Bývají méně vycpané a vyrábějí se ve velikostech především 8, 10 nebo 12 uncí. Mívají červenou či modrou barvu a často zvýrazněnou (většinou bíle) úderovou plochu.

Většina lidí trénujících box se ve skutečnosti nikdy nedostane k oficiálním amatérským kláním, takže tyto rukavice nebudou potřebovat. Pokud však máte ambice tento sport skutečně aktivně provozovat, jednou se s nimi setkáte.

Boxerské rukavice fighter, profesionální rukavice (fighter/lace up gloves)

A nakonec nejvyšší liga. Rukavice pro profesionální box. Důraz je kladen na přesně opačné vlastnosti než u sparingových či pytlových rukavic. Pohodlí a ochrana vlastníka musejí ustoupit ve prospěch drtivějšího útoku. Vycpávka je malá a spíše pevná, rukavice jsou menší, těsnější, lehčí. Stále chrání, ale úder v nich už je zdrcující. Pro trénink, natož sparing, jsou tudíž naprosto nevhodné. Ostatně jsou pro takové účely i příliš drahé.

Vyrábějí se ve velikostech (resp. hmotnostech) obvykle 8 nebo 10 uncí. Typickým rysem je šněrovací vázání, k němuž odkazuje i označení rukavic jako „lace up“. Na rozdíl od ostatních typů se zde suchý zip prakticky nevyskytuje.

Jaké rukavice tedy zvolit na trénink?

Nejlepší volbou budou do začátku univerzální tréninkové rukavice. Lze je pořídit od cca 600–800 Kč. Pokud se chcete více věnovat boxovacímu pytli nebo si ho pořídit i domů, budou se vám hodit speciální pytlovky. Další typy rukavic (sparing, competition,…) jsou už pro pokročilejší boxery.

MMA rukavice

Možná jste si všimli, že bojovníci smíšených bojových umění (MMA) používají zcela odlišné rukavice než boxeři. Jsou téměř bez vycpávek a mají volné, oddělené prsty. Důvodem je používání chvatů a hmatů, kdy je nutné zachovat pohyblivost.

Rukavice podle velikosti

V článku jsme již o velikosti mnohokrát mluvili. Pro nezasvěcené může být matoucí, že je „velikost“ udávána v uncích, což je jednotka hmotnosti. U rukavic však skutečně rozhoduje hmotnost a rozdělení vychází z anglické tradice. Proto se používají i tradiční unce, nikoli třeba gramy.

Jak těžké rukavice tedy zvolit? Konkrétní „velikost“ se odvíjí od hmotnosti majitele. Za dětské boxerské rukavice a juniorské rukavice jsou považovány 4, 6 nebo i 8uncové modely (celkově do cca 50 kg).

Nejpoužívanější jsou pak rukavice 8, 10 a 12 uncí. Pro dospělé ženy a muže i pro zápasové použití. Těžší rukavice jsou především sparingové nebo „zátěžové“ pro budování síly při tréninku. Při výběru konkrétní variant tedy závisí na proporcích jedince, ale i na určení a použití rukavic.

Zapínání rukavic

V současnosti jednoznačně dominuje zapínání na suchý zip. Je prakticky samozřejmostí u všech tréninkových druhů rukavic, ale běžné je i u amatérských soutěžních rukavic. Velkou výhodou je velmi snadná manipulace. Cvičenec si může rukavice pohodlně zapnout sám, snadno je nasadí i odloží, kdykoli je potřeba.

Šněrovací rukavice jsou naopak de facto doménou profesionálních zápasových modelů. Pro nasazení a utažení je potřeba asistence. Díky šněrování lze ruku mnohem více zpevnit a docílit silnějšího, drtivějšího úderu.

Šněrovací rukavice na box

Z jakých materiálů se vyrábějí boxerské rukavice?

Dříve byly boxerské rukavice kožené. Dnes převládá syntetická kůže, která je mnohem levnější a jednodušší na údržbu. Zároveň poskytuje (pokud je kvalitní) takřka srovnatelnou odolnost a životnost. Po pravé kůži sáhnout už především zkušení borci a profesionálové.

Kůže je obvykle doplňována dalšími materiály. Syntetickými pěnami, které tvoří tlumicí vycpávku. Dalšími tkaninami (obvykle polyester, nylon, neopren,…), z nichž je rychleschnoucí podšívka.

Jak vyčistit boxerské rukavice a pečovat o ně?

Drtivá většina tréninkových rukavic je ze syntetických materiálů, které nejsou příliš náročné na údržbu (oproti kůži). Běžná údržba spočívá především v otírání rukavic vlhkým hadříkem a řádném vyschnutí. Rukavice je dobré nechat po tréninku volně ležet ve větraném prostoru. Skladujte je mimo sluneční záření a spíše v chladnějším prostředí.

Rukavice se nikdy neperou v pračce. Rovněž jejich povrch nesmíte drhnout hrubými prostředky. Používejte jen teplou vodu (potažmo trochu šetrného saponátu) a jemnější hadřík. Syntetické materiály mají jistou nevýhodu. Po čase mohou začít, v důsledku intenzivního používání a kontaktu s množstvím potu, nepříjemně zapáchat. Obvykle pomůže, nechat je delší dobu dobře vyvětrat. Ale je možné, že pak se u hodně nošených rukavic udrží i nadále.

Naneštěstí, rukavice se s velkým množstvím vody snášejí nedobře. Můžete je zkusit přes noc namočit do teplé vody, ale toto řešení je na vlastní riziko. Materiál může popraskat, smrsknout se, rukavice budou velmi dlouho schnout. Navíc musí schnout v suchu a ideálních podmínkách, aby nedošlo spíše k zatuchnutí.

Kde koupit rukavice ba box?

Skvělý výběr kvalitních boxerských rukavic renomovaných značek můžete najít na Sportisimo.cz, InSPORTline.cz, Sport365.cz i v dalších obchodech.

Jaké značky rukavic na box patří k nejoblíbenějším?

Boxerské rukavice Everlast

Legendární značka, která má svůj vlastní boxerský team. Jeden z nejznámějších a nejlepších výrobců. Nabízí i rukavice profesionálům, včetně světových špiček. Stejně tak i dostupné modely pro začátečníky.

Rukavice Everlast

Boxerské rukavice Venum

Dnes velmi oblíbená značka. Výborný poměr ceny a kvality, důraz na komfort a bezpečnost u tréninkových modelů.

Rukavice Venum

Bail rukavice na box

Značka nabízí řadu zápasových i tréninkových rukavic. Často využívá pravou kůži. Velmi dobrá kvalita.

Bail rukavice na box

Kolik stojí boxerské rukavice?

Boxerské rukavice do 800 Kč

Vynikající výběr rukavic. Zejména tréninkových a pytlových nebo pro fitness box. Najdete zde však i zápasové modely.

Rukavice na box od 800 do 1 500 Kč

Rukavice osvědčených značek pro náročnější zájemce. Vysoce odolné a propracované.

Boxovací rukavice nad 1 500 Kč

Boxerské rukavice pro velmi náročné zájemce. Exkluzivní materiály i zpracování. Renomovaní výrobci.

Jak se pohybovat v boxu

Nejoblíbenější rukavice na box

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (23 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář